خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 195311387
  تعداد بازدید این صفحه: 967271
  در امروز: 77422

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 21/8/1394
 

 معماری آرامگاه شیخ طبرسی

آرامگاه شیخ طبرسی، مقبره ای واقع در غرب دوربرگردان شیخ طبرسی است. این بنا، سازه ای فلزی، شامل گنبدخانه و فضاهای جانبی در شرق آن است  
آرامگاه شیخ طبرسی، مقبره ای واقع در غرب دوربرگردان شیخ طبرسی. ابوعلی حسن بن فضل طبرسی از علمای بزرگ سدة ششم هجری است. مدفن او نخست در باغ رضوان بود؛ اما چون در اجرای طرح توسعة اماکن متبرکه، مقبرة وی در مسیر طرح احداث دوربرگردان و زیرگذر حرم قرار گرفت، قبر او در سال 1379 ش، در قالب بتنی بسته بندی و به محل فعلی آن در مجاورت باغ رضوان منتقل و بنایی بر آن ساخته شد. این بنا، سازه ای فلزی، شامل گنبدخانه و فضاهای جانبی در شرق آن است. زیربنای ساختمان، 252 مترمربع، شامل 240 مترمربع گنبدخانه و اتاق های شرقی و دوازده مترمربع نیم طبقة شرقی است. گنبد پیازی شکل مقبره از نوع دو پوسته، با دهانه ای به قطر نه متر بر روی چهار ستون قرار گرفته است. ارتفاع تیزة گنبد تا کف 8/15 متر و ارتفاع طوقی آن یک متر است.
نمای داخلی آرامگاه ساده است. به غیر از ضلع شرقی که به دو در ورودی اصلی ساختمان و درهای ورودیِ اتاق های جنبی اختصاص دارد، دیوارهای داخلی سه ضلع دیگر، دارای پنجره ها و طاق نماهای باریک و بلند، با ترکیبی متفاوت و بدون قرینه سازی است. محراب آرامگاه کاشی کاری معرق، مزیّن به آیات قرآن کریم است (پیشین). ازارة داخلی بنا از سنگ سبز جنگلی و دیوارها از اندود گچ و رنگ است. زیر گنبد، رسمی بندی و دارای کتیبه هایی با خطوط آبی رنگ بر زمینة گچ، شامل کتیبه ای قرآنی به خط ثلث در داخل یک دایره در مرکز سقف، و شش کتیبة دیگر حاوی اسماء الهی هر یک درون ترنجی مزیّن به نقوش اسلیمی در اطراف آن است. سنگ مزار، با اندکی تمایل به طرف شمال، در میانة گنبدخانه قرار دارد و اطراف آن در دو طبقه سرداب سازی شده است.نمای بیرونی بنا با ترکیب کاشی و آجر، شامل کاشی کاری معقلی به رنگ های فیروزه ای، لاجوردی، کرم و نیلی و زمینة گره هندسی و هره های آجری قاب بندی و تزیین شده است. هر قاب اصلی در دل خود دو قاب کوچک تر دارد که پنجره های فلزی مزیّن به طرح گره هندسی در آنها قرار گرفته است. نمای گنبد، شامل کاشی های لعاب دار به رنگ های آبی، لاجوردی، نخودی و فیروزه ای با طرح گره هندسی بر بالای آن، و کتیبه ای به خط بنایی با دو بار تکرار عبارت «لاحول و لا قوه الا بالله» و «حسبنا الله و نعم الوکیل» بر گرد گردنی آن است. همچنین، بام بنا با دیوار آجری مشبّکی به ارتفاع 2/1 متر محصور شده است.
نور گنبدخانه، از طریق ده پنجره در سه ضلع شمالی، جنوبی و غربی آن و پنجره های تعبیه شده در دورتا دور گریو گنبد تأمین می شود. نمای ضلع شرقی، در پشت نمای بست طبرسی قرار گرفته، اما نمای سه ضلع دیگر از محوطة باغ رضوان پیداست. ورودی این بنا، بیرون از مجموعة حرم مطهر، در حاشیة دوربرگردان طبرسی قرار دارد (پیمایش).


منابع
دائره المعارف آستان قدس رضو، بهزاد نعمتی


 
2398 
کلید واژه ها:
آرامگاه شیخ طبرسی , مقبره شیخ طبرسی , معماری آرامگاه طبرسی , باغ رضوان , هنر کاشی کاری در حرم , نگاهی به زندگی شیخ طبرسی 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
آیت الله حاج شیخ محمد تقی آملی
 • 1396/7/15 شنبه آیت الله حاج شیخ محمد تقی آملی
  آیت الله حاج شیخ محمد تقی آملی از مشاهیر علما و مجتهدان بلند پایه سده حاضر است که در جوار مرقد مطهر امام رضا (ع) در باغ رضوان مدفون هستند. از نامدارترین شاگردان وی، آیت الله حسن زاده آملی و آیت الله جوادی آملی به شمار می روند.
  مشاهیر مدفون در حرم
از پایگاه های آداب زیارت چه می دانید؟
 • 1396/6/19 يكشنبه از پایگاه های آداب زیارت چه می دانید؟
  پایگاه های آداب زیارت در راستای میزبانی از عموم زائران و آشنایی آنان با فرهنگ و آداب زیارت تدارک دیده شده است. در این پایگاه ها والدین می توانند کودکانشان را به مجموعه و نمایشگاه کبوترانه ببرند تا در قالب بازی و سرگرمی با آداب زیارت آشنا شوند.
  اماکن علمی فرهنگی حرم
فقيه سبزوارى، سازنده مدرسه باغ رضوان
 • 1396/6/7 سه‌شنبه فقيه سبزوارى، سازنده مدرسه باغ رضوان
  فقيه سبزواری در طول تحصيلات خود در حوزه مشهد، شاهد فاجعه به توپ بستن حرم در سال1330ق بود و اين فاجعه را در يادداشت هاى منتشر نشده خود منعكس كرده است.
هنر کاشی کاری در حرم امام رضا (علیه السلام)
 • 1396/2/20 چهارشنبه هنر کاشی کاری در حرم امام رضا (علیه السلام)
  از مهمترین تزیینات معماری حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)، هنر کاشی کاری است در کاشی کاری معاصر به طرزی آشکار از طرح ها وشیوه های سایه پردازی و گل فرنگی های قاجاری پرهیز شده و در عوض پایبندی به سبک و سیاق دوره صفوی، بسیار مشهود است.
انعکاس انوار و هنر در کاشی های زرین فام حرم حضرت رضا علیه السلام
 • 1395/12/2 دوشنبه انعکاس انوار و هنر در کاشی های زرین فام حرم حضرت رضا علیه السلام
  کاشی های زرین فام حرم حضرت رضا علیه السلام در سال 512 و 612 هجری ساخته شده اند. این کاشی ها در مجموعه حرم مطهر در محراب های زرین فام و ازاره ها به کاررفته اند و در چهار گروه کاشی زرین فام ناودانی، کاشی نیم ستونی زرین فام،کاشی قالبی برجسته ،کاشیهای ستاره ای و هشت ضلعی طبقه بندی می شوند.
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط