خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246068198
  تعداد بازدید این صفحه: 1344569
  در امروز: 34624

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
چهارشنبه 18/4/1393
 

 مناره های حرم

در مجموعه قدیمی آستان قدس دو مناره وجود دارد ، یکی از آنها نزدیک گنبد مطهر و دیگری مقابل آن بالای ایوان عباسی در شمال صحن کهنه قرار دارند ، این مناره ها هر دو روکش طلا دارند و جلوه ای به بارگاه حضرت رضا (ع) می دهند ، و مشتاقان آن حضرت را به طرف خود می کشند   
 یکی از آنها نزدیک گنبد مطهر و دیگری مقابل آن بالای ایوان عباسی در شمال صحن کهنه قرار دارند ، این مناره ها هر دو روکش طلا دارند و جلوه ای به بارگاه حضرت رضا (ع) می دهند ، و مشتاقان آن حضرت را به طرف خود می کشند.
مناره نزدیک گنبد مطهر به احتمال نزدیک به یقین با گنبد همزمان ساخته شده و از آثار قرن ششم می باشد ، زیرا در آن زمان معمول بوده که در کنار گنبد یک مناره هم ساخته شود و شاهد بر این گنبد و مناره سنگ بست در نزدیک مشهد مقدس باشد ، که هم اکنون وجود دارد و مردم آن را مشاهده می کنند.
گنبد سنگ بست به گنبد حضرت رضا (ع) خیلی شباهت دارد کسانی که آن را دیده اند متوجه این مطلب می شوند ، اگر چه گنبد سنگ بست قدیم است و قبل از گنبد امام (ع) در زمان سلاجقه بنا گردیده است ولی به یکدیگر شباهت دارند .
در بعضی از کتاب ها مناره نزدیک حرم را به زمان صفویه نسبت می دهند و گفته اند ؛ شاه طهماسب صفوی آن را ساخته و طلا کرده است ، ولی این عقیده درست نیست ممکن است در زمان شاه طهماسب آن را مرمت کرده باشند و این خود موجب آن شده که بگویند شاه صفوی آن را ساخته است و بعد هم توسط مؤلفان به کتاب ها راه پیدا کرده است .
با این که فاصله دو مناره زیاد است ولی کسانی که از طرف جنوب اماکن متبرکه به طرف حرم می روند مخصوصا از طرف خیابان امام رضا به طرف حرم می آیند خیال می کنند که گنبد بین این دو مناره قرار گرفته است . معلوم نیست بانی مناره دوم و معمار آن منظور خاصی داشته و خواسته که چنین باشد و یا اینکه طبیعت کار اینگونه درآمده است والعلم عندالله .
همان گونه که مشهود است مناره نزدیک گنبد را شاه طهماسب صفوی طلا کرده است ، و بعد از آن نادرشاه افشار هنگامی که ایوان امیر علی شیر نوائی را تذهیب می کرده آن را نیز تجدید طلا نموده است . بلندی این مناره از کف صحن تا انتها 5/40 متر و دور خارج آن 13 متر است .
طرف پائین مناره از سطح بام با آجر کار شده و بعد از آن کاشی گردیده و از بالای کاشی ها تا انتها آن با خشت های مطلا پوشیده شده است ، زی ماذنه کتبیه ای است که به خط ثلث برجسته صلوات بر حضرت رسول و ائمه معصومین (ع) نوشته شده و دنباله آن آمده کتبه بهاء الدین محمد الخادم سنه 1142 و بعد هم آیه شریفه « ان الله یمسک السماوات والارض ان تزولا » مرقوم گردیده است .
زیر کاشی کاری ساقه مناره بر گرد قسمت آجری به خط بنائی درشتی آیه شریفه « انا فتحنا لک فتحا مبینا » از کاشی چیده شده است .
مناره دیگر که روی ایوان عباسی ساخته شده ، اصل بناء و تذهیب توسط نادرشاه افشار انجام گرفته است. این مناره از جهت ارتفاع و طلاکاری قسمت بالا و کاشی کاری و آجر چینی طرف پائین مانند مناره نزدیک گنبد می باشد ، در کتبیه این مناره خشت های مطلا به خط ثلث صلوات بر معصومین علیهم الصلوه والسلام نوشته شده است .
در آخر مرقوم گردیده فی ذی قعده الحرام سنه 1145 وزیر آن به خط نستعلیق خفی مسطور است عالی جناب سلاله السادات العظام امیر سید احمد الحسینی سرکشیک وکلب عتبه علیه روضه رضوی محمد جعفر خادم فی شهر رمضان المبارک 1146
با مطالعه و تحقیقی که در مورد بناء حرم امام رضا (علیه السلام) انجام گرفته و کتاب هایی که در این مورد نوشته شده است و با توجه به نوشته ها و کتیبه های موجود در حرم مطهر ثامن الحجج سلام الله علیه معلوم شد که بناء موجود همان بنایی است که به امر سلطان سنجر سلجوقی توسط وزیرش شرف الدین قمی و مساعدت گروهی دیگر در آغاز قرن هشتم هجری ساخته شده ا ست.
بناء اول به قبه هارونیه معروف بود که مأمون روی قبر پدرش هارون در باغ حمید بن قحطبه ساخته بود و بعداً حضرت رضا علیه السلام در آن بقعه مدفون شدند، این بناء در قرن چهارم هجری توسط امیر سبکتکین خراب گردید .
بناء دوم توسط فرزند سبکتکین محمود غزنوی ساخته شد و بعد در اثر زد و خورد و حوادثی که بین شیعه و سنی در طوس و مشهد پیدا شد بناء محمود هم ویران گردید، این حادثه در سال پانصد هجری اتفاق افتاده است.
بناء سوم همین بناء فعلی است که در سال 515 هجری به اسم سلطان سنجر و توسط وزیرش شرف الدین قمی و به مباشرت گروهی مانند ابوالقاسم احمد بن علی حسینی موسوی ، دستور خراسان ابوالمعالی بن حسین ، طغرل بن محمد بن ملکشاه سلجوقی ، برادرزاده سلطان سنجر و ترکان زمرد دختر محمود بن محمد بن ملکشاه ساخته شده است. نام همه این ها در کتیبه هایی که روی کاشی های سنجری نوشته شده آمده، ولی در اثر مرور زمان و تعمیرهای پیاپی کاشی ها جابه جا شده و در اثر سهل انگاری متصدیان و معماران که نظارت که نظارت درستی بر چیدن مجدد کاشی ها نداشته اند ، ترتیب آن ها بهم خورده است ، تزئین حرم با کاشی های الوان مدت ها طول کشیده و تا 612 هجری ادامه داشته است.
 
2669 
کلید واژه ها:
مناره های حرم , مناره حرم مطهر , مناره حرم امام رضا , حرم امام رضا 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مراسم شب شهادت امام سجاد علیه السلام
ویژه برنامه همایش ملی شعر اصحاب الحسین
 • 1397/7/8 يكشنبه ویژه برنامه همایش ملی شعر اصحاب الحسین
  با موضوع «جون» غلام حضرت سیدالشهدا // سخنران : حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع// و با حضوراساتید ملی ، شعرای آئینی و فرهیختگان آقایان حاج فیروز زیرک کار ، ولی الله کلامی ، سیدرضا موید ، محمد جواد غفورزاده(شفق)، محمود اکبرزاده ، احمد واعظی ، قاسم صرافان ، مسعود یوسف زاده ، سیدحسین سیدی و سیدرضا یعقوبی آل // مجری : آقای احمد واعظی// یکشنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا // رواق امام خمینی ره
  اخبار ویژه
شهربازی معارفی، متفاوت ترین شهربازی
مراسم عزاداری دهه دوم محرم
 • 1397/6/31 شنبه مراسم عزاداری دهه دوم محرم
  سخنران: حجج اسلام و المسلمین بندانی نیشابوری و شریعتی تبار// مرثیه سرایی و عزاداری: آقایان محمود کریمی ، امیر کردی ، ابراهیم احمدی و صادق آهنگران// همه روزه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء// رواق امام خمینی ره// سخنران: حجج اسلام و المسلمین حمیدی و رضایی تهرانی// مرثیه سرایی: آقایان سید مصطفی حسینی و محمد گلابگیر// شنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00 تا اذان ظهر // رواق امام خمینی ره// سخنران : حجت الاسلام سید رضا حسینی// قرائت زیارت عاشورا و مرثیه سرایی: آقایان مجتبی مقدم و جواد بحرینی// شنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00// رواق دارالحجه
  اخبار ویژه
ویژه برنامه هفته دفاع مقدس
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط