خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 238363756
  تعداد بازدید این صفحه: 1283990
  در امروز: 11075

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 23/1/1397
 

 آیا می دانید موقوفات کتابخانه حرم امام رضا (ع) عمری هزار ساله دارد؟

تاریخ وقف کهن ترین قرآنها یا کتب خطی تا حدودی می تواند مبدا تاریخ تاسیس و موجودیت کتابخانه آستان قدس باشد.  
تاریخ دقیق تاسیس کتابخانه به وضوح معلوم نیست، اما آنچه مسلم است تاریخ وقف کهن ترین قرآنها یا کتب خطی تا حدودی می تواند مبدا تاریخ تاسیس و موجودیت کتابخانه آستان قدس باشد. برخی محققان اولین سال تاسیس و تشکیل قرآن‌خانه و کتابخانه آستانه را سال ( ۳۶۳ق) می‌دانند که «ابوالقاسم علی بن ناصرالدوله ابی الحسن محمد ‌بن ‌ابراهیم ‌بن ‌سیمجور» قرآنی را وقف آستان قدس کرد.
پس از آن در سال (۳۹۳ق)، قرآن خطی «ابوالقاسم‌ منصور ‌بن ‌محمد ‌بن ‌کثیر»،‌ وزیر و صاحب دیوان سلطان محمود غزنوی وقف حرم امام رضا (ع) شد.
 این دو قرآن در نیمه اول قرن چهارم هجری یعنی ده قرن پیش وقف شده‌اند و آغازی برای شکل‌گیری گنجینه قرآن‌ها و کتب وقفی حرم بوده‌اند، البته بر ‌اساس برخی تحقیقات، آثاری از دوره سلجوقیان در کتابخانه به دست آمده است و سبب شده تا بعضی، ‌تاریخ بنیاد کتابخانه آستانه را سده پنجم هجری بدانند.
با گذشت زمان به مرور در بارگاه منور امام رضا (علیه‌السلام) محلی برای نگهداری نسخه‌های نفیس وقفی و اهدائی در نظر گرفته شد و این گونه شالوده اولین کتابخانه حرم بنا گردید.
 
 

 کتابخانه آستان قدس رضوی در قدیم به نام‌ های کتابخانه «سرکار فیض آثار»، «کتابخانه مبارکه رضوی» و «قرآن خانه حضرت»، «کتابخانه مقدس روضه مرضیه رضویه»، «کتابخانه مشهدالرضا» و «کتابخانه مبارکه آستانه مقدسه» معروف بوده است.
از مفاد وقف‌نامه‌ای که در ظهر برگ اول تفسیر ابوالفتوح رازی به ‌تاریخ ۸۶۱ ق نوشته شده، ‌چنین بر می‌آید که کتابخانه آستانه در این تاریخ رسماً دایر بوده است. همچنین شاه عباس صفوی پس از دفع حمله ازبک‌ها، ‌کتاب‌های به‌ تاراج‌ رفته را جمع‌آوری و علاوه بر آن، کتاب‌های بسیاری، وقف روضه منوره کرده است. در عهد قاجار و بعد از آن نیز با توسعه مشهد به تعداد کتاب‌ها در علوم مختلف و قرآن‌های وقفی افزوده شد.
به موجب اسناد، ‌در سال ۱۱۵۰ هجری، کتابخانه در گوشه شرقی ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) قرار داشته و در سال‌های ۱۲۸۹ و ۱۲۹۰ قمری در طبقه فوقانی دارالذکر (بالای رواق دارالعزه) منتقل شده است.
در سال ۱۳۲۳ هجری به بالای موزه واقع در محل سابق رواق امام خمینی برده شده و در سال ۱۳۵۲ شمسی به طبقه فوقانی رواق شیخ بهایی تغییر مکان یافته است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی،‌ چون گنجایش آن کافی نبود، ساخت کتابخانه‌ای وسیع با تمام تجهیزات و تاسیسات در زمینی به مساحت یازده هزار متر مربع در سه طبقه، با استانداردهای بین المللی و با سبک معماری اسلامی شروع شد و  در سال ۱۳۷۴ همزمان با ولادت با سعادت امام رضا (علیه‌السلام) افتتاح شد.
 
 
فهرست منابع:
اطلس حرم مطهر رضوی (آشنایی با تاریخ و اماکن حرم مطهر)، آستان قدس رضوی،‌ سازمان تبلیغات و ارتباطات اسلامی، ۱۳۹۵.
۲- تدوین سبک هنر و معماری حرم مطهر رضوی، ، علی اصغر سالاری، روایان میراث کهن، ۱۳۹۴ش.
۳- مستندسازی،‌ طرح و برنامه، سازمان عمران و توسعه حریم حرم مطهر رضوی.
4- قبله گاه عاشقان، بزرگ عالم زاده، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی.
  
1944 
کلید واژه ها:
کتابخانه آستان قدس رضوی , قرآن خطی , رواق دارالعزه , حرم امام رضا (علیه السلام) 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
هنر آینه کاری در حرم امام رضا علیه السلام
 • 1395/12/10 سه‌شنبه هنر آینه کاری در حرم امام رضا علیه السلام
  اولین آینه کاری حرم امام رضا علیه السلام در دوره صفویه، انجام گرفت. آینه کاری های حرم، به لحاظ غنا و قدمت، به ترتیب اولویت عبارت است از: بقعه مطهر، دارالسیاده، توحیدخانه، دارالولایه، دارالحجه، دارالرحمه، دارالهدایه، دارالحفاظ، دارالسعاده، دارالاخلاص، دارالسلام، دارالسرور، رواق شیخ بهائی، دارالزهد، دارالعباده، دارالشرف، دارالعزه و مقبره خالصی.
زمان احتمالی احداث مسجد گوهرشاد
رواق دارالعزه
 • 1394/6/5 پنجشنبه خانۀ کرامت رواق دارالعزه
  رواق کوچکی در جنوب شرقی حرم بین دو رواق دارالسلام و دارالذکر قرار دارد که هیچ کتیبه ای در آن به چشم نمی‌خورد. دارالعزه در اصل به معنای خانه عزت، ارجمندی،کرامت و بزرگواری است.
گنجینه ای ماندگار در کتابخانه آستان قدس رضوی
آشنایی با قرآنی به خط هنرمند فاخرِ دوره ی تیموری
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط