خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 238135506
  تعداد بازدید این صفحه: 1282501
  در امروز: 98840

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 25/1/1397
 

 سید جلال شمسی نژاد، مقرنس کار حرم رضوی

سید جلال شمسي نژاد یکی از استادان هنر مقرنس در حرم مطهر رضوی است. وی به مدت 14 سال کار مقرنس کاری را در آستان قدس رضوی ادامه داد. از جمله آثار هنر وی در حرم مطهر، مقرنس کاری ورودی رواق امام خمینی، کتابخانه حرم مطهر، صحن قدس و ... می باشد.  
سید جلال شمسي‌نژاد در سال 1310 خورشيدي در شهر دامغان متولد شد و در سن هفت سالگی به شهر مقدس مشهد آمد. به سبب علاقه‌ای که به کار بنایی داشت در کنار پدرش به این کار  پرداخت.
ضمن کار به شادروان استاد خوش‌دست، معمار چیره‌دست آستان قدس رضوی معرفی شد و استاد خوش‌دست چون ذوق هنری و استعداد او را مشاهده کرد وی را به عمویش استاد حبیب‌الله خوش‌دست مقرنس‌کار آستان قدس معرفی کرد.
 نخستین کاری که استاد برای سید جلال در نظر گرفت، سفت‌کاری رواق دارالعباده حرم مطهر امام رضا (ع) بود و او به خوبی از عهده این کار برآمد. استاد حبیب ‌الله او را برای کار مقرنس شایسته دانست و این هنر ظریف را به او آموخت.
 استاد شمسی‌نژاد 14 سال کار مقرنس‌کاری را در آستان قدس رضوی ادامه داد و در سال 1347ش به دفتر فنی اداره حفاظت آثار باستانی خراسان انتقال یافت و در آن نهاد کارش را پی گرفت.
اولین کار وی ترمیم مقرنس‌های مسجد هفتاد دو تن بود. او در طول مدت خدمت خود در میراث فرهنگی خراسان در اکثر کارگاه‌های مرمت بناهای تاریخی حضور داشته و در آن بناها به ترمیم و بازسازی و طراحی گچ بریها، مقرنس‌ها، یزدی ‌بندی ‌ها و ... پرداخته است.
 
 
 مکان‌ ها و فضاهای بسیاری در حرم مطهر رضوی با دستان توانا و هنرمند استاد شمسی‌نژاد زینت داده شده است که از آن جمله می‌توان به ورودی رواق امام خمینی (ره)، صحن جامع رضوی، صحن قدس، کتابخانه حرم مطهر و رواق دارالحجه اشاره کرد.
 
 
 علاوه بر این، آثار زیبای این هنرمند مقرنس‌کار را می‌توان در مدرسه غیاثیه خرگرد، عمارت خورشید در کلات نادر، مجموعه معماری مزار شیخ احمد جام، بقعه خواجه ربیع در مشهد و ... مشاهده کرد.
استاد شمسی‌نژاد داراي مدرك درجه يك هنر و همچنين نشان هماي هنر نيز مي‌باشد و با بیش از 50 سال فعالیت در هنر مقرنس‌ در حال حاضر بازنشسته سازمان میراث فرهنگی است.
 
منبع:
1- سیمای میراث فرهنگی خراسان، رجبعلی لباف خانیکی، سازمان میراث فرهنگی کشور، تهران: 1378.
 
  
2114 
کلید واژه ها:
امام رضا , حرم مطهر , آستان قدس , صحن جامع رضوی , رواق امام خمینی , رواق دارالحجه , استاد خوش دست 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
حاج آقا حسین مَلِک
رسم دعبل
مناجات با معبود
اقامه نماز باشکوه جمعه
نام من رضاست
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط