خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 188349035
  تعداد بازدید این صفحه: 891102
  در امروز: 57491

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه شنبه 12/11/1395
 

  سکه های ولایتعهدی حضرت رضا علیه السلام

پس از ولایتعهدی امام رضا علیه السلام سکه هایی به نام سکه های ولایتعهدی به نام آن حضرت ضرب گردید؛ هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی شش سکه از سکه هایی که به مناسبت ولایتعهدی امام رضا علیه السلام ضرب شده، موجود است.  
  
 

درهم های نقره دوران ولایتعهدی امام رضا علیه‌السلام 
 
پس از ولایتعهدی امام رضا علیه السلام  سکه هایی به نام آن حضرت ضرب گردید که به سکه های ولایتعهدی موسوم گردید. زمانی  که سلطان یا حاکمی مقتدر و موجه در ایران وجود نداشت، به نام حضرت رضا علیه السلام سکه ضرب می شد. از جمله وقتی نادرافشار به طور غیررسمی از سال 1143 ه.ق حاکم ایران شد؛ سکه های طلایی رایج، به نام طهماسب را با این استدلال که شاه خراسان حضرت رضا علیه السلام است؛ از رونق انداخت و به ضرب سکه به نام آن حضرت اقدام کرد. بر روی تنها سکه طلای موجود در موزه از این دوره، متعلق به شاهرخ افشار نیز این بیت درج است: « سکه زد در جهان به حکم خدا/ شاهرخ کلب آستان رضا».
 

سکه ولایتعهدی امام رضا علیه السلام (روی سکه)سکه ولایتعهدی امام رضا علیه السلام پشت سکه
 
 هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی شش سکه از سکه هایی که به مناسبت ولایتعهدی امام رضا علیه السلام ضرب شده، موجود است؛ اگرچه سکه هایی که به این مناسبت ضرب شده دینار و درهم بوده، اما بیشتر سکه های به جا مانده درهم است. تنها سکه دیناری که به همان سبک درهم ضرب شده و در گنجینه موزه ملک نگهداری می شود دارای سال ضرب 202 ه.ق سمرقند است. درهم های ولایتعهدی حضرت مثل سایر درهم های عباسی بر اساس طراز درهم اسلامی، 2/85 گرم وزن دارد.
 
 مشخصات یکی از این سکه ها که ضرب اصفهان بوده به این قرار است:          
 

رو و پشت سکه ولایتعهدی حضرت رضا علیه السلام، ضرب اصفهان (204 ق)
 
در قسمت میانی روی این سکه در هفت سطر نوشته شده است: «الله / محمد رسول الله/ المأمون خلیفه الله/ مما امر به الامیر الرضا/ ولی عهد المسلمین علی بن موسی/ بن علی بن ابیطالب/ ذو الریاستین» و در حاشیه آن همانند همه درهم های اموی و عباسی با الهام از آیه 32 سوره توبه، عبارت « محمد رسول الله ارسله بالهدی و دین الحق لیظهره علی دین کله و لو کره المشرکون» حک شده است.
 
در قسمت میانی پشت سکه این عبارات خوانده می شود:
لا اله الا/ الله وحده/ لا شریک له/ المشرق»، در حاشیه دور دایره وسط ، عبارت « بسم الله ضرب هذا الدرهم بمدینه اصفهان سنه اربع و مأتین»، و در حاشیه بیرونی آن، آیه چهار سوره روم « فی بضع سنین الله الامر من قبل و من بعد و یومئذ یفرح المؤمنون» آمده است.
این درهم ها در سال های 202 تا 204 ه.ق در ضراب خانه های اصفهان، سمرقند، فارس، محمدیه (ری) و نیشابور ضرب شده است.
 
 
نویسنده:فدوی

منابع:
دایره المعارف آستان قدس رضوی؛ بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی
 
منابع عکس:
موزه های آستان قدس رضوی؛ museum.aqr.ir
 
 
  
کلید واژه ها:
درهم های نقره دوران ولایتعهدی , سکه های ولایتعهدی امام رضا(ع) , موزه آستان قدس رضوی  
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
چگونه قرآن بایسنغری کشف شد؟
 • 1396/6/5 يكشنبه چگونه قرآن بایسنغری کشف شد؟
  در سفری که ناصرالدین شاه به قصد زیارت حرم مطهر رضوی به مشهد دارد، قرآن را رؤیت می ‌کند و در فرمانی، دستور انتقال چند برگ از این قرآن را به کتابخانه سلطنتی صادر می‌ کند که این اتفاق، از دیگر دلایل پراکنده ‌شدن اوراق قرآن بزرگ بایسنغری است...
  گنجینه های مختلف موزه
موزه فرش آستان قدس رضوی
 • 1396/4/18 يكشنبه موزه فرش آستان قدس رضوی
  موزة تخصصی فرش که در کنار موزه مرکزی آستان قدس قرار دارد در سال 1390 ه.ش راه اندازی گردید. در این موزه قالی و قالیچه هایی که از نفیس ترین شاهکارهای هنری به شمار می روند در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
  گنجینه های موزه
ضریح عهد شاه طهماسب صفوی
 • 1395/12/3 سه شنبه 394 سال میزبانی ضریح عهد شاه طهماسب صفوی
  ضریح عهد شاه طهماسب صفوی که هم اکنون کتیبه های به جا مانده از آن در طبقه همکف موزه مرکزی؛ قرار دارد توسط شاه طهماسب صفوی بر مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام)، نصب گردیده است
سنگ مقام یا سنگ نبشته تاریخی امام رضا علیه السلام
 • 1395/11/12 سه شنبه سنگ مقام یا سنگ نبشته تاریخی امام رضا علیه السلام
  سنگ مقام یا سنگ نبشته تاریخی امام رضا علیه السلام حاصل تلاش استادی هنرمند به نام «عبیدالله بن احمد مره» است. این سنگ نبشته برخلاف آنچه مشهر است متعلق به مرقد مطهر امام رضا علیه السلام نیست بلکه به یکی از قدمگاه های حضرت در شهر یزد تعلق دارد که از آنجا به مشهد انتقال یافته است.
استاد فرشچیان؛ هنرمند معاصر و بزرگترین نگارگر جهان
 • 1395/10/7 سه شنبه استاد فرشچیان؛ هنرمند معاصر و بزرگترین نگارگر جهان
  استاد محمود فرشچیان، یکی از اساتید کم نظیر هنر نگارگری در عصر حاضر است و در طراحی و شناخت و به کارگیری رنگ ها، دارای تبحری فوق العاده است. آثار استاد فرشچیان از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی الهام گرفته است. تابلوهای یتیم نوازی، عصر عاشورا، حضرت علی اصغر(علیه السلام)، نیایش، یارب، اولین پیام، پنجمین روز آفرینش، توسل، ضامن آهوی 2، کوثر و رمی جمرات - که استاد آن ها را به موزه ی حرم امام رضا (علیه السلام) اهدا نموده اند - برخی از آثار جاویدانِ استاد فرشچیان است
  حرمشناسی
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط