خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 195294508
  تعداد بازدید این صفحه: 967042
  در امروز: 60543

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 12/11/1395
 

 اولین و قدیمی ترین ضریح حرم امام رضا (علیه السلام)

در مورد اولین ضریح نصب شده بر مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام)، نظرات مختلفی ارئه شده؛ با توجه به منابع و اسناد موجود، اولین و قدیمی ترین ضریح در دوره صفویه بر مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام) نصب گردیده است.  
اولین و قدیمی ترین ضریح
در مورد اولین ضریح نصب شده بر مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام) نظرات مختلفی ارئه شده؛ «بزرگ عالم زاده» در این باره می نویسد:
«اولین ضریح مرقد امام رضا (علیه السلام) ضریحی چوبی طلا و نقره کوب بوده که در عهد شاه طهماسب صفوی ساخته و نصب شده است؛ این ضریح دارای تزئیناتی بوده و بر لوحه ای از طلا، روی سردر ضریح، نام شاه طهماسب صفوی چنین آمده است:
در عهد بنده شاه ولایت، طهماسب بن اسماعیل صفوی، این محجر مبارک در این مکان مقدس نصب گردید».
 
صحن انقلاب – دوره ناصری؛ اهداکننده: بهزاد چوپانکاره

نویسنده کتاب «تاریخ آستان قدس» نیز در اشاره به ضریح ها و صندوق نصب شده بر مرقد مطهر امام رضا (علیه السلام) از ضریح نصب شده در زمان «شاه طهماسب صفوی» به عنوان اولین ضریح نام می برد.
رضا نقدی، نیز در مقاله پژوهشی خود می نویسد:
«به نظر می رسد که برای اولین بار شاه اسماعیل، ضریحی را بر روی مزار امام رضا (علیه السلام) گذاشته باشد؛ زیرا در سال مذکور وی در ضمن نامه ای به شیبک خان،[1] اشاره می کند که «به زودی متوجه خراسان خواهیم شد تا ضریحی جهت روضه مقدسه به وزن هفتاد من، به جواهر مکلّل[2] ساخته ایم که گرد قبر آن حضرت گیریم».
متن این نامه به صورت مفصل در کتاب «شاه اسماعیل صفوی (مجموعه اسناد و مکاتبات تاریخی همراه با یادداشت های تفضیلی)؛ آمده که بخشی از آن را می خوانیم:
«بعداز نوروز باستانی بی قضای ربانی به طواف آستانه حضرت سلطان الجن والانس، خاقان الاولیاء و برهان الاتقیاء الامام بالحق علی بن موسی الرضا علیه التحیه و الثنا متوجه خواهیم شد که ضریحی جهت روضه مقدسه به وزن هفتاد من به جواهر مکلّل ساخته ایم که گرد قبر آن حضرت گیریم.»
نویسنده «تاریخ صندوق ها و ضریح های مرقد امام رضا (علیه السلام)»، از سندی نام می برد که در آن به ضریحی در دوره شاه اسماعیل اول صفوی و نذورات به دست آمده از «بین الضریحین» اشاره شده است.
 نویسنده، «بین الضریحین» را به معنای فاصله بین دو ضریح، یکی ضریح منصوب در زمان شاه اسماعیل صفوی و دیگری ضریح منصوب در زمان شاه طهماسب صفوی می داند.
شاید به طور قطع نتوان اظهار کرد که اولین ضریح در دوره کدام یک از پادشاهان صفوی بر مرقد مطهر نصب شده اما با توجه به منابع موجود با اطمینان بیشتری می توان زمان نصب اولین ضریح را متعلق به دوره صفویه دانست.
 نویسنده: فدوی
 
منابع:
1. فصلنامه آستان هنر، هنرنامه آستان قدس رضوی، شماره 7؛ رضا نقدی
2. پایان نامه تاریخ صندوق ها و ضریح های مرقد امام رضا (ع)؛ سعیده جلالیان سده
3. شاه اسماعیل صفوی (مجموعه اسناد و مکاتبات تاریخی همراه با یادداشت های تفضیلی)؛ عبدالحسین نوائی
5. قبله گاه عاشقان؛ بزرگ عالم زاده
6. تاریخ آستان قدس؛ علی مؤتمن
7. تاریخ آستان قدس رضوی؛ عزیزالله عطاردی
8.  فرهنگ لغت عمید

پی نوشت:
1.  پسر بوداق خان، از اعقاب جوچی پسر چنگیز است؛ وی به دست شاه اسماعیل به قتل رسید. (ر.ک جلالیان سده، سعیده، تاریخ صندوق ها و ضریح های مرقد امام رضا (ع)
 2. زیورداده؛ آراسته‌ شده. ( فرهنگ فارسی عمید) 
1329 
کلید واژه ها:
قدیمی ترین ضریح , قدیمی ترین ضریح حرم مطهر امام رضا , ضریح های حرم امام رضا , ضریح شیر وشکر , ضریح اول , ضریح سیمین و زرین , ضریح چهارم امام رضا 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ضریح پنجم حرم امام رضا (علیه السلام)
 • 1396/1/15 سه‌شنبه ضریح پنجم حرم امام رضا (علیه السلام)
  ضریح فعلی منصوب بر مرقد مطهرامام رضا (علیه السلام)، ضریح«سیمین و زرین»، نام دارد. از این ضریح با نام ضریح پنجم نیز نام برده شده است. طراحی این ضریح توسط استاد محمود فرشچیان صورت گرفته است.  
  حرم شناسی
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط