خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 183007444
  تعداد بازدید این صفحه: 838556
  در امروز: 25962

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 23/10/1395
 

  موزه فرش

موزه فرش آستان قدس یکی از گنجینه های تخصصی موزه مرکزی به شمار می رود و مجموعه ای غنی از قالی های نفیسی است که طی دوره های مختلف توسط دوست داران و ارادتمندان به امام رضا علیه السلام به بارگاه منور ایشان وقف و اهداء شده و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر و بیوتات خریداری شده است.  

 موزه های آستان قدس رضوی، به دلیل در برگرفتن آثار نفیس و منحصر به فرد، از زیباترین وغنی ترین موزه های ایران به شمار می آید و نمایانگر هزار سال تاریخ هنر اسلامی در ایران و سیر تحوّل آن است. این موزه ها در بردارنده ی مجموعه آثار هنرمندان از اقصی نقاط این مرز و بوم است که حول محور وجود مقدس و حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام گرد آمده است و هر کس از هر صنف، طبقه، ملت و نژاد، می تواند از این مرکز بهره جوید و بر دانش خود بیفزاید.
   فرش ایران به عنوان یک کالای فرهنگی و کاربردی، از قدیم الایام نزد مردم جهان، جایگاه والایی داشته است. فرش، ساخته ی ذهن و دست هنرمند ایرانی است که همواره در طول زمان تولید، با لحظه لحظه ی زندگی پدیدآورنده اش عجین می شود و از آن تأثیر می پذیرد. مونس بافنده می شود، همراه شادی هایش لبخند می زند و همراه غم او اشک می ریزد. مدت طولانی بافت فرش و همراهی او با گذران زندگی بافنده، در وی تعلق خاطری ایجاد می کند که معمولاً فقط بین آفریننده و آفریده شده ایجاد می شود؛ بنابراین بافت فرش با ساختار بسیاری از تولیدات دیگر انسانی متفاوت است و با آن ها قابل مقایسه نیست.
   هنر قالی بافی و فرش، تمامی دارایی یک بافنده است که باید با آن، قوت یک سال خانواده را تأمین نماید. بدین جهت، فرش یک کالای صرفاً ذوقی نیست که آن را با یک تابلوی نقاشی یا یک اثر حجمی مقایسه کنیم. همچنین آن را یک کالای صرفاً صنعتی نیز نمی توان در نظر گرفت که فقط جنبه های مادی آن مدّ نظر باشد؛ بنابراین باید آن را در جایگاه والایی که واجد آن است، بررسی و ارزیابی نمود.
ارادت ایرانیان به دربار ملائک پاسبان آستان مقدس رضوی، بسیار دیرینه است. ارادتی که از درون می جوشد و جان را بی قرار و شیدا می کند. درواقع، رابطه ای ایجاد می کند که فراخاکی است. در فضایی چنین که دل خواهِ مرید و مراد است، تقدیم هدیه و پیشکش، کمترین چیزی است که می تواند مطرح باشد.
 
واقفان فرش می خواهند آنچه را که دارند، تقدیم درگاه دوست نمایند؛ بنابراین بهترین چیزی که در اختیار دارند، فرش است؛ چرا که لحظه لحظه ی زندگی خویش را در آن جاری می بینند و رازها و نیازهایشان را در تار و پود آن تنیده اند. پس فرش،گنجینه ی اسرار آن هاست و آن را وقف قدوم زائرانی می نمایند که به عشق مولا، پا در حریم دوست گذاشته اند.
آری! بدین گونه است که بهترین بافته های فرش ایران در گنجینه ی فرش و منسوجات آستان مقدس رضوی گرد آمده است. بافته هایی که روزگاری زیر پای قدوم زائران حضرتش پهن بوده و پس از این خدمت مقدس، درحالی که متبرک گردیده اند، موزه نشین شده اند تا گواه ایمان، علاقه و عشق شیعیان علی بن ابی طالب علیه السلام به فرزند آن امام همام باشند.
موزه تخصصی فرش
 
آستان قدس رضوی، به برکت وجود نازنین حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیه و الثناء به لحاظ بنیان دینی و فرهنگی، از جایگاه عالی و ویژه ای در جهان اسلام برخوردار است؛ به برکت نظام ارزشمند جمهوری اسلامی، در این آستان مقدس در سه دهه ی اخیر، تحوّلات عظیمی در بخش های فرهنگی بوجود آمده است. در سال 1377 نخستین گنجینه تخصصی فرش و منسوجات در ساختمان گنجینه قرآن و نفایس راه اندازی شد تا فرش هایی که با گذار سال های دور در این آستان ملک پاسبان، بال ملکوتی فرشتگان و پاهای زائران خسته دل را درک کرده اند، در فضایی حفظ و نگهداری شوند.
با عنایت مرحوم آیت الله واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی و مسئولان عالی رتبه آستانه، در سال1383 هجری شمسی احداث ساختمان بزرگ تر و مناسب تری برای موزه تخصصی فرش در کنار موزه مرکزی آستان قدس رضوی آغاز شد که به یاری پروردگار متعال، در آبان ماه سال 1390 و هم زمان با عید سعید غدیر خم، راه اندازی گردید.
موزه فرش یکی از گنجینه های تخصصی موزه مرکزی آستان قدس است که با داشتن سه طبقه فضای نمایشی و یک طبقه فضای کارگاهی در زیربنایی به مساحت 6647 متر مربع یکی از بزرگ ترین موزه های تخصصی فرش جهان به شمار می رود.
این گنجینه شامل مجموعه ای غنی از قالی های نفیسی است که طی دوره های مختلف توسط دوست داران و ارادتمندان امام رضا علیه السلام به بارگاه منور ایشان وقف و اهداء شده و یا توسط آستان قدس رضوی برای استفاده در حرم مطهر رضوی و بیوتات خریداری گردیده است؛ بسیاری از این فرش ها علاوه بر ارزش تاریخی و هنری، دارای ارزش های کاربردی بوده و به عنوان کف پوش، سجاده، ضریح پوش، پرده و ... مورد استفاده قرار می گرفته اند.

در حال حاضر، 102 تخته فرش شامل قالی، قالیچه و تابلو فرش در موزه تخصصی فرش آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است. حدود 90 درصد فرش ها، اهدایی مردم علاقه مند و عاشق امام هشتم علیه السلام است.
 
 
بخشی از آثار نفیس موجود در موزه فرش آستان قدس
 
1. قالی هفت شهر عشق
 

قالی هفت شهر عشق
زمان بافت: نیمه دوم قرن 14 شمسی
ابعاد: 460*370 سانتی متر
جنس تار: ابریشم
جنس پود و پرز: پشم و ابریشم
نوع گره: نامتقارن
محل بافت: اصفهان
 
 
2. قالیچه کتیبه ای «مدح امام رضا(ع)»
طرح : کتیبه ای؛ تاریخ بافت : 1377 ﻫ . ش؛ محل بافت: اصفهان؛ بافنده: حاج محمد صیرفیان؛ واقف: حاج محمد صیرفیان؛ نوع گره: نامتقارن( فارسی )؛ رَج شمار: 75 گره در 5/6 سانتی متر؛ جنس پود: پنبه ؛ ابعاد: 118×193 سانتی متر؛ جنس تار: ابریشم؛ جنس پرز: ابریشم و پشم
این قالی، نفیس و ریزبافت است که نمایی از یک کتیبه را به نمایش می گذارد. قالی مذکور، حاوی یک حاشیه ی بسیار زیبا با رنگ لاکی است که نگاره هایی از فرش اصفهان را در خود جای داده است. رنگ نگاره ها با زمینه، دارای تضاد جالب توجهی است. متن قالی دارای 24 طرح شبه قلمدانی است و با استفاده از نواری که از نظر رنگ و حتی نوع نگاره ها هماهنگ و همانند حاشیه ی کوچک بیرونی است، کار شده است.
در این فرش، شعری از «بانو حکمت حکمی» در دوازده بیت باخط زیبای نستعلیق به شرح زیر، نوشته و بافته شده است.
پروانـه وار گـرد ضریح تو پر زنم               
 
 

اشکم چو شمع ریزد و بر جان شرر زنم
ای هشتمین امام به حق یار شیعیان                
از شوق دیدن تو به کوه و کمر زنم
سبط پیمبری تو و فرزند حیدری                  
در مدح دودمان تو بانگ سحر زنم
شاهان تاجدار گدایان درگهت                  
وامانده من به فر سپاهت ضرر زنم
از راه لطف در بگشودی به روی من            
اینک سزد که طعنه به شمس و قمر زنم
جن و ملک به درگه و بار تو خادم اند              
من ناتوان چگونه توانم که در زنم
با زهر کین چو گشت امام رضا شهید            
در ماتمش به شیون و زاری سر زنم
شکر و سپاس حق که به یاد رضا دمی                
در سوگ او نشسته و فریاد برزنم
شاید قبول درگهش افتد سلام من             
شیطان نموده دور، چو رمی جمر زنم
از بهر غربتش که غریبست این چنین          
از دیده خون فشانده و سر بر حجر زنم
گردی شفیع من تو اگر روز رستخیز               
حاشا که دم ز سختی نار سقر زنم
از حکمت خداست که گشته نصیب من         
بر این بهشت روضه رضوان نظر زنم
در انتهای این راز و نیاز عارفانه که محل شروع بافت قالی است، کتیبه ای در وسط قالی و در احاطه ی رنگ های پرچم ایران به این شرح مشاهده می شود: طرح و تولید از محمد صیرفیان؛ شعر از بانو حکمت حکمی؛ وقف حرم رضوی؛ بافت ایران؛ اصفهان؛ ایران.
3. قالی گلستان

قالی گلستان
اهداء کننده: حمیدرضا شجاعی
بافندگان: دو خواهر قمی
طرح: لچک ترنج گل فرنگ
ابعاد: 144*218 سانتی متر
تار: ابریشم
پود: پنبه و پرز: پشم و ابریشم
 
4. قالی چهار فصل(دوازده برج)
 
 
قالی چهار فصل(دوازده برج)
تارو پود: پنبه
پرز: پشم
محل و زمان بافت: تبریز قرن 13(دوره قاجار)
ابعاد: 218*300 سانتی متر

هم اکنون در مجموعه آستان قدس رضوی سه موزه دایر است:
موزه قرآن
موزه مرکزی
موزه فرش
هر سه این موزه ها در صحن کوثر قرار گرفته اند و همه روزه پذیرای عده کثیری از زائران و مجاوران علی بن موسی الرضا علیه السلام هستند.
 
 
موزه فرش آستان قدس رضوی، که در مجاورت موزه مرکزی قرار گرفته در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 12:30، پنج شنبه ها از ساعت 8 تا 11:30 و جمعه ها و ایام تعطیل از ساعت 8 تا 12، پذیرای زائران و مجاوران محترم می باشد.
 
 
تهیه کننده : فدوی
 
 
منابع:
دانشورز؛ نشریه داخلی
آستان نیوز؛ پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی                        
منبع عکس :پورتال جامع آستان قدس رضوی


  
کلید واژه ها:
موزه مرکزی آستان قدس , قالی های نفیس, موزه فرش آستان قدس , گنجینه فرش آستان قدس رضوی , صحن کوثر  
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
از پایگاه های آداب زیارت چه می دانید؟
 • 1396/6/19 يكشنبه از پایگاه های آداب زیارت چه می دانید؟
  پایگاه های آداب زیارت در راستای میزبانی از عموم زائران و آشنایی آنان با فرهنگ و آداب زیارت تدارک دیده شده است. در این پایگاه ها والدین می توانند کودکانشان را به مجموعه و نمایشگاه کبوترانه ببرند تا در قالب بازی و سرگرمی با آداب زیارت آشنا شوند.
  اماکن علمی فرهنگی حرم
نگاه امام رضا (ع)
 • 1396/5/11 چهارشنبه نگاه امام رضا (ع)
  روبروی گنبد طلای حضرت ایستادم و گفتم: امام رضا دیگه نمی تونم به این صحن بروم حال دلم رو شما بهتر می دونید. می دونم شما شیفت خادم هاتون رو در صحن ها مشخص می کنید و گرنه من رو سیاه کجا و حرم شما کجا؟
  گزارش توصیفی
نماز جماعت حرم
 • 1396/5/9 دوشنبه نماز جماعت حرم
  گفتم: «آقا بهتون نظر کرده، دعوتتون کرده تو صف نماز جماعت حرمش» - گفت: «نمی دونم دقیقاً منظورتون چیه، اما یه حالی دارم ..‌.یه چیزی تو دلم می گه باید با این جماعت نماز بخونم. شاید به قول شما نگاه آقاست.»
  گزارش توصیفی
موزه فرش آستان قدس رضوی
 • 1396/4/18 يكشنبه موزه فرش آستان قدس رضوی
  موزة تخصصی فرش که در کنار موزه مرکزی آستان قدس قرار دارد در سال 1390 ه.ش راه اندازی گردید. در این موزه قالی و قالیچه هایی که از نفیس ترین شاهکارهای هنری به شمار می روند در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
  گنجینه های موزه
گنجینه تمبر و تاریخچه پستی آستان قدس رضوی
 • 1396/3/22 دوشنبه گنجینه تمبر و تاریخچه پستی آستان قدس رضوی
  گنجینه تمبر و تاریخچه پستی با در اختیار داشتن مجموعه های قابل توجه از تمبرها و دیگر اقلام پستی ایران و سایر کشورهای جهان، سالانه پذیرای صدها هزار نفر از زائران حرم مطهر رضوی و گردشگران و مجموعه داران تمبر و اقلام پستی از ایران و سایر کشورها است.
  گنجینه های موزه
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط