خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 183490047
  تعداد بازدید این صفحه: 843485
  در امروز: 63248

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه شنبه 7/10/1395
 

  استاد فرشچیان؛ هنرمند معاصر و بزرگترین نگارگر جهان

استاد محمود فرشچیان، یکی از اساتید کم نظیر هنر نگارگری در عصر حاضر است و در طراحی و شناخت و به کارگیری رنگ ها، دارای تبحری فوق العاده است. آثار استاد فرشچیان از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی الهام گرفته است. تابلوهای یتیم نوازی، عصر عاشورا، حضرت علی اصغر(علیه السلام)، نیایش، یارب، اولین پیام، پنجمین روز آفرینش، توسل، ضامن آهوی 2، کوثر و رمی جمرات - که استاد آن ها را به موزه ی حرم امام رضا (علیه السلام) اهدا نموده اند - برخی از آثار جاویدانِ استاد فرشچیان است  
استاد محمود فرشچیان، در سال 1308 شمسی، در اصفهان، پایتخت هنر ایران، دیده به جهان گشود. پدرش، حاج غلامرضا فرشچیان، از تاجران فرش بود که در زمینه قالی بافی نیز فعالیت داشت؛ شغل پدر در پرورش استعداد استاد فرشچیان و آشنایی بهتر وی با هنر بی تأثیر نبود.
از سال های پیش از مدرسه، از روی نقشه های قالی طرح می زد تا به تدریج، دستش در کار نقش پردازی، روان گردید. فرشچیان در طی تحصیلات مقدماتی در محضر استاد میرزا آقا امامی اصفهانی، هنرمند چیره دست و پرآوازه ی دیار اصفهان، دلبستگی تمام به آموختن نقاشی پیدا کرد و دل در گروِ نقش های زیبا بست و از کارِ هنر، احساس رضایت و شادمانی داشت. وی از پایه هفتم دبیرستان، قدم به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گذاشت و چهار سال در آن جایگاه، زیر نظر استاد عیسی بهادری، استاد نابغه و توانمند نقاشی قالی، نگارگری و نقاشی رنگ و روغن، به فراگیری اصول و مبانی طراحی نقوش سنتی (نقشه ی قالی، تذهیب، نگارگری) پرداخت. بدون شک، استاد عیسی بهادری، در پرورش خلاقیت های محمود فرشچیان، نقش فوق العاده ارزشمندی داشت. استاد در بیان احساس و تجسم شعرگونه ی عواطف، به شیوه ای کاملاً جدید، موفق به هماهنگی و همگامی میان مضمون و محتوا و شکل و فرم نقاشی هایش گردید و این، مشخصه ی اصلی کار او در نقاشی شد.

فرشچیان، در جوانی، بسیار پُرتلاش و خستگی ناپذیر، به طراحی نقوش مختلف می پرداخت و در مطالعة آثار تاریخی شهر اصفهان، نظیر چهل ستون، عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، و طرح های اسلیمی و ختاییِ کاشی کاری های بی مانند آن ها ، بسیار کوشا بود. فرشچیان حتی در دوره ی سربازی نیز دست از قلم و رنگ برنداشت و آثاری دیدنی آفرید که  مورد تشویق مقامات قرار گرفت. استاد فرشچیان، پس از شش سال فعالیت و کسب هنر در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان، در سال 1329، موفق به کسب دیپلم عالی شد.
محمود فرشچیان پس از آموزش نزد اساتیدی نظیر امامی و بهادری و فارغ التحصیلی از مدرسه ی هنرهای زیبای اصفهان، برای گذراندن دوره ی هنرستان هنرهای زیبا، به اروپا سفر کرد و چندین سال به مطالعه ی آثار هنرمندان غربی در موزه ها پرداخت. به نقل از خود ایشان، در موزه های اروپا، اولین فردی بود که با بسته ای از کتاب و قلم، وارد شده و در نهایت، آخر از همه از موزه خارج می شد. استاد فرشچیان، پس از بازگشت به ایران، کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز کرد و به استادی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد. محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهای دوره ای و فصلی به ایران دارد.
سبک و ویژگی آثار
استاد فرشچیان را صاحب سبک جدیدی در نگارگری ایرانی می دانند. طراحی و شناخت و به کارگیری صحیحِ رنگ ها و قدرت قلم او، باعث شهرت آثارش گردیده است. از دید درون مایه، آثار استاد فرشچیان از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی الهام گرفته است. به هنگام نقاشی، او اغلب به موسیقی گوش می دهد و این اثرگیری از موسیقی، در آثار وی نمایان است. بدون تردید، استاد محمود فرشچیان، یکی از اساتید کم نظیر هنر نگارگری در عصر حاضر است و در طراحی و شناخت و به کارگیری رنگ ها، دارای تبحری فوق العاده است.


استاد فرشچیان، هنرمندی است بسیارکوشا و با استعداد، که دارای کوله باری از تجربه 50 ساله در کسب هنر و مهارت در کار نقاشی و خلق نقش های دل نشین و چشم نواز است و با توجه به خلق آثار بی نظیر، می توان به جرئت، این هنرمند بزرگ را صاحب سبک جدید در نقاشی ایرانی (نگارگری) دانست.
تابلوهای یتیم نوازی، عصر عاشورا، حضرت علی اصغر(علیه السلام)، نیایش، یارب، اولین پیام، پنجمین روز آفرینش، توسل، ضامن آهوی 2، کوثر و رمی جمرات - که استاد آن ها را به موزه ی حضرت رضا(علیه السلام) اهدا نموده اند - برخی از آثار جاویدانِ استاد فرشچیان است. استاد در مورد نحوه ی طراحی تابلوِ «عصر عاشورا» می گوید: «سه سال پیش از انقلاب اسلامی، روز عاشورا مادرم مرا نصیحت کرد و گفت: «به روضه گوش کن تا چند کلمه حرف حساب بشنوی.» من به ایشان گفتم: «من اول در اتاقم کاری دارم؛ بعد خواهم رفت.» حال عجیبی به من دست داد. وارد اتاق شدم. قلم را برداشتم و تابلوِ عصر عاشورا را شروع کردم. قلم را که برداشتم، تابلویی شد که الآن هست؛ بدون هیچ تغییری.»
 
 
با اندکی تغییر و تلخیص
تهیه کننده: فدوی
 
 
منبع:
مجله دانشورز؛ ماهنامه فرهنگی اطلاع رسانی سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی
 

  
کلید واژه ها:
هنرمند معاصر و بزرگترین نگارگر جهان , پنجمین روز آفرینش اثر استاد فرشچیان , موزه ی حرم امام رضا , تابلوی یتیم نوازی استاد فرشچیان , موزه آستان قدس رضوی , موزه مرکزی , استاد فرشچیان  
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
محرم و دفاع مقدس در موزه حرم امام رضا (ع)
آیا می دانید ساخت ضریح فعلی هفت سال زمان برده است؟
آلبوم تصویری آثار عاشورایی
چگونه قرآن بایسنغری کشف شد؟
 • 1396/6/5 يكشنبه چگونه قرآن بایسنغری کشف شد؟
  در سفری که ناصرالدین شاه به قصد زیارت حرم مطهر رضوی به مشهد دارد، قرآن را رؤیت می ‌کند و در فرمانی، دستور انتقال چند برگ از این قرآن را به کتابخانه سلطنتی صادر می‌ کند که این اتفاق، از دیگر دلایل پراکنده ‌شدن اوراق قرآن بزرگ بایسنغری است...
  گنجینه های مختلف موزه
نماز جماعت حرم
 • 1396/5/9 دوشنبه نماز جماعت حرم
  گفتم: «آقا بهتون نظر کرده، دعوتتون کرده تو صف نماز جماعت حرمش» - گفت: «نمی دونم دقیقاً منظورتون چیه، اما یه حالی دارم ..‌.یه چیزی تو دلم می گه باید با این جماعت نماز بخونم. شاید به قول شما نگاه آقاست.»
  گزارش توصیفی
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط