خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 195308154
  تعداد بازدید این صفحه: 967215
  در امروز: 74189

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
يكشنبه 13/12/1391
 

 قدمت حرم امام رضا(ع)

با شهادت امام رضا(ع) در سال 203 پیکر پاکش در کنار قبر هارون الرشید به خاک سپرده شد، این امارت در میان باغی بزرگ و زیبا قرار داشت که متعلق به حمید بن قحطبه والی توس بود. گویند هنگامی که امام رضا(ع) به مرو می رفتند در بین راه در خانه حمید بن قحطبه فرود آمدند و محل تدفین خود را مشخص نمودند.   

اولین بنای آرامگاه همان بقعه هارون الرشید بوده است که توسط مأمون عباسی بنا شده است که بقیه بنای حرم بر روی آن ساخته شده است.

از این تاریخ به بعد تا دوره دیلمیان نشانه ای از تجدید یا مرمت حرم در دست نمی باشد. سبکتکین (387 ـ 366 هـ ق ) پادشاه متعصب غزنوی حرم مطهر را ویران و زیارت آن را ممنوع کرد پس از آن عمید الدوله فایق در تکمیل بقعه و آبادانی مشهد کوشید.

قدمت حرم امام رضا(ع)

در سال 400 هـ ق ابوبکر شهمرد به دستور سلطان محمود غزنوی، بنای بقعه بار دیگر بازسازی کرد با توجه به سنگ نوشته قبر امام رضا(ع) به نظر می رسد بنای حرم در سال 516 هـ ق تجدید یا تعمیر شده است. بنای بقعه به سال 548 هـ ق آسیب فراوان دید.

در روزگار سلجوقیان شرف الدین ابوطاهر قمی پس از مرمت بنا گنبدی کاشی کاری شده را بر روی قبه حرم بنا کرد و مناره ای را کنار آن ساخت در دوره خوارزمشاهیان (612 هـ ق ) روضه رضوی مورد توجه قرار گرفت که کتیبه هایی از آن زمان در حرم موجود می باشد.

در زمان چنگیز بقعه دچار ویرانی شد. در زمان غازان خان و سپس سلطان محمد خدابنده الجایتو در تعمیر و تزئین حرم مطهر کوشید. در قرن هشتم بنای حرم عبارت بوده است از : حرم، مسجد بالاسر و چند بنای کوچک متصل به ضلع شمالی و یک مدرسه (به تصریح ابن بتوته جهانگرد معروف) . در زمان شاهرخ تیموری و همسرش گوهرشاد حرم مطهر توسعه قابل توجهی پیدا کرد .

در این دوره سال 821 هـ ق نخستین مسجد جامع شهر مشهد با نام مسجد گوهرشاد در سمت قبله حرم مطهر بر پا شد.
سپس بنای «دارالحفاظ» «مسجد فرق الذکر» « دارالسیاده » و سر انجام « تحویل خانه یا خزانه» بر پا شد .

پیرامون مجموعه نیز سه مدرسه به نام های مدرسه پریزاد ، مدرسه بالاسر ، مدرسه دودرب ساخته شد در زمان سلطان حسین بایقرا ( 875 ـ 912) به کوشش امیر علی شیر نوایی صحن کهنه و اساس ایوان طلا به وجود آمد صحن انقلاب در زمان شاه عباس اول وسعت یافت در زمان شاه طهماسب صفوی مناره نزدیک گنبد مرمت و طلاکاری شد و در سال 932 هـ ق خشتهای نفیس کاشی روی گنبد به خشتهای طلا مبدل شد، بعد از غارت خشتهای طلای گنبد در شورش عبدالمۆمن خان ازبک شاه عباس در سال 1010 هـ قبه تجدید بنای آن دستور داد که شرح آن در کتیبه میناکاری شده دور گنبد به خط علیرضا عباسی نقش بسته است. در زمان شاه عباس صحن کهنه (انقلاب ) گسترش یافت و ایوان شمالی اتاقها غرفه ها و سردرها و ایوانهای شرقی و غربی آن احداث گردید .

روضه منوره که پیکر مقدس حضرت رضا(ع) در آن مدفون است زیر گنبدی زرین و با شکوه قرار دارد و هسته مرکزی بناهای آستان قدس رضوی به شمار می آید. در سالهای آغازین به خاک سپاری پیکر پاک امام(ع), حرم مطهر به صورت بنایی ساده با مصالح ویژه آن دوران بنا شده بود, چنان که بقعه مطهر تنها در یک در وروردی ساده در پیش روی مبارک داشت و دارای تزئیناتی مختصر به سبک آن زمان بود. صفه های اضلاع حرم به جز صفه پیش رو , به سوی خارج از بنا بسته بود.

بر فراز بقعه تنها قبه ای وجود داشت. در آن سالهای دور زمین های اطراف حرم مطهر, همه خالی از سکنه بود و نوغان که یکی از دو قصبه معروف و معتبر توس بود, تنها آبادی مسکونی منطقه محسوب می شد.

قدمت حرم امام رضا(ع)

نظارت دقیق حکام جور بر حرکات و سکنات شیعیان, منع آنها از توجه به مرقد امام و درک فیض زیارت, موجب شد که سالها سپری شود و بنایی درخور و شایسته مضجع شریف حضرتش احداث نگردد. سرانجام سالهای سخت و سنگین به کندی سپری شد, عنایات خدای تعالی نسبت به روضه رضوی موجب شد که در آن روزهای اولیه و جو خاص آن زمان, حرم مطهر از هرگونه آسیبی محفوظ بماند تا آنجا که باب رافت خاصه حضرت بصورت بروز کرامات پی در پی و معجزات, گره از کار دردمندان و نیازآوران به درگاهش گشود, کثرت و تداوم کرامات امام موجب شد که توجه و اقبال مردم و حاکمان آن زمان به ویژه بیشتر اهالی خراسان و مناطق دیگر فزونی یابد و ارادتمندان به بقعه و بارگاه رضوی, زیارت پرفیض مرقد منورش را بر خود فرض دانسته اقدام به ساخت و مرمت و تذهیب و تزئین و حفظ و نگهداری آن بنای مقدس نمایند.

 

در طول قرنهای مختلف , رجال کشورهای اسلامی , حکام و امرای خراسان , مردان با اخلاص و علاقه مند به مقام شامخ ولایت و امامت با صرف مبالغی در تجدید عظمت آن کوشیده اند , ضمن تزئین آن با ایجاد بناها و به جای گذاشتن آثاری این مکان شریف را مملو از جلوه های کهن هنری دوران گذشته نموده , نفایس تاریخی و شاهکارهای هنری شان را مخلصانه به این جایگاه رفیع عرضه دارند.

 
931 
کلید واژه ها:
تاریخچه حرم امام رضا , تاریخچه حرم مطهر , حرم مطهر امام رضا , قدمت حرم امام رضا 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
رواق حضرت معصومه (سلام الله علیها)
 • 1396/3/11 پنجشنبه رواق حضرت معصومه (سلام الله علیها)
  رواق حضرت معصومه (سلام الله علیها) در عصر انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1376 ش آغاز و در شب عید غدیر سال 1379 ش افتتاح شد. فضای این رواق با وسعت 1965 متر مربع، طبقه زیرین رواق دارالولایه به شمار می رود و در غرب سرداب مطهر و بالاسر مبارک امام علیه السلام واقع است.
محراب و منبر مسجد گوهرشاد
 • 1395/4/8 سه‌شنبه محراب و منبر مسجد گوهرشاد
  اصطلاح محراب در بناهای اسلامی به مکانی اطلاق می شود که امام و پیشوای مذهبی به هنگام برگزاری نماز جماعت در آن مکان به نماز می ایستد و منبر جایگاهی است بلند که خطیب بر بالای آن رفته و برای مردم سخن می گوید.
ایوان طلای ناصری
 • 1394/11/13 سه‌شنبه ایوان طلای ناصری
  پیران مشهدالرضا صحن آزادی را، صحن نو می دانند. صحن نو در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و ابتدا پوششی از گچ و کاشی داشته اما ناصرالدین شاه آن را مرمت کرد و با خشت های زرین آن را مطلا نمود؛ به همین دلیل به ایوان طلای ناصری معروف شد.
صحن کوثر
 • 1394/7/22 چهارشنبه صحن کوثر
  صحن کوثر صحنی به زیبایی معماری ایرانی- اسلامی که بر کتیبه های آن خطبه فدکیه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها نقش بسته است.
بهشت در بهشت (رواق دارالسلام)
 • 1394/6/17 سه‌شنبه بهشت در بهشت (رواق دارالسلام)
  شالوده رواق دارالسلام را گوهرشاد خاتون در دو طبقه بنا نهاد. سالها پیش بخش بالایی رواق مدتی برای آسایشگاه خادمان اختصاص داشت.در سال ‏های 1334 تا 1338 به همت مرحوم دکتر سید فخرالدین آسایشگاه فراشان را به جای دیگری بردند و سقف میانی را برداشتند و به رواق تبدیل کردند
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط