کتابخانه

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 242160912
  تعداد بازدید این صفحه: 246558
  در امروز: 27092

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
سه‌شنبه 31/5/1396

 کتاب مفاتیح الحیاه

کتاب مفاتیح الحیاه، اثر جمعی از نویسندگان حوزه علمیه قم با نظارت عبدالله جوادی آملی است. در این کتاب سبک زندگی اسلامی بر اساس احادیث و روایات معصومین (ع) به صورت کاربردی برای عموم مردم تبیین شده است.  
کتاب مفاتیح الحیاه، اثر جمعی از نویسندگان حوزه علمیه قم با نظارت عبدالله جوادی آملی است. این کتاب که  به جلد دوم و مکمل  مفاتیح‌ الجنان نیز مشهور شده کتابی حدیثی-رفتاری درباره سبک زندگی اسلامی است و تاکنون بیش از 205 بار تجدید چاپ شده است.
در این کتاب می ‌توان احادیث و روایاتی را که به رفتارهای فرهنگی - اجتماعی و حوزه اخلاق و حقوق اجتماعی مربوط هست را مشاهده کرد و آن را به صورت کاربردی در زندگی روزمره  مورد استفاده قرار داد.
این کتاب که در واقع دائرة المعارفی برای زندگی بر اساس توصیه​ های قرآن و ائمه معصومین (ع) است، در پنج بخش کلی به شرح رابطه و تعامل انسان با خود؛ تعامل انسان با همنوعان؛ تعامل مردم و نظام اسلامی؛ تعامل انسان با حیوان و تعامل انسان با محیط پیرامون خود می‌  پردازد.
 مطالب هر بخش از این کتاب در قالب فصل‌ های متعدد شرح و توضیح داده شده است. در بخش تعامل انسان با خود به مباحثی چون: اهمیت تفکر و تدبر، یادگیری و دانش‌ اندوزی، کار و تلاش، نظافت و بهداشت، خوردن و آشامیدن و ... پرداخته  شده است.
بخش تعامل انسان با همنوعان در 6 فصل به خویشاوندان، هم‌ کیشان (مسلمانان)،  بیگانگان:  (اهل کتاب،  مشرکان و پیروان فرقه‌ های انحرافی)، مستضعفان، مهاجمان و دشمنان و شهروندان می‌ پردازد.
 
 
در تعامل مردم و نظام اسلامی مباحثی چون نظام سیاسی: (اهمیت تشکیل نظام اسلامی و نیاز به حاکم عادل)، نظام اجتماعی، شهرسازی و شهرداری و امور اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است.
نگهداری از حیوان، بهره‌ گیری از حیوان و حقوق حیوان در بخش تعامل انسان با حیوان مورد توجه قرار گرفته است.
در بخش تعامل انسان با محیط پیرامون خود مسائل عمیق و نوین تعامل انسان با محیط زیست، آب و هوا و خاک حاصلخیز، درختکاری و جنگل‌ ها، فضای سبز و مراتع، گردشگری و دیدار شگفتی‌ های تاریخی و طبیعی و ... از دیدگاه روایات مورد توجه و دقت قرار گرفته است.
علاوه بر بخش ‌های  پنجگانه، بخشی نیز به عنوان ضمیمه در انتهای کتاب وجود دارد که شامل فصولی درباره کارها در روزهای ماه قمری، سنت‌ها و ... می ‌شود. در این بخش از کتاب مباحثی چون آئین نوروز، یلدا و چهارشنبه سوری، استخاره و تفأل عنوان گردیده است.
 
  
تعداد بازدید:562 
کلید واژه ها:
جوادی آملی , سبک زندگی , مفاتیح الجنان , مفاتیح الحیاه 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ویژه نامه : «پلاک 8»
ویژه نامه پلاک 8
بختک‌های دست‌ساز
 • 1396/6/19 يكشنبه بختک‌های دست‌ساز
  نمونه‌هایی از خرافاتی که در جریان ازدواج و زندگی مشترک بر خانواده‌ها سایه‌ افکنده و علت‌های پیدایش و شیوه‌های مواجهه با آن‌ها در این کتاب پیشکش شما شده است
  پر مخاطب ها
بالانشین
 • 1396/6/4 شنبه بالانشین
  کتاب بالانشین با داشتن مطالب سودمند و مفیدی در زمینه چیستی سواد رسانه ای و مهارت ‌های مدیریت رسانه ها اعم از تلویزیون، رادیو، ماهواره، تلفن همراه و انواع بازی های رایانه‌ای شیوه صحیح استفاده از این رسانه ها را به ما می آموزد.
  نوجوان
سبک زندگی اسلامی درسیره اهل بیت علیهم السلام :
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir