کلید موفقیت

داستان صوتی کلید موفقیت  باز هم کاکلی برنده مسابقه نمایش پرواز کبوتران شد. البته حقّش هم بود! مخصوصاً که این پیروز‌ها اصلاً او را مغرور نمی‌کرد.
یک روز به او گفتم: کاکلی! می‌دانی این اخلاق خوب تو که خودت را از دیگران بالاتر نمی‌بینی، مرا به یاد امام رضا (علیه السلام) می‌اندازد!
کاکلی با تعجب پرسید: منظورت چیست بغ بغو؟!
گفتم: ایشان هم خیلی خاکسار و خودشکن است!
چشم‌های کاکلی گرد شد و گفت: بغ بغو! این‌ها چیست که می‌گویی؟ یک‌جوری حرف بزن که ما هم بفهمیم. این کلمه‌هایی که گفتی، معنایش چیست؟
سرفه‌ای کردم و گفتم: خاکسار که یعنی همان متواضع! یعنی فروتن! یعنی کسی که خودش را از دیگران بالاتر نمی‌بیند و برای آنها قیافه نمی‌گیرد. (خودشکن) را هم خودم درست کردم که معنایش همین چیزهاست!
بعد ادامه دادم:امام رضا(ع) به دیگران سلام می کرد، با خدمت کاران سر یک سفره می نشست، نیازهای مردم را برآورده می کرد و نه تنها خودش این طور بود،بلکه این روش را به دیگران هم سفارش می کرد و می گفت:( عزت و بزرگی و احترام به دست نمی آید مگر در سایه تواضع و فروتنی! )
یک روز دیگر شنیدم که به یکی از دوستانش می گفت:
تواضع یعنی این که هرچه برای خودت می خواهی، برای دیگران هم بخواهی و از آن بالاتر این است که خطاهای دیگران را ببخشی تا از نیکوکاران باشی و بدان که قطعا خدا نیکوکاران را دوست دارد!
کاکلی جواب داد:بله! ماجرای آن مردی را می گویی که امام را نشناخته بود و از ایشان خواسته بود که پشتش را کیسه بکشد و حضرت هم با تواضع فراوان قبول کرده و این کار را انجام داده بود
خیلی برایم جالب بود که آن روز وقتی از لب پشت بام پرواز کردم و آمدم روی دیوار کوتاه لب باغچه، شنیدم حضرت به یارانش می گفت:
اگر می خواهید اموالتان برکت پیدا کند، به دو چیز خیلی اهمیت بدهید: یکی رفت و آمد با فامیل و یکی خوش رفتاری با همسایه ها!
یک روز هم داشتم با طوقی صحبت می کردم؛ همان کبوتری که از مکه آمده بود.طوقی می گفت با گوشهای خودش شنیده که امام رضا ( ع ) فرمود:( کسی که همسایه اش را اذیت کند، ایمان ندارد ).
  بعد ادامه دادم: امام رضا (علیه السلام) به دیگران سلام می‌کرد، با خدمتکاران سر یک سفره می‌نشست، نیازهای مردم را برآورده می‌کرد و نه تنها خودش این طور بود، بلکه این روش را به دیگران هم سفارش می‌کرد و می‌گفت: «عزت و بزرگی و احترام به دست نمی‌آید مگر در سایۀ تواضع و فروتنی!»
یک روز دیگر شنیدم که به یکی از دوستانش می‌گفت:
«تواضع یعنی این که هرچه برای خودت می‌خواهی، برای دیگران هم بخواهی و از آن بالاتر این است که خطاهای دیگران را ببخشی تا از نیکوکاران باشی و بدان که قطعاً خدا نیکوکاران را دوست دارد!»
مـــا بــه (تکبـــر) می‌گیم            (مــریضــی خطــرنـــاک!)
داروی اون؛ (تـــــواضــع)            دل‌هـارو مـی‌کنــه پـــاک! 

1397/5/2 سه‌شنبه 
بازدید:339

  دانلود صوت : دانلود صوت کليد موفقيت.mp34.96 MB 
 
امتیاز دهی
 
 

 
page loader لطفا منتظر بمانید ...