ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 183509743
  تعداد بازدید این صفحه: 381234
  در امروز: 82944

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
دوشنبه 19/4/1396

 قلم و رسالت جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی

می‌شود با قلم برای منافع مردم نوشت و در راستای منافع ملی قلم زد و البته می‌شود هم به ‌واسطه قلم منافع ملی را قربانی منافع سیاسی و حزبی کرد و حتی برای منافع دشمنان ملت نوشت 
می‌شود با قلم برای منافع مردم نوشت و در راستای منافع ملی قلم زد و البته می‌شود هم به ‌واسطه قلم منافع ملی را قربانی منافع سیاسی و حزبی کرد و حتی برای منافع دشمنان ملت نوشت. به‌عنوان ‌مثال هستند کسانی که برای تحمیل قراردادهای غیرقابل ‌دفاع بر کشورمان که طی آن منافع ملی ایرانیان هیچ جایی ندارد، بسترسازی می‌کنند.
باگذشت زمان و فراگیر شدن ابزارهای رسانه‌ای، اهمیت پیام -که رسانه‌ها ابزاری برای انتقال آن هستند- بیش‌ازپیش مشخص ‌شده است. قلم یکی از شیوه‌های تولید و انتقال پیام است که گسترش ابزارهای رسانه ‌ای نه ‌تنها از جایگاه آن نکاسته، بلکه اهمیت قلم و نویسندگی در این شرایط بیش‌ازپیش احساس می ‌شود. در مقام مقایسه، پیشرفت جبهه انقلاب درزمینهٔ نویسندگی و رسانه‌ ای نسبت به قبل چیزی نیست که بتوان آن را انکار کرد. به نظر می ‌رسد فعالین رسانه ‌ای جبهه انقلاب ضرورت نقش‌آفرینی در این زمینه، -به‌ ویژه در سال‌های اخیر- را بیش از گذشته احساس کرده‌اند. بااین‌همه، تردیدی نیست که این حوزه تلاش‌های بسی بیشتر ازآنچه تاکنون صورت گرفته را می‌ طلبد و جبهه فرهنگی و رسانه ‌ای انقلاب اسلامی در این عرصه رسالتی سنگین بر عهده دارد.
 
رسالت سنگین جبهه انقلاب در عرصه قلم 
از اصلی ‌ترین عوامل وقوع انقلاب و ادامه مسیر آن، نقش ‌آفرینی مردم بوده و هست. در حال حاضر نیز، بقای جمهوری اسلامی به نقش ‌آفرینی مردم است و اگر امروز شاهد نقش برجسته جمهوری اسلامی در منطقه و جهان هستیم به خاطر حضور و پشتوانه مردمی آن است. تاریخ جمهوری اسلامی و رخدادهایی که حدود چهار دهه اخیر شاهد آن بوده‌ایم، نشان داده است که عموم مردم نسبت به خواص و به‌ اصطلاح نخبگان سیاسی نقش مثبت و سازنده ‌تری در پیشبرد آرمان‌ها و اهداف انقلاب و نظام اسلامی داشته ‌اند. این در حالی است که بخشی از نخبگان سیاسی در سطوح مختلف، در برهه‌هایی ضربات سختی را به انقلاب وارد کرده ‌اند.
لذا در چنین شرایطی هرچقدر که میدان نقد و نظارت بر نخبگان سیاسی درون و بیرون قدرت افزایش پیدا کند، به نفع نظام اسلامی خواهد بود، چراکه عرصه را برای هزینه آفرینی آن‌ها برای نظام که عموماً در بستر ترجیح منافع حزبی و فردی نسبت به منافع نظام توسط آن‌ها صورت می ‌گیرد، تنگ‌ تر خواهد کرد. این مسئله بیش‌ازپیش رسالت فعالان رسانه ‌ای جبهه انقلاب را سنگین می‌ کند. فعالان عرصه قلم متعلق به جبهه انقلاب باید بر عملکرد و رویه مسئولان و فعالان سیاسی نظارت داشته باشند و برای نقد سازنده آن‌ها خط قرمزی برای خود قائل نشوند. 
افزون بر این، فعالان رسانه ‌ای انقلابی باید پرچم نقد سازنده و نظارت بر سیاسیون را خود در دست بگیرند و پرچم ‌دار نظارت بر مسئولان باشند تا بدین شکل ابتکار عمل به دست آن‌ها باشد. یکی از نکات مهم و تعیین‌ کننده‌ ای که انتظار می‌ رود فعالان رسانه ‌ای جبهه انقلاب نسبت به آن توجه لازم را داشته باشند، این است که دفاع از نظام و انقلاب یقیناً به معنای توجیه رفتارها و اشتباهات ارگان‌ها و مسئولان کشور نیست، بلکه نظارت و انتقاد مستمر از عملکرد آن‌ها، خود به معنای حراست از انقلاب و لازمه آن است.
این در حالی است که وجود شرایط جنگی و صف‌ آرایی که به‌ واسطه جنگ نرم تمام‌عیار علیه انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم، تکلیف انقلابیون را در عرصه رسانه و قلم، بیش‌ازپیش سنگین می ‌کند.
 
قلم برای منافع ملی 
می ‌شود با قلم برای منافع مردم نوشت و در راستای منافع ملی قلم زد و البته می ‌شود هم به ‌واسطه قلم منافع ملی را قربانی منافع سیاسی و حزبی کرد و حتی برای منافع دشمنان ملت نوشت. به‌عنوان ‌مثال هستند کسانی که برای تحمیل قراردادهای غیرقابل‌دفاع بر کشورمان که طی آن منافع ملی ایرانیان هیچ جایی ندارد، بسترسازی می‌ کنند. 
یقیناً نقش برخی از قلم ‌به ‌دستان و رسانه‌ ها در ترک‌ تازی طرف‌ های غربی برای امتیاز گیری هر بیشتر از ایران در جریان مذاکرات هسته ‌ای سال ‌های اخیر و تحمیل خسارت محض برجام بر کشور را نمی‌ توان انکار کرد، نمونه بارز این عمل را می‌ توان در اعتراف مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق دید که صریحاً در مصاحبه ‌ای اعتراف کرد که «مجبور بودیم که برجام را برای مردم بزک کنیم»[1]. دفاع از منافع بیگانگان و بزک کردن چهره دولت جنایتکاری چون ایالات‌ متحده، نمونه‌ هایی از قلم ‌زدن‌ هایی است که نه ‌تنها در راستای منافع ملی و برای مردم نیست، بلکه دقیقاً در تقابل با منافع ملی کشور است. 
یقیناً با هیچ استدلالی نمی ‌توان تلاش‌های آنان که برای بزک چهره کشوری چون آمریکا -که اتفاقاً این روزها یادآور انواع جنایت ‌ها و خصومت‌ هایش علیه ایرانیان است- قلم ‌به ‌دست می ‌گیرند را در راستای منافع ملی دانست. لذا اینکه قلم‌زدن در چه مسیری و برای چه کسانی باشد اهمیت زیادی دارد. امام خامنه ‌ای در مورد خصوصیات لازم اهل قلم می ‌فرمایند:« کسی‌ که قلم به دست می‌ گیرد، باید تقوا، صداقت، عفاف و انصاف نسبت به دیگران جزو طبیعت ثانوی ‌اش بشود.»[2]
البته این را تجربه جمهوری اسلامی و تقابل ایران با دشمنان نشان داده است که قلم‌ زدن برای منافع ملی، یقیناً بدون هزینه نیست و آنان که در این عرصه وارد می ‌شوند، طبیعتاً باید منتظر پیامدهای آن‌هم باشند.
 
لزوم نقدپذیری مسئولان 
همان‌ گونه که اشاره شد باز بودن میدان نقد و نظارت بر مسئولان، در راستای اهداف و آرمان‌های نظام و انقلاب است و مسیر هزینه‌ افزایی آن‌ها برای نظام را ناهموار می‌ کند. بااین ‌وجود بخشی از مسئولان همواره در قبال فضای نقد و نظارت مقاومت می‌ کنند و درواقع رغبتی به فضای انتقادی ندارند. این واقعیتی است که به ‌ویژه در سال‌های اخیر بیش‌ازپیش شاهد آن هستیم. تجربه حاکمیت دولت‌ های مختلف بر کشور نشان داده است کسانی که مدام از آزادی نقد و تحمل مخالف سخن می ‌گویند بیش از دیگران نسبت به تحمل منتقدین آسیب ‌پذیر بوده ‌اند و اتفاقاً در عمل نشان داده ‌اند اعتقادی به فضای باز انتقادی و تحمل صدای متفاوت را ندارند.
به ‌عنوان نمونه در شرایط کنونی و علیرغم آنکه مسئولان دولتی مدام از لزوم آزادی نقد می ‌گویند و ژست تحمل مخالف می‌ گیرند اما در عمل انتقاد از آن‌ها هزینه‌های قابل ‌توجهی به همراه دارد. درواقع فضای انتقادی علیه آن‌ها نه ‌تنها برخوردهای حذفی به دنبال دارد بلکه در سطحی گسترده‌ تر تخریب همه‌ جانبه و ترور شخصیت منتقدین از دیگر پیامدهای انتقاد به برخی از مسئولان است. این واقعیت تأسف ‌باری است که در همین چند هفته اخیر مواردی از آن را شاهد بودیم که انتقاد به برخی سیاست‌های دولت کنونی چگونه با حجم عظیم تخریب و هتاکی علیه منتقدان همراه شد.  
 
سخن پایانی 
باید گفت آنچه قابل‌ توجه است اینکه تعدد ابزارهای رسانه ‌ای و گسترش شبکه‌های اجتماعی شرایطی را به وجود آورده که طی آن شاهد تولید و توزیع حجم انبوه محتوا در قالب‌های مختلف به ‌ویژه در قالب نوشتاری هستیم. این واقعیت اهمیت قلم و نوشتن را بیش‌ازپیش نشان می‌دهد چراکه در شرایط تعدد و گستردگی مطالب، تولید محتوای باکیفیت اتفاقاً اهمیت بیشتری دارد. افزون بر این، این وضعیت به ‌مثابه حضور تمام ‌عیار دشمن در میدان رسانه است و برای مقابله با حجم انبوه تولیدات طرف مقابل، تولید محتوای هر چه بیشتر و تلاش برای انتقال پیام از سوی جبهه انقلاب اسلامی ضرورتی مضاعف دارد.
 
 پی نوشت ها:
[1] yon.ir/ZF6MW/  گفتگوی تاریخ آنلاین با مهدی رحمانیان، باشگاه خبرنگاران جوان، 6/2/96
[2] رهبر معظم انقلاب، 22/12/79
 سامان عباس‌پور؛ کارشناس مطالعات فرهنگی و رسانه
  
کلید واژه ها:
قلم ورسانه , منافع ملی , جبهه رسانه , رسانه انقلاب اسلامی , رسالت قلم , جبهه انقلاب , انتقاد پذیری سیاسی , گفتمان انقلاب اسلامی 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ
دفاع مقدس ترجمان گفتمان هویتی ایران در نظام بین الملل
لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب
 • 1396/3/27 شنبه لازمه مدیریت فرهنگی درجهت ارزشهای انقلاب
  مهم‌ترین نهاد کشور بعد از ولی فقیه، قوه مجریه است. نهادی که اداره جامعه، نگارش بودجه و اجرای قوانین برعهده ‌اش است. طبق مبانی انقلاب اسلامی و نیز اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی همچون قانون اساسی، این نهاد باید فرهنگ کشور را در مسیر تعالی جامعه هدایت کند. وظیفه خطیری که گاهی دستخوش سیاست زدگی و منافع قدرت دوستان قرار گرفته و به حاشیه می‌رود.
گفتمان انقلابی‌ گری، لازمه ‌ی شرایط فعلی
 • 1396/2/23 شنبه گفتمان انقلابی‌ گری، لازمه ‌ی شرایط فعلی
  مسئله‌ ی استکبارستیزی یکی از ریشه‌ ای ‌ترین و قدیمی ‌ترین مسائل مربوط به تعامل ملل مسلمان با منظومه‌ ی سیاست بین‌ الملل بوده است. این موضوع هم منشأ عقلایی دارد و هم منشأ نقلی و روایی
دنیا نیازمند گفتمان انقلاب
 • 1395/4/30 چهارشنبه دنیا نیازمند گفتمان انقلاب
  «انقلابی‌گری» تفکر و مفهومی متعالی و ظرفیتی به بارنشسته در فرهنگ انقلاب ماست که هرچقدر اهتمام به آن جدی‌تر و عینی‌تر باشد، به تقویت اصل موضوع یعنی انقلاب اسلامی که در منش و روش، منطبق با سیره ائمه‌اطهار(ع) در برقراری عدل و قسط است، منجر خواهد شد.
  انقلاب
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
گسترش معنویت در دنیای مدرن و استشمام شمیم خوش تفکر الهی در قرن ما بی تردید مدیون انقلاب اسلامی در ایران عزیز به رهبری بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) است .
 بی شک درسالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تبلیغ معارف اهل بیت در حرم مطهررضوی رشدی شگرف داشته است . لذا توجه به گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و اندیشه های حضرت امام و مقام معظم رهبری یکی از بخش های مهم پورتال معاونت تبلیغات را تشکیل می دهد .
در این سایت ریشه های انقلاب اسلامی مردم ایران ؛ بیداری ا سلامی؛ نقش انقلاب در گسترش معارف اهل بیت و سایر موضوعات از این دست مورد توجه و دقت خواهد بود.
 
×