تلاوت زیبای سوره حمد

حامد شاکرنژاد

سایت فرهنـــگی تبلیـــغی حـــرم مطهـــر رضـــوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246068119
  تعداد بازدید این صفحه: 2380603
  در امروز: 34545

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
پنجشنبه 27/8/1395
همت پیر (نگاهی کوتاه به زندگی پیر پالان دوز)

 همت پیر (نگاهی کوتاه به زندگی پیر پالان دوز)

شیخ محمد عارف عباسی شهرتش را از کفش دوزی به دست آورد. آرامگاه پیر پالان دوز یکی از بناهای دوره صفویه است که در سال 985 ه.قف در زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده صفوی ساخته شد. این بنا در طرح نوسازی حریم حرم مطهر، که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی صورت گرفت تخریب و مجددا باز سازی شد. 

مقبره پیر پالان دوز یکی از بناهای تاریخی دوره صفویه است که در جوار حرم مطهر رضوی و در نزدیکی یکی از ورودی های اصلی حرم به نام ورودی نواب صفوی که مردم مشهد از آن با عنوان ورودی پایین خیابان (به دلیل قرار داشتن در قسمت پایین پای حضرت) نیز نام می برند؛ قرار گرفته است. این بنای ساده و در عین حال زیبا که نشان از هنر و فرهنگ ایرانی دارد؛ در سال 985 ه.ق ساخته شده ؛ یعنی زمانی که بیش از 700 سال از شهادت امام رضا علیه السلام می گذشته؛ بنابراین قدمت ساخت آن از حرم مطهر رضوی کمتر است اما همجواریش با حرم مطهر امام رضا (ع) در محبوبیت و شهرت آن بی تأثیر نبوده و اکثر زائران رضوی پس از زیارت مولایشان علی بن موسی الرضا (ع) به دیدار این مکان می آیند و از سکوت و آرامش آن بهره می برند. همجواریش با حرم باعث می شود که به محض ورود فکر کنی آسمانش با آسمان حرم یکی شده اما وقتی که خوب دقیق می شوی متوجه خواهی شد که همسایگی با قطعه ای از بهشت، صدای پرواز بال فرشتگان را تداعی می کند.
اعتماد السلطنه (1301 ه.ق) درباره این بنا می نویسد:
بر سر در بقعه پیر پالان دوز مرقوم است: «للّهُمَّ صَل عَلیَ النّبیّ و السّبطین و السجّاد و الباقر و الصّادق و الکاظم و الرضا و التّقی و النقی و العسکری والهادی المهدی فی ایّام دوله السلطان الاعظم والخاقان المعظم حافظ بلاد الله و ناصر عباد الله ابوالمظفر شاه سلطان محمد خدابنده1 خلّدالله مُلکُه و سُلطانه بسعی و اهتمام بندة درگاه خواجه قنبرعلی ابن خواجه حسین سنه 985».
این مکان در ابتدا مدفن ابونصر عبدالله بن علی سراج طوسی، عارف مشهور قرن چهارم هجری بوده است. با اینکه در اکثر منابع به مدفون بودن ابونصر سراج اشاره می شود اما عامه مردم این آرامگاه را با نام مقبره پیر پالان دوز می شناسند.
پیر پالان دوز از عرفای دوره صفوی و قطب سلسله «ذهبیه»2 بوده و به نام هایی چون  شیخ محمد عارف عباسی، شیخ محمد المقتدی کارندهی3، و از همه معروف تر، به پیر پالان دوز مشهور است.    
اکثر منابع، وی را معاصر شیخ بهایی دانسته اند. کراماتی در مورد شیخ گفته می شود؛  البته برخی منابع آن را تأیید و برخی دیگر نیز، تکذیب می کنند؛ به طور کلی مدح و ذم هر دو درباره وی بیان شده است.
اما دلیل معروف شدن شیخ محمد عارف عباسی به پیر پالان دوز می تواند به دلیل پیشه وی باشد؛ زیرا شغل شیخ کفش دوزی بوده و از آنجایی که کفش دوز را پاره دوز هم می گویند؛ به مرور زمان لفظ «پاره دوز» به «پالان دوز»  تغییر یافته است.

معماری بنا
این بنا دارای یک ایوان ورودی است؛ فضای بیرونی مکعبی و فضای داخلی چلیپا شکل4  است و گنبد پیازی آن بر روی طوقی استوانه ای قرار گرفته است. قدمت کاشی کاری ازارة داخلی بنا به دوره صفوی می رسد.
این بنا در طرح نوسازی حریم حرم مطهر، که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی صورت گرفت تخریب و مجددا باز سازی شد؛ در مرمت های صورت گرفته بخشی از کاشی های زرین فام شش ضلعی کتیبه دار دوباره بازسازی و در محل خود قرارگرفته، اما کتیبه دور آن ها از بین رفته است.


همچنین، تزئینات نقاشی بالای ازاره، با کتیبه های ممتد از کاشی معرق به خط ثلث بازسازی و مرمت شده است. قسمت بالای بازوی شمال غربی داخل بقعه یزدی بندی 5 شده است. کاسه گنبد، مزین به نقش شمسه ای زیبا با نگاره های گیاهی است و نمای خارجی بنا با طاق نماهای تیزه دار آجری و قاب ها و لچکی های کاشی کاری تزیین شده است. گنبد پیازی شکل بنا از نوع دو پوسته پیوسته است. پوشش روی گنبد که در گذشته کاشی فیروزه ای ساده بوده، پس از مرمت با کاشی های نرة هندسی شکل به رنگ های آبی و نخودی پوشانده شده و با چند ستارة هشت پر که داخل آن تسبیحات اربعه به خط بنایی کتیبه شده تزیین یافته است.
در طرح نوسازی حریم حرم مطهر، فضاهای جانبی بنا توسعه پیدا کرد و یک حیاط با رواق هایی در اطراف به آن افزوده گردید؛ پس از پیر پالان دوز شخصیت های دیگری نیز در این مکان به خاک سپرده شدند.
 
 


منابع
 
1- دایره المعارف آستان قدس رضوی؛ بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
2- مشهد در آغاز قرن 14 خورشیدی؛ رضوی، فیاض، ثابتی، مولوی، فرخ، با تصحیح و توضیح مهدی سیدی
3- سیمای تاریخی-فرهنگی شهر مشهد؛ مهدی سیدی
4- شناسایی و وجه تسمیه معابر، محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد؛ دکتر محمد رحیم رهنما
5- فرهنگ فرق اسلامی؛ دکتر محمد جواد مشکور
6- مطلع الشمس؛ اعتمادالسلطنه
7- سالشمار وقایع مشهد در قرن های پنجم تا سیزدهم؛ محمد تقی مدرس رضوی
8- اصول تصوف؛ احسان الله علی استخری
 
 
 
 
 
پی نوشت
------------------------------------------------------------------------------------
1- سلطان محمد صفوی
2- فرقه ای از فرق صوفیه که شعبه ای از صوفیان کبرویه اند. ذهبیه پیروان میر شهاب الدین سید عبدالله برزش آبادی مشهدی هستند که مرید خواجه اسحاق ختلانی بود. جهت مطالعه بیشتر در رابطه با فرقه ذهبیه به .... مراجعه فرمایید.
3- به نظر برخی مورخین، وی، اهل روستای کارده در 45 کیلومتری مشهد بوده،  به این دلیل به «کارندهی» یا «کاردهی» مشهور شده است
4- هرنقش یا طرح به شکل ┼؛ فرهنگ لغت عمید
5- دراصطلاح بنایان قسمی زینت در طاق؛ (لغت نامه دهخدا) 
بازدید:7337
کلید واژه ها:
مشاهیر مدفون در حرم , مشاهیر مدفون در حرم رضوی , مقبره پیر پالان دوز , زندگی نامه شیخ محمد عارف عباسی , شیخ غلامرضا واعظ طبسی , ازاره بندی 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
دکتر مرتضی شیخ
 • 1396/4/10 شنبه دکتر مرتضی شیخ
  دکتر مرتضی شیخ 69 سال در میان مردم زیست و با مردم خندید و با آنها بیشتر از آنها گریست. در رنجها التیامی به دردها و دست پرعطوفتش همیشه یاری بخش افتادگان بود. دکتر، روحی بزرگ و متواضع داشت. در مقابل مریض هایش با فروتنی رفتار می کرد؛ گویی چون یکی از آنهاست.
  مشاهیر علمی سیاسی
عبدالجواد ادیب نیشابوری از استادان ملک الشعرای بهار
 • 1395/7/13 سه‌شنبه عبدالجواد ادیب نیشابوری از استادان ملک الشعرای بهار
  عبدالجواد ادیب نیشابوری از اساتید برجسته حوزه علمیه خراسان و فردی بسیار منظم و کوشا بود. در اکثر علوم تبحر داشت؛ تدریس می کرد و طلاب زیادی علاقه مند به شرکت در کلاس های وی بودند؛ شاگردان زیادی در مکتب او تعلیم یافتند. از آثار وی می توان به لآلی مکنون اشاره کرد.
استعداد سرشار حکمت نیا همه را شگفت زده می کرد
 • 1395/7/7 چهارشنبه استعداد سرشار حکمت نیا همه را شگفت زده می کرد
  محمد باقر حکمت نیا در 18بهمن1298ه.ش در آذر شهر متولد شد.ایشان در سال1314ه.ش به قم سفر کرد و تحصیل علوم دینی را آغاز نمود.فعالیت های سیاسی خود را از سال 1324 ه.ش در تهران آغاز کرد. از مبارزین عصر مشروطیت، بود. در سال 1335 مورد بازجویی ساواک قرارگرفت. این روحانی فعال و مبارزه سرانجام در بهمن سال1380رخت از این سرای خاکی بربست وی در حرم مطهر، ورودی کفشداری 10 صحن آزادی به خاک سپرده شد.
اعدادی خراسانی در این قطعه از بهشت
 • 1395/6/25 پنجشنبه اعدادی خراسانی در این قطعه از بهشت
  محمدرضا اعدادی خراسانی در سال 1307 ه.ش در مشهد به دنیا آمد. وی تحصیلات حوزوی را در سطوح عالی به پایان رساند. اهل کمک و خیررسانی به دیگران بود؛ برای کسب درآمد حلال و ترویج اسلام و معارف دین بسیار تلاش می کرد. او سرانجام در 19 فروردین سال 1362 چشم از جهان فرو بست و در صحن آزادی حرم مطهر علی بن موسی الرضا - علیه السلام- به خاک سپرده شد.
حسینی لواسانی و 22 سال اشاعه دین در لبنان
 • 1395/6/24 چهارشنبه حسینی لواسانی و 22 سال اشاعه دین در لبنان
  آیت الله سید حسن حسینی لواسانی در سال 1308 ه.ق در نجف و در خانواده ای فرهیخته متولد شد. در راه بازگشت از عراق به خاطر شیوع بیماری مهلک همه اعضای خانواده اش را از دست داد. به ایران آمد و تحصیل را ادامه داد. پس از سفر به عتبات در محضر اساتید توانست اجازات اجتهاد را از اساتید خود بگیرد. پس از سال ها خدمت در سال 1400ه.ق به سوی حق بال گشود و در رواق دارالذکر به خاک سپرده شد.
 
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
مقدمه
 قرآن ریسمانی محکم است که خدای تعالی دستگیره اش را استوارترین نهاده است. مستقیم ترین راه به بهشت است.گذر زمان کهنه اش نکند و تکرار حلاوتش را زایل نتواند. چرا که برای زمانی خاص نیامده است. راهنمای هر انسانی است و حجت و برهان بر او. نه از پیش رو و نه از پشت سر باطل بدان راه نیابد. وحی است از سوی حکیمی نیکو صفات.( مسند الرضا، ج1، ص307)
 اداره علوم قرآنی با تمسک به سفارش رسول وحی، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و در راستای سند چشم انداز آستان قدس رضوی، ارتقا دانش و بینش قرآنی زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی را دنبال می کند. بدین منظور با برگزاری برنامه ها و فعالیتهای مختلف قرآنی اعم از کلاسهای آموزشی قرآن کریم ،نشستهای تدبری، محافل قرآنی، مسابقات و جشنواره و... زمینه انس همگان با قرآن کریم را فراهم کرده است.
 دار القرآن آستان قدس رضوی همان ساختمان قدیمی مدرسه علمیه دو درب است که در عهد تیموری توسط خواجه غیاث الدین بهادرخان با معماری پرجاذبه در سال 846 هجری قمری بنا شده است.
کلیه برنامه ها و فعالیتهای قرآنی اداره علوم قرآنی را می توان به دو بخش آموزشی، ترویجی تقسیم کرد. به تفکیک فعالیتهای هر بخش به شرح ذیل است:
 بخش آموزش
-   واحد مهد الرضا(علیه السلام)
-  واحد قرائت و حفظ
-   واحد تفسیروحدیث
-   واحد سمعی و بصری
واحد مهد الرضا(علیه السلام)
دوره آموزشی مهد الرضا(علیه السلام)
 آموزش روخوانی قرآن، حفظ آیات و روایات کاربردی، آشنایی با سیره معصومین(علیهم السلام)، قصه، سرود، شعر، کاردستی، نقاشی، مفاهیم علوم و ریاضی به سبک نوین قصه و بازی ویژه کودکان 5 سال تمام در دوره 9ماهه علاوه برمشهد در 10استان و 25شهرستان موقوفه دار آستان قدس رضوی از اهم فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002287
کارگاه مهدالرضا (ع)
    این کارگاه( اتاق 21، دار القرآن) ویژه زائران 5تا8 سال صبح ها از ساعت 14-8 و عصرها از ساعت 20-16 زمینه ای را فراهم می کند تا والدین با فراغت بال در لحظه های زیارت، فرزند خود را به این کارگاه سپرده تا از آموزش های آن بهره مند شده و ساعاتی سرشار از شادی و معنویت را در جوار امام رضا(علیه السلام) تجربه کنند. برگزاری کارگاه های آداب زیارت، نیایش، قصه معصومین(علیهم السلام)، آموزش حفظ سوره، آموزش نقاش، آموزش کاردستی، بازی و سرگرمیهای قرآنی، پویانمایی، شعر و سرود و نمایش از اهم برنامه های کارگاه مهد الرضا (علیه السلام) است . مدت ارائه خدمت به هر کودک 45دقیقه است.
تلفن: 32002559
واحد قرائت و حفظ
دوره های آموزشی قرائت و حفظ
 آموزش روخوانی، روانخوانی، تجوید مقدماتی و تکمیلی، حفظ و صوت ولحن در قالب کلاس و کارگاه در حرم مطهر و مراکز قرآن رضوی درشهرستانها و مناطق دوازدهگانه شهر مشهد از جمله فعالیتهای این واحد است. همچنین این واحد ویژه زائران بارگاه رضوی کارگاههای کوتاه مدت روخوانی، روانخوانی، تجوید و حفظ قرآن کریم را در تمام فصول سال برگزار می کند.
علاوه بر این برگزاری جلسات هفتگی آموزش قرائت قرآن کریم در طول سال به صورت یک جلسه در هفته و در ماه مبارک رمضان هر شب در بیش از 20شعبه سطح شهر مشهد از دیگر فعالیتهای این واحد به شمار می رود.
کارگاه مشاوره تخصصی قرائت و حفظ
    این کارگاه (اتاق9،دارالقرآن) صبحها ویژه خواهران از ساعت30/13-9 و عصرها از ساعت 20-16 ویژه برادران خدمات رسانی می کند. در این واحد زائران با اشکالات قرائت خود آشنا شده، می توانند قرائت نماز خود را تصحیح کنند و با راهنمایی اساتید از کتب و جزوات آموزشی مورد نیاز خود مطلع شوند.
کارگاه حفظ
   تحویل محفوظات وگرفتن برنامه حفظ، رفع اشکال، دریافت گواهینامه در صورت کسب نمره قبولی در سطوح اعلام شده از اهم فعالیتهای این کارگاه  است. این کارگاه( اتاق18، دار القرآن) در هفته 4 روز در نوبت صبح وعصر طبق برنامه اعلام شده در خدمت زائران بارگاه رضوی است.
کارگاه های آموزشی قرائت وحفظ
این کارگاه ها به شرح ذیل ویژه زائران بارگاه منور رضوی برگزار می شود:
 -کارگاه روخوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه روان خوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه تجویدالصلوه در سه روز طی 6جلسه
- کارگاه آموزش روشهای حفظ در دوروز طی 4جلسه
جلسات آموزشی قرائت قرآن کریم
 در این جلسات فرصتی فراهم می شود که زائر در حضور اساتید و قاریان بین المللی قرائت قرآن، آیاتی از قرآن را تلاوت کند. اساتید نیز نکات آموزشی مورد نیاز را ارائه می دهند. این نکات بگونه ای بیان می شود که برای جمع حاضر در جلسه قابل استفاده باشد. این جلسات شنبه تا چهارشنبه، بعد از نماز مغرب و عشاء در دار القرآن برگزار می شود. برنامه حضور اساتید بدین قرار است:
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
حمید رضا احمدی وفا
سید مرتضی سادات فاطمی
جواد کاشفی
سید جواد حسینی
جواد پناهی
 
تلفن:32002084و 32002371
واحد تفسیر وحدیث
دوره های آموزشی تفسیر وحدیث
 برگزاری کلاسهای تدبر در قرآن، تدبر در سیره معصومین(ع)، تفسیر، ترجمه و مفاهیم، آیات الاحکام ، نهج البلاغه، عصر غیبت و صحیفه سجادیه در حرم مطهر و مراکز قرآنی سطح شهر مشهد و شهرستانها از جمله فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002784
سلسله نشست های تفسیر وحدیث
  این برنامه در صحن دار القرآن حرم مطهر با محوریت موضوعاتی مانند تدبر در قرآن، تفسیر و ... ویژه زائران همراه با مسابقه برگزار شده و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می شود.
حلقه های تدبر در قرآن کریم
 در این برنامه در فضایی صمیمی زائران با تدبر سوره ای از قرآن آشنا شده و پاسخ پرسش های خودرا از استاد حاضر در حلقه دریافت خواهند کرد. این برنامه در طول سال در رواق های حرم مطهر و در تعطیلات ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان در صحن دارالقرآن برگزار می شود.
 
کارگاه تفسیر وحدیث 
 در این کارگاه( اتاق8، دار القرآن) زائران و مجاوران  می توانند از فضای کتابخانه برای تحقیق و پژوهش های قرآنی وحدیثی استفاده کنند و مشاوره های لازم را از اساتید متخصص دریافت کنند.همچنین ضمن تکمیل فرم مسابقات با برخی از موضوعات قرآنی وحدیث آشنا می شوند. همچنین زائران با ثبت نام در کارگاههای آموزشی(2ساعت) که در رشته های تدبر در قرآن ، تدبر در سیره معصومین(ع)، تدبر موضوعی قرآن، تفسیر قرآن، آشنایی با نهج البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه برگزار می شود، می توانند توشه ای از معارف دینی برگیرند.
تلفن:32002085
 
پاسخگویی به سوالات قرآنی وحدیثی
 در این کارگاه ( اتاق 11، دار القرآن) زائران می توانند به صورت حضوری یا تلفنی پرسشها و شبهات خود را در زمینه قرآن وعترت از اساتید مجرب این قسمت پرسیده و پاسخ دریافت کنند.
تلفن:32002542
واحد سمعی و بصری
   این واحد( اتاق14، دار القرآن) با گردآوری، تنظیم آلبوم هایی از تلاوتهای مجلسی قاریان ممتاز و بین المللی، نصب فایلهای صوتی قرآن در گوشی همراه زائران و معرفی سایتهای قرآنی به آنها در خدمت زائران حرم مطهر است. همچنین در این واحد فضایی برای استفاده از نرم افزارها و سایتهای قرآنی برای سنین مختلف فراهم شده است. علاقه مندان می توانند همه روزه ( خواهران) از ساعت 8 الی 30/13و ( برادران) 16 الی19 به این واحد مراجعه کنند.
تلفن:32002562
بخش ترویجی
-   واحد محافل و مسابقات
-   واحد هنرهای قرآنی
-   واحد ختم تلاوت نور
تلفن:32002082
واحد محافل و مسابقات
محافل قرآنی
مهمترین محافل قرآنی حرم مطهر که در طول سال برگزار می شود، بدین قرار ا ست:
 تلاوت  قرآن و اذان سه افق شرعی مشهد مقدس
فهرست اسامی قراء و موذنین افق شرعی حرم مطهر
ایام هفته
قاری و موذن صبح
قاری و موذن ظهر
قاری و موذن مغرب
شنبه
جلیل حسین زاده
حمید رضا عباسی
حمید رضا احمدی وفا
یکشنبه
میثم محمدی
مهدی تقی پور
سید مرتضی سادات فاطمی
دوشنبه
مصطفی احمدی
جواد رجایی
جواد کاشفی
سه شنبه
رضا جاویدی
محمد مشمول
سید جواد حسینی
چهارشنبه
محسن حسنی کارگر
کبیر قلندر زاده
جواد پناهی
پنج شنبه
مسعود پنجه
مهدی شجاع
حمید شاکرنژاد
جمعه
حسین
 پور کبیر
-
سید جواد سادات فاطمی
 
ترتیل قرآن کریم
این برنامه در رواق امام خمینی(قدس ره)، همه روزه پس از نماز جماعت صبح برگزار می شود.
محافل انس با قرآن
این محافل با حضور قاریان ممتاز و بین المللی و گروههای تواشیح و ابتهال، در شش ماهه اول سال در رواق امام خمینی( قدس سره)، قبل از نماز مغرب و عشاء و در شش ماهه دوم سال در دار القرآن الکریم بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود
ویژه برنامه های ماه رمضان
 در ماه مبارک رمضان روزانه 10محفل ترتیل قرآن کریم در صحن ها و رواق های مختلف حرم مطهر( مسجد گوهرشاد، صحن آزادی، دار الحجه و...) برگزار می شود. این محافل ضمن پخش از شبکه های سراسری با هدف بهره گیری تخصصی از فضای معنوی ماه رمضان در قالب محافل عمومی و مخاطبان خاص تقسیم بندی می شود. ترتیل خواهران و ترتیل نوجوانان از محافل مختص مخاطبان خاص است.
تبصره: دار القرآن افتخار دارد اساتید قرآنی شهرستانهای مختلف را که بعنوان زائر به حرم مطهر مشرف شده اند، پس از هماهنگی با کارشناس محافل جهت توفیق تلاوت در حرم مطهر در محافل قرآنی دعوت کند.
تلفن:32002370 و 32002462
مسابقات قرآنی
 از دیگر فعالیتهای این واحد( اتاق 17، دار القرآن) می توان به برگزاری مسابقات قرآنی در حرم مطهر اشاره کرد.
روزانه، در هر محفل مسابقات قرآنی برگزار می شود. در این مسابقات زائران با رجوع به کتاب شریف قرآن پاسخ سوال را یافته و ضمن تلاوت آیه یا آیات با معنا و مفاهیم آن نیز آشنا می شوند. به نفرات برگزیده به قید قرعه در محفل روز بعد جوایزی اهدا خواهد شد.
جنگ های قرآنی
 برگزاری جنگ های قرآنی با هدف آشنایی کودکان ونوجوانان با مفاهیم و آموزه های قرآن وعترت در قالب قصه، نمایش، مسابقه و... از دیگر فعالیتهای این واحد است که پنج شنبه شبها بعد از نماز مغرب و عشا در دار القرآن الکریم برگزار می شود.
تلفن:32002561
واحد هنرهای قرآنی
 این واحد( اتاق2، دار القرآن) با هدف انتقال معارف ناب دینی در قالب هنر و ایجاد زمینه ای برای انس هرچه بیشتر زائران عزیز با قرآن وعترت (ع) و به منظور غنی سازی اوقات فراغت زائران از سال 1383 با برگزاری چهارکارگاه خوشنویسی ، تذهیب ، معرق و نقاشی در خدمت زائران ومجاوران بارگاه رضوی است.
لازم به ذکر است واحد هنرهای قرآنی در شیفت صبح ویژه خواهران از ساعت 8 صبح الی 14 و در شیفت عصر ویژه برادران از ساعت 16 الی 20 خدمات ارائه می دهد.
واحد هنرهای قرآنی جهت ساماندهی برنامه های کارگاهی خود و ایجاد زمینه ای برای بهره مندی هرچه بیشتر علاقه مندان از آموزش های هنری، کارگاههای 3روزه هنری را برگزار می کند. عموم زائران هنر دوست و علاقه مند به شرکت در این کارگاه ها می توانند همه روزه ( خواهران ) از ساعت 8 الی 12و ( برادران ) 16 الی 20 به واحد هنرهای قرآنی مراجعه وطبق جدول زمانبندی ثبت نام و از برنامه های واحد هنرهای قرآنی استفاده کنند.
 
واحد ختم تلاوت نور
 این واحد( اتاق16، دار القرآن) با ارائه برنامه ای منظم به زائران علاقه مند کمک می کند تا با تلاوت قرآن کریم، ذکر صلوات و ادعیه شریف با کلام وحی و عترت انس گرفته و توشه ای از معارف آن برگیرند.
« ختم کل قرآن»،« ختم یک حزب»، « ختم نیم حزب»، « ختم یک سوره» از اهم برنامه های این واحد به شمار می رود.
این واحد روزانه، مجالس ختم قرآن را در دار القرآن برگزار می کند که با استقبال زائران بارگاه رضوی همراه شده است. در این جلسات با ختم نیم حزب از قرآن توسط هر زائر کل قرآن ختم می شود.
تلفن:32002560
نشانی: حرم مطهر-صحن جمهوری اسلامی- اداره علوم قرآنی
تلفن:32215001-32215002
 
×