سایت فرهنـــگی تبلیـــغی حـــرم مطهـــر رضـــوی

 
 
ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 188351508
  تعداد بازدید این صفحه: 1663704
  در امروز: 59964

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
 
چهارشنبه 8/10/1395

 خورشید آسمان حرم (گنبد مطهر)2

در منابع کتابی موجود در مورد تاریخ دقیق ساخت گنبد مطهر حرم امام رضا علیه السلام، نظرات یکسانی بیان نشده و احتمال ساخت آن را در یکی از سه دوره تیموریان، غزنویان یا سلجوقیان می دانند با توجه به اسناد مربوط به تعمیرات گنبد مطهر و به جا مانده از دوره صفوی، می توان به بررسی تاریخ احتمالی ساخت آن پرداخت. 
در «خورشید آسمان حرم1» مطالبی در مورد تاریخ ساخت گنبد مطهر بیان شد در آن بخش به بررسی دوره تاریخی سلجوقیان و اندکی نیز در مورد غزنویان و شواهد موجود در مورد احتمال ساخت گنبد مطهر در دوره سلجوقی پرداختیم؛ در این مجال نیز به ادامه مطالب می پردازیم.
چکیده:
اسناد به جا مانده از گذشته منابع بسیار مناسبی برای بررسی صحت یا عدم صحت یک موضوع یا پیشامد تاریخی هستند زیرا حتی اگر در آن اشاره ای مستقیم به موضوع مورد نظر نشده باشد؛ با توجه به اطمینان از صحت مطالب عنوان شده، می توان با تحلیل های منطقی به نتیجه گیری های صحیح و مورد قبول دست یافت.  قدیمی ترین سندها درباره گنبد مطهر حرم امام رضا علیه السلام متعلق به دوره صفویه است و هر چند اکثر آن ها درباره تعمیرات صورت گرفته و مخارج آن ها است؛ اما با این وجود باز هم می توان با تجزیه و تحلیل محتوا و بهره گیری و تطبیق با منابع دیگر (با تکیه بر مطالب عنوان شده در اسناد) به نکات ظریفی دست یافت. به عنوان مثال با توجه به همین اسناد می توان با اطمینان گفت؛ اولین کسی که کار طلاکاری گنبد را آغاز کرد شاه طهماسب اول صفوی بود.
قبل از صفویه تشکیلات اداری آستان مقدس حضرت رضا علیه السلام هنوز به صورت منسجم و سازمان یافته نبود بنابراین از دوره های تاریخی قبل از صفویه سندی در دست نیست و برای دست یافتن به صحت برخی وقایع باید از منابع مکتوب نظیر کتب قدیمی بهره جست؛ اما با این وجود باز هم با تجزیه و تحلیل اسناد به جا مانده از دوره های بعدی می توان به برخی نتیجه گیری ها دست یافت. یکی از سلسله های تاریخی قبل از صفویه «غزنویان» هستند که برخی نویسندگان ساخت گنبد مطهر را به آن دوره نیز نسبت می دهند؛ در این مقاله تاریخ احتمالی ساخت گنبد مطهر حرم امام رضا علیه السلام با تکیه بر اسناد و منابع موجود در دوره غزنویان و صفویان مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت.
مقدمه
گنبد حرم مطهر امام رضا علیه السلام به عنوان هسته مرکزی مجموعه حرم شناخته می شود این گنبد که در زمان خود بی مانند بوده، و اکنون به مانند گذشته همچون خورشیدی در آسمان حرم می درخشد؛ به همراه مناره ها، چشم اندازی بی بدیل را به وجود آورده؛ گذشته از زیبایی ظاهری ، ارادتی که دست اندرکاران ساخت آن به ساحت مقدس امام هشتم علیه السلام داشته اند و ارادت خود را با خلق اثری اینچنین و در نهایت دقت و ظرافت، تقدیم داشته اند؛ اهمیت آن را دوچندان می کند؛ اینکه چه کسانی برای اولین بار تصمیم به ساخت آن گرفتند و چند سال از زمان ساخت آن می گذرد؛ سوالاتی است که پاسخ به آن ها بی ارتباط با تاریخ این آستان مقدس نیست. به دلیل اهمیت گنبد مطهرکه بر فراز مضجع1 شریف امام علی بن موسی الرضا علیه السلام، بنا شده در اکثر کتبی که در مورد تاریخ ساخت ابنیه موجود در آستان قدس رضوی به رشته تحریر در آمده؛ نظیر تاریخ آستان قدس رضوی ، مطلع الشمس، دانشنامه رضوی، قبله گاه عاشقان و ... به گنبد و تاریخ ساخت آن نیز اشاره شده است اما همه آن ها در مورد تاریخ و زمان ساخت گنبد مطهر اتفاق نظر ندارند؛ هدف از نوشتن این مقاله بررسی منابع و اسناد موجود در مورد گنبد مطهر برای دستیابی به تاریخ دقیق و یا محتمل تر در مورد  ساخت گنبد مطهر است.
 
غزنویان و ساخت گنبد مطهر حرم امام رضا (علیه السلام)
پروفسور «آرتور اپهام پوپ» معتقد است؛ «تجدید حیات فرهنگ ایران که در روزگار سامانیان آغاز شد به جانشینان آنان، غزنویان جنگجو در لباس کارهای بزرگ معماری و احیای سنت ها و ذوق و اشتیاق نسبت به ادبیات و علوم منتقل گردید.» وی در ادامه، محمود غزنوی (997- 1030 میلادی) را یکی از طرفداران آتشین معماری معرفی می کند.
علاقه سلاطین غزنوی به معماری و بها دادن به آن باعث خلق آثاری درخور توجه در این دوره شده است و با توجه به اینکه آثار معماری خلق شده در یک دوره تاریخی از یک الگوی ساختاری به نسبت مشابه پیروی می کنند برخی کارشناسان عقیده دارند شباهت ظاهری بناها احتمال ساخته شدن آن ها در یک دوره را تقویت می کند به عنوان مثال شماری از کارشناسان، تاریخ ساخت گنبد مطهر را به دلیل همین شباهت در معماری، مربوط به عهد غزنویان می دانند زیرا معماری گنبد مطهر به معماری آرامگاه «ارسلان جاذب»2 در سنگ بست3(از آثار اوایل قرن یازدهم و دوره غزنوی)، بسیار شبیه است.
گنبد مطهر رضوی به روایت اسناد
همانطور که گفته شد علاوه بر کتب تاریخی، اسناد نیز منابع بسیار مناسبی برای بررسی واقعه و یا اثری تاریخی هستند. اسناد موجود در مورد گنبد مطهر همگی مربوط به دوره صفویه و بیشتر درباره تعمیرات صورت گرفته در آن است. گنبد مطهر ابتدا آجری و سپس کاشی کاری و بعد از آن طلاکاری شده است. «طبق گزارش صدرالدین سلطان ابراهیم امینی مورخ دوره صفوی، ؛ قبل از طلاکاری گنبد توسط شاه طهماسب اول، نمای گنبد مطهر با کاشی سبز رنگی پوشیده بود.» در این بخش سعی بر این است که با استفاده از اسناد موجود درباره طلاکاری و کاشی تراشی4 گنبد مطهر، به مطالب و نتایجی در مورد زمان ساخت آن دست یابیم؛ طلاکاری گنبد مطهر برای اولین بار در دوره صفویه و به دستور شاه طهماسب اول (حکومت930 تا 948 ه.ق) انجام شد. سند شماره 32629 از کاشی تراشی دور گنبد مطهر در سال 1053 ه.ق حکایت می کند. طبق این سند دور گنبد مطهر در سال 1053 ه.ق کاشی کاری شده؛ با توجه به گزارش «امینی» نیز قبل از طلاکاری، گنبد مطهر با کاشی سبزرنگ پوشیده شده بود؛ پس چگونه ممکن است در سال 1053 که چندین سال بعد از سلطنت شاه طهماسب اول و طلاکاری گنبد مطهر است کاشی تراشی انجام شده باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که طلا کاری گنبد و ساقه آن در یک زمان انجام نشده؛ البته با احتمال بسیار قوی می توان گفت که این کاشی تراشی مربوط به بخشی از گنبد مطهر بوده زیرا بقیه بخش های آن  قبل از سال 1053و توسط شاه طهماسب صفوی طلاکاری شده بود؛ با این حال نمی توان به طور دقیق زمانی را که کار طلاکاری گنبد و ساقه آن به طور کامل به اتمام رسیده را تعیین کرد. اما به طور قطع می توان گفت که گنبد مطهر پیش از صفویه کاشی کاری بوده؛ اما زمان دقیق انجام کاشی کاری مشخص نیست؛ ساخت گنبد مطهر در دوره قبل از صفویه انجام گرفته زیرا در این دوره اسناد مربوط به طلاکاری گنبد وجود دارند و چون می دانیم که گنبد قبل از طلاکاری کاشی کاری بوده با اطمینان می توان گفت تاریخ ساخت گنبد مطهر مربوط به پیش از صفویه است؛ قبل از صفویه، دولت تیموریان حکمرانی می کردند؛ که در آبادانی حرم مطهر بسیار کوشیدند؛ هر چند در مورد ساخت گنبد مطهر در این دوره کمتر سخن به میان آمده اما می توان این احتمال را در نظر گرفت که گنبد مطهر در این دوره ساخته و کاشی کاری شده باشد، پس می توان گفت در دوره تیموریان نیز گنبد فعلی موجود بوده است؛ هرچند احتمال ساخت آن در دوره تیموریان نیز می رود ولی چون از آن دوران سندی در دست نیست نمی توان به طور قاطع این نظر را پذیرفت.
نتیجه:
در این پژوهش که با هدف مقایسه تاریخ ساخت گنبد مطهر در منابع گوناگون و اسناد موجود و دست یافتن به تاریخی که به حقیقت نزدیک تر باشد صورت گرفت مشخص شد اکثر منابع، تاریخ ساخت گنبد مطهر را مربوط به دوره ای خاص می دانند؛ همانطور که در مطلب «خورشید آسمان حرم1» بیان شد بیشتر آنان ساخت گنبد مطهر را متعلق به دوره سلجوقیان یا غزنویان می دانند با اینکه هریک از آن ها دلایل و شواهدی مبنی بر صحت گفتار خود ارائه می کنند اما چون این شواهد متکی بر منبع موثقی نیست نمی توان آن ها را بدون تردید پذیرفت؛ اما در این میان اسناد موجود از دوره صفویه در مورد گنبد مطهر توانسته تا حدودی ابهامات موجود را برطرف سازد. با توجه به اسناد می توان با اطمینان کاشی کاری بودن گنبد مطهر قبل از دوره صفویه و طلا کاری شدن آن برای اولین بار در این دوره و در زمان شاه طهماسب اول را پذیرفت و نیز می توان نتیجه گرفت که گنبد مطهر در دوره قبل از صفویه یعنی تیموریان وجود داشته اما هنوز زمان ساخت آن در ابهام باقی می ماند زیرا احتمال ساخت آن در دوره تیموریان، سلجوقیان یا غزنویان وجود دارد. با توجه به اسناد موجود، طلا کاری گنبد و ساقه آن در یک زمان انجام نشده؛ در حالی که در اکثر منابع زمانی که در مورد طلا کاری صحبت می شود چنین برداشت می شود که طلاکاری گنبد و ساقه در یک زمان صورت گرفته، در حالی که اینطور نیست. با توجه به اینکه طلاکاری و کاشی کاری پس از ساخت گنبد مطهر صورت گرفته، پس زمان ساخت گنبد قبل از دوره طلاکاری و یا همزمان با دوره کاشی کاری و یا قبل از آن صورت گرفته است.
 
 
 
پی نوشت
قبر، آرامگاه؛ (فرهنگ فارسی معین)
2.
روستای سنگ بست در استان خراسان رضوی، در فاصله 35 کیلومتری جنوب شرق مشهد قرار گرفته؛ این روستا از توابع شهرستان فریمان بوده و در شمال این شهرستان بر سر راه جاده مشهد به فریمان و تربت جام واقع شده است و جاده آسفالته مشهد به سرخس از آن می گذرد. ( پژوهشی بر شناخت مجموعه ارسلان جاذب در دوره غزنوی در سنگ بست؛ احمد صالحی کاخکی، نجمه موسی تبار؛ پژوهش های تاریخی(علمی-پژوهشی) دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان، سال چهل و هشتم، دوره جدید، سال چهارم، شماره چهارم (پیاپی16)، زمستان 1391، ص120-103)
ساختن و پرداختن و به کار بردن کاشی در بنا
 
  

نویسنده: فدوی
منابع:
معماری ایران، دوره اسلامی نوشته دکتر دتریش هوف
آستان هنر شماره  2و 3. طلاکاری گنبد حرم امام رضا (علیه السلام)؛ بهزاد نعمتی
معماری ایران (پیروزی شکل و رنگ)؛ پروفسور آرتور اپهام پوپ
قبله گاه عاشقان؛ بزرگ عالم زاده
اسناد مربوط به گنبد مطهر؛ مرکز اسناد آستان قدس رضوی
مصاحبه ؛ بهزاد نعمتی؛ کارشناس ارشد ایران شناسی
مصاحبه؛ اعظم نظر کرده؛ کارشناس بخش نمایه سازی اسناد
پژوهشی بر شناخت مجموعه ارسلان جاذب در دوره غزنوی در سنگ بست؛ احمد صالحی کاخکی، نجمه موسی تبار؛ پژوهش های تاریخی(علمی-پژوهشی) دانشکده ادبیات و علمو انسانی دانشگاه اصفهان، سال چهل و هشتم، دوره جدید، سال چهارم، شماره چهارم (پیاپی16)، زمستان 1391، ص120-103
فرهنگ لغت دهخدا
مجلات تخصصی نور
 
 
 
 
   
کلید واژه ها:
گنبد حرم امام رضا , ساخت گنبد مطهر حرم امام رضا علیه السلام , گنبد مطهر حرم امام رضا , طلاکاری گنبد 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
گنبد طلا، نماد وحدت آسمان و زمین
 • 1396/2/16 شنبه گنبد طلا، نماد وحدت آسمان و زمین
  در حرم مطهر امامرضا (علیه السلام)، پنج گنبد به اشکال و ابعاد گوناگون وجود دارد که عبارتند از: گنبد طلا، گنبد فیروزهای مسجد گوهرشاد، گنبد مسی اللهوردیخان در کنار گنبد طلا و دو گنبد مدرسه دو در (دارالقرآن کریم).
خورشید آسمان حرم (گنبد طلا)
 • 1395/9/9 سه شنبه خورشید آسمان حرم (گنبد طلا)
  تاریخ ساخت گنبد مطهر حرم امام هشتم علیه السلام به درستی مشخص نیست؛ اکثر منابع، تاریخ ساخت آن را متعلق به دوره سلجوقیان یا غزنویان می دانند. با وجود تمامی شواهد موجود در هر یک از این دوره ها، به دلیل عدم وجود اسناد، باز هم نمی توان ساخته شدن گنبد را مربوط به دوره ای خاص دانست.
 
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
مقدمه
 قرآن ریسمانی محکم است که خدای تعالی دستگیره اش را استوارترین نهاده است. مستقیم ترین راه به بهشت است.گذر زمان کهنه اش نکند و تکرار حلاوتش را زایل نتواند. چرا که برای زمانی خاص نیامده است. راهنمای هر انسانی است و حجت و برهان بر او. نه از پیش رو و نه از پشت سر باطل بدان راه نیابد. وحی است از سوی حکیمی نیکو صفات.( مسند الرضا، ج1، ص307)
 اداره علوم قرآنی با تمسک به سفارش رسول وحی، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و در راستای سند چشم انداز آستان قدس رضوی، ارتقا دانش و بینش قرآنی زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی را دنبال می کند. بدین منظور با برگزاری برنامه ها و فعالیتهای مختلف قرآنی اعم از کلاسهای آموزشی قرآن کریم ،نشستهای تدبری، محافل قرآنی، مسابقات و جشنواره و... زمینه انس همگان با قرآن کریم را فراهم کرده است.
 دار القرآن آستان قدس رضوی همان ساختمان قدیمی مدرسه علمیه دو درب است که در عهد تیموری توسط خواجه غیاث الدین بهادرخان با معماری پرجاذبه در سال 846 هجری قمری بنا شده است.
کلیه برنامه ها و فعالیتهای قرآنی اداره علوم قرآنی را می توان به دو بخش آموزشی، ترویجی تقسیم کرد. به تفکیک فعالیتهای هر بخش به شرح ذیل است:
 بخش آموزش
-   واحد مهد الرضا(علیه السلام)
-  واحد قرائت و حفظ
-   واحد تفسیروحدیث
-   واحد سمعی و بصری
واحد مهد الرضا(علیه السلام)
دوره آموزشی مهد الرضا(علیه السلام)
 آموزش روخوانی قرآن، حفظ آیات و روایات کاربردی، آشنایی با سیره معصومین(علیهم السلام)، قصه، سرود، شعر، کاردستی، نقاشی، مفاهیم علوم و ریاضی به سبک نوین قصه و بازی ویژه کودکان 5 سال تمام در دوره 9ماهه علاوه برمشهد در 10استان و 25شهرستان موقوفه دار آستان قدس رضوی از اهم فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002287
کارگاه مهدالرضا (ع)
    این کارگاه( اتاق 21، دار القرآن) ویژه زائران 5تا8 سال صبح ها از ساعت 14-8 و عصرها از ساعت 20-16 زمینه ای را فراهم می کند تا والدین با فراغت بال در لحظه های زیارت، فرزند خود را به این کارگاه سپرده تا از آموزش های آن بهره مند شده و ساعاتی سرشار از شادی و معنویت را در جوار امام رضا(علیه السلام) تجربه کنند. برگزاری کارگاه های آداب زیارت، نیایش، قصه معصومین(علیهم السلام)، آموزش حفظ سوره، آموزش نقاش، آموزش کاردستی، بازی و سرگرمیهای قرآنی، پویانمایی، شعر و سرود و نمایش از اهم برنامه های کارگاه مهد الرضا (علیه السلام) است . مدت ارائه خدمت به هر کودک 45دقیقه است.
تلفن: 32002559
واحد قرائت و حفظ
دوره های آموزشی قرائت و حفظ
 آموزش روخوانی، روانخوانی، تجوید مقدماتی و تکمیلی، حفظ و صوت ولحن در قالب کلاس و کارگاه در حرم مطهر و مراکز قرآن رضوی درشهرستانها و مناطق دوازدهگانه شهر مشهد از جمله فعالیتهای این واحد است. همچنین این واحد ویژه زائران بارگاه رضوی کارگاههای کوتاه مدت روخوانی، روانخوانی، تجوید و حفظ قرآن کریم را در تمام فصول سال برگزار می کند.
علاوه بر این برگزاری جلسات هفتگی آموزش قرائت قرآن کریم در طول سال به صورت یک جلسه در هفته و در ماه مبارک رمضان هر شب در بیش از 20شعبه سطح شهر مشهد از دیگر فعالیتهای این واحد به شمار می رود.
کارگاه مشاوره تخصصی قرائت و حفظ
    این کارگاه (اتاق9،دارالقرآن) صبحها ویژه خواهران از ساعت30/13-9 و عصرها از ساعت 20-16 ویژه برادران خدمات رسانی می کند. در این واحد زائران با اشکالات قرائت خود آشنا شده، می توانند قرائت نماز خود را تصحیح کنند و با راهنمایی اساتید از کتب و جزوات آموزشی مورد نیاز خود مطلع شوند.
کارگاه حفظ
   تحویل محفوظات وگرفتن برنامه حفظ، رفع اشکال، دریافت گواهینامه در صورت کسب نمره قبولی در سطوح اعلام شده از اهم فعالیتهای این کارگاه  است. این کارگاه( اتاق18، دار القرآن) در هفته 4 روز در نوبت صبح وعصر طبق برنامه اعلام شده در خدمت زائران بارگاه رضوی است.
کارگاه های آموزشی قرائت وحفظ
این کارگاه ها به شرح ذیل ویژه زائران بارگاه منور رضوی برگزار می شود:
 -کارگاه روخوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه روان خوانی در دو روز طی 4جلسه
- کارگاه تجویدالصلوه در سه روز طی 6جلسه
- کارگاه آموزش روشهای حفظ در دوروز طی 4جلسه
جلسات آموزشی قرائت قرآن کریم
 در این جلسات فرصتی فراهم می شود که زائر در حضور اساتید و قاریان بین المللی قرائت قرآن، آیاتی از قرآن را تلاوت کند. اساتید نیز نکات آموزشی مورد نیاز را ارائه می دهند. این نکات بگونه ای بیان می شود که برای جمع حاضر در جلسه قابل استفاده باشد. این جلسات شنبه تا چهارشنبه، بعد از نماز مغرب و عشاء در دار القرآن برگزار می شود. برنامه حضور اساتید بدین قرار است:
شنبه
یکشنبه
دوشنبه
سه شنبه
چهارشنبه
حمید رضا احمدی وفا
سید مرتضی سادات فاطمی
جواد کاشفی
سید جواد حسینی
جواد پناهی
 
تلفن:32002084و 32002371
واحد تفسیر وحدیث
دوره های آموزشی تفسیر وحدیث
 برگزاری کلاسهای تدبر در قرآن، تدبر در سیره معصومین(ع)، تفسیر، ترجمه و مفاهیم، آیات الاحکام ، نهج البلاغه، عصر غیبت و صحیفه سجادیه در حرم مطهر و مراکز قرآنی سطح شهر مشهد و شهرستانها از جمله فعالیتهای این واحد است.
تلفن: 32002784
سلسله نشست های تفسیر وحدیث
  این برنامه در صحن دار القرآن حرم مطهر با محوریت موضوعاتی مانند تدبر در قرآن، تفسیر و ... ویژه زائران همراه با مسابقه برگزار شده و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا می شود.
حلقه های تدبر در قرآن کریم
 در این برنامه در فضایی صمیمی زائران با تدبر سوره ای از قرآن آشنا شده و پاسخ پرسش های خودرا از استاد حاضر در حلقه دریافت خواهند کرد. این برنامه در طول سال در رواق های حرم مطهر و در تعطیلات ویژه نوروز و ماه مبارک رمضان در صحن دارالقرآن برگزار می شود.
 
کارگاه تفسیر وحدیث 
 در این کارگاه( اتاق8، دار القرآن) زائران و مجاوران  می توانند از فضای کتابخانه برای تحقیق و پژوهش های قرآنی وحدیثی استفاده کنند و مشاوره های لازم را از اساتید متخصص دریافت کنند.همچنین ضمن تکمیل فرم مسابقات با برخی از موضوعات قرآنی وحدیث آشنا می شوند. همچنین زائران با ثبت نام در کارگاههای آموزشی(2ساعت) که در رشته های تدبر در قرآن ، تدبر در سیره معصومین(ع)، تدبر موضوعی قرآن، تفسیر قرآن، آشنایی با نهج البلاغه، آشنایی با صحیفه سجادیه برگزار می شود، می توانند توشه ای از معارف دینی برگیرند.
تلفن:32002085
 
پاسخگویی به سوالات قرآنی وحدیثی
 در این کارگاه ( اتاق 11، دار القرآن) زائران می توانند به صورت حضوری یا تلفنی پرسشها و شبهات خود را در زمینه قرآن وعترت از اساتید مجرب این قسمت پرسیده و پاسخ دریافت کنند.
تلفن:32002542
واحد سمعی و بصری
   این واحد( اتاق14، دار القرآن) با گردآوری، تنظیم آلبوم هایی از تلاوتهای مجلسی قاریان ممتاز و بین المللی، نصب فایلهای صوتی قرآن در گوشی همراه زائران و معرفی سایتهای قرآنی به آنها در خدمت زائران حرم مطهر است. همچنین در این واحد فضایی برای استفاده از نرم افزارها و سایتهای قرآنی برای سنین مختلف فراهم شده است. علاقه مندان می توانند همه روزه ( خواهران) از ساعت 8 الی 30/13و ( برادران) 16 الی19 به این واحد مراجعه کنند.
تلفن:32002562
بخش ترویجی
-   واحد محافل و مسابقات
-   واحد هنرهای قرآنی
-   واحد ختم تلاوت نور
تلفن:32002082
واحد محافل و مسابقات
محافل قرآنی
مهمترین محافل قرآنی حرم مطهر که در طول سال برگزار می شود، بدین قرار ا ست:
 تلاوت  قرآن و اذان سه افق شرعی مشهد مقدس
فهرست اسامی قراء و موذنین افق شرعی حرم مطهر
ایام هفته
قاری و موذن صبح
قاری و موذن ظهر
قاری و موذن مغرب
شنبه
جلیل حسین زاده
حمید رضا عباسی
حمید رضا احمدی وفا
یکشنبه
میثم محمدی
مهدی تقی پور
سید مرتضی سادات فاطمی
دوشنبه
مصطفی احمدی
جواد رجایی
جواد کاشفی
سه شنبه
رضا جاویدی
محمد مشمول
سید جواد حسینی
چهارشنبه
محسن حسنی کارگر
کبیر قلندر زاده
جواد پناهی
پنج شنبه
مسعود پنجه
مهدی شجاع
حمید شاکرنژاد
جمعه
حسین
 پور کبیر
-
سید جواد سادات فاطمی
 
ترتیل قرآن کریم
این برنامه در رواق امام خمینی(قدس ره)، همه روزه پس از نماز جماعت صبح برگزار می شود.
محافل انس با قرآن
این محافل با حضور قاریان ممتاز و بین المللی و گروههای تواشیح و ابتهال، در شش ماهه اول سال در رواق امام خمینی( قدس سره)، قبل از نماز مغرب و عشاء و در شش ماهه دوم سال در دار القرآن الکریم بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود
ویژه برنامه های ماه رمضان
 در ماه مبارک رمضان روزانه 10محفل ترتیل قرآن کریم در صحن ها و رواق های مختلف حرم مطهر( مسجد گوهرشاد، صحن آزادی، دار الحجه و...) برگزار می شود. این محافل ضمن پخش از شبکه های سراسری با هدف بهره گیری تخصصی از فضای معنوی ماه رمضان در قالب محافل عمومی و مخاطبان خاص تقسیم بندی می شود. ترتیل خواهران و ترتیل نوجوانان از محافل مختص مخاطبان خاص است.
تبصره: دار القرآن افتخار دارد اساتید قرآنی شهرستانهای مختلف را که بعنوان زائر به حرم مطهر مشرف شده اند، پس از هماهنگی با کارشناس محافل جهت توفیق تلاوت در حرم مطهر در محافل قرآنی دعوت کند.
تلفن:32002370 و 32002462
مسابقات قرآنی
 از دیگر فعالیتهای این واحد( اتاق 17، دار القرآن) می توان به برگزاری مسابقات قرآنی در حرم مطهر اشاره کرد.
روزانه، در هر محفل مسابقات قرآنی برگزار می شود. در این مسابقات زائران با رجوع به کتاب شریف قرآن پاسخ سوال را یافته و ضمن تلاوت آیه یا آیات با معنا و مفاهیم آن نیز آشنا می شوند. به نفرات برگزیده به قید قرعه در محفل روز بعد جوایزی اهدا خواهد شد.
جنگ های قرآنی
 برگزاری جنگ های قرآنی با هدف آشنایی کودکان ونوجوانان با مفاهیم و آموزه های قرآن وعترت در قالب قصه، نمایش، مسابقه و... از دیگر فعالیتهای این واحد است که پنج شنبه شبها بعد از نماز مغرب و عشا در دار القرآن الکریم برگزار می شود.
تلفن:32002561
واحد هنرهای قرآنی
 این واحد( اتاق2، دار القرآن) با هدف انتقال معارف ناب دینی در قالب هنر و ایجاد زمینه ای برای انس هرچه بیشتر زائران عزیز با قرآن وعترت (ع) و به منظور غنی سازی اوقات فراغت زائران از سال 1383 با برگزاری چهارکارگاه خوشنویسی ، تذهیب ، معرق و نقاشی در خدمت زائران ومجاوران بارگاه رضوی است.
لازم به ذکر است واحد هنرهای قرآنی در شیفت صبح ویژه خواهران از ساعت 8 صبح الی 14 و در شیفت عصر ویژه برادران از ساعت 16 الی 20 خدمات ارائه می دهد.
واحد هنرهای قرآنی جهت ساماندهی برنامه های کارگاهی خود و ایجاد زمینه ای برای بهره مندی هرچه بیشتر علاقه مندان از آموزش های هنری، کارگاههای 3روزه هنری را برگزار می کند. عموم زائران هنر دوست و علاقه مند به شرکت در این کارگاه ها می توانند همه روزه ( خواهران ) از ساعت 8 الی 12و ( برادران ) 16 الی 20 به واحد هنرهای قرآنی مراجعه وطبق جدول زمانبندی ثبت نام و از برنامه های واحد هنرهای قرآنی استفاده کنند.
 
واحد ختم تلاوت نور
 این واحد( اتاق16، دار القرآن) با ارائه برنامه ای منظم به زائران علاقه مند کمک می کند تا با تلاوت قرآن کریم، ذکر صلوات و ادعیه شریف با کلام وحی و عترت انس گرفته و توشه ای از معارف آن برگیرند.
« ختم کل قرآن»،« ختم یک حزب»، « ختم نیم حزب»، « ختم یک سوره» از اهم برنامه های این واحد به شمار می رود.
این واحد روزانه، مجالس ختم قرآن را در دار القرآن برگزار می کند که با استقبال زائران بارگاه رضوی همراه شده است. در این جلسات با ختم نیم حزب از قرآن توسط هر زائر کل قرآن ختم می شود.
تلفن:32002560
نشانی: حرم مطهر-صحن جمهوری اسلامی- اداره علوم قرآنی
تلفن:32215001-32215002
 
×