سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245618297
  تعداد بازدید این صفحه: 1460742
  در امروز: 7211

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 21/4/1397

 حجاب ازنوع مردانه

مرد بودن مجوز خوبی برای تن کردن هر لباسی نیست. مرد باش و این مردانگی را با پوششت نشان بده.
تا حرف حجاب می شود شانه بالا می اندازی وخودت را کنار می کشی. زیر لبی زمزمه می کنی: من که مردم و حجاب مال زن هاست.
صبر کن برادر من. صبر پسرجان. راستی راستی اولین بار چه کسی گفت حجاب و عفاف فقط برای زن هاست؟ اگر کسی این حرف را زده یکی از بزرگترین خطاهای بشری را انجام داده است. تو با همه ی مردانگی ات هم باید عفیف باشی و با حجاب. حالا شاید بشود گفت هیکل زمخت و دستان بزرگ و صورت پرمویت نیاز چندانی به محافظت ندارد. اما خوب است بدانی:
قرآن كريم پيش از آنكه به زنان دستور پوشش و رعايت حجاب داده باشد به مردان امر كرده كه حجابي در مقابل چشمانشان قرار دهند. خداوند در آيه ۳۰ سوره نور مي‌فرمايند: «به مؤمنان بگو چشم‌هاي خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گيرند و عفاف خود را حفظ كنند.» اين آيه مي‌گويد كه مردان بايد غضّ بصر داشته باشند. بر همين اساس است كه در احكام شرعي، بخشي به نام احكام نگاه‌كردن وجود دارد كه مفصل است. مثلا آقايان مجاز نيستند حتي به محارم خود البته به غيراز همسر نيز با قصد لذت نگاه كنند چه برسد به غيرمحارم و نامحرمان. يا مثلا در مورد نگاه به غيرمحارم حتي اگر بدون قصد لذت باشد تنها به دست‌ها و صورت اشكالي ندارد و به غيراز دست‌ها و صورت نيز حرام است. اين موضوع نگاه‌كردن يكي از مصداق‌هاي مهم عفاف مردانه است.

چقدر پوشیده باشم؟
تكليف سر و گردن و صورت و دست‌هاي مردان تا جايي كه معمولا نمي‌پوشانند مشخص است اما براي بقيه نقاط بدن در احكام شرعي آمده كه مردان بنابر احتياط مستحب بايد مواضعي را كه به‌طور معمول مردان مي‌پوشانند از نامحرم بپوشانند. هميشه هم بحث احتياط نيست؛ فقها مي‌گويند كه نپوشاندن هركجاي بدن توسط مردان به قصد به حرام انداختن ديگران حرام است. حتي برهنه‌كردن بدن به قصد لذت و ريبه در مقابل محارم (به استثناي همسر) يا مردان ديگر هم حرام است. واضح‌تر مي‌توان گفت كه مثلا اگر مردي لباس خيلي تنگ و آستين كوتاهي بپوشد تا باعث ايجاد لذت در يك زن محرم(جز همسر) يا نامحرم شود كار حرامي انجام داده و حجابي را كه مورد نظر اسلام است رعايت نكرده. حتي اگر قصدش ايجاد لذت نباشد، ولي بداند كه پوشيدن اين لباس باعث نگاه همراه با لذت نامحرم مي‌شود احتياط مستحب آن است كه آن طور لباس نپوشد.

یک حرف خودمانی
سوا لی از همه ی حرف های بالا می خواهم از تو بپرسم، به نظرت حجاب درون خانه باید با حجاب بیرون از خانه فرق داشته باشد یا نه؟ مثلا اگر تو وارد اداره ای شوی و ببینی رئیس اداره به جای کت و شلوار با شلوار کردی گشاد پشت میز نشسته و زیرپوش رکابی اش را روی شلوار انداخته چه حسی پیدا می کنی؟ چشم هایت را ببند و فکر کن. مسلما حس خوبی نیست. حالا باور کن وقتی تو ماشینت را با خانه اشتباه می گیری باقی مردم یا شاید بهتر است بگویم اکثرشان حال خوبی پیدا نمی کنند. توی سفر شلوارک بالای زانو می پوشی و تاپ تنگ سوراخ سوراخ، بهانه ات هم این است که : می خوام راحت باشم.
بعد با همان پوشش به اصطلاح راحتت برای خریدن آب معدنی و پرسیدن آدرس و زدن بنزین از ماشین پیاده می شوی و گاهی کنار دریا با همان پوشش به اصطلاح راحتت شروع می کنی به قدم زدن و جوج زدن و...
بردارم، پسرجان... عزیر دل... باور کن پوشش تو شخصیت توست. این شلوارک های مناسب خانه، این شلوارهای لی فاق کوتاه که آبرو برای آدم نمی گذارد، این تیشرت های یقه بازی که تا ناف آدم پیداست، این لباس های چسبانی که همه ی بدن نه چندان عضله ای ات را بیرون می اندازد اصلا مناسب تُن صدای مردانه تو نیست. اصلا مناسب شان اجتماعی و شخصیت بزرگ تو نیست. کمی خودت را دست بالا بگیر. مد هر چه باشد مگر قرار است تو بپوشی؟ یعنی اگر فردا گونی مد شد، می پوشی؟
این بار قبل از پوشیدن لباس هایت کمی فکر کن، مرد بودن مجوز خوبی برای تن کردن هر لباسی نیست. مرد باش و این مردانگی را با پوششت نشان بده.
فاطمه دولتی

 
 
 
کلید واژه ها:
حجاب مردانه , عفاف , پوشش , احکام نگاه , احكام شرعي  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
بانوی قم
 • 1397/4/23 شنبه بانوی قم
  سال 173 هجری بود که چشم هایش را به دنیا باز کرد. نام مادر را «خیزران»، یا «نجمه» گفته اند که بانویی لایق و پاک و با ایمان بود و...
گوهر عفاف
 • 1397/4/22 جمعه گوهر عفاف
  این کتاب پژوهشی درباره حجاب می باشد.
مصداق حیا «زبان»
مصداق حیا «لباس»
مصداق حیا «فکر»
 • 1397/4/12 سه‌شنبه مصداق حیا «فکر»
  خاطرم جمع است که فکرهایم مثل خودت پاک اند. آخر من فقط به تو فکر می‌کنم خدا جان! فقط به تو و مهربانی‌هایت.
  داستان