سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245618582
  تعداد بازدید این صفحه: 1460746
  در امروز: 7496

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 19/4/1397

 صبر ایوب

آیا می دانید چرا صبر ایوب ضرب المثل شده؟
تا به حال شنیده اید فلانی صبر ایوب دارد،یا برای رسیدن به فلان چیز باید صبر ایوب داشت؟
می دانید چرا صبر ایوب ضرب المثل شده؟ یکی از افرادی که در مقابل گرفتاریها و مصائب بسیار شدید، مقاوم وصابر بود،حضرت ایوب علیه السلام بودکه از پیامبران بزرگ الهی می باشند و خدا به سبب مقام والایش، او را «بنده خود» نامیده و بنده ای«صابر» خواند. صبر ایشان تا حدی بوده که امروزه سمبل و الگوی صبر و استقامت برای همه افراد می باشند. حضرت ایوب از نوادگان اسحاق بن ابراهیم بود؛خداوند او را به پیامبری برگزید و نعمت فراوان، فرزندان بسیار، باغ و گوسفندان و جاه و جلال زیادی داد؛همیشه بر سفره اش نیازمندان و یتیمان حاضر بودند؛ وفرشتگان به خاطر شکر گذاری او، دائما او را به بزرگی یاد می کردند. ایوب علیه السلام ، به خاطر کفران نعمت،گرفتار مصائب عظیم نشده، بلکه بخاطر شکر نعمت بودکه مورد امتحان الهی واقع شد.
همه چیز از حسادت شیطان،به زندگی حضرت ایوب شروع شد. او به خدا گفت: اگر ایوب شکر نعمتهایت را به جا می آورد، به این دلیل است که زندگی مرفه و وسیعی به او داده ای،مطمئن باش که اگر نعمتهای مادی را از او بگیری ،هرگز شکرگزار تو نخواهد بود. این گونه بود که امتحان الهی برای حضرت ایوب شروع شد.زمان امتحان وآزمایش ایوب فرا رسید و ایوب به امتحان الهی مبتلا شد.ثروت و مکنت و فرزندان را یکی یکی از دست داد. ولی ایوب علیه السلام،همچنان شاکر بود و حمد الهی به جا می آورد.
زمین های زراعی اش طعمه آتش شد و همه دارایی اش از دست رفت،ولی او همچنان شکر گزار بود و نه تنها از میزان شکرش کاسته نمی شد، بلکه شاکرتر می گردید.
سلامتی و قوت بدنش را از دست داد فرزاندانش یکی یکی از دنیا رفتند ولی او همچنان سرگرم حمد و سپاس الهی بود.  ﴿وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ ﴾[1]؛« و (یاد کن حال) ایوب را وقتی که پروردگار خود را خواند که مرا بیماری و رنج سخت رسیده و تو (بر بندگانت) از همه مهربانان عالم مهربان‌تری». گویند ناراحتی و رنج و بیماری ایوب علیه السلام هفت سال و به روایتی هیجده سال طول کشید و همه ترکش کردند، به جز همسر وفادارش. ایوب علیه السلام ، در این مدت مورد آزار مردم قرار گرفت، حتی او را از شهر بیرون کردند و شماتش می کردند که آیا او دچار چه گناهی شده است که خدا چنین گرفتارش نموده است. ایوب علیه السلام بر شماتت آنان صبر کردو از امتحان الهی سربلند بیرون آمد و خدا درهای رحمتش را به روی وی گشود و تمام نعمتهای از دست رفته او را به وی بازگرداند.
﴿إِنَّا وَجَدْنَاهُ صَابِرًا  نِعْمَ الْعَبْدُ  إِنَّهُ أَوَّابٌ﴾[2]؛« ما ایوب را صابر یافتیم او بنده خوبی بود زیرا بسیار به درگاه ما روی می آورد.»
 حضرت ایوب در طول دوران مصیبت وگرفتاری با خدا راز و نیاز می کرد و از آزارهای شیطان به خدا شکوه می نمود. اما هرگز زبان به شکایت و ناسپاسی و بیتابی نگشود که منافی با صبر آن بزگوار باشد و شکوه او از ابلیس به خاطر این بود،که ابلیس مردم را وسوسه می کرد تا از ایوب دوری کرده و وی را شماتت نمایند.
پس از پایان یافتن دوران امتحان خداوند دعای ایوب را مستجاب کرد.
﴿فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَكَشَفْنَا مَا بِهِ مِنْ ضُرٍّ  وَآتَيْنَاهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنَا وَذِكْرَى لِلْعَابِدِينَ﴾[3] ؛«پس ما دعای او را مستجاب کردیم و درد و رنجش را برطرف ساختیم و اهل و فرزندانش را (که از او گرفته بودیم) با عده دیگر به مثل آنها باز به او عطا کردیم تا هم لطف و رحمتی در حق او کرده باشیم و هم اهل عبادت متذکر (لطف و احسان ما) شوند.»
 خداوند سلامتی اش را به او برگرداند و فرزندان خاندان دو چندان عنایت کرد و ثروت و مکنت از دست رفته اش هم بیش از گذشته رونق گرفت و بیشتر شد.
ایوب از این امتحان سخت الهی سر بلند بیرون آمد و ثابت کرد که در غم و شادی، داری و نداری، سلامتی و تندرستی، خداپرست خدا دوست است و شیطان را شکست خورده وخوار و زبون کرد.

-------------------------------------
پی نوشت ها:
1- سوره انبیاء، 83 .
2- سوره ص، 44 .
3- سوره انبیاء،84 .
 
 
کلید واژه ها:
صبر ایوب , صابر , امتحان الهی , شیطان  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
سلام مرا به دوستان برسان
 • 1397/5/3 چهارشنبه سلام مرا به دوستان برسان
  امام رئوف، حضرت اباالحسن علی بن موسی الرضا علیه السلام به حضرت عبدالعظیم حسنی(علیه السلام) فرمودند: ای عبدالعظیم، سلام مرا به دوستان برسان و به آن ها بگو:
عاقبت کم فروشی
 • 1397/4/19 سه‌شنبه عاقبت کم فروشی
  حضرت شعیب علیه السلام از پیامبران الهی بودکه در راه ابلاغ توحید و هدایت مردم رنج ها برد و...
بزرگ شمردن کوچک ها
 • 1397/3/29 سه‌شنبه بزرگ شمردن کوچک ها
  بزرگ شمردن کارها هم یکی از مکرهای شیطان است،که گناه مان را کم و کوچک می بینیم و کار خیرمان را بزرگ و بی نهایت!
به خدا پناه می بریم
میوه شیرین صبر
 • 1397/2/14 جمعه میوه شیرین صبر
  درد و رنج، به عنوان بخشی از زندگی هر انسانی همیشه همراه اوست، در واقع طبیعت زندگی دنیا با مشکلات و موانع همراه است ، اگر در مقابلش بایستید و شکیبایی به خرج دهید، قطعاپیروز خواهید شد.