سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245618227
  تعداد بازدید این صفحه: 1460739
  در امروز: 7141

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
يكشنبه 10/4/1397

 جاه و جلال قارون

در آغاز، زندگی فقیرانه ای داشت، اما خداوند او را به وسیله مال و ثروت مورد آزمایش قرار داد.

از یاران موسی بود و به روایتی عموزاده اش. ﴿إِنَّ قَارُونَ كَانَ مِنْ قَوْمِ مُوسَى﴾[1] ؛ «قارون از قوم موسى بود» مردی صالح و باتقوا و همراه و یاور موسی ودر صف مومنان. یکی از چند نفری بود که به کوه طور رفت. در حفظ و قرائت تورات بر بیشتر بنی اسرائیل مقدم بود.
در آغاز، زندگی فقیرانه ای داشت، اما خداوند او را به وسیله مال و ثروت مورد آزمایش قرار داد. طولی نکشید که ثروتی عظیم جمع کرد. ثروتی که دیدنی بود و شنیدنی. قصرها برای خود ساخت و خدمتگزاران فراوان داشت.
خانه هایی داشت پر از زر و سیم.  و زیور آلاتی که هیچ چشمی مانندش را ندیده بود. نگهبانان و قفل ها و کلید های فراوان. چهل شتر، کلید خزانش را می کشیدند و مردان قوی هیکل نگهبان گنج هایش بودند.
زین طلا بر اسب می گذاشت و لباس های فاخر می پوشید و مغرورانه و با دبدبه و کبکبه و خدم و حشم بسیار از میان چشمان حسرت زده مردم گذر می کرد،هزاران سوار سرخ پوش و کنیزان زیبا روی همراهی اش می کردند جاه و جلالش را به مردم نمایش می دادند.
هر گاه می خواست از کوچه یا خیابانی گذر کند همه جا را قرق می کردند مردم با احترام صف می کشیدند و خیره خیره نگاهش می کردند. و زیر لب آه می کشیدند. همه آرزو داشتند به جای او باشند.
﴿يَا لَيْتَ لَنَا مِثْلَ مَا أُوتِيَ قَارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظِيمٍ﴾[2]؛، «اى كاش مثل آنچه به قارون داده شده به ما [هم] داده مى ‏شد واقعا او بهره بزرگى [از ثروت] دارد».  قارون هم مغرورانه گردن می کشید، و از این نمایش خوشحال بود. ثروت و دارایی او را مست و مقهور کرده بود طوری که دیگر با موسی همراهی نمی کرد، حتی زمانی که موسی به او گفت زکات مالت را بپرداز سرکشی کرد و سر باز زد.
ثروت فراوان او را کر و کور کرده بود. بزرگان به او می گفتند:« این همه مغرور نباش و کمی هم به خانه آخرتت بیندیش و از آنچه خدا به تو داده، بهره ای هم برای آخرتت بردار».[3]  اصرار سودی نداشت و قارون به هیچ کس اعتنایی نمی کرد و خودش را بالاتر از آن می دید که به فرمان حق سر فرود آورد. قارون افسارش را به دست شیطان سپرده بود و پند واندرز موسی را نمی شنید. آن قدر سرکشی و عصیان کرد و خدا را از یاد برد که سر انجام گرفتار عذاب الهی شد. ثروت بلای جانش شد و طومار زندگی اش را در هم پیچید. طغیان و سرکشی و تکبر و فخر فروشی مایه هلاکتش شد. قارون با تمام ثروتش مقابل چشمان بهت زده مردمی که در آرزوی داشتن ثروتش بودند به زمین فرو رفت و هیچ اثری از او بر جا نماند.
﴿فَخَسَفْنَا بِهِ وَبِدَارِهِ الْأَرْضَ فَمَا كَانَ لَهُ مِن فِئَةٍ يَنصُرُونَهُ مِن دُونِ اللَّهِ وَمَا كَانَ مِنَ الْمُنتَصِرِينَ﴾[4] ؛«سپس او و خانه اش را در زمین فرو بردیم و کسی را نداشت که او را در برابر عذاب الهی یاری کند و خود نمی توانست خویشتن را یاری دهد».
 مال و ثروتش به فریادش نرسید و او را نجات نداد.آنها که تا دیروز آرزو داشتند همیشه یا لااقل یک لحظه به جای او باشند با دیدن این صحنه به خود آمدند و گفتند:« وای بر ما گویی خداوند روزی را بر هر کس از بندگانش که بخواهد تنگ می گیرد و کلیدآن تنها در دست اوست.»[5]
مردم حسرت زده حالا در بهت و ناباوری می اندیشیدند، که اگر خدا دعایشان را مستجاب می کرد و آنها را به جای قارون می گذاشت امروز جایشان در قعر زمین بود و مایه عبرت دیگران.


-------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1- سور قصص ، 76 .
2- قصص ، 79 .
3- قصص ، 77 .
4- قصص، 81 .
5- قصص،82 .

 
 
 
کلید واژه ها:
جاه , قارون , طلا , زکات , تکبر , فخر فروشی  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
ما تا چه اندازه گرفتار بخل هستیم
نشانه ی قرآنی مهدی یاوران
جوان موفق کرجی
 • 1396/11/27 جمعه جوان موفق کرجی
  نود و هشت درصد معلولیت دارد اما به همه تاکید می کند به جای به کار بردن کلمه معلول از توان یاب استفاده کنند، او یک جوان...
فروتنى و خاكسارى در قرآن
 • 1396/7/3 دوشنبه فروتنى و خاكسارى در قرآن
  خاكسارى و تواضع، گوهرى است كه عارفان خودشناس و خداشناس آن را دارند و برخورد متواضعانه با همنشينان و دوستان را مايه عزت و سربلندى مى دانند و...
عوامل شادى آفرين در قرآن
 • 1396/6/14 سه‌شنبه عوامل شادى آفرين در قرآن
  در قرآن به عوامل مسرت بخش و شادى آفرين اشاره شده است. از نظر قرآن بنياد شادى ها و خاستگاه اصلى آن ايمان، رضايت و خشنودى خداوند است. بنابراين ديگر عوامل را بايد در...