سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 238204997
  تعداد بازدید این صفحه: 1371520
  در امروز: 67365

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 12/4/1397

 مصداق حیا «زبان»

زبان تو پاک است، چون مثل چشم‌هایت از آن مراقبت می‌کنی
قبل‌ترها گفت و شنودها به مهمانی‌ها و دور همی‌ها و شب‌نشینی‌های فک و فامیل و دوست و آشنا محدود می‌شد. مثلا" می‌خواستند در مورد عروس جدید عمه اکرم نظر بدهند، می‌نشستند دور سینی سبزی و هر کسی یک جمله درباره ی او تحویل می‌داد و فرآیند غیبت تا زمان تمام شدن سبزی ها ادامه داشت.
 هر محله ای هم یک مثلا" اقدس‌خانم داشت که مدام گزارش زندگی همسایه ها را برای این و آن می‌آورد و زاغ سیاه دخترهای کوچه را چوب می‌زد. چند تا پسر لات و بیکار هم همیشه سر کوچه ها ایستاده بودند و منتظر می‌ماندند تا یکی رد بشود و با زبان‌های دراز، چند تا تکه ی تر و تمیز به دخترهای بیچاره بیندازند.
همه ی این کارهای زشت، به نظر جالب و جذاب هم می‌آمد. و البته زحمت هم لازم داشت. مثلا" اقدس خانم باید مدام می‌آمد دم در و کوچه را می‌پایید، یا بقیه ی مردم باید حرف‌ها و خبرچینی‌ها و غیبت‌ها و بد و بیراه هایشان را نگه می‌داشتند تا یک فرصت دور همی خوب پیش بیاید و بتوانند خودشان را خالی کنند. یعنی مجبور بودند کمی انتظار بکشند و بعد با زبان‌های تیز به این و آن حمله کنند.
امروز کارها خیلی راحت تر شده است. لازم نیست برای این که سر از کار دیگران در بیاوری و آبرویش را بریزی، با هزار ترفند بروی خانه‌اش و از زیر زبانش حرف بکشی. می‌توانی گوشی را برداری و چند تا پیغام به او بدهی و وانمود کنی محرم اسرارش هستی‌. بعد از حرف‌هایی که زده اسکرین‌شات بگیری و برای بقیه بفرستی. یا اگر از کسی خوشت نمی‌آید و دوست داری حالش را بگیری، لازم نیست بروی دم در خانه اش یا وسط حیاط مدرسه و دانشگاه یا جلوی چشم فامیل سکه ی یک پولش کنی، می‌توانی خیلی راحت بروی توی صفحه ی اینستاگرام یا تلگرام یا یکی از صفحات اجتماعی‌‌اش و با یک اکانت ناشناس به او توهین کنی، می‌توانی هر چه دلت خواست حرف بزنی و دل او را بشکنی و آبرویش را مثل آب بریزی روی زمین. حتی اگر زبان خارجه بلد باشی، می‌توانی سراغ آدم‌های خارجی هم بروی و برای تفریح و سرگرمی، فحش‌های خارجی بنویسی.
یا اگر خبر جدیدی درباره ی کسی شنیده باشی، لازم نیست منتظر مهمانی بعدی فامیل بمانی تا پشت سر این و آن حرف بزنی؛ کافی‌ست گوشی ات را برداری و شماره ی دوستت را بگیری و بگویی: "هیچ می‌دانستی فلانی چه‌کار کرده؟"
می‌دانید؟ فاصله ی بین فکرهای تیره ای که به ذهن آدمی هجوم می‌آورد با به زبان آوردنشان به اندازه ی چند ثانیه کوتاه شده است.
زبانمان مدام می‌چرخد و می‌چرخد و حتی برای چند لحظه هم مکث نمی‌کند. خیال می‌کنیم وقتی خدا می‌گوید زبان مرتکب هفتاد تا گناه می‌شود، منظورش فقط این است که رو در روی ادم‌ها بایستیم و بلند بلند از آن‌ها بد بگوییم. خیلی وقت‌ها با همین زبان که در دهانمان نمی‌چرخد، درست لا به لای سکوت و خلوت، دل کسی را می‌شکنیم. زبان که فقط یک تکه گوشتِ داخل دهانمان نیست. واژه ها و حرف‌هایی که می‌نویسیم، پیامک‌ها، دایرکت‌ها، کامنت‌ها، شکلک‌ها، استیکرها، حرف‌های مستقیم و غیرمستقیم، تمام این چیزها از همین زبان می‌‌آید.
قدیم‌ها اگر کسی روزه ی سکوت می‌گرفت خیالش راحت می‌شد که زبانش را از آلودگی‌ها پاک نگه می‌دارد. امروز اما اگر می‌خواهیم زبانمان روزه ی خوب بودن بگیرد، باید به وسعت زندگی مدرن و دیجیتالی امروز، مراقبش باشیم.
مبادا با همین زبان کوچک که حالا هزار شکل و رنگ به خودش گرفته است، چیزی را بگوییم که آتش به جان خودمان و دیگران بیندازد.
مبادا حرفی بزنیم که خدا دوست نداشته باشد.
زبان من، زبان تو، زبان ما و زبان تمام آدم‌ها پاکِ پاک است، به شرطی که هر حرفی را به جهان اضافه نکند.
زبان تو پاک است، چون مثل چشم‌هایت از آن مراقبت می‌کنی.
 سیده نرگس میرفیضی
 
 
کلید واژه ها:
عفاف , حجاب , دخترونه , زبان , حیای زبان , مصداق حیا , دخترانه  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
دخترانه (پژوهشی در دنیای دختران)
 • 1397/5/3 چهارشنبه دخترانه (پژوهشی در دنیای دختران)
  در این نوشتار سعی بر آن است تا با توجه به ویژگی های جسمی و روحی دختران، برخی از مشکلات آنان در زمینه های مختلف اخلاقی و اجتماعی با استناد به تعالیم اسلامی، بررسی شده است.
مجموعه عکس نوشته دخترونه
بانوی قم
 • 1397/4/23 شنبه بانوی قم
  سال 173 هجری بود که چشم هایش را به دنیا باز کرد. نام مادر را «خیزران»، یا «نجمه» گفته اند که بانویی لایق و پاک و با ایمان بود و...
گوهر عفاف
 • 1397/4/22 جمعه گوهر عفاف
  این کتاب پژوهشی درباره حجاب می باشد.
حجاب ازنوع مردانه
 • 1397/4/21 پنجشنبه حجاب ازنوع مردانه
  مرد بودن مجوز خوبی برای تن کردن هر لباسی نیست. مرد باش و این مردانگی را با پوششت نشان بده.