سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245898069
  تعداد بازدید این صفحه: 1464562
  در امروز: 70281

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 12/4/1397

 مرد بودن یعنی گذشت

اگر فکر می کنی مرد شده ای باید از خودت بپرسی مانند پدرت گذشت داری یا برای هر اشتباه کوچک هزار بار دوست، همسر یا خانواده ات را مواخذه می کنی؟

یک سوال اساسی از تو دارم، توی زندگی ات چقدر اشتباه کرده ای؟ چند بار شده خطا کنی؟ حالا بگو ببینم رفتار پدرت چگونه است؟ همه ی اشتباهات کوچک و بزرگت را ردیف می کند و چماق؟ می کوبد توی سرت؟ هی هر روز مواخذه ات می کند؟ پول توجیبی ات را قطع می کند و محبتش را کم؟ می دانم که جوابت منفی است.پدرها همیشه می بینند، از همه چیز اطلاع دارند، حواسشان به خطاهای کوچک و بزرگ تو هست اما به روی خودشان نمی آورند، تا یک روز مشخص، جای مشخص و موقعیتی مناسب.پیش پدرها که خطا می کنی بیشتر از هر بار می لرزی و شرمنده می شوی چون می دانی که پدر با گذشتش تو را خجالت زده می کند و تربیت.می دانی یکی از خصلت مردها همین گذشت است، گذشت های به جا و به موقع. پس اگر فکر می کنی مرد شده ای باید از خودت بپرسی مانند پدرت گذشت داری یا برای هر اشتباه کوچک هزار بار دوست، همسر یا خانواده ات را مواخذه می کنی؟
راستی اگر قرار باشد همه خطاکاران با هر وضعیّتی که دارند مجازات شوند و هر کس بخواهد آزار و اذیّت دیگری را تلافی کند و دیر یا زود از او انتقام بگیرد، چه پیش خواهد آمد؟ به نظر صحنه زندگی بشر مثل جهنّم سوزانی می شود مملو از خشم، کینه و نفرت. حالا توی خانواده اگر چنین حالتی رخ دهد دیگر زندگی زندگی نمی شود.اینجاست که سخن از مکارم اخلاقی و فضایل عالی انسانی به میان می آید و ارزش والای آنها مشخص می شود. عفو و گذشت یکی از این مکارم والا و بلکه به قول امام علی علیه السلام تاجی زینت بخش بر سر همه آنهاست.اگر عیبی و خطایی از کسی دید گر او را سرزنش نکنید، سیاست عیب پوشی  را به جای عیب جویی در زندگی پیاده کنید، یاد بگیرید که از اشتباه دیگران بگذرید. این گذشت و بخشش سودش برای شماست، نتیجه ی یک تحقیق علمی نشان داده افرادی که می توانند ببخشند، افسردگی، خشم و فشار عصبی کمتری دارند و امیدشان به آینده بیشتر است. بدن این افراد نیز سیستم ایمنی قوی تری دارد و راحت تر از افراد دیگر به خواب می روند و نشاط و شادابی بیشتری را تجربه می کنند.در واقع راز سلامت افراد بخشنده در شخصیت آنهاست،
پس به همین علت آدم های بخشنده و با گذشت جسم و روان سالمی دارند و آسوده خیال تر از دیگران زندگی می کنند. پس اگر گمان می کنید برای مدیریت یک زندگی آماده این بهتر است از خودتان بپرسید: "مرد" تو چقدر گذشت داری؟!

صابر زیرانپور
 
 
 
کلید واژه ها:
گذشت , عفو , خشم , کینه , افسردگی  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
انسان دیگ زود پز نیست
 • 1397/4/13 چهارشنبه انسان دیگ زود پز نیست
  شهر پر جمعیت و زیبایی، کنار دو رود دجله و فرات بود به نام نینوا. مردم این شهر، بت پرست بودند و هر قبیله و دسته، بت مخصوص به خود را داشت. مردم به یکدیگر ظلم می کردند و...
من معتاد نیستم
 • 1397/3/15 سه‌شنبه من معتاد نیستم
  به طور کلی اعتیاد به معنای عادت کردن است و همنشین و مانوس بودن بیش از اندازه، با هر چیز یا هر کسی نوعی اعتیاد به حساب می آید.
خدای خوبم؛ سلام
 • 1397/3/1 سه‌شنبه خدای خوبم؛ سلام
  تجسم کن در بهشت باشی و خدای بی نهایت مهربان هم به تو سلام کند. وای که چه لذتی دارد شنیدن سلامش!
کینه به دل داشتن
چوپان های دروغگوی اطراف ما
 • 1397/1/20 دوشنبه چوپان های دروغگوی اطراف ما
  قصه چوپان دروغگو را همه شنیده ایم. پسرک دروغگویی که برای تفریح و سرگرمی الکی فریاد می زد: گرگ آمده گرگ آمده ...