سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 188867596
  تعداد بازدید این صفحه: 894483
  در امروز: 167438

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه شنبه 14/10/1395

 بنده ی، بنده هستم!

در طول زندگی این آزمایش برای همه به وجود خواهد آمد؛ اما موفقیت در این آزمون از آنِ کسی است که به حرف‌ های خدا بدون چون ‌و چرا عمل کند

در شبانه‌ روز نُه ‌بار در نمازهایمان می‌گوییم:
«أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُوْلُهُ».
 شهادت می دهم که محمد (ص) بنده و فرستادۀ  خداست.
 اول شهادت به بنده  بودن!
دوم شهادت به فرستادۀ  خدا بودن!
 
چرا بنده  بودن اول است و فرستادۀ  خدا  بودن دوم؟! این مسئله را بگذارید گوشۀ ذهنتان و نگهش دارید.
خداوند به حضرت ابراهیم (علیه السلام) فرمان داد که فرزندش اسماعیل (علیه السلام) را قربانی کند و بعد در ادامۀ ماجرا کُندی چاقو و بریده  نشدن گلو و... .
 عجیب نیست؟! خدا به پیامبرش فرمان دهد فرد بی گناهی را بکشد؟ برای چه؟ این قصه را هم گوشۀ ذهنتان نگه دارید.
فرض کنید خدای  نکرده مریض شده اید؛ به یک دکتر متخصص خوب مراجعه می کنید. شما تخصص آن دکتر را در پزشکی واقعاً قبول دارید. دکتر دستور انجام کاری می دهد و شما با اینکه دقیقاً نمی دانید دکتر چرا این دستورها را می دهد، به دستوراتش عمل می کنید و سعی می کنید قرص ها، کپسول ها و... را دقیقاً سر ساعت مصرف کنید! چرا به حرف دکتر گوش می دهید و دستوراتش را بی چون  وچرا عمل می کنید؟! این را هم بگذارید گوشۀ ذهنتان.
در مدرسۀ ابتدایی که بودیم، توان فهم مسائل ریاضی دبیرستان را نداشتیم؛ چرا بعد که به دبیرستان رسیدیم، فهم آن مسائل ساده شد؟ این را هم گوشه ای از ذهنتان جای بدهید و بعد همۀ چیزهایی را که در گوشۀ ذهنتان گذاشته اید، وسط بگذارید.
قالَ: «إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتانِیَ الْکِتابَ وَ جَعَلَنی‏ نَبِیًّا».
حضرت عیسی (ع) گفت: من بنده خدایم، خداوند مرا کتاب داده و پیغمبر قرار داده است.
 
در نماز، اول شهادت به بنده  بودن پیامبر (ص) می دهیم و بعد شهادت به پیامبری اش؛ چون برای رسول  شدن اول باید بنده و عبد شد و خدا رسالتش را به کسانی می دهد که بیش از همه عبد و بنده اش باشند و این برای همۀ پیامبران (ص) بوده است که ابتدا عبد بوده اند، بعد رسول، نبی و... «عبد» یعنی چه؟! یعنی بندگی بی چون  وچرا؛ یعنی هر چه خدا گفت، حتی اگر دلیلش را نفهمیدیم، عمل کنیم.
 
 
راهِ اینکه این وظیفۀ مهم، یعنى اداىِ حق بندگى را درست انجام دهیم، چیست؟ راهش را در روایات، ادعیه و مانند این ها بیان کرده اند. دو راه وجود دارد؛ یکى راه خداست و دیگرى راه هواهاى نفسانى. راه خدا، در مقابل راه نفسانى است. اگر انسان در راه خدا حرکت کند، به آن هدف اعلى و نهایى؛ یعنى اداى حق بندگى خواهد رسید.[1]
بالاخره در زندگی برای هر کسی روزی این اتفاق می افتد که فرمان خدا را می بیند؛ ولی با عقل کوچک خودش جور درنمی آید و بعد چون دلیلش را نمی فهمد، در عمل به آن چون  وچرا می کند و به دنبال توجیه های مختلف می گردد تا به آن فرمان خدا عمل نکند. در طول زندگی این آزمایش برای همه به وجود خواهد آمد؛ اما موفقیت در این آزمون از آنِ کسی است که به حرف های خدا بدون چون  وچرا عمل کند؛ مثل ابراهیم (ع) که خدا امتحانش کرد تا ببیند چقدر بندۀ اوست و تا کجا حاضر است به فرمان های خدا بی چون  وچرا عمل کند و در این آزمون پیروز شد.
مدرسۀ ابتدایی و نفهمیدن مسائل دبیرستان هم پاسخش ساده است. لازم است انسان برای فهمیدن برخی مسائل، فهم و سوادش را بیشتر کند و به حدی برسد که بتواند آن  مسائل را درک کند. اگر در مسیر بندگی هم با مطالعات دینی و عمل  کردن به دستورات خداوند و... عقلمان را رشد دهیم، دیگر دستورهای خدا برایمان عجیب نیست و کم  کم می شویم بندۀ واقعی و حتی اگر دلیل چیزی را هم نفهمیم، به دکترمان، به خدایمان اعتماد داریم و می دانیم کاری بر خلاف سلامتی و رستگاری ما از ما نمی خواهد و هر دستوری که می دهد، نفعش برای خودمان است. کاش به اندازه ای که به دکتری که مخلوق خداست، اعتماد داریم، به دکتر اصلی  مان که خدا باشد هم اعتماد داشته باشیم و به دستورهایش بی چون  وچرا عمل کنیم، آن وقت است که خدا نیز خشنود خواهد شد و خشنودی خدا یعنی برکت تمام عیار.
امام رضا (ع) می فرمایند:«وَاعْلَمُوا أَنَّ رَأْسَ طَاعَةِ اللهِ سُبْحَانَهُ التَّسْلِیمُ لِمَا عَقَلْنَاهُ وَ مَا لَمْ نَعْقِلْهُ... وَ إِنَّمَا امْتَحَنَ  اللهُ عَزَّوَجَلَّ النَّاسَ بِطَاعَتِهِ لِمَا عَقَلُوهُ وَ مَا لَمْ یعْقِلُوهُ إِیجَاباً لِلْحُجَّةِ وَ قطعاً لِلشُّبْهَة.»
بدان که سرچشمه اطاعت و فرمان بُردارى از خداوند این است که ما تسلیم بدون قید و شرط خدا باشیم، چه در امورى که عقل، آن ها را درک مى کند و چه امورى که عقل آن ها را درک نمی کند. همانا خداوند مردم را به اطاعت و فرمان بُردارى خود آزمایش مى کند، خواه چیزی که با آن آزمایش می شوند براى آنان قابل فهم باشد، خواه نباشد و هدف آزمایش این است که حجت خداوند بر مردم الزام آور باشد و شبهه ای در اطاعت و عدم اطاعت از خداوند باقى نماند.[2]
 
خشنودی خدا یعنی برکت تمام عیار.
 
واقعاً بی انصافی است در عمل به دستور پزشکی که بندۀ خداست، چون  وچرا نمی کنیم و دستوراتش را عمل می کنیم، ولی در عمل به دستورات خالق و خدای همان دکتر و کسی که تمام عالم و کائنات از اوست، چون و چرا می کنیم؛ چرا باید حجاب داشت؟ چرا باید نماز بخوانم؟ چرا ارث اینگونه است؟ چرا هر نوع موسیقیِ حلال نیست؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟ بی انصافی نیست؟! کسی نمی گوید سؤال نشود، تحقیق نشود، بحث نشود، خیر... همۀ این ها لازم است؛ اما در مقام عمل باید عبد بود و وقت عمل که رسید، همۀ این ها را کنار گذاشت. حالا فرمول بندگی می شود این:
 
«شناسایی فرمان خدا» + «عمل کردن به فرمان، بدون چون  وچرا» = «بندگی».
 
این فرمول، یعنی اول باید حواسمان باشد که خدا چه می گوید و از ما چه می خواهد، بعد جایی که فهمیدیم خدا فرمانی داده است، حتی اگر دلیلش را نفهمیدیم، چون  وچرا نکنیم و بدون تردید فرمان خدا را عمل کنیم، اگر چنین باشد، می شود بندگی! حالا چشمانتان را ببندید و زندگی تان را تصور کنید؛ در حالی که به فرمول بندگی عمل می کنید، چه تغییری در آن مشاهده می کنید؟ اگر همۀ مردم از فرمول بندگی استفاده می کردند، چه می شد؟
 
منبع: کتاب به رنگ خدا، انتشارات آستان قدس رضوی
 

------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. بیانات رهبر معظم انقلاب(مد ظله‌ العالی) در دیدار جمعی از فرماندهان سپاه، 29شهریور1373.
[2]. بحار الأنوار، ج75، ص348.
 
 
 
کلید واژه ها:
بندگی , حضرت ابراهیم , آزمایش الهی , شهادتین  

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
اوج بندگی
 • 1396/5/31 سه شنبه اوج بندگی
  وقت آن است که سر فرود آورم و الف قامت را دال بندگی کنم. پس سر به زیر می افکنم و قامت خویش را می شکنم ...
  رنگ خدا
شما چطور زندگی را می گذرانید ؟
روزه، گرسنگی یا بندگی؟
محمد (ص) بی نظیرترین معلم الهی - حجت الاسلام مهدی میرباقری
 • 1395/9/26 جمعه محمد (ص) بی نظیرترین معلم الهی - حجت الاسلام مهدی میرباقری
  معرفت خدا، محبت الهی، معلم می خواد. خدای متعال منت بر ما گذاشته و این معلم الهی رو برای ما فرستاده و این معلمیست که هر چه برای هدایت همه ی عالم لازم است یک جا خدا به او عنایت کرده. پیغمبر ما کتابش به تعبیر قرآن مهیمناً علی ذلک کلّه بر کتب همه ی انبیاء مهیمنه، همه ی کتب انبیاء جزئی از...
  کلیپ صوتی
تعارض نقش ابراهیم (علیه السلام) در آزمون ذبح