• درباره ما
  معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی
  معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

  رضوان علم ، منظومه ای زیباشناسانه در تماشای انسان اشرف در آینه تمام نمای هستی است برای میل به بینهایت مطلق همراه با کملین و پیوستگان تا حقیقت مسجود بودن را در قوسین خلقت در بازگشت از هبوط به نظاره بنشیند . همراه با رضوان نظاره گر باشیم .

   
  ×
 • تماس با ما
  شما می توانید با پر کردن فرم زیر، ما را از نظرات خود در مسیر بهبود کیفیت این وب سایت مطلع سازید:

  فرم ارتباط با ما
  * نام و نام خانوادگي
  * پست الكترونيك
  * نظر
   
  امتیاز دهی
   
   

  ×
راهنما
بازگشت به خانه

درگاه خدمات فرهنگی تبلیغی حرم مطهر امام رضا علیه السلام | رضوان علم


 • فرم ثبت اطلاعات
  * نام و نام خانوادگی * شماره موبایل
  * نام استان * ایمیل
  نام شهرستان نام شهر در خارج از كشور
  تاريخ ثبت
   
  امتیاز دهی
   
   

  ×
 •  
 •  
 •  
 •  

ویژه نامه ها

اوقات شرعی

  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :


مناظرات حضرت رضا علیه السلام

حسن بن محمد نَوفَلى گوید، زمانی که حضرت رضا علیه السّلام بر مأمون وارد شدند، مأمون به وزیر مخصوصش، فضل بن سهل، دستور داد تا علماى أدیان و متکلّمین مثل جاثَلیق، عالم بزرگ مسیحی، رأس الجالوت، عالم بزرگ یهودیان، رؤساى صابئین که منکر دین، شریعت، خدا و پیامبر هستند و هربذ بزرگ، عالم بزرگ زردشتیان و عالم رومیان و علماء علم کلام را دعوت کند تا گفتار و عقائد حضرت رضا علیه السّلام و نیز سخنان آنان را بشنود. فضل بن سهل نیز آنان را فرا خواند.
مأمون دستور داد، ایشان را نزد او ببرند و پس از خوش آمدگویى به آنان گفت: شما را براى امر خیرى فرا خواندم، دوست دارم با پسر عمویم که از مدینه به اینجا آمده مناظره کنید، فردا أوّل وقت به اینجا بیایید و کسى غیبت نکند. آنها نیز اطاعت کرده و گفتند: إن شاء اللَّه فردا اوّل وقت اینجا خواهیم بود.
ما که در نزد امام رضا علیه السّلام مشغول صحبت بودیم، ناگاه «یاسر»، خادم حضرت رضا علیه السّلام وارد شده، گفت :
یاسر: مولاى من! امیرالمؤمنین به شما سلام رسانده و فرمود: برادرت فدایت باد! علماى ادیان مختلف و علماى علم کلام گردهم آمده­اند، آیا تمایل دارید با آنان بحث و گفتگو کنید؟ و اگر تمایل ندارید خود را به زحمت نیندازید؛ و اگر دوست داشته باشید ما به خدمت شما بیائیم، براى ما مشکل نیست .
حضرت رضا علیه السلام فرمودند: به او سلام برسان و بگو می­دانم چه می­خواهی، و إن شاء اللَّه خودم فردا صبح خواهم آمد.
حضرت رضا علیه السلام: نوفلی! تو عراقى هستى و عراقى ‏ها طبع ظریف و نکته ‏سنجى دارند، نظرت در باره این گردهمائىِ علماى ادیان و اهل شرک، توسّط مأمون چیست؟
نَوفَلى: فدایت شوم می خواهد شما را بیازماید، و بفهمد پایۀ علمی شما تا چه حد است؟ ولی کار خود را بر پایه سستی بنا نهاده است و به خدا سوگند بنای بدی نهاده است.
 حضرت رضا علیه السلام : چه بنایی ساخته است؟
نَوفَلى: متکلّمین و اهل بدعت، مثل علماء نیستند، چون عالِم، مطالب درست را انکار نمى‏ کند، ولى آنها همه، اهل انکار و مغالطه ‏اند، اگر بر اساس وحدانیّت خدا دلیل بیاورید، خواهند گفت: وحدانیّتش را ثابت کن، و اگر بگوئید: محمّد صلى اللَّه علیه و آله رسول خداست، مى‏گویند: رسالتش را ثابت کن، سپس آنقدر مغالطه مى‏ کنند که باعث مى‏ شوند خود شخص، دلیل خود را باطل کند و دست از حرف خودش بردارد. قربانت گردم، از آنان بر حذر باشید و مواظب خودتان باشید!
حضرت رضا علیه السلام ( با حس آرام و لبخند ) : اى نَوفَلى! مى ‏ترسی ادلّه مرا باطل کنند و مجابم کنند ؟!
نَوفَلى: نه به خدا، درباره شما چنین ترسى ندارم و امیدوارم خداوند شما را بر آنان پیروز کند.
حضرت رضا علیه السلام: اى نوفلى! مى‏خواهى بدانى کِی مأمون پشیمان مى‏شود؟
نَوفَلى: بله.
حضرت: زمانی که استدلالات من را با اهل تورات با توراتشان و با اهل انجیل با انجیلشان و با اهل زبور با زبورشان و با صابئین به زبان عبرىِ شان و با زرتشتیان به زبان فارسىِ شان و با رومیان به زبانِ رومىِ شان و با هر فرقه ‏اى از علماء به زبان خودشان بشنود و آنگاه که همه را مجاب کردم و بر همگى پیروز شدم بطوری که همه­ ی آنان سخنان مرا بپذیرند، مأمون خواهد دانست مقامی را که او درصددش است، شایسته او نیست، آن وقتست که مأمون پشیمان خواهد شد و لا حول و لا قوّة إلّا باللَّه العلیّ العظیم.
نَوفَلى: صبح، فضل بن سهل پیش ما آمد و گفت: قربانت گردم، پسر عمویت منتظر شماست و همه علماء و مدعوّین آمده‏ اند، کى تشریف مى‏ آورید؟ حضرت فرمودند: شما زودتر بروید، من هم انشاءالله خواهم آمد. سپس حضرت وضو گرفته، مقدارى شربت سَویق میل نموده و مقداری هم به ما دادند و نوشیدیم. آنگاه همراه حضرت بیرون آمده تا وارد مجلس مأمون شدیم. مجلس پر از جمعیّت و افراد مهم و سرشناس بود، محمّد بن جعفر، عموى حضرت، به همراه گروهى از بنی هاشم و فرماندهان لشکر نیز حضور داشتند. زمانى که امام رضا علیه السّلام وارد شدند، مأمون، محمّد بن جعفر و تمام بنی هاشم به احترام آن حضرت برخاستند، حضرت و مأمون نشستند ولى بقیّه همان طور ایستاده بودند تا دستور داده شد بنشینند .

مناظره حضرت رضا علیه السّلام با جاثَلیق (عالم مسیحیان) در حضور مأمون

مناظره حضرت رضا علیه السّلام با رأس الجالوت (عالم بزرگ یهودیان) در حضور مأمون

مناظره حضرت رضا علیه السّلام با هربذ (عالم بزرگ زرتشتیان) در حضور مأمون

مناظره حضرت رضا علیه السّلام با عمران صابی (دانشمند علم کلام) در حضور مأمون

مناظره حضرت رضا علیه السّلام با سلیمان مَروَزی (از علمای متکلم خراسان) در حضور مأمون

مناظره حضرت رضا علیه السّلام با مأمون، پیرامون فرق بین «عترت» و «امّت»

مناظره حضرت رضا علیه السّلام در موضوع امامت با یحیى بن ضحّاک در حضور مأمون

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

مطالب مرتبط

پیوند توحید و ولایت در حدیث رضوی سلسلة الذّهب
 • 1395/11/12 سه‌شنبه پیوند توحید و ولایت در حدیث رضوی سلسلة الذّهب
  موضوع این نوشتار، بررسی ابعاد محتوایی حدیث متواتر «سلسلة الذّهب» با تکیه حدّاکثری بر فراز «انا من شروطها» است. در این میان، فرض این نوشتار آن است که فراز «انا من شروطها»، گویای شرطیّت ولایت من الله، هم در مرحله نیل به مقام توحید و هم به منظور بقاء در این مقام است. در نتیجه بررسی های فقه الحدیثی و...
صفات ذات الهی از منظر امام رضا (علیه السلام)
 • 1395/6/14 يكشنبه صفات ذات الهی از منظر امام رضا (علیه السلام)
  حدیث دهم از باب احادیث توحیدی امام هشتم در کتاب عیون أخبار الرضا (علیه السلام) آمده است که اشاره به صفات ذاتی خداوند متعال و تحذیر از افتادن در تشبیه و خروج از ولایت ائمه (علیهم السلام) دارد. این حدیث با توجه به بررسی های صورت گرفته ...
امام رضا علیه السلام و مقام رضوان، تحلیلی عرفانی از نام رضا
 • 1394/6/4 چهارشنبه امام رضا علیه السلام و مقام رضوان، تحلیلی عرفانی از نام رضا
  مقام رضا از بالاترین مقامات عرفانی است. تحصیل این مقام میدان وسیعی دارد که همه انسان ها حتی معصومین در آن امکان پیشروی دارند. امام معصوم در نظام هستی وسیله ی رسیدن به این مقام است. رضا برای خواص از نخستین مراحل سلوک و برای عوام از دشوارترین آنهاست. مرتبه ی رضا از ثمرات محبت و نتیجه ی آن صفت است....
اصول زندگی ساده زیستانه در سیره ی رضوی
 • 1394/6/2 دوشنبه اصول زندگی ساده زیستانه در سیره ی رضوی
  زندگی ساده زیستانه، در ارتباط انسان با خود، خدا و دیگری، شکل می گیرد. نمی توان این سه وجه زندگی انسان را از هم جدا کرد. با توجه به سیره ی امام رضا (علیه السلام) در می یابیم: قناعت که در رابطه ی انسان با خدا شکل می گیرد، سخاوت که در رابطه ی انسان با دیگری ست و اعتدال که در رابطه انسان با مصرف ....
التزام حفظ وحدت جامعه اسلامی در عین تبیین حقیقت از منظر سیره رضوی
 • 1394/5/29 پنجشنبه التزام حفظ وحدت جامعه اسلامی در عین تبیین حقیقت از منظر سیره رضوی
  به تناسب فرا رسیدن دهه کرامت و به فراخور ضرورت بررسی مسئله وحدت جامعه اسلامی از منظر سیره رضوی با توجه به آشفتگی کنونی جهان اسلام، فرض این نوشتار، التزام حفظ وحدت در عین تبیین حقیقت است. روش این نوشتار در مسیر تبیین فرضیه مزبور، روش تحلیلِ درون دینی، از رهگذر کاوش های فقه الحدیثی ...
امام على(ع):امروز تنها عید کسى است که خداوند روزه‏اش را پذیرفته و شب زنده‏دارى‏اش را سپاس گزارده است . نهج البلاغه حکمت 428