.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 242254942
  تعداد بازدید این صفحه: 3341394
  در امروز: 12829

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 21/7/1397

 چگونه می توان یک حریف قدر را شکست داد؟

مساله ی حساب و کتاب را که بزنی، دیگر چیزی از معاد باقی نمی ماند.

همواره برای یک حریف این مساله مهم است که اگر با حریف قدرتمندی روبرو شد، چگونه می تواند پیروز میدان باشد! هر چقدر حریف قدرتمندتر باشد، راه های شکست دادن کمتر می شود.

اگر حریف بروسلی بود

در یک مبارزه اگر حریفتان بروسلی باشد، فن ها تقریبا توانایی خود را برای شکست دادن حریف از دست می دهند و باید رفت سراغ مسائل حاشیه ای تا حریف را آنقدر ضعیف کرد تا آن وقت بشود راهی برای شکست دادنش از طریق فنون پیدا کرد.

پایان قدرت فنون

مثلا تصور کنید فواید پیروزی را در ذهن یک قهرمان از بین ببری و این ورزشکار هیچ فایده ای برای پیروزی خود نبیند،‌آن وقت است که در تمام فنون آنچنان که باید ظاهر نمی شود و جز ورزشکاری بی انگیزه چیزی از وی باقی نمی ماند.

حال فکر کنید این حریف سرسخت، مومن باشد و آن کسی که می خواهد مومن را شکست دهد شیطان است، ‌به نظر شما برای شیطان برای شکست دادن مومن باید چه کند؟

مومنِ ضعیف شده

آفرین! اولین و مهم ترین راه این است که دلایل مبارزه را از مومن بگیرد و مومن را به اینجا برساند که هیچ فایده ای برای انجام کارهای خوب نیست. آن وقت است که یک مومن ضعیف شده به سادگی توسط شیطان شکست داده می شود.

معاد، مساله پاداش و فایده و حساب و کتاب و مراسم اعلام برندگان و اهدای جوایز است و هر گاه این مساله ضعیف شد آن وقت مومن برای پرداختن به موضوعاتی که آخرتش را می سازد، انگیزه پیدا نخواهد کرد. مومن می ماند و زمین بازی، دنیایی فانی و زودگذر با هزار اتفاقی که اصلا در دستش نیست. مومن می ماند و بی انگیزگی برای انجام کارهای خوب.

کدام قسمت ذهن ما را می زنند؟

مساله ی حساب و کتاب را که بزنی، دیگر چیزی از معاد باقی نمی ماند. این است که امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «اِنَّ اليَومَ عَمَلٌ و لاحِسابٌ وَغَداً حِسابٌ وَ لاعَمَلٌ». وقتی اعتقاد به مساله معاد قوی شد، یعنی انگیزه برای پیروزی بالاست و آن وقت است که شیطان راهی برای نابودی انسان نمی یابد. با این نگاه به اهمیت مساله معاد و ضرورت دشمن شناسی و پرهیز از القائات شیطان پی می بریم.

نقد رو ول نکن به خاطر نسیه

مثلا تا «قیامت؟» می خواهد شما را از کاری بازدارد، ‌شیاطین جنی و انسی این را مطرح می کنند که "ای بابا،‌ اون طرف هم می فهمیم همه اینها کشک بوده" و یا نقد رو ول نکن و به دنبال نسیه نباش.

برای چیره شدن به تمام این افکار، ‌کافی است سری به اعتقادات عقلیه بزنیم و هرگاه هر چیزی موجب شد از مسیر درست انحراف پیدا کنیم، همان را دور بیندازیم. دین مساله ای ست که قرار است زندگی اجتماعی ما را هم بسازد و معمولا این افکار به اولین بخشی که آسیب می زند، همین بخش زندگی اجتماعی ماست.

وقتی در ذهن مساله حق الناس ضعیف شمرده می شود، به اولین بخشی که آسیب می رسد اجتماع است که حاصل تفکر ضعیف شده در بخش معاد است. آنچه امروز جوامع غربی را در بخش تعاملات اجتماعی پیشرفت داده است، توجه به نکاتی همسو با ره آوردهای دنیوی اعتقاد به مساله ی معاد است و حساب و کتاب بخشی مهم از این دستور است.

داوود صدوقی

بازدید: 866
کلید واژه ها:
معاد , شیطان , حق الناس 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
هیس! آیات فریاد نمی زنند!
حق الناس همیشه پول نیست!
جاماندگان کربلا چه کسانی بودند؟
شکارگاه بزرگ شیطان
کلیپ صوتی « مختصات یک خانواده خوب»
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir