.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246024412
  تعداد بازدید این صفحه: 3399538
  در امروز: 94632

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 6/5/1397

 خدا مهماندار بهشت است

نباید بهشت را با دنیا مقایسه کرد. غصه دلزدگی و یکنواختی و خسته شدن در بهشت را نخورید.
در حیات برزخی هم، وجود جسم و بدن فرض می شود و طبیعتا خوردن و آشامیدن هم وجود دارد اما منظور از خوردن و آشامیدن در برزخ و دنیا متفاوت است. در دنیا بعضی فقط از غذا همان لذت غریزی را می‌برند و هدفشان صرفاً سیر شدن و تامین غریزه است. اما در برزخ می‌خورند و می‌آشامند، ولی این خوردنی ها و آشامیدنی های، فقط صرف یک لذت غریزی و حیوانی نیست، بلکه خوردن و آشامیدن در بهشت نوعی قرب و معرفت است، چرا که لطف و عنایت خدا و جلوه حضرت حق را در آن طعام و شراب می‌بینند. البته بندگان خوب خدا در دنیا هم این گونه اند.
 از غذاها و آشامیدنی ها صرفا لذت حیوانی نمی‌برند، بلکه بیش از لذت طعام از اطعام و انعام خدا و دستی که این را داده لذت می‌برند. مثل اینکه وقتی شما هدیه ای از دست بزرگی می‌گیری، دیگر خوشحالی و لذت شما از ارزش مادی هدیه نیست، بلکه از این است که از دست آن بزرگ گرفته ای.
این نوع غذا خوردن است که قرب می‌آورد و بندگان خوب خدا در همین دنیا این طور هستند و لذت هایشان فقط حیوانی نیست و به نوعی ذکر و قرب است. امام سجاد (ع) در مناجات الذاکرین عرض می‌کند:
«وَ اَستَغفِرُکَ مِن کُلَّ لَذَّهٍ بِغَیرِ ذِکرِکَ»[1]، خدایا، از هر لذتی که ذکر و یاد تو در آن نباشد استغفار کنم.
 
امام سجاد‌ (ع) در مناجات الذاکرین عرض می‌کند: خدایا، از هر لذتی که ذکر و یاد تو در آن نباشد استغفار کنم.

بندگان خوب خدا در برابر نعمت ها و دست عنایت حق، این گونه ادای دین می‌کنند: اولاً ، حمد می‌کنند و از این دست نوازش و لطفی که نعمتی را داده تشکر می‌نمایند.
ثانیاً ، اسراف نمی‌کنند و به جا مصرف می‌کنند؛ چرا که آن را بی احترامی به لطف حق می‌دانند. خوردنی ها و آشامیدنی های اهل بهشت این گونه است که علاوه بر لذت فوق العاده ای که دارد، قرب و معرفت تازه ای دارد و خستگی و زده‌گی و یکنواختی ندارد.


 
چون بعضی این توهم در ذهنشان پیدا شده که خوب به فرض که ما رفتیم به بهشت. یک سال، چهار سال، ده سال، صد سال بعدش دیگر عادی می‌شود. دیگر خوردنی هاش خستگی آور و ملال آور می‌شود. این‌ها خیال کرده اند بهشت هم مثل باغی از باغ های دنیاست. همین طور نشسته ایم و سیب و گلابی و کباب می‌خوریم و لذت های دیگر. این ها هر قدر هم خوشمزه باشند بعد از چند سال تکراری و خسته کننده می‌شود.
غافل از اینکه نباید بهشت را با دنیا مقایسه کرد. قرآن کریم می‌فرماید: غصه دلزدگی و یکنواختی و خسته شدن در بهشت را نخورید. کسی که به بهشت بیاید،«لا یَبغونَ عَنها حِوَلاً»[2] دیگر نمی‌خواهد از جایش تکان بخورد و بیرون بدود و جای دیگر برود. چرا؟ چون «قَد اَحسَنَ اللهُ لَهُ رِزقاً»[3] خدا میهماندار بهشت است و دست عنایت  او در نعمت های بهشتی دیده می‌شود. لذا دیگر زدگی و خستگی ندارد، بلکه دائم قرب و رشد دارد.
 
خوردنی ها و آشامیدنی های اهل بهشت علاوه بر لذت فوق العاده ای که دارد، قرب و معرفت تازه ای دارد و خستگی و زده‌گی و یکنواختی ندارد.

ببینید این تازه برزخ است تا همین جا نوع زندگی اش، دید و بازدیدهایش، لذت هایش، خورد و خوراکش، همه و همه بر معرفت و کمال انسان اضافه می‌کند. در آخرت تکامل عملی نیست، ولی تکامل معرفتی و رشد معرفتی هست و قدم به قدم حقایقی برای انسان کشف می‌گردد.
بیخود نیست که شما وقتی به قبرستان می‌روید می‌گویید: «السَّلامِ عَلی اَهلِ لا اِلهَ الّاَ اللهُ»[4] یعنی سلام بر اهل توحید! چون اموات چشمشان باز شده و حقایق برتر را یافته اند و اهل توحید و اهل «لا اله الا الله» شده اند.
منبع: کتاب سرنوشت انسان، نوشته مسعود عالی
-----------------------------------------
پی‌نوشت ها:
[1]. بحار الانوار،ج 91، ص151؛ مفاتیح الجنان، ص247، مناجات ذاکرین.
[2] .سوره ی کهف، آیه ی 108.
[3] .سوره ی طلاق، آیه ی 11.
[4]. جامع الاخبار ص50، بحارالانوار ج90، ص203.
بازدید: 1283
کلید واژه ها:
بهشت و جهنم , نعمت های بهشتی , عالم برزخ 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
نواهنگ زیبای « بهشت من حسینه»
چرا شفاعت فقط برای مومنان است؟
سَرکی به دنیای ارواح
خانه شادی
 • 1396/12/28 دوشنبه خانه شادی
  در بهشت خانه‌ای است که به آن خانۀ شادی گفته می‌شود. جز کسی‌که کودکان را شاد کرده باشد، وارد آن خانه نمی‌‌شود.
  ستارگان هدایت
اسراری از ملاقات بهشتیان
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir