.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 245619333
  تعداد بازدید این صفحه: 3393074
  در امروز: 8247

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
چهارشنبه 20/4/1397

 خوب می دانم جایگاه دلبری هایم کجاست!

مأموریت ویژه حجاب آن است که زیبایی های زن فقط در مسیر و در دایره ای محدود و معلوم به ظهور رسد
حیا به زنی که زیباست، آرامش می دهد!
دوست دارم زیبا باشم و زیبایی ام دیده شود، اصلاً این طبیعت من است که تحسین دیگران سر ذوقم می آورد، اما حیا، همان حریم دوست داشتنی، مراقبم هست تا جلوه گری ام هرز نرود، خوب می دانم چه کسی از همسرم لایق تر برای دیدن زیبایی های من نیست... 
یکی از صفات و ویژگی هایی که خداوند در زنان به ودیعه نهاده است، زیبایی ظاهر و جذابیت است. در واقع زیبایی از نعمت های ویژه الهی است که نمود آن، گاه بیشتر از دیگر نعمت های الهی است و حتی قرآن نیز زیبایی زن های بهشتی را به عنوان نعمتی برای بهشتیان نام می برد. از سوی دیگر، زیبایی و جذابیت زن، لازمه تشکیل خانواده و ایجاد محیط گرم و روح افزاست.
این نعمت الهی در نگاه اول، ممکن است فقط یک نعمت صرفاً ظاهری به حساب آید؛ اما باید توجه داشت که در ورای این ظاهر زیبا، جمال باطنی را نیز به دست آورد؛ زیرا مرتبه زیبایی ظاهر، وقتی مطلوب است که زیبایی معنوی را در انسان ایجاد نموده و فقط بُعد حیوانی او را تقویت و ارضا نکند. بنابراین، حیا زیبایی زن را حفاظت و مقید می سازد و اینجاست که حجاب و عفاف، معنای عمیق خود را به دست می آورد؛ مأموریت ویژه حجاب آن است که زیبایی های زن فقط در مسیر و در دایره ای محدود و معلوم به ظهور رسد و بدین ترتیب، آرامش حقیقی با ظهور زیبایی زن در جایگاه حقیقی اش فراهم می شود.


 
حیا به زنی که لطیف است آرامش می دهد!
من ریحانه ام گلی خوشبو و با طراوت، همه لطافت و طراوتم را به خانواده ام هدیه می دهم. حیا می کنم از اینکه لطافت من خرج غیر شود. در پرتوِ حیا، این حریم دوست داشتنی، آرامش را تجربه می کنم...
از ویژگی های بارز و منحصر به فرد زنان، برخورداری از لطافت و ظرافت های رفتاری و گفتاری است که از نظر مردان، بسیار جاذب و در خور توجه است. قبل از تمنای مرد، در خود زن، میل و کششی فطری برای ارائه این ظرافت و لطافت زنانه وجود دارد.
 اگر قلب مردان تحت تاثیر کلام زنان واقع می شود و شوهران از هم صحبتی با بانوانشان احساس آرامش و لذت می کنند، بانوان به طور طبیعی به دنبال آن هستند که زیبا صحبت کنند، نرم و آرام سخن گویند، لطیف تر از مردان عمل کنند و همواره هاله ای از دل ربایی و جاذبه زنانه، در رفتار، حالات و برخوردهای آنان دیده شود.
 توجه به این ویژگی مثبت و در خور توجه بانوان، مانند سایر ویژگی های فطری آنان، در انجام هر چه بهتر وظایف همسری و مادری بسیار اساسی است، زیرا مطلوب این است که انسان در نقش جنسیتی خویش کامل باشد و رفتارش متناسب با جنسیتش باشد. 1 بنابراین لطافت زن نیز مانند دیگر ویژگی های زنانه، با وجود حیا، حد و حدود خود را می یابد.
 بدین ترتیب، لطافت و ظرافت بانوان، در جایگاه حقیقی اش با حیا محافظت می شود و عامل مهمی در ایجاد رابطه زناشویی گرم، عمیق و صمیمانه گردیده و ضمن آنکه آرامش حقیقی زن را به دنبال دارد، عامل مهمی برای تحمل سختی های روزانه و ارتقای توانمندی زوج در رویارویی با شرایط سخت است
 
مطلوب این است که انسان در نقش جنسیتی خویش کامل باشد و رفتارش متناسب با جنسیتش باشد.

زن بخش زیبا، لطیف و مستور آفرینش است و بزرگترین گناهی که غربی ها باید پاسخگوی آن باشند این است که زن را در حد وسیله ای برای تبلیغات کالا، پول درآوردن بیشتر و ارضای بی نظم و قانون مسائل جنسی تنزل داده اند و از این طریق، جوامع بشری را به دردهای غیرقابل علاجی مبتلا کرده اند. 
میل به جلوه گری و عشوه پردازی و نمایان نمودن زیبایی های ظاهری که هم محبوب زن است و هم وظیفه الهی او محسوب می شود، باید در چارچوب و محدود به حدودی باشد تا نه به لطافت روحی او لطمه ای وارد شود و نه توان زن برای پاسخ گویی به این میل نادیده گرفته شود؛ در واقع، جلوه گری منفی و غیراخلاقی و عرضه بی رویه جذابیت ها در اجتماع، نیاز منفی مرد را افزایش می دهد و آرامش مرد و زن، هر دو را بر هم می زند، زیرا حیا و رعایت پوشش زنان در جامعه، باعث می شود مردان در طلب آن ها احساس نیاز کنند و برای ایجاد عشق و معشوقه بودن زن در محیط خانه، به طور عمیق زمینه فراهم شود.2 بنابراین، حیا حفاظی است که زن در سایه آن از هر ذلت و تحقیری در امان می ماند و آرامش می یابد.
 
منبع: چند لقمه حرف حلال، نسیم کریمی، حمیده میرزادارانی

-------------------------------------
پی نوشت ها:
1 . بهرامی، سایت بانک جامع مقالات پزشکی ایران، 10/11/1392.
2 . قائمی، حیات زن در اندیشه اسلامی، نشر امیری، ص428.

 
بازدید: 1178
کلید واژه ها:
حیا , عفاف , زیبایی , زنان 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
در جای مناسب ابراز وجود کنید
از گشت ارشاد تا چادر المیرا
سرآمد هر خوبی عفت است
حیا را از حسین (ع) بیاموزیم
مجموعه پوستری « پروانگی »
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir