.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246025119
  تعداد بازدید این صفحه: 3399552
  در امروز: 95339

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 4/2/1397

 اموات چگونه از اعمال زندگان بهره مند می شوند؟

بدون شک اثر و فایده اصلی عمل صالح و خیرات و مبرات به خود شخص برمی گردد ولی منافاتی ندارد که یک فایده ای هم از آن عمل به میت برسد.
بنا بر آموزه های دینی راه کسب فیض برای  انسان بعد از مرگش بسته نمی شود چنان که اگر انسان باقیات صالحات و اعمال نیکی در دنیا باقی گذاشته باشد، ثمره و برکتش تا زمانی که آن عمل پابرجا است به او نیز می رسد. با این حال در خصوص هدایا و خیراتی که دیگران برای اموات نثار می کنند، این سوال مطرح می شود که این نظر که اموات منتظر هدایا و خیرات مبرات ما از این دنیا هستند خلاف قرآن است؛ چون قرآن می فرماید: هر کسی نفع کارش به خودش می رسد؛ «لَها ما کَسَبَت وَ عَلَیها مَا اکتَسَبَت».[1]پس معنا ندارد که کار خیری که بازماندگان انجام می دهند ثوابش به میت برسد. هر که کار خیری کرده است ثوابش و فایده اش مال خودش است، نه دیگری.
به علاوه خلاف عقل هم هست که عمل صالح را کسی دیگر انجام داده، ولی نفعش را دیگری که در این دنیا نیست ببرد. مثل این می ماند که شما ورزش کنی، ولی من قوی شوم. شما تمرین خط کنی و من خطم خوب شود. شما بخوری و من سیر شوم.
 
راه کسب فیض برای  انسان بعد از مرگش بسته نمی شود چنان که اگر باقیات صالحات و اعمال نیکی در دنیا باقی گذاشته باشد، ثمره و برکتش تا زمانی که آن عمل پابرجا است به او نیز می رسد.

هر کس عمل صالحی انجام داده است، این عمل در روح و شخصیت خودش اثر خواهد گذاشت. مثلا کسی که انفاق کرده و صدقه داده است، روح سخاوت و ملکه سخاوت در خود او درست خواهد شد. هر که نماز و روزه انجام داده است، روح عبادت و بندگی در او تقویت می شود. این موضوع معنا ندارد که انفاق و صدقه و نماز و روزه را من انجام دهم و میت فایده اش را ببرد. این اشکال و شبهه مهمی است که باید پاسخ داده شود.


 
در پاسخ به این سوال باید گفت که بله، بدون شک اثر و فایده ی اصلی عمل صالح و خیرات و مبرات به خود شخص برمی گردد و او به خداوند تقرب پیدا می کند، اما منافاتی ندارد که یک فایده ای هم از آن عمل به میت برسد. چون وقتی شما کارهایی را به او هدیه می کنی، یا به نیابت از طرف او اعمالی را انجام می دهی، معلوم می شود یک خیری در او بوده و یک صفت برجسته و یک خصوصیت ارزشمندی داشته است و به هر حال یک نقطه ی مثبتی در او بوده که باعث شده تو به او هدیه بدهی.
 
بدون شک اثر و فایده اصلی عمل صالح و خیرات و مبرات به خود شخص برمی گردد ولی منافاتی ندارد که یک فایده ای هم از آن عمل به میت برسد.

پس علت این که شما عمل صالح خود را به او هدیه کرده ای این است که یک نقطه ی مثبت در آن میت وجود داشته است و به گونه ای باعث و بانی این عمل خیر شما شده است. خداوند هم از باب لطف به همین مقدار انگیزه ای که برای کار خیر به شما داده است، این خیرات و مبرات زنده ها را به پای آن متوفی هم می گذارد و به گونه ای عمل او حساب می کند، البته فایده ی اصلی عمل، به خود شخص عمل کننده می رسد.
 
منبع: کتاب سرنوشت انسان، نوشته مسعود عالی  
--------------------------------
پی نوشت ها:
[1]. سوره ی بقره، آیه ی 12.
بازدید: 1532
کلید واژه ها:
عمل صالح , انفاق , باقیات صالحات , هدیه به اموات 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
آنچه برای انسان می ماند!!!
هرچه داشت خرج دیگران می کرد!!!
چه چیزهایی را باید بخشید؟
با قلبت انفاق کن
بودن بعد از نبودن
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir