.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246021664
  تعداد بازدید این صفحه: 3399472
  در امروز: 91884

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 28/1/1397

 برایش هدیه ای بدرقه کن

از مصادیق صله رحم، ارتباط با رحم پس از مرگ است. آنها به این ارتباط خیلی نیاز دارند و باید به هر شکل خیرات و هدایا برایشان فرستاد.
ارواح اموات با روش های مختلفی می توانند با عالم دنیا با دوستان و آشنایان و نزدیکانشان ارتباط برقرار کنند. یکی از این راهها، بهره گیری از خیرات و هدایای زندگان هست که به آنها هدیه می شود یا اعمالی مثل نماز، روزه یا حجی که به نیابت آنها انجام می دهند. در این زمینه روایات فراوان داریم چنان که امام صادق (ع) فرمودند: «اِنَّ المَیتَ لَیَفرَحُ بِالتَّرَحُّمِ عَلَیهِ وَ الاِستِغفارِ لَهُ کَما یَفرَحُ الحَیُّ بِالهَدیَّهِ تُهدی اِلَیهِ»؛[1] میت با طلب رحمت و استغفار برای او شاد می شود، همان طور که انسان زنده با هدیه شاد می شود.
پیامبر (ص) فرمودند: «مَا المَیَّتُ فِی القَبرِ اِلّا کَالغَریقِ اَلمُتَشَحِّطِ بِدَمِهِ»؛ مرده در قبر، مثل انسان به خون آغشته در حال غرق شدن است، هر لحظه به انتظار کمکی است و چشم به راه دعای خیر دیگران است. همین که می بیند شخصی در حق او و برای نجات او دعای خیری کرد، «کانَت اَحَبَّ اِلَیهِ ممّا جاءَت بِهِ الدُّنیا»؛[2] از این که همه دنیا را به او بدهند، شادتر می شود.


 
کسانی که فامیل نزدیکی از آنها مثل پدر و مادر و همسر از دنیا می رود، مبادا فکر کنند با مرگ صله رحم و حق فامیلی به پایان می رسد. اتفاقا از مصادیق صله رحم ارتباط با رحم پس از مرگ است. آنها به این ارتباط خیلی نیاز دارند و باید به هر شکل خیرات و هدایا برایشان فرستاد. امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «هر کس قبر مؤمنی را زیارت کند و در کنار آن هفت مرتبه إنّا انزلناه بخواند، خداوند او را با صاحب قبر می آمرزد.[3]
 
از مصادیق صله رحم، ارتباط با رحم پس از مرگ است.


رفع عقوق پس از مرگ
از امام باقر (ع) روایت شده است: «اِنَّ العَبدَ لَیَکونُ بارّاً بِوالِدَیهِ فی حَیاتِهِما ثُمَّ یَموتانِ فلا یَقضی عَنهُما دُیونَهما وَ لا یَستَغفِرُ لَهُما فَیَکتُبُهُ اللهُ عاقاً»؛ گاه شخصی در زمان حیات پدر و مادر اهل خیر و نیکی به پدر و مادرش هست، احترام می گذارد و حق آنها را رعایت می کند. همین شخص وقتی پدر و مادر از دنیا می روند، دیون الهی و بدهی های او را نمی پردازد و استغفاری برای آنها نمی کند و خداوند او را عاق والدین قرار می دهد، سپس فرمودند: «وَ انَّهُ لَیَکونُ عاقاً لَهُما فِی حَیاتِهِما غَیرَ بارٍّ بِهِما فَاِذا ماتا قَضَی دَینَهُما وَ استَغفَرَ لَهُما فَیَکتُبُهُ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ بارّاَ»؛[4] و کسی هم هست که در زمان حیات پدر و مادر عاق والدین بوده و احترام و حقوق آنها را رعایت نمی کرده، اما پس از مرگشان دیونشان را پرداخت می کند و برایشان استغفار می کند. این را جزو احترام کنندگان و خدمت کنندگان بر والدین محسوب می کند. اصل صله رحم و رسیدگی و سرزدن و هدیه دادن و احسان به فامیل و خویشان برای بعد از مرگ است.
 
اصل صله رحم و رسیدگی و سرزدن و هدیه دادن و احسان به فامیل و خویشان برای بعد از مرگ است.


حضرت فرمود: «یُوجَرُ فیهما یَصنَعُ وَ لَهُ اَجرَهٌ آخَرَ بِصَلَهِ قَرابَتِهِ»؛[5] برای انجام این کارش اجر دارد و یک اجر دیگر هم برای صله رحم به او می دهند.در حقیقت این شخص که برای والدین و خویشان خودش کاری انجام داده است، دارای دو اجر است: یکی برای هدیه و کمک به میت و دیگری برای صله رحم.
 
منبع: کتاب سرنوشت انسان، مسعود عالی
------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. من لایحضره الفقیه، ج1، ص183، بحارالانوار، ج79، ص62.
2. الدعوات، ص276.
3 . بحارالأنوار، ج82، ص 169.
4. الکافی، ج2، ص163، بحار الانوار، ج71، ص59.
5. وسائل الشیعه، ج8، ص278، بحارالانوار، ج85، ص310.
بازدید: 1269
کلید واژه ها:
هدیه , صله رحم , عاق والدین , خیرات , استغفار 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
دقیقاً چه کاره ای؟!
همه عبادات، با لقمه حلال سنخیت دارند
چه چیزهایی را باید بخشید؟
فرصت ترمیم رابطه ها
چگونه در دل ها نفوذ کنیم؟‌
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir