.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246024179
  تعداد بازدید این صفحه: 3399532
  در امروز: 94399

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 22/12/1396

 اسراری از ملاقات بهشتیان

ملاقات بهشتیان یک شرط و قانون کلی دارد و آن اینکه چون بهشت دارای درجات است، کسی که....

یکی از مسائل بسیار جالب در مورد آخرت؛ روابط انسان ها پس از مرگ است. این سوال برای همه مطرح شده که آیا مومنان پس از مرگ می توانند به دیدن هم بروند؟ پاسخ به این دسته از سوالات بسیار بحث برانگیز است و حس کنجکاوی انسان را برمی انگیزد.
ابوبصیر از امام صادق (ع) می پرسد: «اَینَ اَرواحُ المومنینَ» ارواح مومنان کجا هستند؟ حضرت در پاسخ می فرمایند: «اَرواحُ المومِنینَ فی حُجُراتِ فِی الجَنَّهِ یَاکُلُونَ مِن طَعامِها وَ یَشرَبونَ مِن شَرابِها وَ یَتَزاوَرونَ فیها...» 1 ارواح مومنین در منزل ها و جایگاه های بهشتی خود هستند و از خوردنی ها و آشامیدنی ها استفاده می کنند و همدیگر را ملاقات می نمایند.
 خداوند در قرآن می فرماید: «فَاَقبَلَ بَعضُهُم عَلی بَعضٍ یَتَسائَلون 1»؛ یعنی بهشتی ها پیش هم می روند و از هم سوال می کنند. در تفسیر این آیه چنین آمده است: «یَتَسائَلوُنَ عَنِ الفَضائِلِ وَ المَعارِفِ» یعنی از فضائل اهل بیت (ع) و معارف حقه از هم می پرسند و با هم گفت و گو می کنند.  با این وصف روشن می شود که مؤمنین در بهشت برزخی، با هم ملاقات کرده و از نورانیت هم لذت می برند و ملاقات آنان نوعی رشد معرفتی است.
 
ارواح مومنین در منزل ها و جایگاه های بهشتی خود هستند و از خوردنی ها و آشامیدنی ها استفاده می کنند و همدیگر را ملاقات می نمایند.

البته ملاقات بهشتیان یک شرط و قانون کلی دارد و آن اینکه چون بهشت دارای درجات است، کسی که درجه و مقام ش بالاتر است، می تواند برای ملاقات افراد پایین تر بیاید، ولی آن که درجه اش پایین است، نمی تواند بالا برود؛ چرا که اولاً استحقاق بالا رفتن را ندارد چون آن کمالات و قابلیت ها را در دنیا پیدا نکرده، لذا در آخرت هم نمی تواند بالاتر برود.
ثانیاً اگر نعمت ها و لذت های بالاتر را ببیند، احساس حقارت می کند و غصه می خورد و همین برایش نوعی عذاب می شود و چون در بهشت غصه و عذاب نیست، پس اصلا چنین ملاقاتی امکان ندارد.
امام صادق (ع) فرمودند: «اِنَّ الاَرواحَ فی صِفَهِ الاَجسادِ فی شَجَرَهٍ فی الجَنَّهِ تَعارَفُ وَ تَساءَلُ، فَاِذا قَدِمَتِ الرُّوحُ علی الاَرواحِ یَقوُلُ دَعُوها فَاِنَّها قَد اَفلَتَت مِن هَولٍ عَظیمٍ، ثُمَّ یَساَلونَها ما فَعَلَ فُلانٌ فَاِن قالَت لَهُم تَرَکتُهُ حَیاً ارتَجوهُ وَ اِن قالَت لَهُم قَد هَلَکَ قالوا قَد هَوَی هَوَی.» 1


 
«ارواح به صورت جسم در باغ های بهشتی هستند، همدیگر را می شناسند و از حال هم پرس و جو می کنند و با هم گفت و گو دارند. وقتی یکی از افراد دنیا به عالم برزخ می آید، برزخی ها به هم می گویند: فعلا او را رها کنید که خسته است و تازه از هول و وحشت بزرگی خلاص شده، (یعنی تازه از وحشت مرگ و سکرات موت و سختی های آن آزاد شده.) بگذارید استراحتی بکند.
پس از مدتی برزخی ها به ملاقات این تازه وارد می آیند و از اوضاع آن هایی که در دنیا می شناختند و با آنان سابقه ی آشنایی داشتند می پرسند. فلانی چه طور است؟ از فلانی چه خبر؟ اگر بگوید: آن ها هنوز زنده هستند و در دنیا زندگی می کنند، امیدوار می شوند که ان شاءالله آن ها هم به همین بهشت می آیند ولی اگر بگویند: فلانی قبل از من مُرد، می گویند: حتما سقوط کرد و به جهنم برزخی افتاد.»
کفار هم در جهنم برزخ همدیگر را می بینند و می شناسند؛ «یَتَلاقوُنَ وَ یَتَعارَفوُنَ» 1ولی این ملاقات برایشان نوعی عذاب است؛ چرا که دیدن اهل کینه و فحش و عدوات و ظلمت جز ناراحتی و عذاب و تاریکی چیزی ندارد.
باید مراقب بود. در این دنیا ریاست، ثروت، قدرت، شهرت، پارتی، دوست، آشنا، فامیل و قبیله تکیه گاه های  انسان محسوب می شوند ولی همین که انسان از دنیا می رود، همه ی این ها  کنار می رود «وَ تَقَطَّعَت بِهِمُ الاَسبابُ»،2  همه اسباب و تکیه گاه های غیر الهی خراب می شوند.

 
منبع: کتاب سرنوشت انسان؛ مسعود عالی

 
بازدید: 1784
کلید واژه ها:
بهشت و جهنم , عالم برزخ , بهشت برزخی , برزخ , مرگ 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
نواهنگ زیبای « بهشت من حسینه»
خدا مهماندار بهشت است
چرا شفاعت فقط برای مومنان است؟
سَرکی به دنیای ارواح
خانه شادی
 • 1396/12/28 دوشنبه خانه شادی
  در بهشت خانه‌ای است که به آن خانۀ شادی گفته می‌شود. جز کسی‌که کودکان را شاد کرده باشد، وارد آن خانه نمی‌‌شود.
  ستارگان هدایت
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir