.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 238255476
  تعداد بازدید این صفحه: 3272115
  در امروز: 20763

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 21/11/1396

 به فرزند خود مدیریت مالی بیاموزید

بچه ها باید طوری تربیت شوند که عقل معاش داشته باشند.
آموزش مسائل مالی از جمله مواردی است که باید از دوران کودکی آغاز شود. بچه ها باید طوری تربیت شوند که عقل معاش داشته باشند. نمونه های زیادی از خانواده های متمکن بوده اند که چون تدبیر صحیح اقتصادی، یعنی توان تحلیل های هزینه – فایده را با در نظر گرفتن ارزش آتی داراییها و مخارج نداشته اند، در گذر زمان، سرمایه های خود را از دست داده اند و برعکس، افراد تنگدست بوده اند که به دلیل تربیت اقتصادی در دوره ی زندگی خود به ثروت قابل توجهی رسیده اند. این آموزش ها در چند محور قابل بررسی است:
الف: ارزش پول
کسی که برای درآمد زحمتی نکشیده است و همیشه پول دراختیارش بوده است، قدر پول را نمی شناسد و لذا بدون حساب خرج می کند و پس از مدتی که قرار می شود کار کند، به دستمزدهای معمولی قانع نمی شود و می خواهد با تلاش و زمان کم، پول انبوهی به دست بیاورد؛ لذا در معرض مفاسد اقتصادی و بدهکاری و ورشکستگی قرار می گیرد؛ بنابراین اولین گام در آموزش، درک ارزشمند بودن پول است.
اعضای خانواده، اولیای مدرسه، نزدیکان و ... در نوع نگرش و بینش بچه ها درباره ی پول، نقش کلیدی دارند. رسالت خانواده در این باره از همه مهم تر است. به کار گرفتن اصطلاحاتی مانند :«پول کثیف است»، «ثروت مندان، کلاه بردارند» و « پول، چرک کف دست است»، باورهای مخربی هستند که در روان کودک، آثار بدی باقی می گذارند؛ به گونه ای که آینده اش را به مخاطره می اندازند، در عوض باید آن ها را با ارزش و اهمیت پول آشنا کرد.
فرزندان باید بدانند پول، حاصل زحمت و تلاش طاقت فرسای پدر یا مادر و یا هر دوی آن هاست. حتی می توان گهگاهی آن ها را به محیط کار برد تا رابطه ی میان شغل و پولی را که در خانه خرج می شود، بدانند.
آنان در کانون خانواده درک می کنند که مال باید پاک باشد و از راه صحیح به دست آید و تنها در این صورت است که مقدار اندک آن هم برکت خواهد داشت و چنین پولی را باید احترام گذاشت و وقت اتفاق آن، به پیروی از سنت اهل بیت (علیه السلام)، دست خود را بوسیده؛ یا با قرار دادن آن در میان ورقه های قرآن به این شیء مادی، توجه معنوی کرده و آن را امانت خدا دید که باید درست و در جای خود خرج شود.
 
بچه ها در کانون خانواده درک می کنند که مال باید پاک باشد و از راه صحیح به دست آید.

امام صادق (ع) از پدرشان درباره ی دینار و درهم (پول) و وظیفه ی مردم درباره آن پرسید. امام باقر (علیه السلام) پاسخ فرمود: «این ها سکه های خداست در زمین، خداوند آن ها را مایه ی سامان یابی زندگی خلق قرار داده است و به وسیله آن هاست که کارهای مردمان رو به راه می شود و نیازهای آنان برآورده می گردد. »1 فرزندان وقتی یاد بگیرند پول خرد احترام دارد، به پول کلان نیز احترام خواهند گذاشت و امکانات و سرمایه ها را قدر می دانند. این گونه باورها که با فطرت آن ها سازگار است، آینده ی اقتصادی مطلوبی را برای آنان رقم خواهد زد.


اثر دیگر این احترام، حفاظت ظاهری از اسکناس می باشد؛ با نگهداری صحیح آن، از هزینه ی سرسام آوری که در مملکت صرف تعویض اسکناس جلوگیری می گردد؛ البته ارزش اصلی را به کار و تلاش باید داد و پول ارزش تبعی دارد و نقش تسهیل کننده را در داد و ستد مردم بازی می کند؛ به شرط آن که از راه حلال باشد و به جا خرج شود و تعلق خاطری ایجاد نکند.
ارزش پول را دانستن، نباید به پول پرستی و بخل بیانجامد؛ پول باید مانند خون به راحتی در بدنه ی اجتماع گردش پیدا کند تا اقتصاد رونق داشته باشد. از طرفی خرج کردن بی جا نیز آفت است. بنابراین، درست و به جا خرج کردن را باید از کودکی به افراد آموزش داد.
کودکی که نفع و ضر خود را تشخیص نمی دهد و روش استفاده از پول و حفاظت از اموال را یاد نگرفته است، سفیه محسوب می شود و نباید اموالش را در اختیارش قرار داد. قرآن کریم اموال را سبب برپایی زندگی دانسته است؛ لذا باید از آن ها محافظت شود؛ به طوری که حتی اموال سفیهان را نباید در اختیار خودشان قرار داد.2
 
ارزش پول را دانستن، نباید به پول پرستی و بخل بیانجامد.

آن چه کودکان در زمینه ی آموزش ارزش پول می توانند یاد بگیرند عبارتند از:
*هر سکه دارای ارزش خاصی است.
*سکه ها قابل تبدیل به یکدیگرند.
*دیدن هر کالایی به معنای خواستن و خریدن آن کالا نیست.
*هر کالایی ارزش و بهایی دارد که باید برای به دست آوردن آن، به همان میزان پول پرداخت کرد.
*کمک کردن به اعضای خانواده، بخشی از وظایف هر فردی است.
*هر یک از اعضای خانواده می تواند انجام کار و مسئوولیتی را در حد سن و توان بدنی خود برعهده بگیرد. *رسیدن به تمامی تقاضاها ممکن نیست.
*تبلیغات و آگهی های بازرگانی، برای فروش بیش تر کالاها ساخته می شوند.
*هر کالایی، متعلق به صاحب آن است.
* نیازها دو گروه هستند، نیازهای ضروری و غیر ضروری.
*برای رسیدن به آزهای خود باید صبور و خویشتن دار بود. به عنوان مثال، کودک باید یاد بگیرد که اگر بتواند مقداری از پول تو جیبی اش را جمع کند، می تواند به یکی از خواسته های مهم خود برسد.3

منبع: کتاب عیش و معاش، امیر حسین بانکی پورفرد

--------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1 . امالی، شیخ طوسی، ج2، ص133.
 2 .«و لا توتوا السفهاء اموالکم التی جعل الله لکم قیاما وارزقوهم فیها واکسوهم و قولوا لهم قولا معروفا» (نساء /5).
2 .آموزش ارزش پول و مدیریت مالی به کودکان و نوجوانان ، ماندانا سلحشور ، صص93-92.


 

 
بازدید: 1508
کلید واژه ها:
مدیریت اقتصادی , پدر و مادر , درآمد حلال , تربیت فرزند , عقل معاش 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
پدرها، مادرها، خودتون عامل به خیر باشین
محبت، معجزه می کند
روزهای اول زندگی هم، نماز را می فهمد!!!
سبک زندگی اقتصادی امام رضا (علیه السلام) – (3)
سبک زندگی اقتصادی امام رضا (علیه السلام) – (2)
 • 1397/8/13 يكشنبه سبک زندگی اقتصادی امام رضا (علیه السلام) – (2)
  امام رضا (علیه السلام) در زمینه ی اقتصاد اجتماعی همواره در رعایت حال فقرا و خدمت رسانی به نیازمندان پیش قدم بودند و با مفاسد اقتصادی چون اسراف و زراندوزی مبارزه می کردند و کار و تلاش و تولید را سرلوحه ی پیشرفت اقتصادی می دانستند.
  رزق حلال
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir