.
.
 
 
 

 
 
ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 188851448
  تعداد بازدید این صفحه: 2630717
  در امروز: 151290

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
شنبه 19/1/1396

 توصیه های برای آذار ماه

اگر چهار فصل را عبارت از یک موجود زنده فرض کنیم پائیز و زمستان و تابستان به منزله جسم و اعضاى پیکر اوست و بهار جان و روان او، در ماه اول این فصل شب و روز هواى خوش پیدا می کند...
بر اساس گاه شماری رومی ماه آذار تقریبا مصادف با فروردین ماه شمسی است که سی و یک روز دارد. امام رضا (ع) برای این ماه که از بیست و سوم اسفند تا بیست و سوم فروردین را شامل می شود توصیه های بهداشتی و تغذیه ای مهمی داشته و بایدها و نبایدهای مخصوص این ماه را متذکر شده اند.

امام رضا علیه السلام در رساله ذهبیه فصل بهار را اینگونه توصیف می فرماید: فصل بهار روح زمانها است و اول آن ماه (آذار) است و شماره روزهایش سى و یک روز است‏ در این ماه شب و روز پاکیزه است زمین نرم مى‏ شود استیلاى بلغم از بین می رود و خون به هیجان مى‏ آید، در این ماه غذاهایى که خورده مى‏ شود باید سبک و لطیف باشد، غالبا خوراک در این ماه از گوشت و تخم مرغ نیم برشت نباید عارى باشد و شربتى که وصفش خواهد آمد بعد از تعدیلش بوسیله آب نوشیده مى‏ شود. از خوردن سیر و پیاز و ترشى تا اندازه در این ماه باید پرهیز کرد. نوشیدن مسهل و استعمال فصد و حجامت در این ماه پسندیده است.(1)

طب و بهداشت صحیح و کامل آنست که گردش زمان و تأثیر هواهاى مختلف فصول را در بدن منظور داشته باشد و به مقتضاى آن ها تعیین وظیفه کند؛ زیرا تأثیر فصل ها فقط در مزاج درختان و سبزه‏ ها نیست بلکه بدن آدمى نیز تحت تأثیر و تربیت آنها است. همان فعل و انفعالاتى که در مزاج نباتات پدید مى آید در مزاج انسان نیز پیدا مى‏ شود.
 
اگر چهار فصل را عبارت از یک موجود زنده فرض کنیم پائیز و زمستان و تابستان به منزله جسم و اعضاى پیکر اوست و بهار جان و روان او، در ماه اول این فصل شب و روز هواى خوش پیدا می کند و زمین نرم و آماده پرورش اطفال گیاه می گردد. بدن ما نیز نرم و بانشاط و مهیاى ترمیم و تقویت است.

بلغم (یکى از اخلاط چهارگانه) که بر اثر کم شدن عمل تعریق و نیافتن حرارت کافى از خورشید زیاد مى‏ شود در بهار که مسامات بدن باز می گردد و تنفس بیشتر از هواى پاک جبران کمبودى عمل تعریق‏ می نماید قهرا استیلاى آن رو به کاهش می گذارد و چون بلغم که موجب فرسودگى عروق و سلولهاى قرمز خون بود کاسته شد سلولها به تکثیر نسل پرداخته خون بجنبش و هیجان مى ‏آید.(2)

توصیه کلی امام رضا (ع) برای فصل بهار رعایت اعتدال و مصرف غذاهای معتدل است. آن حضرت به مأمون توصیه می فرماید که در تابستان غذای خنک تناول کند، و در زمستان غذای گرم، و در دو فصل دیگر غذاهای معتدل به اندازه توان (جسمی ) و اشتهایی که داری
همانطور که در بالا ذکر شد یکی از توصیه های امام رضا (ع) برای این ماه خوردن گوشت است اما از افراط در این کار باید پرهیز کرد. امام رضا (ع) ضمن توصیه به رعایت میانه روی در مصرف مواد غذایی می فرمایند: کسانی که در مصرف گوشـــت گاو و شکار زیاده روی می کنند به اختلال مشاعـر و بهت زدگی دچار شده و این اشخاص به مرض فراموشــی و کند ذهــنی مبــتلا می شوند.

همچنین یکی از نبایدهای این ماه دوری از خوردن سیر و پیاز و ترشیجات است. امام رضا (ع) می فرماید: توصیـه می کنم که از زیاده روی در خوردن پیاز خودداری کنید زیرا پیاز زیاد رنگ نشاط و شادی را از چهره می برد و سایه ای غم انگیز به سیما فرو می اندازد.

امام رضا(ع) توصیه می کنند که سردی ها را در فصل گرم و گرمی ها را در فصل سرد مصرف کرده و در فصل معتدل بهار و پاییز از غذای معتدل استفاده کنید. بنابراین نباید در فصل بهار و پاییز غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد را مصرف کرد.


یکی از توصیه های امام رضا (ع) برای این ماه حجامت است. آن حضرت فصل بهار را بهترین زمان برای انجام عمل حجامت دانسته و می فرماید: در این فصل خون به هیجان در می آید. لذا از قصد و حجامت در این فصل استفاده کن. (3)

امام همچنین می فرماید: پس از حجامت و فصد ، از خوردن غذاهاى نمک‏دار تا مدت 3 ساعت بپرهیزید، چون اگر این پرهیز مراعات نشود، بعید نیست که انسان به بیمارى جرب دچار شود. و نیز می فرماید: إن یکن فی شیء شفاء ففی شرطه الحجّام ٲو فی شربت العسل؛ اگر در چیزی شفا وجود داشته باشد پس در تیغ حجّام یا در شربت عسل است .(4)--------------------------------------------
پی نوشتها:
1. طب الرضا- طب و بهداشت از امام رضا علیه السلام، ص 51-52
2. طب الرضا علیه السلام / ترجمه امیر صادقى ص : 117و118.
3. بحار الأنوار، ج 59، ص 312
4. وسائل الشیعه / ج 17 / ص 541
کلید واژه ها:
طب الرضا , فصل بهار , حجامت , رساله ی ذهبیه 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
سلامت جسم از منظر امام رضا (علیه السلام) (3)
 • 1395/10/4 شنبه سلامت جسم از منظر امام رضا (علیه السلام) (3)
  هر کس می ‌خواهد معده اش آزارش ندهد، روی غذا آب نخورد تا هنگامی که غذا خوردن را به پایان برساند. هر که این ‌طور کند، بدنش مرطوب و سرد مزاج و معده اش ضعیف می شود و رگ‌ هایش نیروی غذا را به خود نمی‌ گیرند؛ زیرا...
  مدیریت خود
رژیم غذایی متناسب با فصول و ماه های سال
حجامت
 • 1392/12/6 سه شنبه حجامت
  از امام رضا (ع) در رساله ی ذهبیه به ارتباط حجامت با حرکت ماه (تأثیر نیروی جاذبه ماه بر گردش خون بدن) اشاره کردند و فرمودند: «حجامت یک عمل لازم برای بدن انسان می باشد پس وقتی که شما تصمیم به این کار می گیرید، لازم است که از دوازه تا پانزده هر ماه را برای عمل حجامت انتخاب کنید چون در ایامی که ماه به تکامل (بدر) خود نزدیک باشد خون در بدن قرار عادی دارد، به این سبب خون گرفتن صالح تر و شایسته تر است ولی اگر ماه به ایام آخرش برسد.
  مدیریت خود
خواص شیر و ماست
 • 1392/12/4 يكشنبه خواص شیر و ماست
  در رساله ی ذهبیه، از امام رضا (ع) نقل شده که به نوشیدن شیر اهمیت دهید به ویژه در اواخر خرداد و تیرماه، و نیز به خوردن ماست اهمیت دهید به ویژه در اواخر مرداد و شهریور.
  مدیریت خود
نقل قول هایی که در مورد رساله ی ذهبیه نقل شده است
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir