ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246024384
  تعداد بازدید این صفحه: 1264716
  در امروز: 94604

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
 
1396/3/7 يكشنبه

 آیا صحیح است که قبر امام علی(ع) از آنِ حضرت آدم(ع) بوده است؟ چرا قبر حضرت علی (ع) در نجف می باشد؟


می دانیم که قبر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در نجف اشرف یک قبر معمولی نیست، بلکه امام علی علیه السلام در کنار حضرت آدم علیه السلام و نوح پیامبر علیه السلام آرمیده است.

و در زیارت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام ابتداء به حضرت آدم علیه السلام و سپس حضرت نوح علیه السلام سلام عرض می کنیم: السَّلامُ عَلَیکَ وَ عَلَی ضَجیعَیکَ آدَمَ وَ نُوحٍ علیهما السلام «سلام بر تو ای امیر و رهبر مؤمنان و سلام بر آدم و نوح علیهما السلام که در دو طرف قبر شریفت آرمیده اند».

آنگاه که امام علی علیه السلام در بستر شهادت بود، چگونگی دفن و مدفن خود را اینگونه توضیح داد.
خطاب به فرزندانش امام حسن و امام حسین علیهما السلام فرمود: وقتی مرا غسل دادید و کفن کردید و در تابوت نهادید، به قسمت جلوی تابوت کاری نداشته باشید، شما قسمت عقب تابوت را بردارید که جلوی تابوت خود بلند شده، حرکت می کند، هرجا که سَرِ تابوت فرود آمد، توقّف کنید که آنجا قبری آماده برای من وجود دارد، در کنار قبر حضرت آدم علیه السلام و نوح علیه السلام مرا به خاک بسپارید. امام حسن و امام حسین علیهما السلام پس از غسل وکفن، بدن خورشید ولایت را در تابوت گذاشتند، ناگاه دیدند که قسمت جلوی تابوت بلند شد، فوراً عقب تابوت را به دوش گرفتند و رفتند تا در سرزمین نجف که منطقه نیزاری بود، تابوت فرود آمد، مقداری خاکها را که کنار زدند، قبری آماده دیدند و پدر را در آن قبر دفن کردند. .

محلّ دفن حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بر همه پنهان بود و کسی نمیدانست که امام در کجا دفن شده است، جز اهلبیت علیهم السلام و جمعی از یاران نزدیک که به زیارت حضرت می رفتند.  تا دوران خلافت هارون، قبر امام علی علیه السلام مخفی بود. در اطراف کوفه به شکار رفت و واقعه شگفت آوری را مشاهده کرد. « هارون » روزی دید که شیر و پلنگ و آهو و گَ وَزن و دیگر حیواناتِ ضِ دُّ و نقیض به یک نیزاری پناه برده، در آنجا همه در کنار یکدیگر می آرمند، در حالی که خارج از آن منطقه أمن، یگدیگر را می خورند و می درند، و هر شکاری را که تعقیب می کنند، فوراً به همان نیزار پناه می برد تا در امان باشد.

هارون شگفت زده شد، و بزرگان و پیرمردان کوفه را پنهانی احضار کرد و علّت آن را پرسید.
 
پاسخ دادند که: در این منطقه« نجف »  و در داخل نیزارها قبر حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام قرار دارد، و چون ما اجازه نداشتیم آن را افشاء کنیم، اکثر مردم از این حقیقت با خبر نیستند. از آن پس «قبر پنهان» حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام آشکار شد،  و شیعیان توانستند ساختمان زیبا و گنبد و بارگاهی بر آن بنا کنند که زیارتگاه عموم شیعیان گردد.
و روایاتی دیگر...
منبع : دانشنامه امام علی علیه السلام، ص 613- سیره معصومان ،ج 4،ص:748-  ترجمه إعلام الورى ،متن،ص:292
 
بازدید:12577
کلید واژه ها
قبر امام علی، امام علی، محل دفن امام علی، آرامگاه امام علی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir