ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 231246430
  تعداد بازدید این صفحه: 1022951
  در امروز: 35771

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
1396/3/7 يكشنبه

 این که می گویند حضرت علی (ع) وارث است چه چیزی را از پیامبر(ص) ارث می برد؟


درباره این که حضرت علی (ع) چه چیزی را به ارث می برد روایاتی نقل شده است:

[الریاض النضرة محبّ طبرى 2/ 178] از «معاذ» روایت کرده است که حضرت على علیه السّلام از رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله پرسید: یا رسول اللّه! چه ارثى از شما مى برم؟ رسول اکرم صلّى اللّه علیه و آله فرمود: همان ارثى که پیغمبران پیش از من براى یکدیگر به ارث گذاشتند همانا آن کتاب پروردگارشان و سنّت پیغمبرشان است.

[کنز العمال 5/ 40] هنگامى که پیغمبر اکرم صلّى اللّه علیه و آله در میان اصحاب خویش عقد اخوت برقرار کرد. على علیه السّلام مى گوید به رسول اکرم صلّى اللّه علیه و آله عرض کردم از اینکه برادرى براى من تعیین ننمودى، نزدیک بود روح از بدنم مفارقت کند و پشتم بشکند، پس اگر چنین بى توجهى از آن جهت باشد که بر من خشمگین شده اى از شما امید آن دارم که مرا ببخشائى و در نتیجه بخشایش، گرامى بدارى. رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمود: به خدائى که مرا به راستى برانگیخته است برادرى تو را از این جهت به تأخیر انداختم که تو را براى برادرى خویش اختیار کنم  «انت منّى بمنزلة هارون من موسى غیر انّه لا نبىّ بعدى» و تو برادر و وارث من هستى.

على علیه السّلام پرسید: یا رسول الله! چه ارثى از شما مى برم؟ فرمود: همان ارثى که پیغمبران پیش از من به ارث گذاشتند. على علیه السّلام پرسید: پیغمبران پیشین چه ارثى از خود باقى گذاشته اند؟ در پاسخ فرمود: کتاب خدا و سنّت پیغمبرانشان را. و تو در بهشت، همراه با دخترم فاطمه علیها السّلام در کاخ من خواهى بود و تو، برادر و رفیق من هستى. «متّقى» گفته است که «امام احمد حنبل» این حدیث را در کتاب «مناقب على علیه السّلام» و «ابن عساکر» نقل کرده اند.

منبع: فضائل پنج تن(ع)در صحاح ششگانه اهل سنت ،ج 2،ص:235
 
بازدید:287
کلید واژه ها
حضرت علی وارث پیامبر، ارث ، امام علی 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir 
 
 
وقتی بناست، در بارگاه نورانی حضرت رضا(علیه السلام) خدمت‌گذار باشی و رضای حق‌تعالی را طلب کنی، بایستی اهدافی به بلندای نگاه و نظر حجت حق بر زمین، متصور شوی. باتوجه به این مهم، ادارۀ پاسخ ‌گویی به سوالات دینی اهداف پیش رو را در جهت انجام وظایف خود در نظر گرفته است. در ادامه به وظایف این اداره اشاره می‌کنیم: 1. برنامه ریزی و نظارت بر دفاتر پاسخگویی به سؤالات شرعی و مرکز مشاورۀ دینی و نشستهای پرسش‌وپاسخ تخصصی و عمومی؛ 2. تدوین و تعیین اولویتهای محتوایی حلقه های معرفت و نشستهای تخصصی و برنامه های ویژۀ گروههای زیارتی؛ 3. مدیریت فرایند شناسایی، جذب، به کارگیری و ارتقای استادان پاسخگو به سؤالات شرعی، مشاورۀ دینی، همایش های تخصصی و گروه‌ های زیارتی.  
×