مجله نورالهدی نوجوان
بهمن ماه خاطره هاست، ماه خاطرات شیرین و به یاد ماندنی. بزرگتر ها هنوز هم با شنیدن نام بهمن لبخند کنج لبشان می نشیند، روزهای گذشته در یادشان زنده می شود و از...
1396/11/15 يكشنبه
بهمن ماه خاطرات گران بها

بهمن ماه خاطره هاست، ماه خاطرات شیرین و به یاد ماندنی. بزرگتر ها هنوز هم با شنیدن نام بهمن لبخند کنج لبشان می نشیند، روزهای گذشته در یادشان زنده می شود و از گرمای این ماه زمستانی جان می گیرند. بهمن برای ایران بوی بهار می دهد، بوی پیروزی، بوی انقلاب. هنوز هم در گوش  تک تک خیابان های وطن " بوی گل و سوسن و یاسمن آید، دیو چو بیرون رود فرشته در آید" زمزمه می شود تا هیچکس فراموش نکند آن روزهای ارزشمند را، روزهایی که دهه ی فجر بود و وعده ی صادق خداوند محقق شد«قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقا»[1] دهه فجر دهه ی سرور ملت ایران است ولی جشن پیروزی انقلاب هم در گذر زمان تغییر کرده، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و حال و هوای دیگری دارد، در این گزارش به سراغ هم وطنانمان رفتیم تا با حال هوای جشن انقلاب بیشتر آشنا شویم.
چهل سال حضور
صورتش مثل قرص ماه می ماند، چروکیده و سالخورده اما پر از آرامش. می پرسم مادرجان دهه فجر است، شما آن روزها را به خاطر داری؟ روزهای پیروزی انقلاب را؟ می خندد، انگار خاطره های شیرین جلوی چشمانش جان می گیرد و می گوید: امام خمینی (ره) مانند نوری بود که بعد از سال ها تاریکی از ظلم و ستم خان های این منطقه راه زندگی را برای ما روشن کرد.سر عصایش را محکم در دستش فشار می دهد و می گوید:  هنوز هم بوی اسفند هایی که در خیابان به یمن پیروزی دود می شد را حس می کنم، شما ندیده ای اما شهر یکپارچه لبخند بود، از کوچک و بزرگ جشن می گرفتند، من دیگر این روزها کاری از دستم ساخته نیست اما چهلمین سال است که جشن 22 بهمن را در خیابان های شهر کنار همشهریانم جشن می گیرم و راهپیمایی برای من جشن است، تا زمانی که در توان داشته باشم هر ساله برای گرفتن این جشن به خیابان خواهم آمد.

جشنی پس از امتحان
دختری 23 ساله دارد، زنی در آستانه پنجاه سالگی  که درد پا و کمر خانه نشینش کرده اما نتوانسته حصاری بر رویاهایش باشد، از او می خواهم از روزهای پیروزی انقلاب بگوید و جواب می دهد: جشن انقلاب برای من خلاصه می شد در ده روزِ پر از شور و هیجان که دقیقاً بلافاصله بعد از پایان امتحانات ثلث اوّل بود، از صبحانه های سرصف که هر روز یکی از کلاس ها آماده می کرد و از نمایش تکراری "شاه فراری شده" و بازیگر نقش شاه که بینی اش دیگر خیلی بزرگ بود و می توانست خیلی راحت خنده به لب هایمان بیاورد، مدرسه و مسجد محل کل ده روز را مولودی برگزار می کرد، مادرم لباس های تازه به تنمان می کرد و بعد از نماز جماعت شیرینی و شربت مسجد جشنمان کامل می شد.

از زباله دان تاریخ تا چاق و لاغر
دهه شصتی است از روزهای انقلاب درک عمیقی ندارد اما خاطرات خوب و جذابش خنده به لب هایم می آورد، او می گوید: من و هم کلاسی ها روزهای انقلاب را درک نکرده بودیم اما در دهه فجر کلاس هايمان را با تصاوير امام(ره) و ريسه هاي دست ساز به رنگ پرچم ايران، تزيين می کردیم، مرحله بعدی چسباندن روزنامه دیواری هایی بود که با هزار زحمت و غلط نوشته شده بود و با نوارهای رنگی دور تا دورش را قاب گرفته بودیم، سرودهاي شاد انقلابي که زنگ هاي تفريح، از بلندگوهاي مدرسه پخش مي شد هم لذتی داشت تکرار نشدنی، برنامه هاي درسي تحت الشعاع جشن ها بود، از درس پرسيدن ها و امتحان هاي سخت خبري نبود و معمولا هر روز به مدتِ دو سه ساعت، تمام مدرسه در نمازخانه، به زور جا مي شدند تا تئاترها و سرودها و دکلمه ها و برنامه هاي خودجوشِ بچه هاي کلاس هاي مختلف را ببينند و از تهِ دل ريسه بروند و تشويق کنند، روزها، تلويزيون ويژه برنامه اي داشت به اسم «زباله دانِ تاريخ» با اجراي مجيد قناد. توي اين برنامه، عروسک هايي سعي مي کردند پادشاهان و ژنرال هايي را که توسط مردم به زباله دانِ تاريخ انداخته شده بودند نجات بدهند؛ ماموريتشان هم يک اسم رمز داشت: از سوسکِ سياه به خرمگس! يکي ديگر از برنامه هاي ويژه دهه فجر، سريالِ «چاق و لاغر» بود. اين دو عروسکِ خنگ که يک ژيان هم به اسم قرقي داشتند، از رئيس بزرگ دستور مي گرفتند و ماموريتشان بر هم زدنِ جشن هاي دهه فجر بود که هيچ وقت هم موفق نمي شدند.

میراث گران بهای ما
جشن انقلاب و دهه فجر میراث ارزشمند ایران ماست، روزهایست که ثابت می کند ملت ایران توانسته با دست خالی و ایمان رژم ستمگر پهلوی را سرنگون کند، روزهایست که استقلال و آزادی معنا پیدا کرده، نباید اجازه داد این خاطرات ناب خاک بگیرد و از یاد برود، نباید گذاشت کودکان این سرزمین قهرمانی های واقعی خود را فراموش کنند، ملتی که گذشته اش را فراموش کنند خود را فراموش می کند و اگر خود را فراموش کند در طوفان سهمگین هجوم دشمنان دوام نمی آورد. نباید شیرینی روزهای پیروزی انقلاب کمرنگ شود، گاهی می توان با کمی خلاقیت یاد انقلاب را زنده کرد، شده با یک کیک خانگی، شده به اندازه خريد يک کتاب براي فرزند يا خواهر و برادرمان... به یاد داشته باشیم جشن انقلاب میراث گران بهای وطن ماست.
فاطمه دولتی


----------------------------------------------
پی نوشت ها:
1-  اسراء، 81.

 
بازدید:964

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
اولین اسیرِ زن ایرانی
  • 1397/4/28 پنجشنبه اولین اسیرِ زن ایرانی
    بيستم مهرماه سال 1359 ساعت نه صبح دختر پرستاري كه فارغ التحصيل رشته مامايي بود، به همراه چهار تن از رزمنده ها به اسارت دشمن درآمد.
موشن گرافیک به رسم امام؛ فرزند شهید
آدم باش
  • 1397/3/12 شنبه آدم باش
    کتاب آدم باش مجموعه خاطرات مسعود ده نمکی از دوران کودکی تا پایان جنگ می باشد.
آسان شدن راه
  • 1396/12/27 يكشنبه آسان شدن راه
    هر کس تقوای الهی پیشه کند ، خداوند کار را بر او آسان می سازد!
نماهنگ در بند دلدادگی
تعداد بازديد اين صفحه: 965