مجله نورالهدی جوان
 

بچه های مردم آداب معاشرت بلدند  

بابام همیشه می گفت : مردم هم بچه دارند ماهم بچه داریم. بچه های مردم این جوری اند بچه های مردم اون جوری اند. بابای من اصلا غریبه دوست است و... 
1396/11/19 پنجشنبه
بچه های مردم آداب معاشرت بلدند

بابام همیشه می گفت : مردم هم بچه دارند ماهم بچه داریم. بچه های مردم این جوری اند بچه های مردم اون جوری اند. بابای من اصلا غریبه دوست است و همیشه بچه های مردم را بیشتر از بچه های خودش دوست دارد.
از نظر من بچه های مردم مهره مار دارند ولی ما نداریم. البته گاهی که یواشکی کلاهم را قاضی می کنم و خوب فکرمی کنم، می بینم که بچه های مردم اخلاق و آداب معاشرت بلدند و می دانند با هر کسی چه رفتاری داشته باشند. اخلاق خوب و طرز برخورد با دیگران نقش مهمی در تعیین شخصیت و قضاوت دیگران درباره فرد دارد. انسان هایی که اجتماعی هستند و روابط عمومی خوبی دارند غالبا در ذهن افراد به عنوان یک انسان با ادب شناخته می شود. همه این آدم ها را دوست دارند و به آنها احترام می گذارند.
اصول و آداب معاشرت
در سلام کردن پیش قدم باشید؛ بویژه افراد کوچک تر به بزرگ تر. یاد بگیرید با دقت به حرف های دیگران گوش کنید، بخاطر اشتباهاتتان عذرخواهی کنید، از زبانی که فهم آن برای دیگران دشوار باشد استفاده نکنید.
برای شنیدن ایده ها و نظرات دیگران آماده باشید. وقت شناس باشید، اگر با کسی قراری دارید، حتماً سروقت یا حتی چند دقیقه زودتر برسید قبل از حضور در مکان های رسمی یا ملاقات مهم با دیگران از این موارد استفاده نکنید: سیگار ، سیر ، پیاز ، ادکلن های تند ، لباس های اطو کشیده بودار و غیره که بوی آن باعث آزار دیگران می شود (هرچند که ممکن است تحمل کنند و چیزی نگویند.)
در هنگام معرفی شایسته است افراد پایین تر را (از لحاظ سنی یا شغلی) به افراد بالاتر معرفی کنید.
در ملاقات رسمی با دوستان در صورت لزوم همراهان خویش را معرفی کنید.
در جمع بدون اجازه صحبت کسی را قطع نکنید.
با استفاده از کلمات مودبانه احترام را نسبت به افراد مسن نشان دهید، همیشه از کلمات "لطفا" و"ممنون" استفاده کنید ، یادتان باشد از دیگران به خاطر کارهایی که برایتان انجام می دهند تشکرکنید.
هر فکری به ذهن تان خطور می کند را به زبان نیاورید، مراقب افکارتان باشید.
هرگز غیبت نکنید، زیرا عملی منفی و ناشایست است و روابط بین افراد را بهم می زند.
دانستن اطلاعاتی مانند تاریخ تولد، عادات، علایق، مدرسه ی دوران کودکی، جایی که در آن بزرگ شده اند، وضعیت تأهل، محل زندگی، رویاها یا اهدافِ کسانی که با آنها در ارتباط هستید، بسیار مهم است .
برای احوال پرسی، تبریک تولد یا سایر وقایع زندگی دوستان و آشنایان تان با آنها تماس بگیرید .
اگر هم از کسی خوشتان نمی آید نیازی نیست که شان و منزلت خودتان را تا سطح اجتماعی آن فرد تنزل دهید. مودب و با نزاکت باشید تا برتری خود را نسبت به آن شخص ثابت کنید.
دشنام و ناسزاگویی مطلقا ممنوع می باشد.چون نشان دهنده آن است که شما قادر نیستید برای بیان عقاید خودتان از واژه ها و لغات مناسبتری بهره بگیرید.
هنگامی که با صدای بلند صحبت می کنید، باعث بالا بردن سطح استرس میان اطرافیان خود می گردید. بلند صحبت کردن بیانگر آن است که شما قادر به بحث منطقی با دیگران نیستید و عجز شما را در استدلال معقولانه نشان می دهد.

    
بازدید:104
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
 پدرِ بهشت کوچک
 • 1397/2/29 شنبه پدرِ بهشت کوچک
  بعضی هایشان چشم که باز کرده اند نگاه های متفاوت دیده اند و برچسب های مختلف خورده‌اند.بعضی های دیگر هم تا همین چند سال پیش عادی بودند و حالا...
جست و جوی هویت
 • 1397/2/25 سه‌شنبه جست و جوی هویت
  پدیده نوجوانی با این سوال اساسی همراه است که من کیستم؟
قصۀ آدم هایی که بی صاحب نیستند!
 • 1397/2/25 سه‌شنبه قصۀ آدم هایی که بی صاحب نیستند!
  گاهی یک جمله، برای همۀ عمر، آدم ها را بیمه می کند؛ می شود توشۀ راهشان. دوپینگی بزرگ برای اینکه در ماراتنِ زندگی کم نیاورند، خسته نشوند، در نیمۀ راه نمانند.گاهی برای...
بانوی توانا
 • 1397/2/24 دوشنبه بانوی توانا
  سال ها از مرگ پدر می گذشت و حالا سهم الارثش توی دستانش بود.اما از پدر برایش چیزهای گران بها تری جز ارث و مال مانده بود.خوب به یاد داشت روزهای را که...
اینترنت عامل پیشرفت است، اگر سواد داشته باشی!
تعداد بازديد اين صفحه: 105

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف