.
.
 
 
 

 
 
ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 210914634
  تعداد بازدید این صفحه: 2894212
  در امروز: 39922

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
سه‌شنبه 24/11/1396

 خودتان را بیمه الهی کنید

فلسفه و حکمتی که در بخشش و توزیع مال وجود دارد را می توان به قرارداد انسان با خدا تعبیر کرد.
فلسفه و حکمتی را که در بخشش و توزیع مال وجود دارد، می توان قرارداد انسان با خدا در «بیمه الهی» تعبیر کرد. انسان در مقابل نعمت های الهی که خداوند از باب لطف و احسان بی کرانش به او بخشیده است، تکالیفی دارد. وظایف اقتصادی از جمله مواردی است که باید در برابر نعمت مال و ثروت بر عهده گیرد و یک سری عبادت های مالی واجب و مستحب را انجام دهد.
 حضرت علی(ع) می فرمایند: «همانا خدای سبحان روزی فقرا را در اموال سرمایه داران قرار داده است، پس فقیری گرسنه نمی ماند جز به کامیابی توانگران و خداوند از آنان درباره ی گرسنگی گرسنگان خواهد پرسید.» 
این که از بخشش و پرداخت حقوق شرعی به بیمه ی الهی تعبیر می شود، برای این است که موجب دور شدن بلاها و آفات از جان، ایمان، مال، آبرو و دین انسان است. در تایید این ادعا به چند روایت گران قدر استناد می کنیم. رسول اعظم (ص) می فرمایند: «بیماران خود را با صدقه دادن درمان کنید و اموال خود را با زکات دادن حفاظت نمایید.» 1 حضرت علی (ع) می فرمایند: «مردم به خاطر شکم و شهوت خود هلاک می شوند، زیرا حقوق مالی و غیر مالی ما اهل بیت را نمی پردازند.» 2
امام صادق (ع) می فرمایند:« هر کس ثروتی را که حق خداست ( خمس و زکات) پرداخت نکند، دو برابر آن را در راه باطل خرج می کند.»


چه خوب است همان گونه که انسان به فکر پس انداز  برای دنیای خویش است، مقداری از درآمد خود را برای آخرت خویش پس انداز کند. خداوند درباره ی نمازگزاران حقیقی می فرماید:«و همانان که در اموالشان برای سائل و محروم حقی معلوم است.» اگر امروز از ترس گرفتار شدن در بحرانهای مالی پس اندازمی کنیم، بدانیم هول و هراس قیامت سخت تر است.
«گرچه مسوولیت اصلی توزیع ثروت بر عهده ی دولت هاست، ثروت مندان نیز به گونه ی مستقیم مورد خطاب الهی قرار گرفته اند تا با پرداخت حقوق خویشاوندان، مستمندان و دولت اسلامی که به صورت امانت الهی و با عنوان صدقات واجبه (زکات) و خمس غنیمت و غیر آن در مال آنان وجود دارد، در رفع مشکلات جامعه سهیم گردند و زمینه ی رشد و تعالی خود و دیگران را فراهم سازند.»

منبع: کتاب عیش و معاش، امیرحسین بانکی پورفرد، ص313-314

----------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1 . نهج البلاغه، ص533.
 2 .بحار الانوار.ج 93. ص186.
3 .الکافی. ج3 .ص506.
4 . مفاتیح الحیاه.عبدالله جوادی آملی.ص 616

 
بازدید: 409
کلید واژه ها:
عبادت , خدا , رزق , خمس و زکات 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
عابد ترین بنده نزد خدا کیست ؟
معراج پیامبر (ص) و رزق حلال - حجت الاسلام حسینی اراکی
 • 1395/9/10 چهارشنبه معراج پیامبر (ص) و رزق حلال - حجت الاسلام حسینی اراکی
  وجود نازنین پیغمبر اکرم در معراج، خدای متعال سخنانی با پیغمبرش داره، یک سخنش اینه یا احمد صلی الله علیه و آل و سلم، فرمود ای پیغمبر من ان العبادة عشرة اجزاء تمام عبادتهایی که من خدا برای شما بندگانم قرار دادم ده جزء . یعنی همه عبادتها رو شما جمع کنین ده جزء در این تقسیم برای این...
  کلیپ صوتی
شناخت آغاز پرستش
 • 1394/7/23 پنجشنبه شناخت آغاز پرستش
  ایمان به خداوند یگانه، حلقة اتصال قلوب میلیون ها انسان می تواند باشد زیرا انسان ها می توانند با وجود اختلافات نژادی، جغرافیایی، قومی و زبانی، با چنگ انداختن به اصل توحید ...
  رنگ خدا
سی گام تفسیری - گام بیست و پنجم : اعتماد به خدا، منشأ همه خیرها و برکتها
درسهایی از قرآن؛ درس 10 : دو واجب فراموش شده
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir