.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 246002817
  تعداد بازدید این صفحه: 3399130
  در امروز: 73037

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
چهارشنبه 4/11/1396

 آلزایمر

به خاطره بیست سال کفشدار بودن حاجی که می‏ رسد، بغض سکوت روزهایش شکسته می‏ شود. یک نگاه به چشمان صدیقه، چند قطره اشک و بعد نگاهی به گنبد طلایی آقا ...
صدیقه، تک تک خاطراتشان را با تمام جزئیات برای حاجی تعریف می‏ کند. حاجی اما هیچ نمی‏ گوید؛ حتی نگاه هم نمی‏ کند و فقط شنونده است. پیرزن از خطبه‏ عقدی که شیخ مرتضی توی حرم برایشان خوانده بود می‏ گوید، از روزی که اولین فرزندشان را آوردند حرم و به آقا نشانش دادند و سپردندش دست امام رضا (ع).
از آن روزی که حسین را رهسپار جبهه کردستان کردند و از آن روزی که از همین‏جا، از صحن موزه آن سال‏ها و رواق امام این روزها بدرقه ‏اش کردند تا بهشت. صدیقه گاهی با خاطراتش اشک می ‏ریزد و گاهی لبخندی روی لبانش می ‏نشیند. تمام امید او از مرور این خاطره‏ ها، دیدن یک واکنش کوچک است؛ یک جمله و یا یک کلمه و یا حتی یک سرتکان دادن به نشانه تایید.
 
 
حالا چند سالی می‏ شود که حداقل هفته ‏ای یک بار مرور این خاطرات در گوشه‏ ای از حرم شده است تمام امید زندگی ‏اش. اوایل این‏ها را می‏ گفت تا شاید به عنایات آقا این آلزایمر، این فراموشی لاعلاج، دست از جان حاجی بردارد و حداقل یکی از این خاطرات در ذهن پیرمرد تداعی شود. حالا اما از این که به همین بهانه حداقل هفته‏ ای یک بار هم که شده به حرم می ‏آیند، خوشحال است و می‏ گوید این‏ها را تعریف می‏ کنم تا برای خودم هم زنده بماند.
صدیقه زل می‏ زند به چشم‏های حاجی و این بار با صدایی بلندتر و با لحنی عاجزانه ‏تر می‏ خواهد که حرف بزند و باز تمام خاطرات مهم زندگیشان را یکی یکی برایش تعریف می کند. به خاطره بیست سال کفشدار بودن حاجی که می ‏رسد، بغض سکوت روزهایش شکسته می ‏شود. یک نگاه به چشمان صدیقه، چند قطره اشک و بعد نگاهی به گنبد طلایی آقا ...
 
فاطمه قهری

 
بازدید: 1500
کلید واژه ها:
دلنوشته , زیارت , حرم امام رضا , صحن موزه , گنبد طلا 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
این جا آرامم!
مهربانی میراث قبیله ی شماست
این همه آشنا و غریب!
این جا خانه امید است
هوشیار باش
 • 1397/7/1 يكشنبه هوشیار باش
  من چقدر بی انصافم اگر پشت پنجره ی فولاد که دریچه ی ملکوت است، بایستم و آب نشوم از شرم
  دلنوشته
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir