مجله نورالهدی جوان
 

رهایی از انتقام و کینه  

آن قدر از دستش عصبانی هستم که دلم می خواهد از روی زمین محوش کنم! احساس شیر زخم خورده ای را دارم که تا طعمه اش را از... 
1396/11/24 سه‌شنبه
رهایی از انتقام و کینه

آن قدر از دستش عصبانی هستم که دلم می خواهد  از روی زمین محوش کنم! احساس شیر زخم خورده ای را دارم که تا طعمه اش را از پا درنیاورد، آرام نمی گیرم. تا به حال این طور از کسی خنجر نخورده بودم. باید تلافی کنم و زهرم را بریزم. تا آخر عمرم هم نمی بخشمش! این حرف ها برایتان آشنا نیست؟
برای همه ما پیش آمده که بارها و بارها از دیگران رنجیده ایم.
بعضی از رنجش ها کوتاه و گذراست و می توان آنها را زود فراموش کرد؛ اما هنگامی که احساس می کنیم کسی عمیقا آزارمان داده است و قلب مان را جریحه دار کرده،گذشتن و بخشیدن بسیار سخت و گاه غیرممکن است.  برای رهایی از این احساس چه می کنید؟چگونه خشم تان را تخلیه می کنید؟
با انتقام گرفتن کینه و نفرتتان را نشان می دهید یا با بخشش و گذشت؟
انتقام؟
واقعیت این است که وقتی ما از کسی کینه به دل می گیریم خواب و خوراک و سلامتی و حتی و شادی مان را به خاطر او حرام می کنیم.  اگر فردی که به ما زخم زده بفهمد علاوه بر نیشتری که به جانمان زده، تا چه اندازه روح و روانمان را هم به بازی گرفته و دل و روح و قلب مان را هم آشفته و مشوش کرده،  از خوشحالی سر از پا نمی شناسد.
نفرت و کینه ما از اوهیچ آزار و اذیتی برایش ندارد ولی روز و شب ما را آشوب و جهنمی می کند تا وقتی انتقام بگیریم. و با انتقام گرفتن هم نه تنها آرام نمی شویم بلکه آشوب درونمان شعله ورتر و سر کش تر می شود.
بخشش ؟
بخشیدن، فراموش کردن و رها شدن از احساسات شدیدی است که به حوادث گذشته مربوط می شود.در واقع بخشش، آمادگی برای رهایی از رنج های گذشته و تصمیمی است برای پایان دادن به مشکلاتی است که با خود داریم، بخشش می تواند ما را از زندانی که با ترس و غضب در ذهن خود ساخته و بر خود تحمیل کرده ایم رها کند.
البته با بخشیدن، واقعیت های گذشته عوض نمی شوند زیرا گذشته را نمی توان تغییر داد. ما فقط می توانیم دیگران را ببخشیم تا به آرامش بیشتری برسیم. بخشش به ما اجازه می دهد با گناه، سرزنش و احساس شرم خداحافظی کنیم و به ما یاد می دهد که با دوست داشتن دیگران از شر ترس های گذشته رها شویم.
چرا نمی بخشیم؟
هنگامی که بیش از حد به منیت های خود بچسبیم، بخشیدن دیگران برایمان سخت می شود. نیرویی از درون به ما نهیب می زند؛ "او به تو توهین کرده، نباید او را ببخشی" ،"چطور می توانی بگذاری کسی با تو بدرفتاری کند" و... این نوع منیت ها در بعضی شرایط سخت ، تأثیر بیشتری بر ما می گذارد. اما فراموش نکنیم که انتخاب با ماست که تصمیم بگیریم به جای تسلیم در برابر اینگونه وسوسه ها، گذشت و بخشش را برگزینیم خودمان نیز به آرامش بیشتری دست یابیم.
به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر بتوانید ببخشید، بیشتر نیز دریافت می کنید. در واقع هر آنچه در زندگی ارزش داشته باشد ، فقط زمانی افزایش می یابد که بخشیده شود.
چطور ببخشیم؟
تحقیقات نشان داده افرادی که می توانند ببخشند، افسردگی، خشم و استرس کمتری دارند و امیدشان به آینده هم بیشتر است. همچنین سیستم ایمنی بدنشان قوی تر است و نشاط و شادابی بیشتری را تجربه می کنند.
برای تمرین بخشش هرگز منتظر عذرخواهی دیگران نباشید. بسیاری از افرادی که شما را رنجانده اند اصلا قصد عذرخواهی ندارند. بنابراین اگر منتظر شنیدن معذرت خواهی آنها باشید، ممکن است هیچ وقت نتوانید آنها را ببخشید. سعی کنید گاهی از دید دیگران به مسائل نگاه کنید؛ اگر گاهی با فرد موردنظر همدردی کنید، ممکن است متوجه شوید که این کار را از روی نادانی، ترس یا حتی علاقه انجام داده است.
فواید بخشش را بشناسید. افرادی که قدرت بخشش دیگران را دارند توانایی و انرژی بیشتری دارند. همچنین اشتهای بهتر و الگوهای خواب بهتری هم دارند. فراموش نکنید،که باید بتوانید خودتان را هم ببخشید. برای بعضی افراد بخشیدن دیگران راحت تر از بخشیدن خودشان است. اما توجه داشته باشید که اگر نتوانید خودتان را ببخشید، اعتماد به نفستان را از دست می دهید و همواره احساس گناه می کنید.
گاه نیز قضاوت های نادرست ما مانع از آن می شود که بتوانیم دیگران را ببخشیم؛ بنابراین هیچ گاه دیگران را بدون توجه به شرایط خاص خودشان قضاوت نکنید یک راه ساده برای بخشیدن افراد این است که خودمان را جای فرد گنهکار بگذاریم. ببینیم چرا او دست به چنین کاری زده است و از خود بپرسیم "کدام رفتار من باعث شده تا او چنین کند؟" راه دیگر برای بخشیدن افراد این است که بدانیم که گذشته دیگر برنمی گردد و اتفاقی که افتاده دوباره از نو طراحی نمی شود. پس گذشته را رها کنید و به فردا بیندیشید. برای تبدیل شدن به فردی بخشنده نباید مدام به این فکر کنیم که با گذشتن از اشتباهات دیگران آنها برنده می شوند و ما بازنده، بلکه باید خود را برنده حقیقی بدانیم و ایمان داشته باشیم که با بخشیدن از شر افکار کینه جویانه خلاص می شویم و در راهی قرار می گیریم که انتهای آن دستیابی به آرامش است.    
بازدید:574
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط
مصرف گرایی
 • 1397/5/3 چهارشنبه مصرف گرایی
  گوشی اش را به دوستش نشان می دهد و می گوید: این مانتو را ببین،سفارش اینترنتی دادم قراره تا آخر هفته به دستم برسه. دوستش با اخم می پرسد: واقعا می خوای اینو...
احساس رضایت از زندگی
 • 1397/4/25 دوشنبه احساس رضایت از زندگی
  احساس رضایت از زندگی تنها به داشتن نیست، بلکه به دیدن داشته هاست و ازآنجایی که هر کس در کنار نداشتن هایش، داشته هایی هم دارد میتواند با دیدن آنها زندگی خوش و خرمی داشته باشد.
انسان دیگ زود پز نیست
 • 1397/4/13 چهارشنبه انسان دیگ زود پز نیست
  شهر پر جمعیت و زیبایی، کنار دو رود دجله و فرات بود به نام نینوا. مردم این شهر، بت پرست بودند و هر قبیله و دسته، بت مخصوص به خود را داشت. مردم به یکدیگر ظلم می کردند و...
مرد بودن یعنی گذشت
 • 1397/4/12 سه‌شنبه مرد بودن یعنی گذشت
  اگر فکر می کنی مرد شده ای باید از خودت بپرسی مانند پدرت گذشت داری یا برای هر اشتباه کوچک هزار بار دوست، همسر یا خانواده ات را مواخذه می کنی؟
عیادت از بیماران
 • 1397/4/8 جمعه عیادت از بیماران
  کسی که به عیادت بیمار می رود می تواند با گفتار و رفتارش تاثیر بسزایی در بهبود و سلامتی او داشته باشد. برخی وظایف عیادت کننده به شرح زیر است:
تعداد بازديد اين صفحه: 575

نظرسنجی

نظر شما درباره مجله جوان چیست؟
   
عالی
خوب
متوسط
ضعیف