ســه شــنبه
خرداد
رمضان
june
18
1
7

چی بخوریم

هنگام افطار:

1- مواد غذایی مشابه صبحانه در هنگام افطار توصیه می شود. 15 تا 20 درصد انرژی لازم در طی روز را بایستی هنگام افطار دریافت نمود.

2- پس از اذان مغرب بدون وقفه ی طولانی، روزه را باز کنید و ترجیحا از نوشیدنی ها و غذاهای آبکی و سبک به همراه نان، خصوصا نان سبوس دار مثل سنگک استفاده نمایید. توصیه می گردد با نوشیدنی های گرم مانند آب جوش و یا چای کم رنگ به جای آب سرد افطار را شروع کنید.

3- مصرف مواد غذایی حاوی فیبر و قندهای پیچیده مثل انواع سبزیجات و میوه ها، به جای استفاده از مواد حاوی قندهای ساده و چربی فراوان مثل حلوا (آن هم به میزان زیاد) توصیه می گردد.

4- نوشیدن زیاد آب و انواع شربت ها برای رفع تشنگی، نه تنها باعث کنترل آن نخواهد شد، بلکه باعث دفع سریع ادرار نیز می گردد.

همچنین نوشیدن زیاد شربت ها، با توجه به افزایش ناگهانی قند خون و ترشح شدید هورمون انسولین برای تنظیم آن، در فاصله زمانی کمی باعث می شود فرد دچار گرسنگی و ضعف شده و مجددا برای رفع ضعف بدنی، مواد غذایی شیرین را بخورد و این روند همچنان تکرار می گردد.

5- سرعت غذا خوردن را نیز هنگام افطار بایستی کنترل نمود. پیشنهاد می شود 15 تا 20 دقیقه را صرف خوردن افطار کنید تا طی این مدت مغز، احساس سیری را به شما اعلام کند.

هنگام سحر:

یکی از نکاتی که متاسفانه در سال های اخیر به ویژه در نسل جوان شاهد آن هستیم، نخوردن وعده سحری می باشد.

مصرف وعده سحری مشابه با وعده ناهار به طور اکید توصیه می شود، زیرا مکررا ثابت شده است حذف وعده سحری، علاوه بر ایجاد مشکلات گوارشی در ایام ماه مبارک رمضان و عدم توفیق ادامه ی روزه داری در این ماه ، حتی در کسانی که روزه داری را به اتمام رسانده اند، ممکن است پس از آن، باعث بروز مشکلات گوارشی گردد.

همچنین در افرادی که وعده سحری نمی خورند، در ساعات بعد از ظهر، توان فکری و جسمی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

کسانی هم که سحری را میل می نمایند باید توجه کنند که حتی الامکان از مواد قندی ساده در موعد سحر استفاده نکنند، زیرا باعث بروز ضعف و بی حالی زودرس در بین روز خواهد شد.

مصرف فراوان آب نیز در هنگام سحر توصیه نمی شود ، زیرا در تنظیم مایعات بدن و رفع تشنگی روزانه تاثیری نخواهد داشت.

پس از افطار :

-1 استفاده از غذاهای سنگین(چرب و دیر هضم)، انواع پلو و خورش(( به طور همزمان با افطار توصیه نمی شود، زیرا با توجه به روزه داری و عدم مصرف غذا در طی روز، دستگاه گوارشی موقع افطار آمادگی لازم را برای دریافت حجم بالای مواد غذایی ندارد. لذا وعده غذایی شام را با فاصله زمانی، یک تا یک و نیم ساعت پس از افطار و آن هم نه در حجم زیاد بخورید.

در ایام روزه داری که افراد از خوردن غذا در طی روز خودداری می کنند، بایستی در سحری و افطار و فاصله ی بین آن ها، این نظم را به نحوی ایجاد نمایند

-2 استفاده از میوه ها و سبزیجات در ساعات پس از افطار، علاوه بر تامین مواد مغذی و انرژی مورد نیاز بدن، به علت داشتن فیبر، مشکل یبوست را که یکی از مشکلات رایج در ایام روزه داری است، بهبود می بخشد.

علاوه بر آن میوه ها و سبزیجات به علت داشتن قندهای پیچیده، نقش بسزایی در کنترل سوخت و ساز قندها و چربی ها و نیز تنظیم اشتها خواهند داشت.

نخست: اعمالى است كه در هر شب و روز این ماه به جا آورده مى شود:

اعمال مشترکه ماه رمضان

نخست: اعمالى است كه در هر شب و روز این ماه به جا آورده مى شود:

سید بن طاوس از حضرت امام جعفر صادق و امام موسى كاظم ـ علیهماالسلام ـ روایت کرده كه فرمودند: پس از هر نماز در ماه رمضان دعای ذیل را بخوانید:

اَللّـهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیْتِكَ الْحَرامِ فِی عامی هذا وَفی كُلِّ عامٍ ما اَبْقَیْتَنی فی یُسْرٍ مِنْكَ وَعافِیَةٍ، وَسَعَةِ رِزْقٍ، وَلا تُخْلِنی مِنْ تِلْكَ الْمواقِفِ الْكَریمَةِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّریفَةِ، وَزِیارَةِ قَبْرِ نَبِیِّكَ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، وَفی جَمیعِ حَوائِجِ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ فَكُنْ لی، اَللّـهُمَّ اِنّی اَساَلُكَ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الْمحْتُومِ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ، مِنَ الْقَضاءِ الَّذی لا یُرَدُّ وَلا یُبَدَّلُ، اَنْ تَكْتُبَنی مِنْ حُجّاجِ بَیْتِكَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ، الْمَشْكُورِ سَعْیُهُمْ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ، الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئاتُهُمْ، واجْعَلْ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ، اَنْ تُطیلَ عُمْری، وَتُوَسِّعَ عَلَیَّ رِزْقی، وَتُؤدِّی عَنّی اَمانَتی وَدَیْنی آمینَ رَبَّ الْعالَمین.

خدایا! در این سال و هر سال، تا زمانى كه عمرم باقى است و در آسایش و گشایش روزى به سر مى برم، زیارت خانه ات ـ بیت الحرام ـ را نصیبم گردان. و مرا از درك موقف هاى گرامى و دیدن مكان هاى شریف و زیارت قبر پیغمبرت ـ كه درودت بر او و آلش باد ـ محروم مكن. و در برآوردن جمیع احتیاجات دنیا و آخرتم یارىام كن. اى خدا! از تو درخواست مى كنم هر آنچه از قضا و قَدَرت را كه در شب قدر حتمى قرار دادى و دیگر برگشت و تغییرى نمى پذیرد، مرا از حجاج بیت الحرامت قرار دهى. حاجیانى كه حجشان پسندیده، سعیشان پذیرفته، گناهانشان آمرزیده و اعمال بدشان بخشیده شده است. و عمر طولانى در راه بندگى ات و روزىام را فراوان قرار ده و امانت ها و قرضم را ادا فرما.

از امام جعفر صادق و امام موسی کاظم ـ علیهما السلام ـ روایت شده است که قبل از انجام هر فریضه در ماه رمضان این دعا خوانده شود:

یا عَلِیُّ یا عَظیمُ، یا غَفُورُ یا رَحیمُ، اَنْتَ الرَّبُّ الْعَظیمُ الَّذی لَیْسَ كَمِثْلِهِ شَیءٌ وَهُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ، وَهذا شَهْرٌ عَظَّمْتَهُ وَكَرَّمْتَهْ، وَشَرَّفْتَهُ وَفَضَّلْتَهُ عَلَى الشُّهُورِ، وَهُوَ الشَّهْرُ الَّذی فَرَضْتَ صِیامَهُ عَلَیَّ، وَهُوَ شَهْرُ رَمَضانَ، الَّذی اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ، هُدىً لِلنّاسِ وَبَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانَ، وَجَعَلْتَ فیهِ لَیْلَةَ الْقَدْرِ، وَجَعَلْتَها خَیْراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، فَیا ذَا الْمَنِّ وَلا یُمَنُّ عَلَیْكَ، مُنَّ عَلَیَّ بِفَكاكِ رَقَبَتی مِنَ النّارِ فیمَنْ تَمُنَّ عَلَیْهِ، وَاَدْخِلْنِی الْجَنَّةَ بِرَحْمَتِكَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ .

اى خداى بلند مقام, اى بزرگوار, اى آمرزنده,اى مهربان! تویى خداى بزرگ كه هیچ مانندى ندارد و به گفتار و كردار خلق شنوا و بینا است. و این ماهى كه مقامش را بلند گردانیدى و بر دیگر ماه ها كرامت و شرافت بخشیدى, و روزه اش را بر من واجب گردانیدى, ماه رمضان است. ماهى كه در آن قرآن را براى راهنمایى مردم و نشان دادن راه هدایت و جدا نمودن حق از باطل فرو فرستادى و شب قدر را در این ماه مقرر داشتى و نیز آن شب را بر هزار ماه برترى دادى; پس اى خداى صاحب منت كه هیچ كس بر تو منت ندارد, در میان آن همه بندگانت كه منت گزارده اى بر من منت گزار و از آتش دوزخ نجات بخش و به بهشت همیشگى داخل گردان! به حق رحمت بى پایانت اى مهربان ترین مهربانان.

و همچنین از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است که هر کس بعد از هر نماز واجبی این دعا را بخواند، حق تعالی گناهان او را بیامرزد و دعا این است:

اَللّـهُمَّ اَدْخِلْ عَلى اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ اَللّـهُمَّ اَغْنِ كُلَّ فَقیرٍ، اَللّـهُمَّ اَشْبِعْ كُلَّ جائِعٍ، اَللّـهُمَّ اكْسُ كُلَّ عُرْیانٍ، اَللّـهُمَّ اقْضِ دَیْنَ كُلِّ مَدینٍ، اَللّـهُمَّ فَرِّجْ عَنْ كُلِّ مَكْرُوبٍ، اَللّـهُمَّ رُدَّ كُلَّ غَریبٍ، اَللّـهُمَّ فُكَّ كُلَّ اَسیرٍ، اَللّـهُمَّ اَصْلِحْ كُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمینَ، اَللّـهُمَّ اشْفِ كُلَّ مَریضٍ، اللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناكَ، اَللّـهُمَّ غَیِّر سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِكَ، اَللّـهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّیْنَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ، اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ .

اى خدا تو بر اهل قبرها نشاط و شادمانى عطا كن؛ فقیران را بى نیاز گردان؛ خدایا گرسنگان را سیر گردان؛ برهنگان را لباس بپوشان؛ خدا بدهى برهكاران را ادا فرما؛ سوگواران را دل شاد ساز؛ خدایا هر غریبى را به وطن باز رسان؛ هر اسیرى را آزادى بخش؛ خدایا فسادگران در كار مسلمانان را اصلاح فرما؛ بیماران را شفا عنایت كن؛ اى خدا به غناى خود جلو فقر ما را ببند؛ بدى هاى ما را به خوبى صفات خودت تغییر ده؛ خدایا دیَن ما را ادا فرما و نادارى ما را به دارایى و بى نیازى بدل گردان كه تو بر هر چیز توانایى.

و نیز روایت شده است که در هر شب ماه مبارک رمضان دعای افتتاح خوانده شود.

دعاهای روزهای ماه رمضان

از ابن عباس روایت کرده اند که حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فضیلت بسیاری برای روزه در هر روز ماه مبارک رمضان بیان فرموده اند و برای هر روز این ماه، دعای مخصوصی ذکر کرده اند که فضیلت و ثواب بسیاری دارد. لذا از خواندن این دعا در هر روز ماه مبارک غافل نشویم.

این دعاها در کتاب مفاتیح الجنان موجود است.

دعای سحر

یکی از دعاهای معروف بین عرفا که در سحرهای ماه رمضان خوانده میشود، دعایی است که حضرت امام رضا علیه السلام برای آن شان زیادی قائل شده اند و فرموده اند که: این دعائیست که حضرت امام محمد باقر علیه السلام در سحرهای ماه رمضان می خواندند. این دعا در ماه رمضان، همیشه قبل از اذان صبح به افق مشهد از شبکه استانی خراسان رضوی پخش می شود.

این دعا در کتاب مفاتیح الجنان موجود است.

دعاهای هنگام افطار

روایت شده است که در هنگام افطار دعاهاى وارده در این باره را بخواند؛ از جمله آن كه بگوید:

اللهم لك صمت و على رزقك افطرت و علیك توكلت (خدایا براى تو روزه گرفتم و با روزى تو افطار مى كنم و بر تو توكل دارم.) تا خدا ثواب هر كسى را كه در این روز روزه داشته است، به او عطا كند، و اگر دعاى اللهم رب النور العظیم را كه سید و كفعمى روایت كرده اند بخواند، فضیلت بسیاری نصیبش می شود.

و روایت شده كه حضرت امیر المومنین على (علیه السلام) هرگاه مى خواست افطار كند مى گفت:

بسم الله; اللهم لك صمنا و على رزقك افطرنا, فتقبل منا انك السمیع العلیم. (به نام خدا. خدایا براى تو روزه گرفتیم و به روزى تو افطار كردیم؛ پس از ما قبول كن، زیرا كه تو شنواى دانایى.)

هنگام لقمه اول بگوید:

بسم الله الرحمن الرحیم; یا واسع المغفرة اغفر لى (به نام خداوند بخشاینده مهربان؛ اى كه آمرزش باو گسترده است, بیامرز مرا.) تا خدا او را بیامرزد.

و در روایت آمده است كه در آخر هر روز از روزهاى ماه رمضان، خدا هزار هزار كس را از آتش جهنم آزاد مى كند؛ پس از حق تعالى بخواه كه تو را یكى از آن ها قرار دهد.

دوم: دعاهایی است که خواندن آن ها در ماه رمضان ثواب بسیاری دارد

دعای ابوحمزه ثمالی

دعای ابو حمزه ثمالی از دعاهای طولانی و با فضیلت این ماه عزیز است. این دعا را جناب ابوحمزه ثمالی از امام زین العابدین علیه السلام روایت کرده اند. امام زین العابدین در هنگام سحر این دعا را می خواندند.

این دعا در کتاب مفاتیح الجنان موجود است.

دعای کمیل بن زیاد

البته نباید در ماه رمضان از فضیلت دعای کمیل غافل شد. دعای کمیل یکی از دعاهای محبوب بین شیعیان است که معمولا در شب های جمعه خوانده می شود. این دعایی است که از حضرت خضر علیه السلام است. حضرت امیرالمومنین علیه السلام این دعا را به کمیل که از اصحاب خاص حضرت است تعلیم فرموده که در آن معارف بلند بالایی نهفته است و برای کفایت از شر دشمنان و فتح باب رزق و آمرزش گناهان نافع است.

این دعا در کتاب مفاتیح الجنان موجود است.

دعای ندبه

ماه رمضان که ماه خیر برکت و اتصال بنده به حق تعالی است، بهترین موقع برای خواستن فرج آقایمان، امام زمان علیه السلام از خدا است. لذا در ماه مبارک رمضان از خواندن دعای ندبه در روزهای جمعه غافل نشویم.

این دعا در کتاب مفاتیح الجنان موجود است.

روایات در باب ثواب قرائت قرآن در ماه رمضان

روایت اول

در كتاب بحارالانوار از امام صادق (علیه السلام ) از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت كرده كه فرمود:

"شهر رمضان شهر الله عزوجل ، و هو شهر یضاعف الله فیه الحسنات ، و یمحو فیه السئیات ، و هو شهر البركة ، و هو شهر الانابة ، و هو شهر التوبة و هو شهر المغفرة ، و هو شهر العتق من النار، و الفوز بالجنة . الا فاجتنبوا فیه كل حرام ، و اكثیروا فیه من تلاوة القرآن ، و سلوا فیه حوائجكم ، واشتغلوا فیه بذكر ربكم ، و لایكونن شهر رمضان عندكم كغیره من الشهور، فان له عندالله حرمة و فضلا على سائر الشهور، و لایكونن شهر رمضان یوم صومكم كیوم فطركم ."(1)

((ماه رمضان ماه خداى عزوجل مى باشد، و آن ماهى است كه خداوند كارهاى نیك را در آن دو چندان كند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه بركت ، و ماه انابة و بازگشت ، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادى از آتش دوزخ ، و كامیاب شدن به بهشت است .

هان كه در این ماه از هر حرامى خوددارى كنید، و تلاوت قرآن را زیاد كنید. و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌هاى دیگر باشد، چرا كه براى این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برترى بر دیگر ماه‌‎ها است ، و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.))

امام باقر (علیه السلام ) فرمود: هر چیزى را بهارى است و بهار قرآن ماه رمضان است

روایت دوم

و از امام هشتم (علیه السلام ) روایت كرده كه فرمود:

"الحسنات فى شهر رمضان مقبولة ، والسیئات فیه مغفورة ، من قرا فى شهر رمضان آیة من كتاب الله عزوجل كان كمن ختم القرآن فى غیره من الشهور، و من ضحك... ."(2)

«سبک زندگی قرآنی»؛ محور برنامه های فرهنگی و مذهبی ماه رمضان حرم مطهر رضوی

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید جلال حسینی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در مرکز نمایشگاه و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: از آنجایی که حرم مطهر حضرت رضا(ع) به عنوان کانونی تاثیرگذار در حوزه فرهنگ دینی و قرآنی شناخته می شود، محور اصلی برنامه ها «سبک زندگی قرآنی» با رویکرد تهذیب نفس و رفتارشناسی قرآنی، تدبر در آیات قرآن کریم با محوریت بیانات مقام معظم رهبری، همراهی قرآن و عترت، ارائه سبک زندگی قرآنی و تعمیق معارف و بینش دینی خواهد بود.

وی بیان کرد: تمسک به قرآن و عترت است که می تواند امروز جامعه را ضمانت بخشد و از هرگونه تهدید و آسیب مصون دارد و هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان را با این کتاب انسان ساز آشنا کنیم، اثرگذاری این تهدیدات کمتر خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: در ایام ماه نزول قرآن، برنامه های گسترده قرآنی اجرا خواهد شد که برگزاری جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم، ترتیل خوانی، قرائت قرآن، سخنرانی، بیان معارف اسلامی و بیان سیره و حدیث بخشی از این برنامه هاست. وی افزود: روزانه 8 برنامه ترتیل خوانی و محفل انس با قرآن کریم با عنوان «نوای قدسی» در صحن‌های انقلاب، غدیر، هدایت، رضوان، ایوان مقصوره صحن گوهرشاد و رواق‌ دارالهدایه، دارالقرآن الکریم و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می شود.

«سبک زندگی قرآنی»؛ محور برنامه های فرهنگی و مذهبی ماه رمضان حرم مطهر رضوی

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید جلال حسینی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در مرکز نمایشگاه و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: از آنجایی که حرم مطهر حضرت رضا(ع) به عنوان کانونی تاثیرگذار در حوزه فرهنگ دینی و قرآنی شناخته می شود، محور اصلی برنامه ها «سبک زندگی قرآنی» با رویکرد تهذیب نفس و رفتارشناسی قرآنی، تدبر در آیات قرآن کریم با محوریت بیانات مقام معظم رهبری، همراهی قرآن و عترت، ارائه سبک زندگی قرآنی و تعمیق معارف و بینش دینی خواهد بود.

وی بیان کرد: تمسک به قرآن و عترت است که می تواند امروز جامعه را ضمانت بخشد و از هرگونه تهدید و آسیب مصون دارد و هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان را با این کتاب انسان ساز آشنا کنیم، اثرگذاری این تهدیدات کمتر خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: در ایام ماه نزول قرآن، برنامه های گسترده قرآنی اجرا خواهد شد که برگزاری جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم، ترتیل خوانی، قرائت قرآن، سخنرانی، بیان معارف اسلامی و بیان سیره و حدیث بخشی از این برنامه هاست. وی افزود: روزانه 8 برنامه ترتیل خوانی و محفل انس با قرآن کریم با عنوان «نوای قدسی» در صحن‌های انقلاب، غدیر، هدایت، رضوان، ایوان مقصوره صحن گوهرشاد و رواق‌ دارالهدایه، دارالقرآن الکریم و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می شود.

«سبک زندگی قرآنی»؛ محور برنامه های فرهنگی و مذهبی ماه رمضان حرم مطهر رضوی

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید جلال حسینی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در مرکز نمایشگاه و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: از آنجایی که حرم مطهر حضرت رضا(ع) به عنوان کانونی تاثیرگذار در حوزه فرهنگ دینی و قرآنی شناخته می شود، محور اصلی برنامه ها «سبک زندگی قرآنی» با رویکرد تهذیب نفس و رفتارشناسی قرآنی، تدبر در آیات قرآن کریم با محوریت بیانات مقام معظم رهبری، همراهی قرآن و عترت، ارائه سبک زندگی قرآنی و تعمیق معارف و بینش دینی خواهد بود.

وی بیان کرد: تمسک به قرآن و عترت است که می تواند امروز جامعه را ضمانت بخشد و از هرگونه تهدید و آسیب مصون دارد و هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان را با این کتاب انسان ساز آشنا کنیم، اثرگذاری این تهدیدات کمتر خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: در ایام ماه نزول قرآن، برنامه های گسترده قرآنی اجرا خواهد شد که برگزاری جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم، ترتیل خوانی، قرائت قرآن، سخنرانی، بیان معارف اسلامی و بیان سیره و حدیث بخشی از این برنامه هاست. وی افزود: روزانه 8 برنامه ترتیل خوانی و محفل انس با قرآن کریم با عنوان «نوای قدسی» در صحن‌های انقلاب، غدیر، هدایت، رضوان، ایوان مقصوره صحن گوهرشاد و رواق‌ دارالهدایه، دارالقرآن الکریم و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می شود.

«سبک زندگی قرآنی»؛ محور برنامه های فرهنگی و مذهبی ماه رمضان حرم مطهر رضوی

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید جلال حسینی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه در مرکز نمایشگاه و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، گفت: از آنجایی که حرم مطهر حضرت رضا(ع) به عنوان کانونی تاثیرگذار در حوزه فرهنگ دینی و قرآنی شناخته می شود، محور اصلی برنامه ها «سبک زندگی قرآنی» با رویکرد تهذیب نفس و رفتارشناسی قرآنی، تدبر در آیات قرآن کریم با محوریت بیانات مقام معظم رهبری، همراهی قرآن و عترت، ارائه سبک زندگی قرآنی و تعمیق معارف و بینش دینی خواهد بود.

وی بیان کرد: تمسک به قرآن و عترت است که می تواند امروز جامعه را ضمانت بخشد و از هرگونه تهدید و آسیب مصون دارد و هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان را با این کتاب انسان ساز آشنا کنیم، اثرگذاری این تهدیدات کمتر خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: در ایام ماه نزول قرآن، برنامه های گسترده قرآنی اجرا خواهد شد که برگزاری جلسات تفسیر موضوعی قرآن کریم، ترتیل خوانی، قرائت قرآن، سخنرانی، بیان معارف اسلامی و بیان سیره و حدیث بخشی از این برنامه هاست. وی افزود: روزانه 8 برنامه ترتیل خوانی و محفل انس با قرآن کریم با عنوان «نوای قدسی» در صحن‌های انقلاب، غدیر، هدایت، رضوان، ایوان مقصوره صحن گوهرشاد و رواق‌ دارالهدایه، دارالقرآن الکریم و کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار می شود.

لطفـــا منتظر بمانید ...