اردبیلی مبارزی که امام رضا(ع) به پیشواز او می رود

سال 1296ه.ق در خانواده ای روحانی متولد شد. جدش میرفتحعلی اردبیلی از عرفای بلند پایه بود. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش اردبیل به پایان برد و برای ادامه تحصیل راهی زنجان شد و پس از آن حدود سال 1310ه.ق به نجف و پس از آن به کربلا رهسپار شد. در کربلا مورد توجه میرزا محمدتقی شیرازی رهبر نهضت علمای عراق علیه اشغالگران انگلیسی، قرار گرفت و رسیدگی به امور طلاب دینی از سوی میرزا محمدتقی شیرازی به وی واگذار شد. نهایت تلاشش را می کرد تا با جریان کشف حجاب که رضاخان به راه انداخته بود مبارزه کند.

ادامه مطلب

ادیب بجنوردی استادی که به تدریس عشق ورزید

سید حسین موسوی نسل، معروف به ادیب بجنوردی در سال 1259ه.ش در روستای خراشا در بجنورد متولد شد. در مدرسه علمیه نواب، حجره ای گرفت و مشغول درس خواندن شد. دوره مقدماتی را در زادگاهش گذراند و برای ادامه تحصیل، به مشهد الرضا سفر کرد و پا به مدرسه نواب نهاد.
وی پس از اتمام تحصیلات حوزوی، سالها در مدارس مشهد نظیر مدرسه نواب و نیز در دانشکده معقول و منقول به تدریس پرداخت. وی پس از سالها خدمات فرهنگی در سال 1341ه.ش به رحمت ایزدی پیوست و در حرم مطهر امام مهربانی ها، در رواق دارالذکر به خاک سپرده شد.

ادامه مطلب

حسینی لواسانی و 22 سال اشاعه دین در لبنان

آن روزها که در عراق بیماری خطرناک و مهلکی شیوع پیدا کرده بود به همراه خانواده اش به سوی ایران رهسپار شد؛ اما در راه رسیدن به مشهد همه اعضای خانواده اش در اثر ابتلا به بیماری از دنیا رفتند. در سال 1308ه.ق در نجف و در خانواده ای فرهیخته به این سرای کهن پای نهاد؛ پدرش استاد دانشگاه و جدش مرحوم حاج سید ابراهیم حسینی لواسانی از مراجع وقت به شمار می رفتند.
پس از ورود به ایران در تهران تشکیل خانواده داد. پس از آن به مشهد و نزد امام مهربانی ها آمد و به مدت 6 سال در این شهر به تدریس پرداخت و پس از عزیمت به عتبات و بهره مند شدن از محضر اساتید که به مدت 5 سال به طول انجامید موفق به کسب اجازات اجتهاد از اساتید خود گردید.

ادامه مطلب

زندگی نامه آیت الله حاج سید کاظم مرعشی

آیت الله حاج سید کاظم اخوان مرعشی در شعبان 1337 ه.ق همراه برادرش آیت الله حاج سید مهدی در نجف از مادری منسوب به بیت مجدد مذهب جعفری امام سید محمد حسن شیرازی دیده به جهان گشود. بعد از تحصیل مقدمات علوم عربی و تکمیل مبانی سطوح عالی، به همراه برادران دروس خارج فقه و اصول را از محضر آیت حاج سید محمد حجت، حاج سید محمد تقی خوانساری، حاج سید صدرالدین صدر، امام روح الله خمینی و حاج آقا حسین بروجردی بهره برد . حدود بیست و دو سال در حوزة علمیة نجف اشرف به تدریس سطوح عالی و خارج فقه و اصول مشغول بود. ایشان در جریان انقلاب اسلامی از پیشگامان این انقلاب در مشهد بودند .

ادامه مطلب

گذری بر زندگی سید محمد علم الهدی

آیت الله سید محمد علم الهدی فرزند عالم وارسته مرحوم آیت الله حاج سید علی علم الهدی در سال 1306 شمسی در شهر مقدس مشهد دیده به جهان گشود. در سال 1365 قمری راهی حوزه علمیه قم و سپس نجف شد و پس از مدتی بهره مندی از محضر برخی اساتید حوزه نجف، به قم بازگشت. پس از 28 سال تحصیل و تدریس در حوزه علمیه قم و در پی دعوت و اصرار جمعی از مومنین، به تهران مهاجرت کرد و تا آخر عمر در مسجد الزهرا، سلام الله علیها به امامت نماز جماعت، تدریس، تبلیغ، رسیدگی به امور مستمندان، و احداث مسجد، مدرسه و کتابخانه اهمام بلیغ داشت.

ادامه مطلب

آیت الله شیخ محمد یوسف حائری

آیت الله شیخ محمد یوسف آرام معروف به «حائری»، «شاهرودی» از علمای معاصر می باشد که در سال 1313 ه.ش در روستای خانخورد، از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود به دنیا آمد. تحت سرپرستی خواهران خود تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش خواند و همراه برادرش شیخ ابوالقاسم خاتمی به منظور تحصیل علوم دینی پیاده به مشهد آمد و در مدرسه نواب سکونت یافت. برای تکمیل تحصیلات به عتبات رفت و در نجف، مدرسه قوام حجره گرفت و به حلقه درس آیات نائینی، کـَمپانی، عراقی، و سیدابوالحسن اصفهانی پیوست
با توجه به رفتار نامناسب رژیم بعث با ایرانیان مقیم عراق، ایشان به ایران آمد و پس از چند ماه توقف در قم به مشهد هجرت نمود .

ادامه مطلب

حاج سید ابوالحسن حافظیان

حاج سید ابوالحسن حافظیان در سال 1282ش در شهر مشهدالرضا متولد شد. با علوم ادبیات، ریاضی، طب، فقه و اخلاق، آشنا گردید؛ اهل علم و تقوا و سیرو سلوک بود. در دوره پهلوی اول سال 1351هـ.ق به هندوستان سفر کرد و با دختری از آن دیار که پدرش اهل علم، و استاد دانشگاه بود؛ ازدواج کرد؛ با خودش عهد کرده بود تا زمانی که رضاخان بر اَریکه قدرت تکیه زده به کشورش باز نگردد، بر این عهد استوار ماند و پس از سقوط رضاخان در سال 1320هـ.ش به سوی ایران شتافت.
پس از بازگشت پیشنهاد ساخت ضریح شیر و شکر ( ضریح چهارم) را داد و به همراه مرحوم محمد تقی ذوفن و سایر هنرمندان در ساخت آن اهتمام ورزید.

ادامه مطلب

آیت الله سیدعباس ابوترابی

آیت‌الله حاج سیدعباس ابوترابی، از علمای بزرگ و مشهور قزوین بود که در سال ۱۳۳۵ ه ‍ .ق /۱۲۹۵ ه. ش در بیت علم و فضیلت، در قزوین به دنیا آمد و پدرش آیت‌الله سیدابوتراب قزوینی (۱۳۰۹-۱۳۹۳ ق) بود.
سیدعباس ابوترابی پس از فراگیری علوم با مبانی علوم الهی آشنا شد. سال ۱۳۵۳ ه ‍ .ق به حوزه علمیه قم رفت.
آیت الله سیّدعباس ابوترابی قزوینی که در جریان نهضت امام خمینی(ره)، از ابتدا تا انتها، همراه و همگام امام(ره) بود

ادامه مطلب

مهدی اصفهانی، مردی کوشا، متوسل و موفق

شرح حال مردان بزرگ شرحی است عجیب، که روح را صیقل داده و پرنده خیال را تا دوردست ها، پرواز می دهد. در سال 1303ه.ق در اصفهان دیده به جهان گشود. حدود 9 سال داشت که پدرش را از دست داد. 12 سال بیش نداشت که برای ادامه تحصیل راهی نجف شد و در 35 سالگی، اجازه اجتهاد را از آیت الله میرزای نائینی دریافت کرد که مورد تأیید آقا ضیاالدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی و حاج شیخ عبدالکریم یزدی نیز قرار گرفت.
بزرگان زیادی در مکتب ایشان که مکتب تفکیک خوانده می شد شاگردی کرده اند از جمله: حاج شیخ غلامحسین محامی، حاج شیخ هاشم قزوینی، حاج شیخ مجتبی قزوینی و دیگر بزرگواران.

ادامه مطلب

اعدادی خراسانی در این قطعه از بهشت

در این قطعه از زمین، بوی بهشت را استشمام خواهی کرد؛ به حرمت صاحب این خانه دری به رویت باز می شود که رو به سوی همه خوبیهاست. عالمان بسیاری در این حرم مدفون گشته اند که روزگاری زائر این صحن و سرا بوده اند.
یکی از این شخصیت های ماندگار محمدرضا اعدادی خراسانی، فرزند شیخ مرتضی واعظ، است. او در سال 1307 ه.ش در مشهد به دنیا آمد و تحصیلات حوزوی را از شاگردی در نزد عموی خویش «شیخ صدرا» آغاز کرد. وی سطوح عالی این تحصیلات را با بهره مندی از محضر اساتید برجسته مشهد، به پایان رسانید.
دنبال انجام کارهایی بود که دسترنج خودش باشد بدین سبب در بازار بزرگ مشهد اقدام به تأسیس انتشاراتی به نام جعفری نمود که حاصل تلاش وی انتشار بیش از 120 عنوان، کتاب در بخش های مختلف اجتماعی و دینی و به دو زبان فارسی و عربی است.

ادامه مطلب

شخصی بزرگوار به دستغیب شیرازی در عالم خواب می گوید...

نیمه شب بود و ماشین به طرف تهران حرکت می کرد مقصدش روشن نبود اما مسافری داشت که از قلب روشنی ها می آمد در همان لحظات کوتاه یکی از مأموران که متوجه مقام معنوی وی گشته در بین راه ترتیبی داد که از ماشین پیدا شده و اسیر زندان رضاخان نشود.پیاده به سمت قم حرکت کرد. پس از آن به شیراز عزیمت کرد و به کار تدریس و فعالیت های دینی مشغول شد.
سید عبدالحسین دروس مقدماتی را نزد پدر فراگرفت و سپس راهی مشهد مقدس گردید.برای گذراندن سطوح عالی حوزه رهسپار عراق شد و تا رسیدن به درجه اجتهاد به تحصیل ادامه داد.از جمله اساتید گران قدر ایشان می توان به والا مقاماتی چون: شیخ حسنعلی اصفهانی نخودکی، حاج شیخ هاشم قزوینی، محمد رضا کلباسی وآیه الله حکیم اشاره کرد.

ادامه مطلب

لطفـــا منتظر بمانید ...