مرثیه خورشید

ذیقعده یازدهمین ماه قمری است. ماه شادی و غم که آغازی همراه با سرور و میلاد، و پایانی همراه با اندوه دارد. این ماه با نام خاندان امام هشتم علیه السلام زینت شده ؛ در ابتدای آن... 

 

ماه خاندان امام هشتم
ذیقعده یازدهمین ماه قمری است. ماه شادی و غم که آغازی همراه با سرور و میلاد، و پایانی همراه با اندوه دارد. این ماه با نام خاندان امام هشتم علیه السلام زینت شده ؛ در ابتدای آن ولادت خواهر گرامی ایشان حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام و در یازدهم این ماه ولادت خود آن حضرت واقع شده است. در پایان این ماه شهادت فرزند گرامی امام هشتم علیه السلام ، حضرت امام حضرت جواد علیه السلام ، رخ داده است. امامی که جوان ترین پیشوایی مسلمانان بود.

 

مادری منزه و پاک
مادر گرامی امام جواد علیه السلام زنی با فضیلت و پاک دامن به نام "سبیکه" یا "خیزران مصری" است که تبارش به مادر "ماریه قبطیه"، مادر ابراهیم و همسر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می رسد، به فرموده امام رضا علیه السلام این زن آفرینش پاکیزه و منزه داشته است.امام جواد علیه السلام در سایه مراقبت های پدری معصوم و دامن تربیت مادری چنین پرفضیلت و با تقوا پرورش یافت تا آماده پذیرش و ادای 
مسؤلیت بزرگ الهی گردید.

 

لقب های زیبا
نهمین قمر خاندان عصمت و طهارت، جواد الائمه، "محمد"نام داشت تا تجدید کننده خاطرات و مجاهدات جد بزرگوارش، پیامبر عالی اسلام باشد. بعدها بر اثر زهد و تقوایی که از او مشاهده شد به لقب "تقی"معروف شد. چون وجود پرفیض امام علیه السلام منبع تقوا و پرهیزکاری و آمرزنده راه کمال پارسایی بود و بر این امر دوست و دشمن اتفاق نظر داشتند، بخشندگی و سخاوتی که او در راه اسلام و انفاق داشت او را به لقب"جواد"موسوم کرد،این لقب از واژه «جود» گرفته شده است و به معنای بخشنده و ایثار کننده در راه خدا و خلق آمده است. در این باره علی بن عیسی صاحب کتاب کشف الغُمّة می گوید: "امام جواد علیه السلام سرور بخشندگان و مصداق بخشندگی و کرامت بود" از دیگر القاب آن امام می توان از زکی، مرتضی، مختار، و متّقی نام برد.

 

امام خردسال
پس از شهادت امام رضا علیه السلام ، اراده الهی بر آن بود که حضرت امام جواد علیه السلام در خردسالی در سن هفت یا هشت سالگی رهبرامت باشد، امام جواد نخستین امام شیعه است که در خردسالی به امامت رسیده ، شاید حکمت خداوند در این ماجرا این است که امام جواد را سرمشق همه ی نوجوانان و جوانان قرار دهد، تا ایشان نشانه ای باشد بر اینکه تقوا، معرفت، رهبری و عقل به سن و سال نیست.قمری که خاموش شد
مخالفان اهل بیت همیشه و همه جا در صدد نابودی آن ها بودند، معتصم هم با دستیاری جعفر (پسرمأمون) و فریب ام الفضل، خواهر جعفر و همسر امام جواد، مقصود پلید خویش را عملی ساخت. او با مسموم کردن غذا یا آب آشامیدنیِ حضرت، آن مولای بزرگوار را شهید کرد، این واقعه شوم، در ماه ذیقعده 220 هجری اتفاق افتاد. امام جواد در هنگام شهادت بیش از 25 سال و چند ماه نداشت.حالا در روز شهادت جوان ترین امام ما جوان ها باید بنشینیم، اگر می توانیم زیارت نامه ای بخوانیم و با مطالعه خصلت های خوب جوادالائمه علیه السلاممعیارهای یک جوان باتقوا و آسمانی را ببینیم، ما باید در این روزهای که همه دنبال الگوی گمشده شان هستند، همه الگوهای پوشالی را کنار زده و یک امام به حق و راستین، امام جواد علیه السلام را الگو قرار دهیم، امامی که از نسل ما بود، امامی که جوان بود.

منبع:

https://razavi.aqr.ir

خوب گوش دادن به سخنان همسر صمیمیت را در خانواده بیشتر می‌کند

یک کارشناس دینی خوب گوش دادن به سخنان همسر را یکی از مهارت‎های مهم ارتباطی بین همسران معرفی کرد و گفت: هنگامی که همسران با دقت به حرف‏های یکدیگر گوش بدهند، تقریبا نصف راه را برای رسیدن به صمیمیت طی کرده‏‌اند.

 

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین علی سرلک در ویژه برنامه دین نشاط زندگی که قبل از نماز مغرب و عشاء درصحن جمهوری اسلامی برگزار شد، عنوان کرد: پر رنگ‏ترین شکل روابط بین فردی گفتگو و ارتباط کلامی است. درواقع وقتی صحبت از ارتباط می‏‌شود بیشترین چیزی که به ذهن خطور می‏کند حرف زدن با دیگران است. بنابراین اگر بتوانیم در گفتگو با همسرمان عملکرد خوبی داشته باشیم می‏‌توان گفت بخش عمده‏‏‌ای از مهارت‏‌های ارتباطی لازم را داریم.
وی ادامه داد: یکی از مهم‏ترین مهارت‏‌هایی که لازم و واجب است که همسران یاد بگیرند، مهارت گوش دادن است. اگر من با تمام وجود به صحبت‏‌های همسرم گوش بدهم، در واقع به او می‌‏فهمانم که «برای من مهم هستی، دوست دارم نیازت را بشناسم و برآورده نمایم»
این استاد دانشگاه ادامه داد: هنگامی که همسران با دقت به حرف‏‌های یکدیگر گوش بدهند، تقریبا نصف راه را برای رسیدن به صمیمیت طی کرده‌‏اند.
وی تاکید کرد: یکی از مزایای خوب گوش دادن در روابط زناشویی به دست آوردن اطلاعات درست و با کیفیت است، اطلاعاتی که نیازها و خواسته‌‏های واقعی همسرمان را برای ما آشکار می‏‌کند و اجازه نمی‏‌دهد ما در دام سوء تفاهم و برداشت‌‏های صرفا شخصی خود گیر بیافتیم.
حجت الاسلام سرلک در بخش دیگر سخنانش افزود: زود رنجي يك اختلال رفتاري است كه نخستين و ساده‌ترين پيامد آن مي‌تواند قضاوت نابجا درباره افراد باشد. با اين حال همين خصلت تكراري و روزمره وقتی در زندگي زوج‌هاي جوان رخنه کند و با پايه‌هاي زندگي مشترك درآميزد نتيجه نه‌چندان خوشايندي دارد كه خصومت و پرخاشگري از جمله آنهاست.
وی گفت: خشم و پرخاشگری با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند و برای آن‌که بتوانیم بر خشم خود مسلط شویم باید سعی کنیم که توقع خودمان را از دیگران به ویژه اطرافیان کم کنیم، با این روش نه تنها می‌توانیم خشم خود را کنترل کنیم بلکه صبر ما نیز بالاتر می‌رود.
این استاد حوزه با استناد به منابع دینی و تأکیدی که بر صبر کردن شده است، اظهار کرد: زوج‌های جوان باید یاد بگیرند که در برابر ناملایمت‌های زندگی و رفتارهایی که از هر یک از زوجین سر می‌زند، صبور باشند.

هم ‌ناله با خورشید

 

 

آخر ماه ذیقعده یادآور حادثه تلخ شهادت امام نهم، حضرت جواد الائمه علیه السلام است.

آخر ماه ذیقعده یادآور حادثه تلخ شهادت امام نهم، حضرت جوادالائمه علیه السلام است. امامی که در اوایل قرن سوم هجری سال 203 و پس از 193سال امامتِ امامان پیش از خویش و پس از حادثه تلخ شهادت پدر بزرگوارش امام رضا علیه السلام، امامت و راهنمایی امت اسلامی را بر عهده گرفتند.

امامی که در زمان پذیرش منصب امامت بیش از هشت سال نداشتند. امری که به ظاهر بعید است ولی در میان انبیای الهی سابقه داشت و قرآن در داستان حضرت یحیی و عیسی به آن اشاره می نماید.

" یا یَحْیی خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّةٍ وَ آتَیْناهُ الْحُکْمَ صَبِیًّا "

«ای یحیی! کتاب الهی را با قوت بگیر. ما در کودکی فرمان (نبوت) به او دادیم.» [1]

" فَأَشَارَتْ إِلَیْهِ قَالُوا کَیْفَ نُکَلِّمُ مَن کَانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیّاً قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْکِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیّاً " «مریم به او اشاره کرد، گفتند: چگونه با کودکی که در گاهواره است سخن بگوییم؟ [ناگهان عیسی زبان به سخن گشود و] گفت: من بنده خدایم؛ او کتاب آسمانی به من داده و مرا پیامبر قرار داده است.»[2]

آری کسانی که با فرهنگ دینی آشنایند به خوبی می دانند امامت و رهبری امت اسلامی امری است که از سوی خداوند به بهترین انسانها واگذار می گردد و تابع سن و سال نیست. خدا بهترین انسانها را انتخاب نمود و بار امانت خویش را بر دوش آنان نهاد و امامت مردم را به آنها سپرد. آنان نیز با استمداد از نیروی الهی این رسالت را به بهترین وجه به دوش کشیدند.

مطالعه زندگی کوتاه امام جواد علیه السلام به خوبی این امر را بر ما روشن می نماید که این امام به مانند دیگر امامان معصوم علیهم السلام به مقتضای شرایط و زمان، کشتی هدایت را سکان داری نمودند و سن ایشان تأثیری در این مهم نداشته است.

در این فرصت نگاهی کوتاه به زندگانی این امام می اندازیم.

 

تولد و شخصیت امام

امام جواد علیه السلام دهم ماه رجب سال 195 هجری در مدینه دیده به جهان گشود. ایشان را محمد نامیدند. پدر گرامیش امام علی بن موسی الرضا صاحب این قبر شریف و مادرشان سبیکه است که خیزران و ریحانه نیز خوانده می شد.

حضرت در داشتن تمام صفاتِ زیباى اخلاقى و انسانى سرآمد خوبان روزگار بود. پارسایى، علم و دانش و بخشندگى اش موجب شده بود با القاب جواد، تقى، مرتضى و منتجب شناخته شود. اما در این میان لقب "ابن الرضا" به خاطر شکوه و جلال امام رضا علیه السلام، در میان مردم شهرت بیشترى داشت. حضرت بنابر صحیح ترین نظرها تنها فرزند امام رضا علیه السلام بودند.

 

امامت امام

دوران امام جواد علیه السلام به مانند دوران امامت پدر بزرگوار و فرزندان ارجمندشان دورانی بود که مباحث اعتقادی و میان مذهبی به صورت جدی رخ نموده و مورد توجه بود. در این دوره فرقه های مختلف اسلامی و غیر اسلامی رشد و نمو یافته بودند و دانشمندان بزرگی در این دوران، زندگی می کردند و علوم و فنون سایر ملتها پیشرفت نموده و کتابهای زیادی به زبان عربی ترجمه و در دسترس قرار گرفته و موجی از افکار و اعتقادات مختلف را در میان مسلمانان ایجاد نموده بود.

حاکمانِ وقت نیز از این امر استقبال می نمودند و به مترجمان صله و هدیه می دادند تا با این روش در مقابل افکار ناب و الهی امامان معصوم علیهم السلام مانعی بسازند و مردم را به افکار مختلف و ترجمه شده مشغول نمایند و از امامان علیهم السلام دور سازند.

امام جواد علیه السلام با سرمایۀ خدایی امامت که از سرچشمه ولایت مطلقه و الهام ربانی مایه گرفته بود، مانند پدر بزرگوارش جهت پاسداری از دین الهی با رویکرد ویژه ای به مباحث اعتقادی و مذهبی می پرداخت و ضمن بیان مسایل اعتقادی به زبان ساده و مطابق نیاز عموم مردم در جلسات مناظره با نمایندگان این افکار از کیان دین دفاع می کردند.

امام نهم علیه السلام در مقام رهبری امت اسلام، به مقتضای نیاز زمانه چنان در عرصه علم و دانش درخشید که دوست و دشمن را به تعجب و شگفتی واداشت. گفتگوها، مناظرات، پاسخ به شبهات عصر، گفتارهای حکیمانه و خطابه های آن گرامی، گواه روشنی بر این مدعاست.

علی بن ابراهیم از پدرش نقل کرده است که: بعد از شهادت امام هشتم علیه السلام به زیارت خانه خدا مشرف شدیم و آنگاه به محضر امام جواد علیه السلام رفتیم. بسیاری از شیعیان نیز در آنجا گرد آمده بودند تا امام جواد علیه السلام را زیارت کنند. «عبد اللّه بن موسی» عموی حضرت جواد علیه السلام که پیرمرد بزرگواری بود و در پیشانی اش آثار عبادت دیده می شد، به آنجا آمد و به امام علیه السلام احترام فراوانی کرده و وسط پیشانی حضرت را بوسید.

امام نهم بر جایگاه خویش قرار گرفت. مردم به علت خردسال بودن حضرت با تعجب به یک دیگر نگاه می کردند که آیا این نوجوان می تواند از عهده مشکلات دینی و اجتماعی مردم در جایگاه رهبری و امامت آنان برآید؟! مردی از میان جمع بلند شده از «عبداللّه بن موسی»، عموی امام جواد علیه السلام درباره حکمی پرسش نمود. او پاسخ داد: بعد از قطع دست راستش به او حد می زنند.

امام جواد علیه السلام با شنیدن این پاسخ ناراحت شد و به عبدالله بن موسی فرمود: عموجان از خدا بترس! از خدا بترس! خیلی کار سخت و بزرگی است که در روز قیامت در برابر خداوند متعال قرار بگیری و پروردگار متعال بفرماید: چرا بدون اطلاع و آگاهی به مردم فتوا دادی؟ عمویش گفت: سرورم! آیا پدرت که درود خدا بر او باد این گونه پاسخ نداده است؟!

امام جواد علیه السلام به سئوالی که از پدر بزرگوارشان شده بود اشاره نمودند و روشن نمودند که این حکم مربوط به مورد خاص یاد شده است. نه این مورد.

 

ادامه مطلب...

نمایشگاه آثار ارسالی اعضاء نورالهدی

باب الجواد

زیبایی گل رادیده اید ؟
طعم شیرین رایحه اش را که استشمام کنید ، چنان خاطرتان تسلی می یابد که محال است حضور جانبخشش از جانتان پاک شود ، درست مانند او ...
او ، تک گل زیبای رضوی ، تنها هشت بهار روی گل گونه اش را زیارت کرده بود که پدرش به شهادت رسید .
و او جوانترین قامت رعنای امامت شد تا همیشه.
چنان فاضل و دانش مدار بود که هنوز تا امروز ، ماه تابان شبهای تیره ی جهل هاست ...
پدر رئوفش ، قرة اعین المؤمنین صدایش می زد ...
او نورالمهتدین ، سراج المتعبدین و مصباح المتهجدین ، محمدبن علی بن موسی ، جوادالائمه است ...
همان صاحب برترین بخشش ها که چه سخاوتمندانه فرمود :
آتش جهنم بر بدن زائر پدرم حرام است و ثواب زیارتش به خدا قسم بهشت برین است ...
آری عزیز ؛
باب الجواد ، دری به سوی بهشت رضویست ...

سامانه خیرات و نذورات رضوی

کتاب صوتی اعتراف غلامان

مجموعه صوتی " اعترافات غلامان " به مناسبت دهه مبارک کرامت 

نویسنده : حمید رضا شاه آبادی

تولید شده در معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

 اینجا گوش بدید

عکس نوشته های ویژه شهادت امام جواد

اینفوگرافی های ویژه شهادت امام جواد

نرم افزار شناخت امام جواد (ع)

نرم افزار شناخت امام جواد علیه السلام نرم افزای جهت آشنایی با این امام بزرگوار می باشد.

 

از جمله امکانات این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آشنایی با زندگانی امام جواد علیه السلام

زندگی به سبک جوان ترین امام

معجزات و داستان هایی از امام جواد علیه السلام

پرتویی از فضایل اخلاقی امام جواد علیه السلام

زندگی نامه امام جواد علیه السلام

امام جواد علیه السلام از نگاه دیگران

مجموعه ای از 40 حدیث از امام جواد علیه السلام

چند دعا منتصب به امام جواد علیه السلام

دانلود نرم افزار

تصاویری از نرم افزار

نورالهدی در یک نگاه

.

.

                      دخترانه

                       پسرانه

                  دخترانه

                   پسرانه

            دخترانه

             پسرانه

             دخترانه

             پسرانه

            دخترانه

             پسرانه

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -