خدمات

سایت فرهنـگی تبلیـغی حـرم مطهـر رضـوی

ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 218418253
  تعداد بازدید این صفحه: 1139344
  در امروز: 83360

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
پنجشنبه 29/5/1394

 مهمانسرای حضرت

ساختمان مهمان‌سرای حضرت در ضلع شمالی بست شیخ حرعاملی قرار دارد در گذشته از مهمان‌سرای حضرت به نام کارخانۀ زواری یاد می‌شد، در کتب و وقف‌نامه‌های قدیمی نیز به نام‌های مهمان‌خانۀ زواری، آشپزخانۀ حضرتی، کارخانۀ زواری و کارخانۀ خادمی آمده است. 
این کارت برای شماست ...شما دعوتید...همین دو جمله ساده از آرزوهای بزرگ زائرانی است که برای تبرک و شفا، پا به حریم رضوی می نهند تا بلکه روزی میهمان سفره پر برکت آقا امام رضا(ع) شوند.
ساختمان مهمان‌سرای حضرت در ضلع شمالی بست شیخ حرعاملی قرار دارد. مهمان‌سرا دارای چهار طبقه شامل آشپزخانه، سالن پذیرایی، سالن پذیرایی خاص و ادارۀ مهمان‌سرا است که به همۀ امکانات مورد نیاز برای پخت غذا و پذیرایی از مهمانان امام هشتم(ع) مجهز است. در اردیبهشت سال1389 ساختمان جدید مهمان‌سرا که زیربنای آن از سه هزار و هشتصد مترمربع به یک‌صدهزار مترمربع افزایش یافته بود، افتتاح شد.


نمایندگان آستان قدس دعوت‌نامه‌های مهمان‌سرا را هر روز در سه گروه و هر گروه متشکل از دو نفر(نمایندگان بخش خدمات ادارۀ رفاه زائران و یک نفر از مدیریت بازرسی و رسیدگی به شکایات آستان قدس رضوی) در مکان‌های اسکان زائران(هتل‌ها، مهمان‌پذیرها، حسینیه‌ها، مسافرخانه‌ها، زائرسراها) توزیع می کنند. در این میهمانی زائران خارجی نیز سهم دارند، آنها با معرفی ادارۀ امور بین‌الملل(ادارۀ امور زائران غیرایرانی) واقع در صحن جمهوری اسلامی پذیرایی می‌شوند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ادارۀ مهمان‌سرا یکی ازساختارهایی است که خدمات لازم را به زائران و مسافران مشهد مقدس ارائه می‌کند. ادارۀ مهمان‌سرا از زیرمجموعه‌های معاونت اماکن متبرکه و امور زائران است و شامل رئیس ادارۀمهمان‌سرا با دو معاون و رئیس بخش پذیرایی، رئیس بخش آشپزخانه، کارشناس مواد غذایی، کارشناس امور دفتری و رایانه و... است که روزانه به شش تا هشت هزار نفر از زائران، خدام و کارکنان آستان قدس غذای متبرک ارائه می‌دهند. هم چنین هزینه‌های مهمان‌سرای حضرت از طریق موقوفات و نذوراتی تأمین می‌شود که زوار به آستان حضرتش تقدیم کرده‌اند. قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موقوفه‌ای که خاص مهمان‌سرای حضرت رضا(ع) وقف شده، مربوط به وقف‌نامۀ مرحوم «عتیقی» در سال 931 هجری قمری است که این موقوفه در فهرست موقوفات ثبتی آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین موقوفه‌ها به شمار می‌رود.هم‌چنین پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سه رقبه موقوفه‌ برای مصارف مهمان‌سرا وقف حضرت رضا(ع) شده، که آخرین وقف‌نامه به سال 1382 هجری شمسی مربوط می‌شود.


نگاهی به گذشتۀ مهمانسرا

در گذشته از مهمان‌سرای حضرت به نام کارخانۀ زواری یاد می‌شد، در کتب و وقف‌نامه‌های قدیمی نیز به نام‌های مهمان‌خانۀ زواری، آشپزخانۀ حضرتی، کارخانۀ زواری و کارخانۀ خادمی آمده است.
کارخانۀ خادمی و کارخانۀ زواری از هم جدا بود و غذای خدام و زوار در دو محل پخت می‌شد و زمانی هم با یکدیگر ادغام می‌شد. محل پخت غذای خدمه در زمان قاجاریه در صحن نو و در ایوان جنوبی آن مجاور تیمچه حکاک‌ها قرار داشت که در زمان فتحعلی‌شاه هم‌زمان با صحن نو(صحن آزادی) ساخته شده بود.
در زمان ناصرالدین‌شاه مهمان‌سرایی مخصوص زوار در حاشیۀ جنوبی بست بالا خیابان ساخته شد. در زمان نیابت تولیت اسدی و در زمان ساخت صحن موزه(امام)، تیمچه حکاک‌ها و کارخانۀ خادمی تخریب شد و مهمان‌خانۀ خدام با مهمان‌خانۀ زواری در بست بالا خیابان ادغام شد. این محل گنجایش کافی نداشت و پاسخ‌گوی خدام و زوار نبود. برای همین در سال 1323 و در زمان نیابت تولیت و استان‌داری علی‌منصور، مهمان‌خانۀ تازه‌ای به نام مهمانخانۀ توس(که اولین هتل در مشهد بود)، در حاشیۀ بست بالا و فلکۀ حضرت ساخته شد و در مجاور آن ساختمان مهمان‌سرای حضرتی هم توسعه داده شد که خدام و زوار در آن پذیرایی می‌شدند.
مهمان‌خانه توس در سال 1332شمسی از مستأجر آن گرفته شد و برای رفاه زائران در اختیار مهمان‌سرا قرار گرفت. چون با افزایش زوار این محل هم گنجایش زوار و خدام را نداشت، در زمان نیابت تولیت ولیان مهمان‌سرای فعلی در بست پایین‌خیابان مقابل صحن نو(آزادی) ساخته شد.
اسناد تاریخی نشان می‌دهد که مهمان‌داری در آستان قدس از قرن نهم هجری معمول بوده، ولی مدارک به‌دست‌آمده سابقۀ آن ‌را از دورۀ صفویه می‌داند. مهمان‌سرای آستان قدس در دوران صفویه به شربت‌خانه معروف بوده و موقوفاتی مانند حمام شاه (در محلۀ چهارباغ در بازار و در مجاورت مسجد72تن) داشته است. برای مهمان‌سرای حضرتی مقرراتی در طومار علی‌شاه که به منزلۀ دستورالعمل آستانه بر موقوفات است، ذکر شده است.
 
تعداد بازدید:3726 
کلید واژه ها:
مهمانسرای حضرت , بست شیخ حرعاملی , صحن نو , صحن آزادی , بست بالا خیابان , صحن موزه 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
بيشتر
آیا میدانید در حرم امام رضا (ع) خیاط خانه وجود دارد؟
استاد کاظم مدیر شانه چی
حال خوب عرفه
 • 1396/6/9 پنجشنبه حال خوب عرفه
  خدایا خوب نشانم دادی اینجا کسانی هستند که بی محابا از هر انسانی و مقامی، با ترس از تو و با امید به تو قدم برمی دارند و برای رضایت تو تلاش می ‌کنند
عباس آفرنده، معمار و طراح گنبد مسجد گوهرشاد
دخیل پنجره فولاد
 • 1396/5/23 دوشنبه دخیل پنجره فولاد
  اشک دیدم رو تار کرده بود و دوستم که بغضش ترکیده بود، روی دو زانو مقابل پنجره فولاد، می گفت: آقاجان! من گدای خوبی نبودم
  گزارش توصیفی
نظرات
ارتباط با ما
نشانی:مشهد مقدس حرم مطهر امام رضا علیه السلام صحن جامع رضوی ایوان غربی
تلفن:32214421
فکس:32212008
ایمیل:Razavi.aqr.ir
 
 
 • صفحه اصلی
 • درباره ما
 • سایت های مرتبط