تربیت دینی کودک

تربیت دینی کودک

بر اساس آیات و روایات اسلامى، سرپرست خانواده، اعم از پدرو مادر نسبت به تربیت دینى فرزندان خود مسؤولیت سنگینى دارند. خداى متعال خطاب به مؤمنان از پیامدهاى اخروى اين مساله خبر داده وبه آنان هشدار مى دهد: «اى کسانى که ایمان آورده اید، خود و خانواده خویش را از آتشى که هیزم آن انسان ها و سنگ ها است، نگهدارید.» (1)
نگه دارى خویشتن از طریق ترک معاصى و تسلیم نشدن در برابر شهوات سرکش میسر است. نگه دارى خانواده نیز به وسیله تعلیم و تربیت درست و فراهم ساختن محیط پاک و به دور از هرگونه آلودگى فکرى و عملى حاصل مى شود؛(2) به گونه اي كه آن ها را به آنچه خدا دستور داده امر و از آنچه نهى کرده باز دارید.
انجام این مهم با استفاده از شیوه هاى جدید تربیتى و توجه دقیق والدین به تربیت دینى فرزندان در محیط خانه و سرمایه گذارى لازم در این زمینه، آثار مهم تربیتى از لحاظ فردى و اجتماعى بر کودک و اطرافيان او به جاي خواهد گذاشت .مثلا كودكي كه با خدا آشناست تكيه گاه محكمي خواهد داشت وباهمين تكيه گاه،در برابر مشكلات استقامت مي كند . بركت تربيت ديني كودك به والدين نيز مي رسد به گونه اي كه كودك تربيت شده ديني ،با والدين خود خوب رفتار كرده؛و با سخنان زيبا و پرمحتوايي كه برزبان جاري مي سازد سبب افتخار والدين خود مي باشد. يكسري از مطالب كه به شما در اين امر ياري مي رساند عبارتند از:
الف- سن مناسب براي تربيت ديني
بهترين زمان براي اين امر ،دوران نو نهالي است ؛كه در آن فطرت خدا جويي فرد دست نخورده است.
-1نخستين آموزش ها پس از تولد (البته به صورت غير مستقيم )با گفتن اذان و اقامه در گوش راست و چپ نوزاد،با القاي آموزه هاي توحيد ،نبوت ،امامت و...شروع مي شود.
2-آموزش مستقيم ارزش هاي ديني از دو سالگي آغاز مي شود ؛زيرا حس مذهبي در كودك از اين سن آغاز مي شود.د رابتدا و به مرور صلوات برمحمد وآل محمد ،لا اله الا الله ،حب نبي صلي ا...عليه و اله ،حب اهل بيت عليهم السلام ،تلاوت قرآن و خوبي و بدي ،وضو ،نماز،محرم و نامحرم و... را به كودك بياموزيد.
ب-نقش زمان و مكان در تربيت ديني 
بهتر ين زمان القاي آموزه هاي ديني،زمان شادابي كو دك است . توجه داشته باشيد كه القاي ارزش ها در هنگام خواب آلودگي ،و اضطراب كودك ،نه تنها تثبيتي به دنبال نخواهد داشت بلكه ممكن است مقاومت رواني كودك را نيز در پي داشته باشد .
1-از زمان شادابي كودك (زماني كه به او هديه اي مي دهيد ؛به مسافرت ،پارك ،دريا،جنگل،كوه ،سينماو...)براي آموزش وي استفاده نماييد؛زيرا موقعيت هاي زماني و مكاني خوب ،باعث مي شود كه كو دك بدون كمترين مقاومت رواني ،پذيراي ارزش هاي ديني باشد.
2-سعي كنيد آموزش ارزش ها با مو قعيت هاي گوناگون تناسب داشته باشد؛براي مثال از زمان هديه دادن براي آموزش شكر و از زمان حضور در جنگل و دريا براي آموزش قدرت و عظمت خداوند استفاده نماييد.
ج-راه كارهاي تثبيت آموزه هاي ديني در كودكان
1-تداوم والدين در عمل به آموزه هاي ديني 
2-تهيه امكانات :امكانات جذابي چون سجاده زيبا ،تسبيح ،چادر ، مقنعه ،قبله نما و...عامل تشويقي موثري در تثبيت آموزه هاي ديني در كو دكان است .
3-تمرين :امروزه تمرين در صنعت ،هنر ،ورزش و...نقش بسزايي ايفا مي كند كه عبادت و ارزش هاي ديني از اين مقوله مستثنا نيست .
بيدار كردن كودك در سحر ماه مبارك رمضان ،اعطاي صدقه از طريق وبا دست كو دكان و ...نمونه هايي از اين تمرينات هستند.
4-حضور در محافل مذهبي:شركت در محافل مذهبي ايام رمضان ،محرم و صفر،دعاي كميل ،دعاي ندبه و...سبب تثبيت آموزه هاي ديني مي شود.
5-ارتباط با افراد و خانواده هاي متدين و مذهبي 
6-الگو دهي مناسب كه خود بهترين آموزش است .
7-تشويق و تحسين ، به شرط آنكه حالت مزد و پاداش به خود نگيرد. براي اين كار بهتر است تشويق ها ي شما اعم از مادي و معنوي (بوسيدن ،نوازش،توجه ،نگاه محبت آميز و ...)باشد .سعي كنيد تشويق هاي مادي شما به صورت نامنظم باشد تا سبب تاجرانه شدن عبادت آنان نشود.
8-آموزش ارزش هاي ديني را با خاطره خوش براي كو دكان همراه سازيد و از دادو فرياد و... در اين زمينه بپرهيزيد. 
9-به دليل عدم مقاومت رواني زياد كو دكان القاي ارزش هاي ديني ،تا حدود 6 سالگي به طور مستقيم ،ممكن است ؛اما بهتر است كه از اين سن به بعد از روش هاي غير مستقيم مثل(داستان ،شعر ،شرح حال بزرگان ،فيلم ،كارتون و نمايشنامه )استفاده كنيد .
در پايان لازم است كه بدانيد ارتباط كلامي ووضعيت ظاهري مناسب ،خوش خلقي و حوصله شما در تربيت و آموزش ارزش هاي ديني بسيار ضرورت دارد.

دکتر علی قائمی
 

1397/4/16 شنبه
بازدید:142

 
 
 
امتیاز دهی
 
 

page loader لطفا منتظر بمانید ...