hidden text


 ستون خانه (2)


 مردی که با کار و زحمت به دنبال کسب درآمدی از فضل خداوند است تا نیازمندی های همسر و خانواده اش را تهیه کند، پاداشی برتر از مجاهد راه خدا به او داده می شود.

مدیریت مالی خانواده
امام رضاعلیه السلام فرموده اند: «الَّذِی یطْلُبُ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ عَزَّوَجَلَّ مَا یکفُّ بِهِ عِیالَهُ أَعْظَمُ أَجْراً مِنَ الْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.»[1] مردی که با کار و زحمت به دنبال کسب درآمدی از فضل خداوند است تا نیازمندی های همسر و خانواده اش را تهیه کند، پاداشی برتر از مجاهد راه خدا به او داده می ­شود.
 
 بنابراین فرموده حضرت رضاعلیه السلام یکی از وظایف مهم مرد، مدیریت مالی با هدف تأمین نیازهای مادی اعضای خانواده و سایر واجب النفقه ها مثل پدر و مادر و ... است. در این زمینه در کلام دیگر حضرات معصومین علیهم السلام نیز به نکاتی اشاره شده است از جمله:
1- انتخاب شغل مناسب (به دور از دروغ و دغل و پارتی و ...).
2- کسب روزی حلال؛ کسب روزی حلال چنان مهم است که عاقبتِ انسان را حتی در شکم مادر رقم می زند، از این رو بزرگان دین بارها به کسب روزی حلال تأکید کرده و می کنند.
3- تلاش برای کسب درآمد به میزان کفاف (در حد اداره آبرومندانه زندگی). امام کاظم علیه السلام فرموده اند: «عِیالُ الرَّجُلِ أُسَراؤُهُ، فَمَنْ اَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِ نِعْمَةً فَلْیُوَسِّعْ عَلى‏ أُسَرائِهِ، فَإنْ لَمْ یَفْعَلْ أَوْشَکَ أَنْ تَزُولَ تِلْکَ النِّعْمَةُ.»[2] خانواده مرد در اختیار او هستند [و او مسئول تأمین محترمانه نیازمندی های آنان است]، پس هر که خداوند به او نعمتی عنایت کرده و گشایشی در میزان درآمدش ایجاد کند، باید خانواده اش را [به دور از اسراف و تبذیر] در رفاه و آسایش بیشتری قرار دهد، در غیر این صورت این خطر وجود دارد که آن نعمت از کف او برود.
ایجاد رفاه و آسایش به دور از اسراف و تجمل گرایی. علی بن موسی الرضا علیه السلام فرموده اند: «صاحِبُ النِّعمَةِ یَجِبُ أن یُوَسَّعَ عَلى عِیالِهِ.» [3] بر صاحب نعمت (کسی که نعمت و تمکّن دارد) واجب است که عیال (افراد تحت تکفل) خود را در رفاه قرار دهد.
اعتدال در مصرف و هزینه کردن متناسب با سطح درآمد.
 
کسب روزی حلال چنان مهم است که عاقبتِ انسان را حتی در شکم مادر رقم می زند.

مدیریت حریم و حجاب خانواده

این مدیریت (غیرت ناموسی در حفظ حریم خانه و اهلش) برای حفظ کیان خانواده به طور خدادادی در وجود مرد نهاده شده است، اما با توجه به زمانه ای که در آن زندگی می کنیم خوب است مردان خانه مهارت بیشتری درباره اجرای آن بیاموزند.
 
 
  قبل از هر چیز باید به این مطلب اشاره کنیم که بر اساس دیدگاه اسلام، مرد به عنوان مسئول و مدیر خانواده باید به آموزه های دینی متعهد و پایبند باشد. در احادیث برای این وظیفه و مدیریت دینی مرد مصادیقی بیان شده است که عبارت اند از: آموزش تعالیم دینی، دعای دسته جمعی برای غلبه بر مشکلات، بیدار کردن خانواده برای نماز، تلاش برای بهشتی کردن تمام اعضای خانواده و ... . بر این اساس محکم کردن بنیان دینی و اعتقادی خانواده از کارسازترین روش های حفظ حریم ناموسی آن است. به یقین اعضای یک خانواده متدین به دلیل تقید به دین، در رفتار و کلام خود حیا و عفت بیشتری را نشان می دهند.
در این راستا باید به این نکته توجه داشت که محبت زیاد مرد به همسرش نباید مانع حفظ این حریم ها شود، آن چنانکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «مَنْ اطاعَ امْرأَتَهُ اکبَّهُ اللهُ عَلی وجهِهِ فی النّارِ. ای علی! هر کس از زنش اطاعت کند (با درخواست های نامشروع زنش موافقت کند) خداوند عزّ و جلّ او را به رو در آتش می افکند. علی (علیه السلام) فرمودند: وَ مَا تِلکَ الطّاعه؟ این اطاعت چیست؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم [به عنوان نمونه] فرمودند: أذَنُ لَها فی الذِّهابِ إِلى الحَمَّاماتِ والعُرُساتِ وَالنَّائِحاتِ وَلُبسِ الثِّیابِ الرِّقاق.[4] اجازه دادن به او برای رفتن به حمام ها (امروزه مثل ساحل دریا و استخرهایی که در آن حریم ها رعایت نمی شود)، عروسی ها (مراکز ناسالمی که زن از اختلاط نامناسب و تعدی نامحرمان در امان نیست)، نوحه سرایی ها (مجالس سوگواری که زنان بی توجه به حضور نامحرمان موهایشان را افشان می کنند و به سر و صورت می زنند یا صدا به ناله بلند می کنند و ...) و پوشیدن لباس های نازک و بدن نما.»
 
بر اساس دیدگاه اسلام، مرد به عنوان مسئول و مدیر خانواده باید به آموزه های دینی متعهد و پایبند باشد.

خالی از لطف نیست که بدانیم عواملی هم وجود دارند که از ناحیه مرد، سبب فروپاشی یا تزلزل بنیان خانواده می شود؛ آزار رسانی به همسر، اهانت و تحقیر همسر، بخل ورزیدن در تأمین نیازمندی های خانواده، بدرفتاری و بدگفتاری، بی عدالتی رفتاری بین چند همسر، تنوع طلبی جنسی و بی وفایی، رها کردن خانواده به حال خود و نداشتن احساس مسئولیت در برابر آنان بخشی از این علت هاست.
به امید روزی که با تشکیل و تحکیم نهاد خانواده بر اساس آموزه های دینی، زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصرعج الله تعالی و فرجه الشریف و شاهد برافراشته شدن پرچم توحید در سراسر عالم باشیم.
برای مشاهده فایل قبلی اینجا کیلک کنید

 
منبع:  کتاب خانواده بهشتی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی
 

----------------------------------------
پی نوشت ها:

[1] . الکافی، ج5، ص88.
[2] . من لا یحضره الفقیه، ج3، ص556.
[3] . مسند الامام الرضا (علیه السلام)، ج1، ص285.
[4] . من لا یحضره الفقیه، ج4، ص 352.
 

 
امتیاز دهی
 
 

شما می توانید با پر کردن فرم زیر، ما را از نظرات خود در مسیر بهبود کیفیت این وب سایت مطلع سازید:

فرم ارتباط با ما
* نام و نام خانوادگي
* پست الكترونيك
* نظر
 
امتیاز دهی
 
 

کاربر گرامی
باسلام و احترام
از زمانی که به این پایگاه اختصاص داده اید بسیار سپاسگزاریم
فرم ذیل به منظور ارتقا کیفیت خدمات این پایگاه برای شما طراحی شده است
نظرات و پیشنهادات شما می تواندراه گشای مادر خدمت گذاری هرچه بهتر به کاربران محترم باشد
مدیریت پایگاه جامع خدمات مجازی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

1) پورتال معاونت را از نظرگرافیک چگونه ارزیابی می کنید؟
2) نحوه چیدمان اجزاء صفحات پورتال را چگونه ارزیابی می کنید؟
3) کیفیت مطالب موجود در بخش های مختلف پورتال را چگونه ارزیابی می کنید ؟
4) طراحی پورتال را از نظر سرعت دستیابی به خدمت یا مطلب موردنظر چگونه ارزیابی می کنید؟
5) مطالب پورتال را تا چه اندازه به روز می دانید؟
کد امنیتی
 
 
امتیاز دهی
 
 

زیرپورتال تبلیغات اسلامی-درباره ما

معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی
معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

رشد سطح معنوی زائران و مجاوران و غنی سازی تجربه زیارت در چارچوب سیاست ها و تصمیمات شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی، عمده ترین هدف معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی می باشد. در این راستا ادارات مختلفی به ارایه خدمت می-پردازند که اهمّ فعالیت های آن ها در ذیل مورد اشاره قرار می گیرد. تنظیم شعائر و گرامیداشت ايّام با برگزاری مراسم در مناسبت های مختلف، فلسفه وجودی اداره تبلیغات اسلامی و مناسبت های ویژه است. علاوه بر این ارایه خدمات ویژه به روستاهای موقوفه، دفاتر نمایندگی، و مساجد وابسته از دیگر فعالیت های این اداره می باشد. آموزش علوم قرآن و حدیث از خدماتی است که به صورت گسترده در قالب های متنوع انجام می شود. برگزاری محافل قرآنی در سطح حرم و شهرستان ها، و کرسی ملی تلاوت از برنامه های ترویجی اداره علوم قرآنی است. در حوزه آموزش نیز می توان به برگزاری کلاس ها و کارگاه ها در سطح حرم، شهر مشهد و شهرستان ها و کرسی تفسیر اشاره کرد. علاوه بر این بکارگیری قالب های نو و جذاب در آموزش علوم قرآنی با برگزاری برنامه هایی مانند مهدالرضا، آموزش مجازی، جُنگ قرآنی کودکان و کارگاه های هنری مورد توجه ویژه قرار گرفته است. اداره پاسخگویی به سوالات دینی با برنامه هایی مانند پاسخگویی به سوالات شرعی (به صورت حضوری- تلفنی- مجازی)، مشاوره دینی (فردی- گروهی) و راهنمای زائر از پرمخاطب ترین بخش های معاونت تبلیغات می باشد. جلسات پرسش و پاسخ ِپرسمان دینی و حلقه های معرفت با پوشش دادن طیف بسیار متنوعی از موضوعات دینی، قالب برنامه ای جذّابی است که در معاونت تبلیغات به طور ویژه برنامه ریزی و اجرا می شود. غنی سازی اوقات فراغت زائرین و استمرار ارتباط با مخاطبین با برنامه هایی مانند همایش های تخصصی، مسابقات فرهنگی، خدمات به کاروان زیارتی، و سامانه ارتباط غیرحضوری با زائران (نورالهدی) توسط اداره امور فرهنگی پیگیری می شود. همچنین برگزاری نمایشگاه های کبوترانه و حکایت آفتاب قالب های نو و جذابی است که با تأکید بر قشر کودک و نوجوان به انتقال مفاهیم دینی پرداخته است. اداره ارتباطات اسلامی بخشی از معاونت تبلیغات است که با تمرکز بر زائرین غیرایرانی به ارایه خدمت می پردازد. برگزاری مراسم مذهبی، کلاس های آموزشی، تورهای حرم شناسی و مسابقات فرهنگی از اقدامات جاری این اداره است. ارتباط مستمر با مراکز و شخصیت های دینی در سطح دنیا از طریق ارسال محتوا و هدایای فرهنگی از دیگر فعالیت های این اداره است. اداره ارتباطات اسلامی با راه اندازی اتاق های گفتگو (با زبان های عربی- نگلیسی- فارسی)، سایت امام رضا، و تولیدات چندرسانه ای، در عرصه مجازی نیز حضور پررنگی داشته است. ارایه خدمات تبلیغی- فرهنگی با تنوع و گستره ی بیان شده مستلزم بخش های پشتیبانی متعددی است که فعالیت هایی مانند برنامه ریزی و پژوهش، نظرسنجی از مخاطبین، ارزیابی برنامه ها، پوشش صوتی و تصویری مراسم حرم مطهر، پخش زنده مراسم بر روی مراسم بر روی اینترنت، و تولید گزارش تصویری از فعالیت های حرم مطهر را انجام می دهند. هم اکنون حدود 70 عنوان فعالیت مهم برای زائران بارگاه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در این مجموعه ارائه می شود. برنامه-های فرهنگی و تبلیغی این معاونت در طول سال مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفته و گزارش آن به شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی در مقاطع 6 ماهه و یکساله ارائه می گردد.

با ورود ایمیل یا شماره تلفن همراه خودمیتوانید پاسخ را از طریق پیامک و یاایمیل دریافت نمایید.

 
امتیاز دهی
 
 

پیام های ارسال شده
لیست کلی پیام زائر
 • حمیده مجیدی
  با سلام. من میخواستم عضو سایت حرم شوم ولی قسمت عضویت فعال نیست .لطفا راهنمایی کنید .متشکرم
  1391/08/01 17:05:02
 • وحيد خميرگير آزاد
  به نام خدابا عرض سلام ووقت بخيربنده هفته نامه هاي اما رضا را ميخواهم .مثل : حرم - ايوان - آستان - زائربا تشكر
  1391/08/09 09:41:26
 • ستاره
  سلام. بخش نتيجه مسابقات كتابهايي كه در حرم به زائرين مي دهيد كجاي اين سايت است. لطفا مرا راهنمايي كنيد.
  1391/08/22 21:29:40
 • aliakbar narimani
  با سلام و خسته نباشيدسايت خيلي بد باز مي شودieزمان بندي برنامه ها ي ادعيه(كميل توسل و ...)مشخص نيست با تشكر
  1391/09/10 23:25:56
 • ناشناخته
  باسلام چرا فايل مشاهده نتيجه مسابقات باز نمي شود
  1391/10/26 00:32:22
 • علي نيكي
  سلام امام رضا.خيلي نوكرتم و دستم به دامن پر مهر و محبتت.خواهش ميكنم و التماست ميكنم شما را به جان جوادت قسمت ميدم اسباب يك كار و شغل دولتي و خوب هم براي من جوان فراهم بشه انشاا...
  1391/11/14 23:21:03
 • عليرضامرادي
  با عرض سلام و خسته نباشيد....ببخشبد در رابطه با اينكه با من تماس گرفته شده از جامع رضوي ضلع غربي پلاك 188 در رابطه با برنده شدن جايزه عذر ميخوام من زمان مسابقه من زوار امام رضا (ع) بودم درواقع الان مازندرانم خواستم اگه ميشه نمي تونم براي دريافت جايزه به مشهد بيام از طريق پست برام ارسال كنيد به نشاني : مازندران-جويبار-كردكلاء-به كد پستي 4776147111منتظر جوابتون هستم.ممنون
  1391/11/17 12:09:56
 • ناشناخته
  ازخدمات ارزنده شما ممنون هستم
  1391/11/25 13:59:29
 • علي اصغر نعمان
  با سلام وخسته نباشيد خمت تمام خدام زحمتكش آقا علي بن موسي الرضا(ع)،انتقادي داشتم،سرعت سايت بسيار پايين است ودير بارگذاري مي شود،اميد است در نسخه اصلي اين مشكل را برطرف كنيد
  1391/11/25 23:17:49
 • حميده ابدالي
  لطفا نتيجه مسابقه گناه را اعلام كنيد از 40 حديث بود و من در مشهد در ماه بهمن ماه شركت كردم ولي هنوز جواب نيامده است
  1391/12/02 20:25:22
 • گل آقا موسوي
  سلام برپروانه هاي زاير....زيارتتان قبول
  1391/12/15 20:17:55
 • شروين خسروي
  سلام عليكم ، خسته نباشيد!ببخشيد براي شركت تو مسابقه گوهر كلام 26 ، روي برگه پاسخنامه جايي براي آدرس گيرنده درج نشده ، ميشه يه لطفي كنين راهنماييم كنين !ممنونالتماس دعا
  1391/12/16 10:11:00
 • ناشناخته
  سلام . من در جستجوي يك اذان فوق العاده زيبا هستم كه قديمها صبح از حرم امام پخش مي شد . هرچه در نت گشتم كامل اين اذان را پيدا نكردم و نام موذن را هم نميدانم . ممكن است راهنماييم كنيد يا اين اذان را روي سايتتان قرار دهيد؟
  1392/01/03 18:19:51
 • ناشناخته
  محل ارسال پاسخ اين مسابثه جديد 92 نروز براساس حرم ميقات رضا كجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1392/01/07 00:53:21
 • علي صادقي
  سلام ميخاستم بدونم سايت شما اطلاع رساني موضوعات ومطالب و مسابقاتي كه اضافه ميشه ازطريق پيامكي رادارد
  1392/01/30 13:18:21
 • علي بشيري
  اللهم صل علي علي بن موسي الرضا.آقا جان نامت يادت هميشه مسكن گرفتاريهاي دنيوي من شده كمكم كن ضمانتم كن آقا جان من نوكر نوكراتم آقا جان اي آقاي مهربانيها من وپسرم خادم غلام شماييم ما رو شرمنده در درگاه الهي نكن شفاعتمان را بكن يا علي ابن موسي الرضا.
  1392/02/02 16:56:04
12>>>
 
امتیاز دهی