hidden text


 ستون خانه (1)


 محبت به همسر از توجه به خوراک و پوشاک و مسکنش آغاز می شود که توجه به جسم اوست، اما به این ختم نمی شود. توجه به روح زن، با سختی و ظرافت خاص همراه است و هنر مردانه می خواهد آن هم از جنس هنر مردان خدا!


امام رضا (علیه السلام) فرموده اند: «الَّذِی یطْلُبُ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَا یکفُّ بِهِ عِیالَهُ أَعْظَمُ أَجْراً مِنَ الْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.»[1]مردی که با کار و زحمت به دنبال کسب درآمدی از فضل خداوند است تا نیازمندی های همسر و خانواده اش را تهیه کند، پاداشی برتر از مجاهد راه خدا به او داده می ­شود.
به نظر می رسد یکی از وظایف مهم مردان، برآورده کردن نیازهای مادی و اقتصادی خانواده است. اگر چه خداوند متعال مقدّر فرموده است که کسب معاش به عهده مرد باشد؛ اما درست نیست اهمیت وجود مرد را فقط در تأمین مخارج خانواده دانست. روزی رسانی عهدی است که خداوند متعال درباره همه موجودات به عهده گرفته است و در نبود مردان نیز روزی بندگانش را می رساند. دقت در امور خانواده های که مرد خانه را از دست داده اند، نشان می دهد که اگرچه اکثر آنها در تأمین نیاز مالی خود دچار مشکل شد ه اند، اما چیزی که بیش از آن رنجشان بدهد، نبود ناظر و مدیر خانواده است.
در عرصه زندگی خانوادگی، جایگاه مدیریتی و نظارتی مرد از دیگر وظایفش مهمتر به نظر می رسد به طوری که نمی توان برای آن هیچ جایگزینی یافت، چنانکه امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «انَّ الْمَرْءَ یَحْتَاجُ فِی مَنْزِلِهِ وَ عِیَالِهِ إِلَى ثَلاثِ خِلالٍ یَتَکَلفُهَا وَ إِنْ لَمْ یَکُنْ فِی طَبْعِهِ ذَلِکَ مُعَاشَرَةٌ جَمِیلَةٌ وَ سَعَةٌ بِتَقْدِیرٍ وَ غَیْرَةٌ بِتَحَصُّن.»[2]
هر مردی برای اداره کردن خانواده خود به سه خصلت نیازمند است و باید آنها را به کار برد هر چند این ویژگی ها در طبیعت او نباشد: 1. رفتار پسندیده و زیبا با افراد خانواده 2. گشاده دستی حساب شده و از روی برنامه 3. غیرت ورزی به منظور حفظ خانواده.
 

مردی که با کار و زحمت به دنبال کسب درآمدی از فضل خداوند است تا نیازمندی های همسر و خانواده اش را تهیه کند، پاداشی برتر از مجاهد راه خدا به او داده می ­شود.

بر اساس سخن پرحکمت امام صادق (علیه السلام) برای مرد سه گونه مدیریت تعریف می شود:
1. مدیریت عاطفی خانواده
2. مدیریت مالی و معیشتی خانواده
3. مدیریت حجاب و حریم خانواده
توجه به این نکته ضروری است که یک مرد با تمام ویژگی ها متولد نمی شود بلکه این مدیریت و مهارت ها اکتسابی است و باید به دنبال آموزش این مهارت ها باشد.
 

مدیریت عاطفی خانواده
از دیگر وظایف مهم مرد تأمین نیازهای عاطفی همسر و فرزندان است. با تجربه و مرور مبانی روان شناسی به این مطلب می رسیم که شور و نشاط خانواده از طرف مادر به سایر اعضا سرایت پیدا می کند اما نشاط و سرزندگی زن چگونه تأمین می شود؟ پاسخ روشن است؛ با محبت و توجه ویژه مرد به زن. در تأیید این مطلب می توان از این فرمایش رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) استفاده کرد که فرموده اند: «این سخن مرد که به زنش بگوید: "دوستت دارم" هرگز از دل زن بیرون نمی رود».
محبت به همسر از توجه به خوراک و پوشاک و مسکنش آغاز می شود که توجه به جسم اوست، اما به این ختم نمی شود. توجه به روح زن، با سختی و ظرافت خاص همراه است و هنر مردانه می خواهد آن هم از جنس هنر مردان خدا!
به روایتی از امام رضا (علیه السلام)، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند: «أحْسَنُ النَّاسِ إِیمَاناً أَحْسَنُهُمْ خُلُقاً وَ أَلْطَفُهُمْ بِأَهْلِهِ وَ أَنَا أَلْطَفُکُمْ بِأَهْلِی.»‏[3] با ایمان ترین مردم، شخصی است که از همه خوش اخلاق تر و با خانواده اش مهربان تر باشد و من از همه شما به خانواده ام مهربانترم.
 
 
توجه به روح زن، با سختی و ظرافت خاص همراه است و هنر مردانه می خواهد آن هم از جنس هنر مردان خدا!

انسان باایمان برای تأمین امنیت و شادی روانی افراد خانواده، احساس مسئولیت می کند و این را از مراتب حق النّاس می داند. انسان های والا سعی می کنند هیچ گونه حقّی بر گردنشان نماند، چه رسد به حقّ همسر و فرزندانشان که از رفتار با آنها از ایشان سؤال می شود. حضرت خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیث مهمی این مطلب را چنین بیان می کنند:
«برادرم جبرئیل همواره به من سفارش زنان را می کرد به گونه ای که گمان کردم روا نیست حتی مردی به زنش اّف بگوید! [جبرئیل] به من خبر داد که: «ای محمد! از خدا درباره زنان بترس زیرا آنان امانت هایی در دست شما هستند. آنان را به عنوان امانت و به دستور خدا و با کلمات او و سنت و شریعت محمد بن عبدالله (پیامبرش) بر خود حلال کرده اید، پس بدان سبب که جسم آنان بر شما حلال شده و شما با آنان تماس بدنی برقرار می کنید و از آن رو که فرزندان شما را در درون خود حمل کرده و دردهای بارداری و زایمان را تحمل می کنند، بدانید که بر شما حق واجبی دارند. با آنان مهربان باشید و دلشان را با محبت های خود به دست آورید تا همواره در سرد و گرم زندگی با شما باشند. زنان را ناخوش ندانید، به آنها خشم نورزید و از آنچه [به عنوان هدیه یا مهریه یا نفقه] به آنان داده اید، چیزی جز با رضایت و اجازه خودشان پس نگیرید.»[4]
 
برادرم جبرئیل همواره به من سفارش زنان را می کرد به گونه ای که گمان کردم روا نیست حتی مردی به زنش اّف بگوید!
 
خوش اخلاقی، خوش رویی، خوش زبانی،[5] دادن هدیه، گفت و گوی صمیمی با همسر و گوش دادن به سخنان او، صبر و بردباری در برابر بداخلاقی های همسر، گذشت از خطاهای همسر، وفاداری به همسر و کمک به همسر در کارهای خانه، بخشی از راهکارهای حفظ و تقویت محبت و رحمت خدادادی بین زن و شوهر است. درباره کمک به همسر در کارهای خانه حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلام پرمعنا و قابل تأملی فرموده اند: هر مردی که در کارهای منزل به همسرش کمک کند، خداوند متعال به تعداد هر تار مویی که در بدنش روییده است، ثواب یک سال عبادتی را عطا می کند که روزهایش را روزه بوده و شب هایش را به عبادت ایستاده باشد. همین طور خداوند پاداشی را که به حضرت داوود و یعقوب و عیسی (علیهم السلام) عنایت کرده است، به او نیز عنایت می کند... . هر که در داخل منزل با میل و رغبت به اهل خانه کمک کند و از این کار احساس منفی و ناخوشایندی نداشته باشد، خداوند نام او را در دیوان شهدا ثبت می کند و به تعداد هر شبانه روز، ثواب هزار شهید و به تعداد هر گامی که در راستای کمک به اهل خانه بر می دارد، ثواب یک حج و عمره و به تعداد رگ هایی که در بدن اوست، شهری در بهشت به او عطا می کند... . خدمت عیال کفّاره گناهان کبیره است و غضب پروردگار را باز می نشاند و مهر حورالعین است و حسنات و درجات را زیاد می کند... . به عیال خدمت نمی کند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند برای او خیر دنیا و آخرت را می خواهد.[6]
 
 
منبع: کتاب خانواده بهشتی، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی
 
این مطلب ادامه دارد...

--------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . الکافی، ج5، ص88.
[2] . بحارالانوار، ج75، ص236؛ تحف العقول عن الرسول (صلی الله علیه و آله و سلم)، ص322.
[3]. وسائل الشیعه، ج12، ص153.
[4]. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج14، ص252 و 253: «أَخْبَرَنِی أَخِی جَبْرَئِیلُ وَ لَمْ یَزَلْ یُوصِینِی بِالنِّسَاءِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنْ لَا یَحِلَّ لِزَوْجِهَا أَنْ یَقُولَ لَهَا أُفٍّ یَا مُحَمَّدُ...».
[5] . بحارالانوار، ج75، ص237؛ امام صادق (علیه السلام) فرموده اند: «لا غنی بالزوج عن ثلاثة أشیاء فیما بینه و بین زوجته و هی الموافقة لیجتلب بها موافقتها و محبتها و هواها و حسن خلقه معها و استعماله استمالة قلبها بالهیئة الحسنة فی عینها و توسعته علیها». مرد در ارتباط با همسرش از سه چیز بی نیاز نیست: 1. موافقت و همراهی [با خواسته ها و پیشنهادات منطقی و مشروع همسر] و خوش رفتاری (خوش رویی، خوش زبانی، خوش رفتاری) با او تا [در تصمیماتی که برای زندگی می گیرد] بتواند محبت و میل و همراهی همسرش را به دست آورد 2. داشتن سیمای آراسته و زیبا در برابر همسرش تا دل او را شیفته خود کند 3. ایجاد توسعه و رفاه اقتصادی در زندگی.
[6] . بحارالانوار، ج101، ص132؛ جامع الاخبار، ص102. «ما من رجل یعین امرأته فی بیتها إلا کان له بکل شعرة على بدنه عبادة سنة، صیام نهارها و قیام لیلها...».
 

 
امتیاز دهی
 
 

شما می توانید با پر کردن فرم زیر، ما را از نظرات خود در مسیر بهبود کیفیت این وب سایت مطلع سازید:

فرم ارتباط با ما
* نام و نام خانوادگي
* پست الكترونيك
* نظر
 
امتیاز دهی
 
 

کاربر گرامی
باسلام و احترام
از زمانی که به این پایگاه اختصاص داده اید بسیار سپاسگزاریم
فرم ذیل به منظور ارتقا کیفیت خدمات این پایگاه برای شما طراحی شده است
نظرات و پیشنهادات شما می تواندراه گشای مادر خدمت گذاری هرچه بهتر به کاربران محترم باشد
مدیریت پایگاه جامع خدمات مجازی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

1) پورتال معاونت را از نظرگرافیک چگونه ارزیابی می کنید؟
2) نحوه چیدمان اجزاء صفحات پورتال را چگونه ارزیابی می کنید؟
3) کیفیت مطالب موجود در بخش های مختلف پورتال را چگونه ارزیابی می کنید ؟
4) طراحی پورتال را از نظر سرعت دستیابی به خدمت یا مطلب موردنظر چگونه ارزیابی می کنید؟
5) مطالب پورتال را تا چه اندازه به روز می دانید؟
کد امنیتی
 
 
امتیاز دهی
 
 

زیرپورتال تبلیغات اسلامی-درباره ما

معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی
معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

رشد سطح معنوی زائران و مجاوران و غنی سازی تجربه زیارت در چارچوب سیاست ها و تصمیمات شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی، عمده ترین هدف معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی می باشد. در این راستا ادارات مختلفی به ارایه خدمت می-پردازند که اهمّ فعالیت های آن ها در ذیل مورد اشاره قرار می گیرد. تنظیم شعائر و گرامیداشت ايّام با برگزاری مراسم در مناسبت های مختلف، فلسفه وجودی اداره تبلیغات اسلامی و مناسبت های ویژه است. علاوه بر این ارایه خدمات ویژه به روستاهای موقوفه، دفاتر نمایندگی، و مساجد وابسته از دیگر فعالیت های این اداره می باشد. آموزش علوم قرآن و حدیث از خدماتی است که به صورت گسترده در قالب های متنوع انجام می شود. برگزاری محافل قرآنی در سطح حرم و شهرستان ها، و کرسی ملی تلاوت از برنامه های ترویجی اداره علوم قرآنی است. در حوزه آموزش نیز می توان به برگزاری کلاس ها و کارگاه ها در سطح حرم، شهر مشهد و شهرستان ها و کرسی تفسیر اشاره کرد. علاوه بر این بکارگیری قالب های نو و جذاب در آموزش علوم قرآنی با برگزاری برنامه هایی مانند مهدالرضا، آموزش مجازی، جُنگ قرآنی کودکان و کارگاه های هنری مورد توجه ویژه قرار گرفته است. اداره پاسخگویی به سوالات دینی با برنامه هایی مانند پاسخگویی به سوالات شرعی (به صورت حضوری- تلفنی- مجازی)، مشاوره دینی (فردی- گروهی) و راهنمای زائر از پرمخاطب ترین بخش های معاونت تبلیغات می باشد. جلسات پرسش و پاسخ ِپرسمان دینی و حلقه های معرفت با پوشش دادن طیف بسیار متنوعی از موضوعات دینی، قالب برنامه ای جذّابی است که در معاونت تبلیغات به طور ویژه برنامه ریزی و اجرا می شود. غنی سازی اوقات فراغت زائرین و استمرار ارتباط با مخاطبین با برنامه هایی مانند همایش های تخصصی، مسابقات فرهنگی، خدمات به کاروان زیارتی، و سامانه ارتباط غیرحضوری با زائران (نورالهدی) توسط اداره امور فرهنگی پیگیری می شود. همچنین برگزاری نمایشگاه های کبوترانه و حکایت آفتاب قالب های نو و جذابی است که با تأکید بر قشر کودک و نوجوان به انتقال مفاهیم دینی پرداخته است. اداره ارتباطات اسلامی بخشی از معاونت تبلیغات است که با تمرکز بر زائرین غیرایرانی به ارایه خدمت می پردازد. برگزاری مراسم مذهبی، کلاس های آموزشی، تورهای حرم شناسی و مسابقات فرهنگی از اقدامات جاری این اداره است. ارتباط مستمر با مراکز و شخصیت های دینی در سطح دنیا از طریق ارسال محتوا و هدایای فرهنگی از دیگر فعالیت های این اداره است. اداره ارتباطات اسلامی با راه اندازی اتاق های گفتگو (با زبان های عربی- نگلیسی- فارسی)، سایت امام رضا، و تولیدات چندرسانه ای، در عرصه مجازی نیز حضور پررنگی داشته است. ارایه خدمات تبلیغی- فرهنگی با تنوع و گستره ی بیان شده مستلزم بخش های پشتیبانی متعددی است که فعالیت هایی مانند برنامه ریزی و پژوهش، نظرسنجی از مخاطبین، ارزیابی برنامه ها، پوشش صوتی و تصویری مراسم حرم مطهر، پخش زنده مراسم بر روی مراسم بر روی اینترنت، و تولید گزارش تصویری از فعالیت های حرم مطهر را انجام می دهند. هم اکنون حدود 70 عنوان فعالیت مهم برای زائران بارگاه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) در این مجموعه ارائه می شود. برنامه-های فرهنگی و تبلیغی این معاونت در طول سال مورد نظارت و ارزیابی قرار گرفته و گزارش آن به شورای عالی فرهنگی آستان قدس رضوی در مقاطع 6 ماهه و یکساله ارائه می گردد.

با ورود ایمیل یا شماره تلفن همراه خودمیتوانید پاسخ را از طریق پیامک و یاایمیل دریافت نمایید.

 
امتیاز دهی
 
 

پیام های ارسال شده
لیست کلی پیام زائر
 • حمیده مجیدی
  با سلام. من میخواستم عضو سایت حرم شوم ولی قسمت عضویت فعال نیست .لطفا راهنمایی کنید .متشکرم
  1391/08/01 17:05:02
 • وحيد خميرگير آزاد
  به نام خدابا عرض سلام ووقت بخيربنده هفته نامه هاي اما رضا را ميخواهم .مثل : حرم - ايوان - آستان - زائربا تشكر
  1391/08/09 09:41:26
 • ستاره
  سلام. بخش نتيجه مسابقات كتابهايي كه در حرم به زائرين مي دهيد كجاي اين سايت است. لطفا مرا راهنمايي كنيد.
  1391/08/22 21:29:40
 • aliakbar narimani
  با سلام و خسته نباشيدسايت خيلي بد باز مي شودieزمان بندي برنامه ها ي ادعيه(كميل توسل و ...)مشخص نيست با تشكر
  1391/09/10 23:25:56
 • ناشناخته
  باسلام چرا فايل مشاهده نتيجه مسابقات باز نمي شود
  1391/10/26 00:32:22
 • علي نيكي
  سلام امام رضا.خيلي نوكرتم و دستم به دامن پر مهر و محبتت.خواهش ميكنم و التماست ميكنم شما را به جان جوادت قسمت ميدم اسباب يك كار و شغل دولتي و خوب هم براي من جوان فراهم بشه انشاا...
  1391/11/14 23:21:03
 • عليرضامرادي
  با عرض سلام و خسته نباشيد....ببخشبد در رابطه با اينكه با من تماس گرفته شده از جامع رضوي ضلع غربي پلاك 188 در رابطه با برنده شدن جايزه عذر ميخوام من زمان مسابقه من زوار امام رضا (ع) بودم درواقع الان مازندرانم خواستم اگه ميشه نمي تونم براي دريافت جايزه به مشهد بيام از طريق پست برام ارسال كنيد به نشاني : مازندران-جويبار-كردكلاء-به كد پستي 4776147111منتظر جوابتون هستم.ممنون
  1391/11/17 12:09:56
 • ناشناخته
  ازخدمات ارزنده شما ممنون هستم
  1391/11/25 13:59:29
 • علي اصغر نعمان
  با سلام وخسته نباشيد خمت تمام خدام زحمتكش آقا علي بن موسي الرضا(ع)،انتقادي داشتم،سرعت سايت بسيار پايين است ودير بارگذاري مي شود،اميد است در نسخه اصلي اين مشكل را برطرف كنيد
  1391/11/25 23:17:49
 • حميده ابدالي
  لطفا نتيجه مسابقه گناه را اعلام كنيد از 40 حديث بود و من در مشهد در ماه بهمن ماه شركت كردم ولي هنوز جواب نيامده است
  1391/12/02 20:25:22
 • گل آقا موسوي
  سلام برپروانه هاي زاير....زيارتتان قبول
  1391/12/15 20:17:55
 • شروين خسروي
  سلام عليكم ، خسته نباشيد!ببخشيد براي شركت تو مسابقه گوهر كلام 26 ، روي برگه پاسخنامه جايي براي آدرس گيرنده درج نشده ، ميشه يه لطفي كنين راهنماييم كنين !ممنونالتماس دعا
  1391/12/16 10:11:00
 • ناشناخته
  سلام . من در جستجوي يك اذان فوق العاده زيبا هستم كه قديمها صبح از حرم امام پخش مي شد . هرچه در نت گشتم كامل اين اذان را پيدا نكردم و نام موذن را هم نميدانم . ممكن است راهنماييم كنيد يا اين اذان را روي سايتتان قرار دهيد؟
  1392/01/03 18:19:51
 • ناشناخته
  محل ارسال پاسخ اين مسابثه جديد 92 نروز براساس حرم ميقات رضا كجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1392/01/07 00:53:21
 • علي صادقي
  سلام ميخاستم بدونم سايت شما اطلاع رساني موضوعات ومطالب و مسابقاتي كه اضافه ميشه ازطريق پيامكي رادارد
  1392/01/30 13:18:21
 • علي بشيري
  اللهم صل علي علي بن موسي الرضا.آقا جان نامت يادت هميشه مسكن گرفتاريهاي دنيوي من شده كمكم كن ضمانتم كن آقا جان من نوكر نوكراتم آقا جان اي آقاي مهربانيها من وپسرم خادم غلام شماييم ما رو شرمنده در درگاه الهي نكن شفاعتمان را بكن يا علي ابن موسي الرضا.
  1392/02/02 16:56:04
12>>>
 
امتیاز دهی