• درباره ما
  معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی
  معرفی معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی

  رضوان علم ، منظومه ای زیباشناسانه در تماشای انسان اشرف در آینه تمام نمای هستی است برای میل به بینهایت مطلق همراه با کملین و پیوستگان تا حقیقت مسجود بودن را در قوسین خلقت در بازگشت از هبوط به نظاره بنشیند . همراه با رضوان نظاره گر باشیم .

   
  ×
 • تماس با ما
  شما می توانید با پر کردن فرم زیر، ما را از نظرات خود در مسیر بهبود کیفیت این وب سایت مطلع سازید:

  فرم ارتباط با ما
  * نام و نام خانوادگي
  * پست الكترونيك
  * نظر
   
  امتیاز دهی
   
   

  ×
راهنما
بازگشت به خانه

درگاه خدمات فرهنگی تبلیغی حرم مطهر امام رضا علیه السلام | رضوان علم


 • فرم ثبت اطلاعات
  * نام و نام خانوادگی * شماره موبایل
  * نام استان * ایمیل
  نام شهرستان نام شهر در خارج از كشور
  تاريخ ثبت
   
  امتیاز دهی
   
   

  ×
 •  
 •  
 •  
 •  

ویژه نامه ها

اوقات شرعی

  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :
تدبیرات الهی جهت استقرار عقل و عدل در عالم
Flash Palyer Required
نسخه پرحجم
حجم
4.57 MB
نسخه کم حجم:
نسخه کم حجم
حجم
1.46 MB
تاريخ: 1395/3/4 سه‌شنبه
خلاصه مباحث تفسیر سوره قصص آیت الله جوادی آملی (از جلسه سوم)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

«وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ»
تدبیر الهی بر این است که در جهان، عقل و عدل را مستقر کند. از چند راه این تدبیر را اجرا می کند؛ اولاً بشر را با عقل و عدل خواهی مجهّز می کند که با فطرت عقل مداری و عدل خواهی خلق می کند «فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَ تَقْوَاهَا» این طور نیست که لوح نفس نانوشته باشد، فجور و تقوای او را از راه الهام به او آموخت؛ بنابراین هر کسی وقتی به دنیا می آید، گرچه از علوم حصولی بیرون بی خبر است، حتی نمی داند آتش گرم است و یخ سرد است، از راه تجربه اینها را می فهمد؛ اما عدل خوب است، ظلم بد است، تقوا خوب است، فجور بد است، اینها را کاملاً می فهمد، راستی خوب است، دروغ بد است، اینها فطریات اوست که با اینها خدا او را خلق کرده است. پس اوّلین راه برای عقل مداری جامعه و عدل محوری جامعه همان سرمایه هایی است که خدای سبحان به انسان داد.
دومین راه که مکمّل راه اول است و نوآوری هایی هم دارد، راه انبیا و اولیای الهی است که خدا اینها را مبعوث کرده «یثیروا لهم دفائن العقول» چراغی در بیرون روشن کردند (یک) آن چراغ درونی را هم افروخته تر کردند (دو) تا او بیراهه نرود و راه کسی را هم نبندد (سه) راه های بعدی آن است که اگر کسی با داشتن این راه های فطری و وحیانی بیراهه رفت، خدا راه توبه و انابه و بازگشت را باز گذاشت سالیان متمادی مهلت می دهد و اگر نشد از راه تنبیه و مؤاخذه آنها را سر جایشان می نشاند که این جریان فرعون و آل فرعون از همین قبیل است.
در ذیل این آیه، روایاتی که در کنزالدقائق و سایر تفسیرهای روایی نقل شده است، ملاحظه فرمودید که وجود مبارک امام صادق (سلام الله علیه) کودکی بود حرکت می کرد، وجود مبارک امام باقر (سلام الله علیه) فرمود: «هذا من الذین قال الله عزّ و جل: وَ نُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ» و خدا می خواهد اینها را جزء ائمه قرار بدهد و مانند آن. از این سنخ روایات در تفسیر روایی ما کم نیست، منتها در همین روایات آمده «فهذه الآیة جاریةٌ فی حقنا إلی یوم القیامة» یعنی از باب جَرْی است، از باب تطبیق است، در تفسیر شریف المیزان در خیلی از موارد شما می بینید ایشان می فرمایند این «مِن الجَرْی» است. یعنی این تفسیر مفهومی نیست که این آیه را این چنین معنا کرده باشد. این آیه بیان سنّت الهی است این سنّت الهی در عصر موسای کلیم بود، در عصر عیسای مسیح بود، در عصر ابراهیم خلیل بود، در عصر نوح (سلام الله علیهم اجمعین) بود و در عصر قرآن و عترت هم هست. این را می گویند تطبیق این را می گویند جری.

کارگروه علمی رضوان علم
 
امتیاز دهی
 
 

 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

مطالب مرتبط

جایگاه فرزندآوری در زمینه سازی ظهور
 • 1397/2/4 سه‌شنبه جایگاه فرزندآوری در زمینه سازی ظهور
  انقلاب جهانی حضرت مهدی (عجّل الله فرجه)، نیاز به شرایطی دارد که با تحقّق تمام شرایط، امام ظهور می کند. یکی از آن شرایط، وجود یاران باتقوایی است که برای برپایی حکومت حضرت، همراه او باشند. لذا، با توجه به آیات و روایاتی که در بحث فرزندآوری و نیز شمار فراوان یاران امام عصر (عجّل الله فرجه) و صفات ممتاز آنان، وجود دارد شایسته....
مقام شهید
 • 1393/11/2 پنجشنبه مقام شهید
  خلاصه مباحث تفسیر سوره «یس» آیت الله جوادی آملی (از جلسه هفتم)
چهار دلیل مبنی بر اینکه اطاعت از رسول خدا اطاعت از خداست
شاخصه­ هایی برای تشخیص مدعیان دروغین
امام زمان عجل الله تعالی فرجه، جلوه جمال و جلال الهی
امام على(ع):امروز تنها عید کسى است که خداوند روزه‏اش را پذیرفته و شب زنده‏دارى‏اش را سپاس گزارده است . نهج البلاغه حکمت 428