.
.
 
 
 

 
 
ارسال به دوستان
 
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 182862118
  تعداد بازدید این صفحه: 2546171
  در امروز: 56271

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
چهارشنبه 27/11/1395

 برابری یا برادری؟

آن گاه که امام تمام راه های جواب را بر سلیمان بست و سلیمان شروع به تناقض گویی کرد، همه حاضران به سلیمان خندیدند، اما امام آنها را...
برابری و برادری در جوامع بشری آرزویی دیرینه همه انسان های بیدار به ویژه مصلحان جامعه است. در این میان، رهبران و اولیای الهی پیشگامان این میدان اند، این پیشگامی را در وجود امامی مهربان و رئوف همچون امام رضا (علیه السلام) می بینیم که در تعامل با دیگران حتی با غلامان و زیردستان، رفتاری برابر و برادرانه داشته است.

به روایت عبدالله بن صلت مردی از اهل بلخ می گوید: به هنگام هجرت امام رضا (علیه السلام) به مرو، همراه آن حضرت بودم. روزی همگان را بر سفره فراخواند و غلامان، از سیاه و غیر سیاه، آمدند و بر سفره نشستند. به آن حضرت گفتم: فدایت شوم آیا بهتر نیست که برای اینان، سفره ای جداگانه بیندازند؟ فرمود: «ان الرب تبارک و تعالی و احد، و الام واحده، و الاب واحد و الجزاء بالاعمال؛» خاموش باش! خداوند بزرگ یکی است، پدر همه یکی است، مادر همه یکی است و پاداش هر کس بسته به کردار اوست.

از این سخن نورانی امام رضا (علیه السلام) این نتیجه را می توان گرفت که اگر امروزه، در جوامع بشری، مشکلی اساسی به نام تبعیض وجود دارد؛ اما امام رضا (علیه السلام) با رفتار خود و جوابی که به آن مرد بلخی داد؛ کرامت آدمی را هر چند که فرودست باشند، حفظ کرد و تبعیض را مردود و امری ناروا دانست.
 
 
 حفظ آزادی های فکری
از جمله حقوق مسلم انسان، برخورداری از آزادی فکری است که باید از سوی دیگران مورد احترام قرار گیرد، احترام به اندیشه و فکر دیگران را از امام رضا (علیه السلام) بیاموزیم که حتی به طرف مناظره خود نیز احترام می گذاشت و حتی اگر اطرافیان و افراد ناظر بر مناظره، طرف مناظره آن حضرت را به تمسخر می گرفتند، آنها را دعوت به ملایمت می نمود، جریان آنچه که در مناظره میان امام و سلیمان مروزی رخ داد، نمونه ای از این واقعیت است. آن گاه که امام تمام راه های جواب را بر سلیمان بست و سلیمان شروع به تناقض گویی کرد، همه حاضران به سلیمان خندیدند، اما امام آنها را از این کار نهی کرد و فرمود: نسبت به سلیمان ملایمت به خرج دهند.
 
منبع: فصلنامه فرهنگی – اجتماعی ژرفای آفتاب
 
 
 
 
کلید واژه ها:
تبعیض , سیره خانوادگی , آزادی بیان , مناظرات امام 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
گویى مسیح آسمانى به زمین بازگشته است
آداب مهمانی از نگاه امام رضا (علیه السلام)
اراده در سخن امام رضا (علیه السلام)
بهشت و جهنم (1)
 • 1395/11/20 چهارشنبه بهشت و جهنم (1)
  من تا آن زمان گمان مى‏ کردم سلیمان به خداوند عالم و صفاتِ او معترف است؛ اما دریافتم که ما درباره خدا هیچ نمى‏ دانیم. انگار براى اولین بار بود که...
  مناظرات امام
علی بن موسی ‌الرضا (علیه السلام) و مناظره با فقیه زیدیه (3)
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir