.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 235801729
  تعداد بازدید این صفحه: 3234695
  در امروز: 3176

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 آداب زیارت (1)

قتی نزدیک حرم رسیدی؛ در فرات غسل کن؛ لباس پاکیزه بپوش؛ با پای برهنه حرکت کن؛ زیرا تو در حرمی از حرم های الهی هستی. پس با تکبیر و تهلیل و تعظیم فراوان خدا، حرکت کن، بر محمد و آلش صلوات فرست تا به در حرم...
ادب اول: غسل
اولین ادب در زیارت قبور مطهر معصومین (علیهم السلام) غسل کردن است. زائری که به دیدار پاکان عالم می رود با غسل کردن که نشان از طهارت ظاهری است با آنان سنخیت پیدا می کند و عمل وی گواه آن است که حیات و ممات ولی حق برای زائر تفاوتی ندارد و او هرگاه به زیارتشان برود پاک و طاهر می رود و حرمت آنان را نگاه می دارد.
امامان (علیهم السلام) به تصریح آیه تطهیر[1] صاحب طهارت باطنی اند. به این سبب لازم است زائر با طهارت ظاهری، خود را گامی به آنان نزدیک کند. از همین روی افراد جنب یا حائض بهتر است وارد مکان های مقدس نشوند و ورود آنان به مساجد و کنار ضریح مطهر امام معصوم (علیه السلام) جایز نیست. امام صادق (علیه السلام) در تفسیر آیه «خُذُوا زِینَتَکُم عِندَ کُلِّ مَسجِدٍ»،[2] فرمود منظور طهارت و پاکیزگی است.[3]
 
ادب دوم: خضوع
در کوی ما شکسته دلی می خرند و بس                  بازار خودفروشی از آن کوی دیگر است[4]
 
امام صادق (علیه السلام) به زائری که زیارت مرقد امام حسین (علیه السلام) می رفت فرمود: وقتی نزدیک حرم رسیدی؛ در فرات غسل کن؛ لباس پاکیزه بپوش؛ با پای برهنه حرکت کن؛ زیرا تو در حرمی از حرم های الهی هستی. پس با تکبیر و تهلیل و تعظیم فراوان خدا، حرکت کن، بر محمد و آلش صلوات فرست تا به در حرم اباعبدالله برسی![5] زائری که احرام زیارت دارد، در دل نیز جز دیدار لقای یار تمنایی ندارد.
 
زائری که احرام زیارت دارد، در دل نیز جز دیدار لقای یار تمنایی ندارد.

ادب سوم: تلاوت قرآن و ادعیه مأثوره
در حالات امام رضا (علیه السلام) خواندیم که هر سه شبانه روز ختم قرآن می کرد. حال که به دیدارش آمده ایم چه هدیه ای بهتر از تلاوت قرآن برای امام (علیه السلام) آورده ایم؟ قرائت سوره هایی از قرآن و آیه های نور، بهترین سوغات ما به روح معصومین است. متأسفانه بعضی ها فکر می کنند برای معصوم نباید قرآن خواند و این اندیشه درست نیست. یکی از بهترین عبادت ها در حرم معصومین (علیهم السلام) تلاوت قرآن است و چه زیباست که در این اماکن مقدس تلاوت آیه های نور به یک سیره عمومی و همگانی تبدیل شود و همه ی زائران در حال تلاوت آن باشند.
 
چه خوش است صوت قران ز تو دلربا شنیدن           به رخت نظاره کردن سخن خدا شنیدن[6]
 
مرتبه پس از تلاوت قرآن، قرائت دعاهایی است که از معصومین (علیهم السلام) رسیده است که اصطلاحاً به آن ها ادعیه مأثوره می گویند نه زیارت نامه های بی اعتباری که هیچ سند و مدرکی ندارد. زیارت نامه هایی مثل امین الله یا جامعه کبیره... دارای مضامین بلند عرفانی و معارف ناب اسلامی است که علاوه بر ثواب، در استواری اعتقاد و افکار زائر بسیار مؤثر است و باعث رشد تعالی رفتار و سلوک عملی وی نیز می شود. پس از زیارت مناسب است که زائر دو رکعت نماز بخواند و خواسته های خود را در آن مکان مقدس از خدا طلب کند.
دلا بسوز که سوز تو کارها بکند             نیاز نیم شبی دفع صد بلا بکند
طبیب عشق مسیحا دم است و مشفق    لیک چو درد در تو نبیند که را دوا بکند
[7]
 
یکی از بهترین عبادت ها در حرم معصومین (علیهم السلام) تلاوت قرآن است.

ادب چهارم: توبه و استغفار
در بیانی نورانی از امیرالمؤمنین (علیه السلام) گام های توبه چنین توصیف شده است: گام اول: پشیمانی از گناهان گذشته خویش. گام دوم: تصمیم جدی بر ترک همه گناهان. گام سوم: به جای آوردن همه واجباتی مثل نماز، روزه، حج، خمس... که انجام نشده است. گام چهارم: پرداخت حقوقی از مردم که بر عهده هر مسلمانی است مثل قرض، امانت یا خسارت. گام پنجم: پرهیز از لقمه حرام. اگر کسی لقمه حرام خورده است؛ خود را به قدری لاغر کند که بدنش پاک شود. گام ششم: همان گونه که لذت گناه را چشیده است؛ به جسم خویش سختی توبه را نیز بچشاند و در آخر صیغه استغفار یعنی: «اَستَغفِرُ اللهَ ربی وَ اَتوبُ الیه» را بگوید.[8] کجا بهتر از حرم معصومین (علیهم السلام) می توان یافت تا تصمیم های بزرگ گرفت؟ و چه تصمیمی بزرگ تر از این که با خدا عهد بندد همیشه بنده او باشد نه هوا و هوس!
 
نا امید از در رحمت به کجا شاید رفت         یارب از هر چه خطا رفت هزار استغفار[9]
 
منبع: کتاب کوله پشتی زائر، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی--------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. احزاب: 33.
2. اعراف:31.
3. بحارالانوار، ج97، ص132.
4. حافظ.
5. بحارالانوار، ج98، ص152.
6. حافظ.
7. حافظ.
8. نهج البلاغه، خطبه417.
9. سعدی.
 
بازدید: 705
کلید واژه ها:
آداب زیارت , قرآن , لقمه حرام , زیارت , غسل 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
این جا خانه امید است
این حرف قرآن است
عارف به حق امام علیه السلام
 • 1397/6/11 يكشنبه عارف به حق امام علیه السلام
  یکی از اصول مهم زیارت اهل بیت علیهم السلام و امام رضا علیه السلام ، شناخت حق ایشان، تصدیق آن و تقویت باورهای اعتقادی نسبت به امر امامت و ولایت آنان می باشد.
آغوش مهربانی
 • 1397/6/2 جمعه آغوش مهربانی
  قصد زیارت دارم:عملی پر ارزش که در سنت پیامبرصلی الله علیه و آله و دیگر معصومان علیهم السلام به...
چرا شما را رئوف می گویند
 • 1397/5/30 سه‌شنبه چرا شما را رئوف می گویند
  شما را رئوف می نامند. سند این لقب امید بخش،عبارتی است در زیارت شریف جوادیه که میوه ی دلتان جواد الائمه علیه السلام شما را با آن زیارت فرموده اند: السلام علی الامام الرئوف الذی...
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir