.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 231383744
  تعداد بازدید این صفحه: 3137851
  در امروز: 24105

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ شکوفا شدن روحیه جهادی و ظلم ستیزی

زیارت پیشوایان دینی نوعی بهره برداری بزرگ از وجود آنان بعد از مرگ و شهادت است؛ یعنی آنان حتی پس از کوچ ظاهری از دنیا، از مرقد خویش فرمان عدالت، تقوا و مبارزه با ستمکاران را می­ دهند. بی جهت نیست که خلفای جور...
آشکار ساختن حق و دفاع از آن در هر زمان دشواریهایی دارد؛ چرا که دشمنان حق همواره دست بکارند تا مشعل ­های هدایت را خاموش و نشانه های آنان را از بین ببرند و چهره­ های حق را در انزوا قرار دهند. اما ارزش انسان به شکوفا شدن کمالات و خصلت های اوست و یکی از خصلت ها و کمالات، روح ظلم ستیزی و دفاع از مظلوم است و انسان با حضور خود بر مزار مظلومان تاریخ، این روحیه را در خود زنده می کند، هم به خود و هم به جامعه اعلام می کند که باید انتقام خون این شهدا را از ستمگران گرفت.
ستمگران تاریخ با ریختن خون اولیای خدا می خواهند آن بزرگواران را به دست فراموشی بسپارند؛ اما حضور پرشور مردم بر مزار شهدا که در رأس ایشان معصومین (علیهم السلام) هستند، مشت محکمی بر دهان ستمگران است. زیارت پیشوایان دینی نوعی بهره برداری بزرگ از وجود آنان بعد از مرگ و شهادت است؛ یعنی آنان حتی پس از کوچ ظاهری از دنیا، از مرقد خویش فرمان عدالت، تقوا و مبارزه با ستمکاران را می­ دهند. بی جهت نیست که خلفای جور، مردم را از زیارت اباعبدالله (علیه السلام) منع می کردند و به حرم آن حضرت در کربلا آب می­ بستند، زیرا زائران آن حضرت در سر قبر وی پیمان مبارزه با ستمگران را می­ بستند و می­ گفتند: مانند تو با کافران و ظالمان خواهیم جنگید.
 
زیارت پیشوایان دینی نوعی بهره برداری بزرگ از وجود آنان بعد از مرگ و شهادت است..

تأکید زیاد ائمه (علیهم السلام) به زیارت خاندان اهل بیت (علیهم السلام)  بویژه رفتن به زیارت کربلا و زیارت امام حسین (علیه السلام) و یارانش این بود که می ­خواستند قیام آن حضرت و عزاداری برای ایشان را به صورت مکتبی بزرگ درآورند که در طول تاریخ بشر زنده بماند، در نتیجه شیعیان خویش را به زیارت آن حضرت تشویق می­ کردند تا جایی که امام باقر (علیه السلام) به محمد بن مسلم می ­فرماید: «مُرُوا شِیعَتَنَا بِزِیَارَةِ قَبْرِ الْحُسَیْنِ (علیه السلام) فَإِنَّ إِتْیَانَهُ مُفْتَرَضٌ عَلَی کُلِّ مُؤْمِن یُقِرُّ لِلْحُسَیْنِ بِالاْمَامَةِ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.»[1] شیعیان ما را امر کنید به زیارت قبر حسین (علیه السلام)، زیرا زیارت او بر هر کس که به امامت او عقیده دارد، واجب است. عاشورای حسینی و حادثه کربلا برای جهان شیعه سمبل است همچنان که که مخالفت و دشمنی دشمنان هم بیش از همه با نام و یاد این مظلومیت است، چرا که کربلا در نظر آنها برای شیعیان و تمام آزادی خواهان جهان، سمبل مقاومت و ایستادگی و دفاع از حق، مظلومیت و ظلم ستیزی است.
به طور کلی زیارت سه اثر مهم در مبارزه با دشمنان دین دارد:
1. زیارت، ارتباط قلبی مستمر با اولیاء الله و اعلام تولی و محبت جاودانه خود نسبت به آنان است و این باعث تقویت روحیه ولایت مداری است.
 
شیعیان ما را امر کنید به زیارت قبر حسین (علیه السلام)، زیرا زیارت او بر هر کس که به امامت او عقیده دارد، واجب است.
 
2. ترویج روحیه حق طلبی و عدالت خواهی و تأکید بر احقاق حق و اجرای عدالت به عنوان مهم ترین آرمان شیعه. این کارکرد را از خلال مضمون زیارتنامه ‌ها نیز به روشنی می ‌توان دریافت.
3. احیای روحیه انتقام از ستمکاران با تبیین ظلم ‌هایی که بر ائمه شیعه (علیهم السلام) و پیروان آنها در طول تاریخ رفته است.
این اثر اجتناب ناپذیر زیارت (شکایت از غصبِ حق ائمه اطهار (علیهم السلام) که ولایت و سرپرستی جامعه اسلامی بوده است) ذهن زائر را به ظلم هایی که در زمان حاضر اتفاق می افتد؛ معطوف می ­کند و به او در پیروی از ولایت مطلقه امام عصر (عجل الله تعالی فرجه) که در زمان غیبت حضرتش به ولی فقیه سپرده شده است، اشتیاقی وصف ناپذیر می ­بخشد. برای اینکه این روحیه مظلوم یابی و حمایت از مظلوم در زائر تقویت شود و همچنین نفرت از دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) در وجودش شعله ور گردد توجه به اموری مناسب است از جمله:
1. مطالعه و دقت در سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام) در مبارزه با دشمنان الهی. مطالعه زندگی امامان شیعه سراسر درس و آموزش در چگونگی مبازره با ظلم و دفاع از حق و انتخاب روشهای مناسب برای رویارویی با دشمنان اسلام است.
2. نشستن در مجالس و محافل بیان معارف ائمه (علیهم السلام)  و جلسات بیان ظلم ها و مصیبت ها به ایشان. تا حد امکان حضور در این جلسات؛ جزئی از زندگی شخصی هر آزادی خواه و ظلم ستیز قرار گیرد.
 
مهم ترین آرمان شیعه، ترویج روحیه حق طلبی و عدالت خواهی و تأکید بر احقاق حق و اجرای عدالت به است.
 
3. مطالعه کتب در زمینه ظلم هایی که در طول تاریخ اسلام به ائمه (علیهم السلام) و به شیعیان روا داشته شده است. خواندن این کتابها، عامل مهمی در شناخت امامان شیعه و مبارزات شیعیان و راه و روش آنهاست.
4. تشخیص وظیفه در زمان کنونی و دشمن شناسی دقیق در سایه سار ولایت. در زمان حساس کنونی و کشتار وسیع شیعیان به دست گروههای الحادی و تکفیری، وظیفه هر شیعه متعهد چنگ زدن به ریسمان ولایت و وحدت و یکپارچگی و بالا بردن معرفت دینی و شیعی است.
5. پیروی محض از ولی فقیه که در حال حاضر مصداق اتمّ طریقه ظلم ستیزی است.
 
مظفر برسلانی


--------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . کامل الزیارات، باب ۴٣، ص٢٣۶.

 
بازدید: 665
کلید واژه ها:
آثار زیارت , معرفت دینی , عاشورا , ولی فقیه , امام زمان 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
قطعا امتحان می شوید
 • 1397/7/11 چهارشنبه قطعا امتحان می شوید
  نهمین فرزندت ای حسین، همان قائم بر حق، آشکار کننده دین و دادگستر است... اما پس از غیبت و سرگردانی به گونه ای که کسی جز مخلصان هم آغوش با روح يقين بر دین ثابت قدم نمی مانند.
  آخرین منجی
شاید می شود عاشورا را جور دیگر هم دید...
آسیب های عاشورا - حجت الاسلام رفیعی
اسرار عاشورا - حجت الاسلام عالی
کلیپ زیبای « عاشورا مایه ترفیع تمام عالم است»
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir