.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 235802442
  تعداد بازدید این صفحه: 3234709
  در امروز: 3889

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ نزدیک تر شدن زائر به خداوند

زیارت معصومین (علیهم السلام) روحیه توحید و عبادت و بندگی خداوند را در زائر زنده کرده و انسان را در مسیر حق حرکت می­ دهد و توجه او را به ذات اقدس الهی پر رنگ تر می ­کند. زائر بعد از حضور در محضر امام سعی می­ کند...
یکی از اهداف بزرگ خلقت انسان، الهی شدن و قرب به خداوند است، این مهم از طریق کسب فضایل و آراسته شدن به مکارم اخلاقی، بندگی خالص و الگو قرار دادن مقربان درگاه خداوند به دست می ­آید. زیارت، تجدید پیمان با بندگان خاص خداوند است که زمینه کسب صفات شایسته را برای مؤمنان فراهم می ­کند و باعث رشد معنوی آنان می­ شود و در نتیجه می ­توان گفت زیارت؛ یکی از ابزار مهم تقرب بنده به خداوند است. در تفسیر علی بن ابراهیم قمی ذیل آیه «یا ایّها الّذین آمنوا اتقوا اللّه و ابتغوا الیه الوسیلة و جاهدوا فی سبیله لعلّکم تفلحون»[1] آمده است: «تقرّبوا الیه بالامام»؛[2] به واسطه امام به خدا تقرّب بجوئید.
زیارت معصومین (علیهم السلام) روحیه توحید و عبادت و بندگی خداوند را در زائر زنده کرده و انسان را در مسیر حق حرکت می­ دهد و توجه او را به ذات اقدس الهی پر رنگ تر می ­کند. زائر بعد از حضور در محضر امام سعی می­ کند، خود را همرنگ بهترین بندگان خدا کند و روح و روانش را از زنگار گناهان و آلودگی ها پاک کرده و خلوص و پاکی را جانشین آن سازد.
به طور کلی می ­توان گفت که زیارت، باعث نزدیکی زائر به معنویات، فضایل اخلاقی و دوری از کژیها و ناراستیها می ­شود و بهترین موقعیت برای توبه و طلب آمرزش است.
 
زیارت، تجدید پیمان با بندگان خاص خداوند است که زمینه کسب صفات شایسته را برای مؤمنان فراهم می ­کند و باعث رشد معنوی آنان می­ شود.
 
 زیارت در خلوتگه دل و در حضور امام، شوق بازگشت و شور توبه را برای زائر به وجود می آورد. شاهد این مطلب، متن زیارتنامه های معتبر خود معصومین (علیهم السلام) است؛ آنجا که در یکی از زیارتنامه ‌های امام رضا (علیه السلام) می خوانیم: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَتَقَرَّبُ إِلَیْکَ بِحُبِّهِمْ وَ بِوِلایَتِهِمْ ....» یعنی «خداوندا به واسطه دوستی با ائمه (علیهم السلام) و ولایت ایشان به تو تقرب می جویم». زیارت در حقیقت، هم به عنوان توسّل به درگاه ائمه (علیهم السلام) و شفاعت این پیشوایان از زائر نزد خداوند و هم نوعی دعاست؛ یعنی سخن گفتن با خداوند، اما به نحو غیر مستقیم و با واسطه. همان طور که در هنگام دعا و نیایش خالصانه، روح انسان صفا یافته و درهای رحمت الهی به روی او گشوده می شود، زیارت نیز باب معرفت الهی است و زائر در هنگام زیارت احساس می کند در فضای بازِ ملکوتی قرار گرفته است و در آسمان رحمت الهی پرواز می کند و فیضهای ربّانی از هر طرف به سوی او جاری است.[3]
سبکی جان و حس نزدیکتر شدن به خداوند را هر زائری بعد از زیارت ائمه از عمق وجود حس
می کند. خواسته قلبی بسیاری از آنان استمرار این حس است. بدیهی است برای ماندگاری هر اثری در ذهن و جان آدمی تمرین و تکرار شرط جدایی ناپذیر آن است. برای تداوم اثر ارزشمند زیارت، یعنی نزدیکی زائر با خداوند به نکات زیادی در آیات و روایات اشاره شده است که مهمترین آنها بدین صورت است:
1. تقویت باورهای دینی با مطالعه بیشتر، تفکر و گفتگو با علمای دین؛ یکی از راههای درک بهتر مسائل اعتقادی مطالعه و یادگیری بیشتر در کنار کمک و همراهی عالمان دینی است.
 
زیارت، باب معرفت الهی است و زائر در هنگام زیارت احساس می کند در فضای بازِ ملکوتی قرار گرفته است.

2. تدبر در چگونگی رابطه امام با خداوند و تلاش در جهت پیروی از ایشان؛ مطالعه زندگی امامان معصوم (علیهم السلام) به خوبی راه الهی و زندگی معنوی داشتن را به زائر یاد می دهد. نزدیکی به ایشان و برقراری ارتباط معنوی با آنها منجر به نزدیکی مؤمن به خدا می ­شود.
3. تلاش برای بالا بردن معرفت و سعی در زیارت با معرفت؛ شناخت زندگی و راه و رسم اهل بیت (علیهم السلام) و رنجها و مصائب آنها وسیله نزدیکی زائر به خاندان پیامبر خداست که باعث می شود زائر با حضور قلب و معرفت بیشتری به زیارت آنها شرفیاب شود.
4. توسل به امام و دعا در جهت اصلاح رابطه خود با خداوند؛ حرم اهل بیت (علیهم السلام) یکی از مکانهای مناسب برای استجابت دعا و توبه و بازگشت به سوی خداست. زائر با شفیع قرار دادن سعی در تحکیم و اصلاح رابطه خود با خداوند می­ کند.
5. داشتن برنامه ای منظم و همیشگی در زیارت اهل بیت (علیهم السلام)؛ خوب است زیارت رفتن به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی شیعه در خانواده ها نهادینه و برای آن برنامه ریزی شود.
6. یاد مرگ و جهان پس از آن که انسان را در مسیر زندگی و راه و روش آن کنترل کرده و به زندگی جهت می ­دهد.
 
مظفر برسلانی


-------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . مائده: 35.
[2] . تفسیر علی بن ابراهیم قمی، ذیل آیه.
[3] . شرح زیارت جامعه (با اختران تابناک ولایت)، ص 8.
 
بازدید: 404
کلید واژه ها:
زیارت , آثار زیارت , شناخت امام (علیه السلام) , اهل بیت 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
این جا خانه امید است
شیعه حقیقی در کلام امام کاظم (علیه السلام)
عارف به حق امام علیه السلام
 • 1397/6/11 يكشنبه عارف به حق امام علیه السلام
  یکی از اصول مهم زیارت اهل بیت علیهم السلام و امام رضا علیه السلام ، شناخت حق ایشان، تصدیق آن و تقویت باورهای اعتقادی نسبت به امر امامت و ولایت آنان می باشد.
آغوش مهربانی
 • 1397/6/2 جمعه آغوش مهربانی
  قصد زیارت دارم:عملی پر ارزش که در سنت پیامبرصلی الله علیه و آله و دیگر معصومان علیهم السلام به...
چرا شما را رئوف می گویند
 • 1397/5/30 سه‌شنبه چرا شما را رئوف می گویند
  شما را رئوف می نامند. سند این لقب امید بخش،عبارتی است در زیارت شریف جوادیه که میوه ی دلتان جواد الائمه علیه السلام شما را با آن زیارت فرموده اند: السلام علی الامام الرئوف الذی...
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir