.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 235801785
  تعداد بازدید این صفحه: 3234698
  در امروز: 3232

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ استجابت دعا

زیارت معصومین (علیهم السلام) بسیاری از این موانع (که مهمترین آنها از نگاه روایات، گناه و معصیت است) را بر طرف کرده و زمینه را برای استجابت فراهم می کند، لذا برای تقویت اثر نورانی زیارت و همچنین تداوم و پایداری آن به...
از آداب زیارت بعد از خواندن دو رکعت نماز، دعا کردن است، زیرا هنگام زیارت شرایط و ظروف اجابت دعا بسیار مساعد و مناسب است. در حرم مطهر امام معصوم (علیه السلام) و کنار قبر ولی اعظم خداوند آن هم بعد از انجام زیارت و خواندن نماز، وقت اجابت دعاست. امام رضا (علیه السلام) در حدیثی گهربار فرموده اند: «مَنْ شَدَّ رَحْلَهُ الی زِیَارَتِی أَسْتَجِیبَ دُعَاؤُهُ وَ غفرَ لَهُ ذَنْبهُ.» هر کس برای زیات من بار سفر بندد دعایش مستجاب و گناهانش آمرزیده خواهد شد.[1]
یکی از آثار زیارت مستجاب شدن دعاها در محضر امام (علیه السلام) است. خداوند متعال می‏فرماید: «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ.»[2] طبق این آیه شریفه، خدای متعال وعده داده‏ است دعای بندگان خود را به اجابت می رساند، اما دعا برای اینکه مستجاب شود شرایطی دارد؛ اولاً بنده باید از سر بندگی و با همه وجود از خدای خود خواسته‏ اش را بخواهد و ثانیاً باید شرایط دعا را آن طور که در دیگر آیات و روایات رسیده است، داشته باشد. در این میان پاره‏ ای از امور در مستجاب شدن دعاها تأثیر فراوان دارد، به عنوان مثال زمان و مکان دعا کردن در به ثمر نشستن دعاها تأثیر فراوان دارد. دعا کردن در شب قدر، شب ‏های ماه رمضان و ... با دیگر زمان ها متفاوت است. همان گونه که دعا کردن در کنار خانه خدا، مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، زیر گنبد امام حسین (علیه السلام) و... با مکان ‏های عادی تفاوت دارد.
 
از آداب زیارت بعد از خواندن دو رکعت نماز، دعا کردن است، زیرا هنگام زیارت شرایط و ظروف اجابت دعا بسیار مساعد و مناسب است.

 از مکان هایی که همواره رحمت و عنایت ‏های خاص الهی بر آن فرود می‏ آید و از نورانیت ویژه و صفای معنوی بی بدیلی برخوردار است، حرم ائمه (علیهم السلام) است. این استجابت دعا در فضای معنوی حرم های شریف ائمه (علیم السلام) (که محلّ تردّد فرشتگان، ارواح انبیا و اولیا و محلّ تردّد و تعلق ویژه روح بلند امام معصوم (علیم السلام) است) وعده اولیای الهی می باشد.
بسیاری از کسانی که مشکلات و گرفتاریهای مختلف (بیماری، فقر، بدهی و...) دارند، هنگام زیارت و توسل جستن به اهل بیت (علیهم السلام) شاهد برطرف شدن مشکلات خود هستند. همچنین در روایات اشاره شده زیارت امام رئوف (علیه السلام) موجب نجات انسان از سختی ‌ها و مشکلات می‌ شود. هر انسان مؤمنی که به زیارت ایشان نایل می‌ شود و مشکلات مادی و معنوی دارد اگر با اخلاص به آن حضرت عرض ادب کرده و به محضرشان توسل بجوید، تحت توجهات خاص حضرت قرار خواهد گرفت.
دعا تنها یک عامل است و تحقق خواسته ما ممکن است به عوامل فراوانی نیاز داشته باشد و یا با موانعی مواجه باشد. انتظار و توقع اجابت بجاست؛ ولی چون تحقق هر امری تابع شرایط خود است، ممکن است تا تحقق تمامی شرایط و علل و رفع موانع به تأخیر بیفتد. البته در عین حال هیچ دعایی خالی از نوعی اجابت فوری نیست، زیرا دعا نوعی عبادت و پرستش است و هر عبادتی که با قصد قربت انجام می شود خالی از اثر قربی نیست، بنابر­این همین که دعا و عبادت با خلوص نیت و شرایط لازم انجام می­ شود، در همان لحظه به اجابت می­ رسد و اثر معنوی خود را بر روح و جان انسان می­ گذارد.
 
اگر دعا و عبادت با خلوص نیت و شرایط لازم انجام شود، در همان لحظه به اجابت می­ رسد و اثر معنوی خود را بر روح و جان انسان می­ گذارد.

زیارت معصومین (علیهم السلام) بسیاری از این موانع (که مهمترین آنها از نگاه روایات، گناه و معصیت است) را بر طرف کرده و زمینه را برای استجابت فراهم می کند، لذا برای تقویت اثر نورانی زیارت و همچنین تداوم و پایداری آن به اموری اشاره می ­شود:
1. تلاش در برطرف کردن موانع استجابت دعا و همچنین مواظبت بر عدم ارتکاب اموری که مانع استجابت دعا می شود.
2. امید به استجابت دعاها و مبارزه با عوامل یأس و ناامیدی چرا که امید به رحمت خداوند از نشانه های ایمان است و یأس و ناامیدی خود از موانع استجابت دعاست.
3. اعتقاد به مسبب الاسباب بودن خداوند و واسطه بودن معصومین (علیهم السلام). هر مؤمنی یقین دارد بدون حکمت خداوند برگی از درخت نمی افتد. پس تنها خداست که گره گشا و بازکننده درهای بسته است. او با شفیع قرار دادن ائمه (علیهم السلام) از خدا می­ خواهد که درهای رحمت خود را باز و دعایش را مستجاب کند.
 مراقبت در حفظ ارتباط با معصومین (علیهم السلام) و مداومت در توسل جستن به ایشان. سعی شود ارتباط با اهل بیت منحصر به زمان گرفتاری و طلب حاجت نباشد و ارتباط و توسل به ایشان جزئی از مسیر زندگی شخصی هر مسلمانی شود.
 تلاش در مسیر رسیدن و ایجاد کردن زمینه های عملی استجابت دعا، مثلاً اگر برای شفای مریض دعا کرده است برای درمان نیز تلاش کند. باید توجه داشت در گوشه ای نشستن و دعا کردن بدون تلاش سودی ندارد (از تو حرکت و از خدا برکت).
 داشتن برنامه ای منظم و مستمر برای زیارت اهل بیت (علیهم السلام) و زیارت از راه دور که لازمۀ زندگی علوی داشتن است.
 
مظفر برسلانی


-------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . بحارالانوار، ج 102، ص36.
[2] . غافر: 60.
 
بازدید: 1599
کلید واژه ها:
آثار زیارت , آداب زیارت , توسل , استجابت دعا 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
اگر یوسف عافیت خواسته بود، زندانی نمی شد
منزلت زیارت
 • 1397/5/25 پنجشنبه منزلت زیارت
  به حرم رسیده ام، گام هایم را کوتاه برداشته ام، از صحن ها و رواق ها گذشته ام و حالا کنار ضریح و در محضر شما ایستاده ام. در تمام این مسیر، به رسم آداب زیارت...
زیارت وداع
 • 1397/4/28 پنجشنبه زیارت وداع
  از آداب زیارت، وداع در آخرین روز یا آخرین لحظات است.
چرا و چگونه دعا کنیم؟
 • 1397/3/16 چهارشنبه چرا و چگونه دعا کنیم؟
  اگر دعا مستجاب نشد، شاید به جهت آن است که ما از خداوند خیر نخواسته ایم، یا خالصانه و صادقانه از خداوند درخواست نکرده ایم. شاید هم استجابت آن، به مصلحت ما نبوده است.
  رنگ خدا
آثار دنیوی زیارت (2)
 • 1397/3/7 دوشنبه آثار دنیوی زیارت (2)
  زیارت معصومین علیهم السلام آثار و برکاتی دارد، در این نوشتار به برخی ازآنها اشاره می کنیم.
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir