.
.

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعیین صفحه پیش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 235802546
  تعداد بازدید این صفحه: 3234712
  در امروز: 3993

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
×
جمعه 5/9/1395

 زیارت؛ ارزیابی و محاسبه نفس

ما در برابر چه افرادی و بر مزار چه کسانی قرار گرفته ‌ایم؟ «آنان معدن رحمت هستند و من ... ، ایشان حلم و بردباری را به سر حد کمال خود رسانده اند، ولی من ... ؛ کلام ایشان نور، فرمانشان رشد، سفارششان تقوا،...
حضور یافتن در عتبات ائمه (علیهم السلام)؛ به حساب خود رسیدگی کردن، به گذشتۀ خویش و اعمال خود توجه کردن و اراده به پاک شدن و خوب زیستن از آثار دیگر زیارت است. در بسیاری از موارد بار معنوی زیارت؛ منشأ تحول عظیم روحی می­ شود. وقتی زائر در مقابل یکی از حرم های معصومین (علیهم السلام) قرار می ­گیرد و شخصیت خود را با آنان مقایسه می­ کند و به یاد خطاها و لغزشهای زندگی خود می ­افتد و تصمیم به جبران گذشته می گیرد. زائر، همین که در کنار ائمه (علیهم السلام)؛  که انسان هایی کامل هستند حضور پیدا می کند و خود را با آنان که به حق، میزان انسانیت هستند مقایسه می ­کند، متوجه فاصله ها می­ شود. با خود می­ گوید: "آنان چه کردند و به کجا رسیدند و من کجا هستم!"
زائر گوشه ای از سیمای امامان معصوم (علیه السلام) را در زیارتنامۀ «جامعه کبیره» مطالعه می ­کند، بعد به قضاوت می­ نشیند که ما در برابر چه افرادی و بر مزار چه کسانی قرار گرفته ‌ایم؟ «آنان معدن رحمت[1] هستند و من ... ، ایشان حلم و بردباری را به سر حد کمال خود رسانده اند، ولی من ... ؛ کلام ایشان نور، فرمانشان رشد، سفارششان تقوا، عملشان خیر و عادتشان احسان است»[2]
آری، زائر قبل از اینکه در روز حسابرسی با این ارزیابی سنگین روبرو شود، خودش در محضر امام به ارزیابی اعمال و کردار خویش می­ پردازد، چرا که در قرآن کریم آمده است: «و الوزن یومئذ الحق»،[3] میزان در روز قیامت حق و حقیقت است و در روایات فراوانی میزان، اعمال امیرالمؤمنین (علیه السلام) و دیگر ائمه (علیهم السلام) معرفی شده اند.[4]
 
میزان در روز قیامت حق و حقیقت است و در روایات فراوانی میزان، اعمال امیرالمؤمنین (علیه السلام) و دیگر ائمه (علیهم السلام) معرفی شده اند.
 
ارتباط با انسانی کامل و حضور در کنار مزار او باعث بالا بردن گنجایش روحی انسان و تکامل معنوی او می ­شود، به طوری که زائر اگر با حضور قلب و خاضعانه به زیارت آنان رفته و ایشان را بخواند، رحمت الهی شامل حال او می ­شود و درصدد جبران خطاهای گذشته خویش برآمده و از توجه و عنایت الهی بهره مند خواهد شد.
زیارت، عامل تزکیه نفس و خودسازی و تربیت است. یکی از اثرات مهم زیارت این است که زائر بعد از حضور در حرم و بارگاه امام معصوم (علیه السلام)، که در حقیقت الگویی عملی از ناحیه خداوند برای بشریت است حضور می یابد، بین خود و او در رفتار مقایسه کرده و به کاستی های خود پی ­می برد. برای ماندگاری این اثر سازنده توجه و رعایت نکاتی مؤثر است از جمله:
1. توجه به جایگاه معصومین (علیهم السلام) در جهت الگو بودنشان برای شیعیان و محبان. امامان معصوم (علیهم السلام) برای شیعیان مثال آئینه ای هستند که مؤمن نقص ها و کاستی های خود را در آن می ­بیند و در صدد جبران آن بر می­ آید.
2. آشنایی و مطالعه زوایای مختلف زندگی امام (علیه السلام) و طریقه بندگی وی در طول زندگانی نورانی شان. شناساندن الگوی مناسب در برنامه های تربیتی اسلام جایگاه بالایی دارد. زندگانی اهل بیت (علیهم السلام) به عنوان برگزیدگان خداوند، معیار و میزان برای سنجش عمل پیروانشان است. آنها الگوی جامعۀ مسلمین هستند؛ بنابراین واجب است مؤمنین با زندگی و راه و روش آنها آشنا باشند.
 
زائر اگر با حضور قلب و خاضعانه به زیارت امامان معصوم (علیهم السلام) رفته و ایشان را بخواند، رحمت الهی شامل حال او می ­شود.
 
3. دقت و مطالعه در مضامین والای زیارتنامه ها، مخصوصاً زیارت جامعه کبیره. بهتر است علاوه بر خواندن متن عربی زیارتنامه­ ها به ترجمۀ آنها هم دقت شود. زیارتنامه ها برخی کلام خود امامان و برخی انشا و آموزش های ائمه (علیهم اسلام) است که علاوه بر مفاهیم زیبای معنوی و عرفانی، مسائل اعتقادی توحید­­ی، نبوت، صفات خدا، شناخت ائمه (علیهم اسلام)، اوصاف و فضائلشان، تاریخ زندگی و عملکرد اولیای دین و مظلومیت های آنان را نیز در بر می ­گیرد و در واقع یک کلاس آموزشی کامل هستند.
4. درخواست از امام و طلب دعا از وی در نزدیک شدن حقیقی به ایشان. نقش بستن محبت و عشق اهل بیت (علیهم اسلام)  در قلب هر مؤمنی از بهترین دعاهاست که نتیجۀ آن رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی است.
5. داشتن برنامه ای منظم و همیشگی برای معرفت و محاسبه نفس. تا حد امکان رسیدگی و تفکر به اعمال و رفتار زائر، روزانه باشد. این کار باعث می­ شود انسان قبل از هر کاری به عاقبت آن بیندیشد و خدا را در نظر بگیرد و از هوای نفس در امان بماند.
 
مظفر برسلانی


--------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . «وَ مَعْدِنَ الرَّحْمَةِ وَ خُزّانَ الْعِلْمِ وَ مُنْتَهَی الْحِلْمِ وَ اُصُولَ الْکَرَم».
[2] . «کَلَامُکُمْ نُورٌ وَ أَمْرُکُمْ رُشْدٌ وَ وَصِیَّتُکُمُ التَّقْوَى وَ فِعْلُکُمُ الْخَیْرُ وَ عَادَتُکُمُ الْإِحْسَانُ وَ سَجِیَّتُکُمُ».
[3] . اعراف: 8.
[4] . تفسیر نور الثقلین، ج2، ص5.
 
بازدید: 697
کلید واژه ها:
آثار زیارت , سعادت , محاسبه نفس , امامان معصوم 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
آثار دنیوی زیارت (2)
 • 1397/3/7 دوشنبه آثار دنیوی زیارت (2)
  زیارت معصومین علیهم السلام آثار و برکاتی دارد، در این نوشتار به برخی ازآنها اشاره می کنیم.
آثار دنيوی‏ زیارت (1)
باید مراقب باشم که...
انتظار امام از محبان و زائران
بارگاه امام، مأمن دلها
 • 1396/1/2 چهارشنبه بارگاه امام، مأمن دلها
  امامان، مظهر بندگی و اطاعت به درگاه خدا بوده اند، سخنان و رفتارشان یادآور خواست و رضای الهی بوده است. برای خدا زیسته و برای خدا جان داده اند و از این رو حرم و بارگاهشان، مایه یاد پروردگار....
  زیارت با معرفت
ارسال نظر
ارتباط با ما
نشانی: مشهد مقدس، حرم مطهر امام رضا علیه السلام، صحن جامع رضوی، ایوان غربی
تلفن: 32212008-051
فکس: 32003552-051
صندوق پستی: 91735/517
ایمیل: razavi@aqr.ir